GÖLLER YÖRESİ ve SAGALASSOS

Otobüsle

23 - 25 Nisan 2021, Cuma – Pazar

.00

 • Pandemi Kısıtlamalarına Uygun Düzenleme Yapılacağından, Maliyet ve Tur Fiyatı Henüz Kesin Değildir.
 • TUR FİYATI HAZIRLANMAKTADIR

SALDA GÖLÜ – BURDUR – ISPARTA- YALVAÇ / ANTİK PİSİDİA ANTİOKHEİA’SI – BEYŞEHİR – EFLATUNPINAR- EĞİRDİR – SAGALASSOS…

Anadoluʼda Antalya / Pamphylia kıyı şeridinin kuzeyinde, Batı Toroslarʼın kapladığı dağlık bölgede, Pisidia kültürü antik çağdan günümüze yerel özelliklerini koruyabilmiş olmasıyla dikkat çeker. Göllerle çevrili verimli coğrafyası nedeniyle kültür tarihinde insanoğlunun yerleşik düzene geçtiği bir dizi önemli erken yerleşime sahne olmuştur. Hellenistik dönemde “Hellenleşmeye” başlayan bölge, Roma döneminde büyük şehirler ve anıtsal yapılarla gelişme göstermiştir. Coğrafya kitaplarımızda “Göller Bölgesi” diye öğrendiğimiz bu coğrafya yüksek dağlar arasında kalan gölleri, özellikle meyve [elma !] bahçeleriyle gelen bereketi ve güçlü Eskiçağ-Yeniçağ kültürü ile ön plana çıkar.

UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI ADAY LİSTESİNDE :
Sagalassos Antik Kenti (Burdur): (2009) 
Beyşehir Eşrefoğlu Camii: (2011)
Eflatunpınar Hitit Su Anıtı :  (2014)

TUR PROGRAMI

1.Gün /23 Nisan 2021, Cuma : SALDA GÖLÜ – BURDUR- ISPARTA
Sabah saat 07.00’de Karşıyaka-Bostanlı vapur iskelesi yönündeki tramvay durağının arkasındaki Havaş durağında; 07.30ʼda Alsancak Lozan  Meydanı’nda buluşarak hareket ediyoruz. Programın yoğunluğunu göz önüne alarak ve görmek istediğimiz yerleri zaman sınırlamasından dolayı kısıtlamamak için erken bir saatte İzmirʼden çıkış yapmak istiyoruz. Salda Gölüʼnde kısa bir mola vererek, Burdurʼa ulaşıyoruz. Burdur’da öğle yemeği sonrası turumuza başlıyoruz. Sade dış görünümünün aksine dev bir konağı andıran “üç nefli” iç yapısıyla Ulu Camii ve saat kulesini geziyor, Sagalassos kenti başta olmak üzere Pisidia bölgesinin eserlerinin en erken dönemlerinden itibaren sergilendiği muhteşem Burdur Arkeoloji Müzesiʼni ziyaret ediyoruz. Sonraki durağımız, pirimiz Evliya Çelebinin “şehr-i şîrîn-i Isparta” diye yâdettiği “gül şehri” Isparta. Mimar Sinan eseri Firdevs Bey Camii ve Bedesteni, sütunlar üzerine yerleştirilmiş kubbesiyle özgün bir mimari gösteren Kutlubey (Ulu) Camii ve Aya Baniya (Agia Panagia), Aya Ishotya (Yorgi) Kiliselerini (dışarıdan) görüyoruz. .. Akşam yemeği ve konaklamamız Isparta’da

2.Gün / 24 Nisan 2021, Cumartesi :  EĞİRDİR – YALVAÇ – BEYŞEHİR – EFLATUNPINAR
Erken sabah kahvaltısından sonra Eğirdir‘e gidiyoruz. Eğirdirʼde küçük bir tur atıyoruz. Birbirlerine rakip gibi karşılıklı duran ve tek bir ortak duvar üzerindeki minaresiyle benzersiz olan Hızırbey Camii ile Dündarbey Medresesi, Eğirdir Kalesi, Yeşiladaʼdaki Aya Stefanos kilisesi, artık kullanılmayan tren istasyonu bu küçük kasabada gezeceğimiz yerler arasında olacak. Daha sonra kuzeye, Eğirdir Gölü kıyısını takip ederek Yalvaçʼa yöneliyoruz. Yalvaç, antik Pisidia Antiokheiaʼsı şehrine ev sahipliği yapıyor. Roma İmparatorluğunun emekli lejyonerleri için yaptırdığı bayındırlık faaliyetleri ile en parlak günlerine ulaşan bu kent, imparator Augustusʼun işleri (Res Gestae Divi Augusti )  metnini içeren ve Roma tarzı mimarisiyle dikkat çeken Augustus tapınağı, devasa ana caddeleri ve tiyatrosuyla ziyaretimizi bekliyor. Pisidia Antiokheiaʼsının bir diğer önemli özelliği Aziz Paulosʼun ünlü yolculuklarında birkaç kez uğrayıp hayatının bir bölümünü burada geçirmesi ve ilk kez Hristiyanlık çağrısını yaptığı şehir olması. Paulosʼun kilisesi günümüzde de Hristiyanlar için bir Hac merkezi….

