ANTİK PİSİDİA, GÖLLER YÖRESİ ve SAGALASSOS

Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

03-05 Mayıs 2024, Cuma - Pazar

10.600.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

Ark. M. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında

BURDUR – ISPARTA- YALVAÇ – ANTİK PİSİDİA ANTİOKHEİA’SI – BEYŞEHİR – EFLATUNPINAR- EĞİRDİR – SAGALASSOS

Anadoluʼda Antalya / Pamphylia kıyı şeridinin kuzeyinde, Batı Toroslarʼın kapladığı dağlık bölgede, Pisidia kültürü antik çağdan günümüze yerel özelliklerini koruyabilmiş olmasıyla dikkat çeker. Göllerle çevrili verimli coğrafyası nedeniyle kültür tarihinde insanoğlunun yerleşik düzene geçtiği bir dizi önemli erken yerleşime sahne olmuştur. Hellenistik dönemde “Hellenleşmeye” başlayan bölge, Roma döneminde büyük şehirler ve anıtsal yapılarla gelişme göstermiştir. Coğrafya kitaplarımızda “Göller Bölgesi” diye öğrendiğimiz bu coğrafya yüksek dağlar arasında kalan gölleri, özellikle meyve [elma !] bahçeleriyle gelen bereketi ve güçlü Eskiçağ-Yeniçağ kültürü ile ön plana çıkar.

  • Beyşehir Eşrefoğlu Camii (Konya): UNESCO Dünya Kültür Mirası (2023)
  • Sagalassos Antik Kenti (Burdur): UNESCO Dünya Kültür Mirası aday listesinde (2009)
  • Eflatunpınar Hitit Su Anıtı (Konya): UNESCO Dünya Kültür Mirası aday listesinde (2014)

TUR PROGRAMI

03 Mayıs 2024, Cuma : SALDA GÖLÜ – BURDUR – ISPARTA
Sabah saat 07.30’da Karşıyaka-Bostanlı vapur iskelesi yönündeki tramvay durağının arkasında bulunan Havaş durağında; 08.00ʼda Alsancak Lozan Meydanı’nda buluşarak hareket ediyoruz. Programın yoğunluğunu göz önüne alarak ve görmek istediğimiz yerleri zaman sınırlamasından dolayı kısıtlamamak için tura erken saatte başlıyoruz. Kahvaltılık ikramlarımızı araçta aldıktan sonra, Salda Gölüʼnde ve Gölcükʼte kısa molalar vererek Burdurʼa ulaşıyoruz. Burdur’da geç öğlen yemeği sonrası sade dış görünümünün aksine dev bir konağı andıran “üç nefli” iç yapısıyla Ulu Camii ve saat kulesini geziyor, Sagalassos kenti başta olmak üzere Pisidia bölgesinin eserlerinin en erken dönemlerinden itibaren sergilendiği muhteşem Burdur Arkeoloji Müzesiʼni ziyaret ediyoruz. Sonraki durağımız, pirimiz Evliya Çelebinin “şehr-i şîrîn-i Isparta” diye yâdettiği “gül şehri” Isparta. Mimar Sinan eseri Firdevs Bey Camii ve Bedesteni, sütunlar üzerine yerleştirilmiş kubbesiyle özgün bir mimari gösteren Kutlubey (Ulu) Camii ve Aya Baniya (Agia Panagia), Aya Ishotya (Yorgi) Kiliseleriyle Ispartaʼnın zihnimizde yer eden “Süleyman Demirelʼin memleketi” klişesinden çok daha fazlası olduğunu görüyoruz.. Akşam yemeği ve konaklama Isparta’da

04 Mayıs 2024, Cumartesi : EĞİRDİR – YALVAÇ – BEYŞEHİR – EFLATUNPINAR
Sabah kahvaltımızdan sonra Eğirdir ‘e gidiyoruz. Eğirdirʼde küçük bir tur atacağız. Birbirlerine rakip gibi karşılıklı duran ve tek bir ortak duvar üzerindeki minaresiyle benzersiz olan Hızırbey Camii ve Dündarbey Medresesi, Eğirdir kalesi, Yeşiladaʼdaki Aya Stefanos kilisesi, artık kullanılmayan tren istasyonu bu küçük kasabada gezeceğimiz yerler arasında olacak.

