GAZİANTEP & ADIYAMAN & URFA

Uçakla: İzmir >> Gaziantep - Urfa >> İzmir

09 -12 Haziran 2022, Perşembe - Pazar

4.750.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

GAZİANTEP- HALFETİ – ADIYAMAN / NEMRUT –PERRE ANTİK KENTİ – URFA – GÖBEKLİTEPE – KARAHANTEPE – HARRAN –

 Nemrut Dağı (Adıyaman/Kahta): UNESCO Dünya Kültür Mirası (1987)
 Göbeklitepe Tapınağı: UNESCO Dünya Kültür Mirası (2018)
 Harran ve Şanlıurfa: UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde (2000)

TUR PROGRAMI

09 Haziran 2022, Perşembe : İZMİR / GAZİANTEP
Sabah saat 06.20‘de Sun Express havayolları ile Gaziantep’e uçuyoruz. Bizi bekleyen aracımızla kente gidiyor ve Gaziantep’in ünlü “Antep fıstıklı katmer”i ile kahvaltımızı yapıyoruz. Sonra ZEUGMA MOZAİK MÜZESİNE gidiyoruz. 9 Eylül 2010 tarihinde açılan Müze, gerek bina boyutları, gerekse sergilenen mozaikler bakımından dünyanın en büyük mozaik müzesi. Zeugma Antik Kenti’nden çıkartılan, toplam 2500 m²’lik alan kaplayan ve bu dönemde sanatın ulaştığı zirve noktasının örnekleri olan mozaiklerin yanısıra geç Antik Dönem kiliselerine, Erken Süryani ve Hristiyan ikonografisine ait örnekleri barındırması müzeyi daha da çekici hale getiriyor…

Öte yandan Gaziantep, 2015 Yılında, gastronomi dalında, UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağına” girmişti. Böylece dünyanın en önemli mutfaklarından birisi olarak dünya çapında bir kent oldu.

Öğle yemeği molası sonrasında Gaziantep turuna başlıyoruz. Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Kent Müzesi (Bayaz Han) ve Gaziantep’in gezilecek pek çok yeri bizleri bekliyor. Zamanımız elverdiğince Kent turumuzu yapacağız. Akşamüzeri Bakırcılar Çarşısı ve Elmacı Pazarı gibi tarihi çarşıları dolaşıyoruz. Konaklama ve akşam yemeğimiz Gaziantep’te.

10 Haziran 2022, Cuma: HALFETİ – CENDERE KÖPRÜSÜ –KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ – NEMRUT
Sabah kahvaltısından sonra Antep Fıstığı bahçelerini görerek Halfeti’ ‘ye gidiyoruz. HALFETİ’de tadına doyamayacağınız bir tekne turu yapıyoruz. Baraj suları yükselirken gerçeküstü görüntülere bürünen köyler ve tarihi kalıntılarla dolu yamaçlar arasında fotoğraf çekmeye doyamıyoruz. Halfeti, dünya üzerinde Cittaslow yani Sakin Şehir ünvanını alan (2013) nadir yerlerden. Bir diğer özelliği, tüm dünyada siyah gülün yetişebildiği tek yer olması. Rumkale ‘yi ve batık minareyi fotoğrafladıktan sonra siyah gülün memleketi Halfeti’den ayrılıyoruz.

Öğle yemeğimizi BİRECİK’te yemeyi planlıyoruz. Daha sonra Kelaynak Kuşları Üretim İstasyonuna giderek nesilleri tükenmekte olan bu harika kuşları görüyoruz. Nuh Peygamberin bereket sembolü olarak gemisine aldığına inanılan Kelaynakların önemli bir özelliği “tek eşli” olmaları. Öyle ki eşi ölen bazı Kelaynak kuşlarının yemeyi içmeyi terk edip, yada kendini kayalardan aşağı bırakarak intiharı seçtikleri söylenir..