Öğle yemeği sonrasında Beyşehir Gölüʼnün doğusundan Beyşehirʼe yöneleceğiz. Bu güzel ilçede, Beylikler Devri’nde Eşrefoğlu Beyi Süleyman Bey tarafından yaptırılan camii, çoğul ahşap sütunlu olması, tavanının tamamen ahşap ve kalem işçiliği ile süslenmesi, minberinin tamamen ahşap ve kündekari tekniği ile yapılması, mihrabının çinili olması gibi özellikleriyle Anadolu Ulu Camiilerinin tüm özelliklerini bünyesinde toplayan tek örnek. Ortasındaki kar havuzuyla ve ince işçiliğiyle de benzersiz. Tüm bu nedenlerle UNESCO dünya mirası aday listesinde yer alıyor.

Dönüşte Eflatunpınar Hitit Anıtı’nı görmek istiyoruz. Hititlerin su kaynaklarını kutsal kabul edip, bunların yakınında anıtlar inşa ettiklerini Yalburt örneğiyle de biliyoruz. Eflatunpınar kutsal alanı, son yıllarda yapılan temizlik ve düzenleme çalışmaları sayesinde daha iyi anlaşılır hale geldi ve bize farklı bir kültürün / dünyanın kapılarını açacak. Bir anlamda “bozkırın ortasında bu harika ne arıyor?” diyeceğiz. Konaklama ve akşam yemeği yine Isparta’da aynı otelde.

3.Gün / 25 Nisan 2021 Pazar: EĞİRDİR –SAGALASSOS
Sabah kahvaltısından sonraki hedefimiz Ağlasun / Sagalassos Antik Kenti. Sagalassos UNESCO dünya mirası aday listesinde.  1650 m. irtifası sayesinde iyi korunmuş olan kent, son yıllarda Belçikalı bir bilim heyeti tarafından Türkiye arkeoloji tarihinin en yüksek bütçeli kazı ve restorasyon projesi olarak öne çıktı. Antoninler çeşmesi, Hellenistik Dorik çeşme, Neon Kütüphanesi, Heroon (kahraman mezarı / kutsal alanı) , meclis binası, agora, imparatorluk hamamı ve tiyatro gibi çok önemli bir dizi anıtın kazısı ve büyük kısmının örnek teşkil edecek restorasyonu ile Sagalassos bize görsel bir ziyafet sunacak. Sonra da, saat 21.30 -22.00 civarında İzmirʼe ulaşmayı umut ederek geri dönüş yolculuğumuza başlayacağız…

TUR FİYATI: Pandemi kısıtlamalarından dolayı  henüz kesinlik kazanmamıştır.

KONAKLAMA K. Kartına vade farksız 5 / 6 taksit olanakları
İki-üç kişilik odalarda kişi başı   , – TL
Tek kişilik  oda fiyat farkı   ,- TL
0-5 yaş çocuk fiyatı   ,- TL
6-11 yaş çocuk fiyatı  ,- TL

NOT: Çocuk indirimleri iki büyüğün yanında geçerlidir.

İNDİRİM: Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı:……..,- TL 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:

 • Kişi sayısına uygun araçla ulaşımlar,
 • Isparta 4-5*Otelde 2 gece Y.P. konaklama (sabah kahvaltısı ve akşam yemeği),
 • Rehberlik
 • Seyahat sigortası.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: 

 • Yollarda yenilen öğle yemekleri (3) ve son gece dönüş yolunda alınacak akşam yemeği (1)
 • Tüm yemeklerde alınan içecekler,
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri,
 • Kişisel harcamalar.

NOTLAR:

 • Turlarımız tek araçla sınırlı olup araç dolduğunda tur satışa kapanır ve ikinci araç açılmaz.
 • Araç büyüklüğü Pandemi koşullarına göre ve katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 • Ön rezervasyonlar 3 gün bekletilir. Sonrasında ödeme yapılmayan rezervasyon iptal edilir.
 • Rezervasyon tur ücreti ödenince kesinleşir.
 • Koltuk numarası ödeme yapıldıktan sonra kayıt sırasına göre verilir.
 • Konaklamalı turlarda otel opsiyonlarının kısa olması nedeniyle erken rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.
 • Müze kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.
 • Bu gezimiz bir kültür turudur. Salda gölü – Eğirdir Gölü gibi panoramik olarak gördüğümüz yerlerde lütfen verilen zamanlamalara uyunuz. Geç kalınması diğer yerlere vakit kalmamasına yol açacaktır.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında ve kalınacak otelde değişiklik yapabilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

KAPADOKYA’DA BAYRAM

14 – 16 Mayıs 2021, Cuma- Pazar
Uçakla
Unesco Dünya Kültür Mirası muhteşem Kapadokya, bayram tatilinde gezginlerimizi bekliyor...
.00

GÖLLER YÖRESİ ve SAGALASSOS

13 - 15 Mayıs 2021, Perşembe – Cumartesi
Otobüsle
Şeker bayramında gül kokulu bir tur ve yeniden Sagalassos! Bir kültür şöleni ve tadına doyamayacağınız görsellikler ...
.00

KAPADOKYA’DA BAHAR

23 – 25 Nisan 2021, Cuma- Pazar
Uçakla
Baharın en güzel günlerinde, 5* otelde 2 gece konaklamalı rüya gibi bir Kapadokya turu...
.00

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

18 Nisan 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
280.00