İZMİR’DE YAHUDİ KÜLTÜR MİRASI VE SİNAGOGLAR

Kent Kültürü Turlarımız

30 Ocak 2022, Pazar

220.00

Tur danışmanımız Nesim Bencoya, İzmir Yahudi Kültür Mirası Projesi koordinatörüdür.

İzmir Tarihi Liman Kenti
Kemeraltı Çarşısı ve çevresini kapsayan İzmir Tarihi Kent Merkezi’nin, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınırken, dünyada başka bir örneği olmayan Havra Sokağı Sinagogları İzmir Tarihi Liman Kenti Kültür Envanteri içinde önemli bir yer tutmaktadır (2020) .

TUR PROGRAMI

Sabah saat 08.30’da Bostanlı vapur iskelesi yönündeki Havaş durağında ( tramvay durağı arkası), 09.00’da Lozan Meydanı’nda buluşarak İkiçeşmelik’e gidiyoruz. Agora’nın yanında konuklarımıza kentimize Sefarat Yahudileri’nin bir armağanı olan boyoz ile çay ikram ediyoruz.

Konumuz, 1400’ lü yıllar sonrasında İZMİR’de kimlerin nerelerde yaşadığına dair bilgilerle açılıyor. “Osmanlı İmparatorluğu Dönemi” İzmir’inde, 17 ve 18 yüzyıllarda Musevi’ler nerede yaşıyorlar, nasıl bir hayat sürüyorlardı? Bu soruların cevabı için öncelikle “Aile Evi’ olarak tanıdığımız bir “Kortijo”yu ziyaret ediyoruz. Kurtuluş Mahallesi içinden dolaşarak 18.yy İzmir’ini zihnimizde canlandırmaya çalışıyoruz.

Sonra İkiçeşmelik’e dönüş yaparak, sırasıyla Şalom- Algazi – Sinyora- Sinagog’larını görüyoruz. Bikkur Holim Sinagogunu küçük gruplarla geziyoruz. Havra Sokağı’ndan geçerken; semtin tarihçesi, Yahudi ibadethanelerinin burada yoğunlaşmasının nedenleri, günümüze ulaşan ve ulaşamayan dini yapılar hakkında bilgi alıyoruz. Koşullar müsait olursa restorasyonu tamamlamak üzere olan Etz Hayim Sinagoguna, yıkıntılar içinden yeniden hayat bulan Hevra Sinagoguna ve koruma altına alınmak üzere çalışmalara başlanan Foresteros Sinagoguna bakmak istiyoruz.

Kadifekale‘ye doğru bakarken, Sabetay Sevi’den söz ediyoruz. Sohbetimize Müslüman ve Ermeni mahalleri arasında kalmış olan Yahudi Mahalleri ile devam ediyoruz. Dışarıdan bakarak bilgi alacağımız Portekiz Sinagogu, Hahamhane, Yetimhane, Beit Hillel derken öğle saatlerini buluyoruz.

Öğle yemeği molasından sonra bu gezimizin en önemli duraklarından birisi olan Gürçeşme Mezarlığını ziyaret ediyoruz. Halen içinde buz gibi gür bir suyun kaynadığı bu mezarlıkta ünlü Din Bilgini Avram Palaçi’den bahsediyoruz.

Daha sonra Karataş’ta Beth İsrael Sinagoguna randevumuz var. Günümüzde düğünlere, geleneksel törenlere sahne olan Beth İsrael’i gezdikten sonra, tarihi Asansör’e çıkıyoruz.

Saat 17.00 civarında hava kararırken, gezimizi sonlandırarak misafirlerimizi aldığımız noktalara bırakıyoruz.

TUR FİYATI: 220,- TL

TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR: Ulaşım, danışmanlık, rehberlik, sabah çay ve boyoz ikramı, sinagog ziyaret ücretleri.
TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği, içecekler.

DİKKAT! Pandemi yönetmelikleri gereği, kayıt sırasında HES KODU ve TC NUMARASI verilmesi gereklidir.

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü pandemi koşullarına ve katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Sinagog ziyaretleri özel izinle mümkün olmaktadır. Bu nedenle erken rezervasyon çok önemlidir.
 Son kayıt tarihi Sinagoglara giriş prosedürleri nedeniyle 25 Ocak 2022, Salı günüdür.
 İbadethanelerde ve kortejolarda fotoğraf çekmek için izin almanızı ve uyarılara karşı hassas olmanızı rica ederiz.
 Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez. Ancak pandemi tedbiri olarak gidiş ve dönüşte aynı yerde oturulur.
 Kapalı alanlarda ve otobüste tüm konuklarımızın maske takması zorunludur.
 Araçlarımız sterilize edilmekte ve sıklıkla havalandırılmaktadır. Araçta dezenfektan, kolonya ve yedek maske bulundurulmaktadır.
 Geziye hava durumuna uygun giysiler, rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar ile gelmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI:
 Tura son kayıt tarihi öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Son kayıt tarihi sonrasında, tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

İZMİR’DE SEFARAD KÜLTÜR MİRASI VE SİNAGOGLAR

27 Şubat 2022, Pazar
Kent Kültürü Turlarımız
Sizlerden gelen talep üzerine, yeniden, devam eden restorasyonlar ve son gelişmeler ışığında, proje koordinatörü danışmanlığında ayrıcalıklı bir tur!
220.00

İZMİR YAHUDİ KÜLTÜR MİRASI HAKKINDA DERİNLEŞMELER

19 Ocak - 02 Mart 2022
Online Uzmanlaşma Seminerleri (Ücretli)
İzmir’de Yahudi Kültür Mirasını hakkını vererek tanıtmak ve şehrimizin sınırlarını aşmakta olan bu konuya, kültürel olarak hazırlanmak amacıyla, uzmanlaşmaya yönelik bir seminer programı hazırladık.
750.00

“BİRİNCİ JUDERİA” Kitabı üzerine

03 Haziran 2021, Perşembe
Dr. Siren BORA’nın, “Birinci Juderia – İzmir’in Eski Yahudi Mahallesi” adlı yeni kitabı ve bir semtin 430 yıllık biyografisi üzerine sohbet edeceğiz...
00.00
error: Content is protected !!