Kelaynak’larla vedalaştıktan sonra yönümüzü ADIYAMAN’a doğru çeviriyoruz. Programımıza göre öncelikle ARSEMEA CENDERE KÖPRÜSÜ ve KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ’nü görmeye gidiyoruz. Daha sonra Kommagene Krallığı’nın en önemli kült merkezi olan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası kapsamına alınan NEMRUT DAĞI’nda güneşi batırmaya çıkıyoruz. Hava açık olursa, Nemrut’un zirvelerinden Fırat’ın kaynağını, Toros dağlarını seyrediyoruz.. Göreceğimiz dev heykeller Kommagene krallığını çevreleyen farklı kültürlerin ve dinlerin bir sentezi gibidir. Pers ve Zerdüşti figürler Yunan tanrılarıyla karışmıştır… Akşam yemeği ve konaklama Adıyaman’da.

11 Haziran 2022, Cumartesi: ADIYAMAN MÜZESİ – PERRE ANTİK KENTİ – ŞANLI URFA ARK. MÜZESİ
Sabah kahvaltısı sonrasında küçük ama değerli buluntularıyla Adıyaman Arkeoloji Müzesi ziyareti yapıyoruz. Sonra da Kommagene Krallığı’nın beş büyük kentinden biri olan PERRE Antik Kentini gezmeye gidiyoruz. Perre erken Hiristiyanlık kaynaklarında da Hierapolis (Kutsal Şehir) olarak anılır ve çağlar boyunca hem dinsel hem de jeopolitik öneme sahip bir kent olarak önemini korur.

Perre turumuzdan sonra sonra Urfa’ya hareket ediyoruz. Öğlende Urfa yemeklerinin ve tatlılarının tadına bakmayı ihmal etmiyoruz. Öğle sıcağını kapalı yerde geçirelim istiyoruz ve Müze gezisi ile değerlendiriyoruz. 2015 yılında açılan ŞANLIURFA ARKEOLOJİ VE MOZAİK MÜZESİ ülkemizin en büyük ve en modern müze kompleksi. Arkeopark, mozaik ve arkeoloji müzesi olarak tanımlanan bu yapıtta 10.000 kadar eser sergileniyor. Kronolojik bir sıralama ile sergilenen eserler ve görsel canlandırmalar ziyaretçileri insanlık tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor. Arkeoloji Müzesinin yanında inşa edilen HALEPLİBAHÇE MOZAİK MÜZESİ ise kadın Amazon’ların tasvir edildiği tek mozaiğe ev sahipliği yapıyor. Savaşçı Amazon Kraliçelerinin betimlendiği mozaikler, dünyanın ilk örneklerinden kabul ediliyor

Akşamüzeri Şanlıurfa’nın merkezini geziyoruz. Urfa şehir turumuzda Hz. İbrahim’in ateşe atıldığına inanılan BALIKLI GÖL (Halil-ür Rahman Gölü), Ayn Zeliha Gölü, Halil-ül Rahman Camii, Rızvaniye Camii, Gümrük Hanı, Sipahi Pazarı, Kazaz Pazarını görüyoruz. Kentin sokak aralarında geziyor, oldukça zengin bir tarihi doku içinde geleneksel sivil mimari örneklerini görüyoruz.

Akşama doğru otele yerleşme, akşam yemeği ve konaklama ( Arzu edenlerle sıra gecesine gidebiliriz)

12 Haziran 2022, Pazar: GÖBEKLİTEPE- KARAHANTEPE- HARRAN – URFA
Sabah kahvaltısından sonra, şehir merkezine 15 km. mesafedeki Göbeklitepe’ye gidiyoruz. Artık Dünyanın en eski ritüel alanlarından biri sayılan Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. 2014 yılında yaşamını yitiren Prof. Klaus Schmidt’i saygıyla anarak Göbeklitepe hakkında bilgi alıyoruz. Kazı çalışmaları, Neolitik Devrim ve onu hazırlayan koşullar ile avcı – toplayıcı toplulukların sosyokültürel yapısı hakkındaki görüşlerin sorgulanmasını sağladı. Tamamı yirmi tane olduğu tahmin edilen yuvarlak biçimli yapıların sadece altısı gün ışığına çıkarıldı. Stilize edilmiş insanları tasvir eden T biçimindeki sütunlar, betimlemeler, yapım tekniği, kullanım amacı, insanlığın yerleşim ve tarım kavramlarından çok uzak olduğu varsayılan 12.000 yıl öncesinde bu yapıların nasıl tasarlandığı soruları henüz cevaplanmış değil. Sayısız spekülasyon yapılsa da Göbeklitepe’nin ne kadar sarsıcı bir etki yarattığını göstermesi bakımından ilginç…

Göbeklitepe turumuzu tamamlayınca, KARAHAN Tepe’ye gidiyoruz. Yeni buluntularıyla tüm dünyanın dikkatini çeken Karahan Tepe gezimizi tamamlayınca Urfa merkeze dönüyor ve öğle yemeği molası veriyoruz.

