FOÇA KOYLARI VE ADALARI

12 Kişilik Özel Tekne ile

Dalgacı Boat ile 05, 06,17, 18, 27 Ağustos ile 19 ve 25 Eylül günlerinde

390.00

  • Hafta içi ve hafta sonu tur fiyatları farklıdır

DALGACI BOAT
12 Kişilik özel tekne ile gezeceğiz…

TUR TARİHLERİ:
05 Ağustos 2021, Perşembe
06 Ağustos 2021, Cuma
17 Ağustos 2021, Salı
18 Ağustos 2021, Çarşamba
27 Ağustos 2021, Cuma
19 Eylül 2021, Pazar
25 Eylül 2021, Cumartesi

TUR PROGRAMI:

Sabah Saat 10.30 ‘da Foça’da Yat limanında buluşuyoruz. Phokaia’dan günümüze eşsiz mesajlar taşıyan; Akdeniz fokları, taş evleri, adaları ve efsaneleri ile “gururlu Phokaia’lıların” diyarına gidiyoruz. İÖ 7. yüzyılın ortalarından itibaren Phokaialılar, Miletos’lularla birlikte Karadeniz ve Akdeniz’e açılarak koloniler kurmuşlar. Altın çağlarını yaşadıkları bu dönemde, dünyanın kültür ve sanat merkezi olmayı başarmışlar. Böylesine gelişmiş bir uygarlığın beldesidir Foça!

Yat Limanı’nda teknemize biniyor ve denize açılıyoruz. Hava müsait olursa, meltem yelkenlerimizi dolduruyor ve masmavi sularda sessizce süzülüyoruz. Çaylarımızı yudumlarken, İngiliz Burnu’na doğru ilerliyoruz. Ardından İncir Adası’nda Kybele’yi arıyor, Orak Adası’nda demirliyoruz. Kendimizi serin sulara bırakıp, Foça Koylarının tadını çıkarıyoruz.

Saat 13.30 – 14.00 arasında öğle yemeği ikramı başlıyor. Balık ya da Köfte – salata – makarna ve karpuzdan oluşan bir mönü keyfimizi tamamlıyor…

Öğleden sonra Siren Kayalıkları çağırıyor bizi. Kuş vücutlu, kadın başlı kayaların yansıdığı suları uzaktan seyrediyoruz. Siren Kayalıkları koruma altında, denizin girinti yaptığı koylarda fokların yaşadığı düşünülüyor. Ardından Kosova Koyu’na hareket ediyoruz. Kosova Koyu’nda yine deniz molası veriyoruz. Saat 17.00 civarında limana yanaşıyoruz. Keyifli bir günün sonunda vedalaşıyoruz.

Foça Koylarına Dair

Foça, İon’ların Ege sahillerinde kurdukları 12 İon kenti arasında en önemli merkezlerden biridir. Tarihi ve arkeolojik öneminin yanı sıra, Homeros destanında adı geçen mitolojik bir yerleşmedir.  Homeros’un, Odysseus destanında sirenlerin yaşadığını söylediği Foça denizindeki kayalıklar, işte o zamandan beri siren kayalıkları ismiyle bilinir.

İzmir’in Foça ilçesindeki Orak Adası’nda yer alan ve volkanik tozların suyla buluşmasıyla ortaya çıkan Siren Kayalıkları, nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının barınma yeri olarak bilinse de bir mitin de parçasıdır. Homeros’un ünlü Odysseia Destanı’nda da karşımıza çıkan siren kayalıkları; geniş kanatlı, kuş gövdeli ve kadın başına sahip yaratıklar olarak tanımlanır. Sesleri ile denizcileri büyüleyen yüzleri çok güzel, sesleri çok etkileyici olan kadınların, denizcileri büyüledikleri, gemilerini bilinçsizce buraya doğru sürmeleri nedeniyle büyük çoğunluğunun öldükleri anlatılır.

Derler ki,
Bilinmeyen bir liman ülkesinde
Alev saçlı, yangın bakışlı
Deniz kızları yaşar..
Bilinen o ki,
Bu deniz kızları hala,
Her yağmur yağdığında
Yakamoz toplamaya çıkar
Av yasağı zamanı
Poseidon’un ıslak avuçlarında…

Adalara gelince; Foça’nın önlerinde yer alan ıssız adaların adları: Orak Adası, İncir Adası, Kartdere Adası, Fener Adası, Hayırsız Ada ve Metalik Adadır. Orak Adası’nın güney kıyısında uzun bir çalılık kumsal, yine orak ile Hayırsız ve Kartdere’ de 80 metre yüksekliğine ulaşan dik yarlar bulunur. Adalar ve çevresindeki koylar, Türkiye’deki son Akdeniz foku kolonilerinden birini barındırır.