Turumuzun devamında kuzeye, Eğirdir Gölü kıyısını takip ederek Yalvaçʼa yöneliyoruz. Yalvaç antik Pisidia Antiokheiaʼsı şehrine ev sahipliği yapıyor. Roma İmparatorluğunun emekli lejyonerleri için yaptığı bayındırlık faaliyetleri ile en parlak günlerine ulaşan bu kent, imparator Augustusʼun işleri (Res Gestae Divi Augusti ) metnini içeren ve Roma tarzı mimarisiyle dikkat çeken Augustus tapınağı, devasa ana caddeleri ve tiyatrosuyla ziyaretimizi bekliyor. Pisidia Antiokheiaʼsının bir diğer önemli özelliği Aziz Paulosʼun ünlü yolculuklarında birkaç kez uğrayıp hayatının bir bölümünü burada geçirmesi ve ilk kez Hristiyanlık çağrısını yaptığı şehir olması. Paulosʼun kilisesi günümüzde de Hristiyanlar için bir Hac merkezi….

Öğle yemeği sonrasında Beyşehir Gölüʼnün doğusundan ilerleyerek Beyşehirʼe gideceğiz. Bu güzel ilçede, Beylikler Devri’nde Eşrefoğlu Beyi Süleyman Bey tarafından yaptırılan camii çoğul ahşap sütunlu olması, tavanının tamamen ahşap ve kalem işçiliği ile süslenmesi, minberinin tamamen ahşap ve kündekari tekniği ile yapılması, mihrabının çinili olması gibi özellikleriyle Anadolu Ulu Camiilerinin tüm özelliklerini bünyesinde toplayan tek örnek. Ortasındaki kar havuzuyla ve ince işçiliğiyle de benzersiz…

Anadolu’nun diğer Orta Çağ Dönemi 5 Ahşap Hipostil Camii ile birlikte, 2023 Yılında Dünya Miras Komitesi’nin Genişletilmiş 45. Oturumunda UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedildi. Bu eşsiz yapılar; Anadolu’da 13. yüzyılın sonu ile 14. yüzyılın ortaları arasında inşa edilen ve her biri Türkiye’nin farklı bir bölgesinde bulunan Afyon Ulu Cami, Eskişehir Sivrihisar Ulu Cami, Ankara Ahi Şerafettin (Aslanhane) Camii, Konya Beyşehir Eşrefoğlu Camii ve Kastamonu Kasabaköyü Mahmut Bey Camii olarak 5 hipostil camiden oluşuyor.

Dönüşte Eflatunpınar Hitit Anıtı’nı görmek istiyoruz. Hititlerin su kaynaklarını kutsal kabul edip, bunların yakınında anıtlar inşa ettiklerini Yalburt örneğiyle de biliyoruz. Eflatunpınar kutsal alanı, son yıllarda yapılan temizlik ve düzenleme çalışmaları sayesinde daha iyi anlaşılır hale geldi ve bize farklı bir kültürün / dünyanın kapılarını açacak. Bir anlamda “bozkırın ortasında bu harika ne arıyor?” diyeceğiz. Konaklama ve akşam yemeği yine Isparta’da aynı otelimizde.

