FOÇA’DA ANTİKÇAĞ VE İYONYA İZLERİ

10 Aralık 2023, Pazar

1.100.00

Foça, tarihe damga vuran 12 İyon kentinden biriydi. Usta denizciler olan Phokaia’lılar Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de koloniler kurmuşlardı. Uzun yıllar boyunca gelişmiş bir uygarlığa imza atmışlardı. Gediz Deltası balık türleri açısından oldukça zengin olduğu için göçmen kuşların da uğrak yeridir. Bu nedenle Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) olarak ilan edilmiştir. Ayrıca nesli tehlikede olan Monachus monachus (Akdeniz keşiş foku) korunması için Türkiye’de kurulmuş üç deniz koruma alanından biridir. Foça’nın tarihi kadar coğrafi yapısı da özeldir. Orak Adası yakınlarında bulunan “Siren Kayalıkları” nın Odysseia Destanı’nda denizcilerin aklını başından alan güzel sesli sirenlerin ortaya çıktığı yer olduğu rivayet edilir.

TUR PROGRAMI

Sabah saat 08.00’de Alsancak Lozan Meydanı’nda, 8.30’da Karşıyaka / Bostanlı İskelesi yönündeki Havaş durağında konuklarımızla buluşuyoruz. Bu gezimizde daha rahat olmak, keyfe de biraz vakit ayırmak istediğimiz için, öncelikle yolda bir kahvaltı molası veriyoruz.

Foça antik çağın en önemli İon kentlerinden birisi. Marsilya [Massalia], Nice [Nikaia], Lapseki [Lampsakos] başta olmak üzere çok sayıda koloni kurarak Akdeniz’de önemli bir güç olmayı başarmış. Aynı durum Ortaçağ’da ve Osmanlı Dönemi’nde de sürmüş. Yani, Foça’ya doğru yol alırken sohbetimiz derin olacak, gezip göreceğimiz yerlerin arka planı hakkında konuşacağız.

Yolumuz üzerinde olan ve Anadolu’da bilinen tek örnek olarak kabul edilen Pers mezar anıtını [Taş Kule] gezdikten sonra Foça’da denize karşı bir çay molası vereceğiz. Foça içindeki gezimiz antik tiyatrodan günümüze ulaşabilen kalıntıları, Kybele’ye adanmış liman kutsal alanını, şehre hâkim konumlandırılmış Athena tapınağı kalıntılarını, hemen her dönemde tekrar onarılarak kullanımı sürmüş deniz surları ile Beşkapılar Kalesini, Osmanlı dönemine tanıklık eden Fatih ve Kayalar Camilerini, Ağalar konağının hazin kalıntılarını içerecek. Tabii en fazla keyif alacağımız şeyler arasında olan, 19. yüzyıl Rum evlerinin güzel örneklerini koruyan sokakları da ihmal etmeyeceğiz.

Öğlen yemeğimiz, biraz gecikmiş olarak, enfes mezeler ve balık içeren özel bir mekânda olacak. Yemeğimiz erken biter ve zamanımız kalırsa çevrede biraz daha dolaşabiliriz, dedik ya, keyif bizim… Ve günün sonunda, İzmir’e geri dönüyoruz…

 

TUR FİYATI: 1.100,- TL

FİYATA DAHİL OLANLAR: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık.
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Kahvaltı, ören yeri ve müze giriş ücretleri, öğle yemeği

NOTLAR:
 Turlarımıza katılım tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Günübirlik turlarda koltuk numarası verilmez
 Tura son kayıt tarihi, 07 Aralık Perşembe günüdür.
 Foça içinde yürüyerek gezeceğimizden rahat kıyafet ve ayakkabılarla gelmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda program değişikliği yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI:
 Tura son kayıt tarihi olan 7 Aralık gününe kadar iptallerde ücret iade edilir.
 Daha sonra veya herhangi bir nedenle tur sabahı yapılan iptallerde yahut son dakikada tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Şiddetli hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

ÇAMLIK – ŞİRİNCE YÜRÜYÜŞÜ

28 Nisan 2024, Pazar
Yürüyüş Turu
Nefis bir yürüyüş programı! Çamlık'tan Şirince'ye giderken, yükseklerden seyredeceğiz alemi...
1000.00

SPİL DAĞINDA LALE ZAMANI

21 Nisan 2024, Pazar
Bitki uzmanı danışmanlığında
Spil Dağında özel olarak koruma altına alınan endemik laleleri aramaya, bu mevsimde coşan bitki örtüsünü keşfetmeye gidiyoruz...
1.000.00

PRİENE & DOĞANBEY & KARİNE DALYANI

25 Şubat 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Menderes'in hayat verdiği topraklarda bir başka güzergah; onia’nın en iyi korunmuş kentlerinden birisi olan Priene, ardından Domatia-Karine Dalyanı...
1.200.00

MİLETOS ANTİK KENTİ & DİDYMA TAPINAĞI

18 Şubat 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
İonia’nın, belki de Arkaik Dönem Yunan dünyasının en muhteşem kenti olan Miletos ve görkemli Apollon Tapınağı....
1.200.00
error: Content is protected !!