Öğleden sonra yönümüzü HARRAN‘a çeviriyoruz. O Harran ki; Bir zamanlar güzelliği dillere destan imiş. Dünyanın ilk kentlerinin, ilk mabetlerinin kurulduğu ve tarımın başladığı önemli bir bölgenin merkezindeymiş. Dünyanın en eski üniversitesi bu şehirde kurulmuş, Hıristiyanlığın hızla yayıldığı bir zamanda, eski dinlerin son sığınağı olmuştu. İskenderiye’deki bilim yuvaları sönmeye başlayınca, filozoflar Harran’a sığınmışlardı. Harran’da Ay Tanrısı Sin’e ait bir mabet vardı. Söylentiye göre yedi gezegene adanmış yedi şehir vardı ve Harran Sin’e adanmıştı. Atlas’ın bir sayısında şöyle yazıyordu; “Harranlılar ellerinde olan en önemli şeyi sunar yolcuya, bu antik kokulu mekânları”. Kadim Harran Kentini geziyor, zamanın derinliklerinden sesine ona kulak veriyoruz…

Urfa merkeze dönüyor ve belki hafif bir akşam yemeği ve tatlı yiyerek Havalimanına transfer.
Urfa’dan THY’nin saat 21.00 uçağıyla direkt olarak İzmir‘e uçuyoruz.

TUR FİYATI

KONAKLAMA Taksit olanakları
İki kişilik odada kişi başı 4.750,- TL + Uçak bileti
Tek kişilik oda fiyat farkı    900,- TL

GRUP UÇAK BİLETİ: Kişi sayısı 10 kişi olduğunda alınacaktır.
TAKSİT: T. İŞ Bankası Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir
İNDİRİM: Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 100,- TL

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER:
Araçla yapılan ulaşımlar, rehberlik, 3 gece 4* otellerde konaklama, sabah kahvaltısı (3) ve akşam yemekleri (3), Halfeti tekne turu, Nemrut’a çıkış minibüs ücretleri, seyahat sigortası.

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR:
İzmir >> Gaziantep gidiş / Urfa >> İzmir dönüş uçak biletleri, Gaziantep’te sabah kahvaltısı, öğle yemekleri ve içecekler, yollarda alınan öğle yemekleri ile son günü Urfa’da alınabilecek akşam yemeği ve içecekler, ören yeri ve müze girişleri.

NOTLAR
 Katılımcı sayısı 10 kişi olduğunda bilet alınacaktır.
 Rezervasyon tur ödemesi yapılınca kesinleşir.
 Araçta koltuk numarası rezervasyon sırasına göre verilir ve gezi boyunca aynı kalır.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz. Ancak müze kartınızı lütfen tur öncesinde çıkartınız. Müze Kartınızı tur öncesinde İzmir Müze ve Ören yerlerinden almanız tur boyunca size zaman kazandırır ve tasarruf sağlar.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi önemle tavsiye ederiz.
 1618 sayılı yasa gereği tüm katılımcılarımız sigortalıdır ve sigorta seyahat süresindeki ani (akut) rahatsızlanmaları kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 30 gün öncesine kadar yapılan iptallerde geri ödeme yapılır.
 Tur tarihine 15 günden daha kısa süre kaldığında, tur ücretinin iade edilmesi grup uçak bileti için yerinize katılımcı bulunması halinde mümkündür.
 Herhangi bir nedenle daha sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sigorta kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

 

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

GAZİANTEP & URFA-GÖBEKLİTEPE & NEMRUT

19 - 22 Mayıs 2022, Perşembe - Pazar
Uçakla:İzmir >> Gaziantep - Diyarbakır >> İzmir
Tarihin ve arkaik inançların gizemleri içinde; Göbeklitepe, Harran, Nemrut, Gaziantep, Halfeti...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 4.200 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
4.200.00
error: Content is protected !!