05 Mayıs 2024, Pazar : SAGALASSOS – İZMİR
Sabah kahvaltımızdan sonraki hedefimiz Ağlasun / Sagalassos antik kenti. Sagalassos UNESCO dünya mirası aday listesinde. 1650 m. irtifası sayesinde iyi korunmuş olan kent, son yıllarda Belçikalı bir bilim heyeti tarafından Türkiye arkeoloji tarihinin en yüksek bütçeli kazı ve restorasyon projesi olarak öne çıktı. Antoninler çeşmesi, Hellenistik Dorik çeşme, Neon Kütüphanesi, Heroon (kahraman mezarı / kutsal alanı) , meclis binası, agora, imparatorluk hamamı ve tiyatro gibi çok önemli bir dizi anıtın kazısı ve büyük kısmının örnek teşkil edecek restorasyonu ile Sagalassos bize görsel bir ziyafet sunacak. Sonra da, saat 21.30 -22.00 civarında İzmirʼe ulaşmayı umut ederek geri dönüş yolculuğumuza başlayacağız…

TUR FİYATI

İki kişilik odada kişi başı: 10.600,- TL
Tek kişilik oda fiyat farkı: 1.750,- TL

Not: 12-13 kişilik gruplarda çocuk indirimi yoktur. Katılımcı sayısı 20 kişi ve üzerine çıktığı zaman iki büyük yanında çocuk indirimi uygulanır.

İNDİRİM: Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı:300,- TL

TAKSİT: İşbank, Vakıfbank ve World Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
Kişi sayısına uygun araçla ulaşımlar, Isparta ‘da (5*) Otelde 2 gece Y.P. otel konaklaması (sabah kahvaltısı ve akşam yemeği), rehberlik ve danışmanlık hizmetleri, otopark, şehir vergileri, KDV, seyahat sigortası.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR
Yollarda yenilen öğle yemekleri (3 ) ve son gece dönüş yolunda alınacak akşam yemeği (1) ile yemeklerde alınan içecekler, müze ve ören yeri giriş ücretleri, kişisel harcamalar.

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon tur ücreti ödenince kesinleşir.
 Ön rezervasyonlar 3 gün bekletilir.
 Koltuk numarası kayıt sırasına göre verilir. 16 kişilik araçlarda koltuk numarası verilmez.
 Konaklamalı turlarda otel opsiyonları nedeniyle erken rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.
 Müze kartınızı almayı unutmayınız.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında ve kalınacak otelde değişiklik yapabilir.

SİGORTA
 1618 sayılı yasa gereği tüm katılımcılarımız sigortalıdır ve sigorta seyahat süresindeki ani (akut) rahatsızlanmaları kapsar. Kronik rahatsızlıklar ve salgınlar sigorta kapsamı dışındadır.
 Acil rahatsızlıklarda sigorta geri ödemeleri tur ücreti ile orantılıdır.

İPTAL KOŞULLARI
 Tura 30 günden az süre yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sözleşme kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

İZLANDA

10 - 15 Ekim 2024, 5 Gece - 6 Gün
Driver Guide ile 8+1 kisilik bir tur
Buzul gölleri, Lav tarlaları, Gayserleri, Yanardağları, birbirinden güzel Şelaleleri ve Kuzey ışıkları ile başka bir dünya!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.800 € + UÇAK BİLETİ
1.800 .00

İZLANDA

10 - 15 Eylül 2024, 5 Gece - 6 Gün
Driver Guide ile 8+1 kisilik bir tur
Ateş ile buzun dans ettiği bir coğrafyada, küçük bir grupla imtiyazlı bir tur!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.800 € + UÇAK BİLETİ
1.800.00

PORTEKİZ KÜLTÜR TURU

18- 23 Haziran 2024, Salı - Pazar
Kurban Bayramında
İçinize işleyecek bir Portekiz turu!THY ile uçuşlar, şehir merkezinde 4* oteller, Unesco Kültür Mirası olan 6 yer+Fado!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.850 € + UÇAK BİLETİ
1.850.00

STRATONİKEİA ve LAGİNA

02 Haziran 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentlerinden biri olan Stratonikeia, Arkaik dönemden, Cumhuriyet dönemi yapılarına değin nadir bir kent dokusuna sahiptir ve çok güzel bir doğal çevre içinde yer...
1.600.00
error: Content is protected !!