Ve Fok balıkları: Foçalı denizcilerin yüzyıllardan beri süren denizle mücadelesinde, onları yalnız bırakmayan dostları, daima sevimli foklardır. Dünya üzerindeki toplam sayıları 350-400 civarında bulunan Akdeniz fokları dünyada sadece Türkiye, Yunanistan ve Kuzeybatı Afrika sahillerinde yaşamaktadır. Akdeniz foklarının bir kısmı Foça çevresindeki adaları kendilerine yurt edinmişlerdir. Artan turizm ve balıkçılığa rağmen bu adalardaki mağaraları ve kıyıları, yavrulamak, yavrularını büyütmek, dinlenmek ve güneşlenmek amacıyla kullanıyorlar. Latince adı ‘ Monachus Monachus’ olan Akdeniz fokları karaya çıkma ihtiyacı duyarlar ve yaşadıkları yerlerdeki insan belirtileri onları rahatsız eder. Bu tür, yeryüzünde neslinin tükenmesi tehlikesi bulunan 12 memeli türünden biridir.

Foça adalarında yaşayan Akdeniz foklarını korumak amacıyla Aslanburnu ile Deveboynu Burnu arasındaki adalarda 2 mil uzaklığa kadar yaklaşmak, ayrıca fokların görüldüğü Siren Kayalıkları ve Orak Adası’na 100 metreden fazla yaklaşmak yasaklanmıştır.

TUR FİYATI: 

HAFTA İÇİ HAFTA SONU
TARİH FİYAT TARİH FİYAT
05 Ağustos 2021, Perşembe 390,- TL    450,- TL
06 Ağustos 2021, Cuma 19 Eylül 2021, Pazar
17 Ağustos 2021, Salı 25 Eylül 2021, Cumartesi
18 Ağustos 2021, Çarşamba  
27 Ağustos 2021, Cuma  

TRANSFER:
 FOÇA yakın olduğu ve özel araçlar veya İZBAN ile ulaşım olanağı olduğu için transfer ekstra yapılmıştır.
 Bizden transfer istenirse belli bir sayıya ulaşınca transfer ücreti alınacaktır.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:
Özel teknemizle yapılan tur programı, öğle yemeği (programda belirtilen menü), acente refakati.

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
İzmir-Foça-İzmir özel araçla transfer, gün boyu alınan alkollü ve alkolsüz içecekler (Dışarıdan içecek getirilmez).

NOTLAR:
 Teknemiz sadece Ebruli Turizm yolcuları içindir.
 Teknemiz 12 kişilik olup, turumuz katılımcı sayısı en az 10 kişi olduğunda yapılacaktır.
 Erken rezervasyon yaptırmanız rica edilir.
 Bu tekne kapalı gruplar tarafından kiralandığı için çok önceden rezervasyon gereklidir.
 Son müracaat tarihi, tur tarihinden 7 gün öncedir. Rezervasyon gecikince tekne iptal olmaktadır.
 Rezervasyon ücretin ödenmesi ile kesinleşir.
 Teknede kahvaltı ikramı yapılmamaktadır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında ve tarihte değişiklik yapabilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

BİR DOLUNAY AKŞAMINDA BAFA GÖLÜ

20 Eylül 2021, Pazartesi
Tematik yemekler
Bafa Gölünde Selene ile Endymion'un ölümsüz aşkını terennüm etmeye gidiyoruz; Gün batımı, dolunay, flüt, nefis yemekler ve tekne turu ile bir düş göreceğiz belki de...
380.00

FOÇA KOYLARI VE ADALARI

25 Kişi ile 10, 21, 27 Ağustos günlerinde
35 Kişilik teknede 25 kişi ile
Foça koylarında bir başka tekne alternatifi de Veysel Kaptan! 35 Kişilik olan bu tekneye 25 kişiden fazla katılımcı almayacağız.
230.00

FOÇA KOYLARI VE ADALARI

Veysel-1 Teknesi ile 12 ve19 Ağustos Perşembe günlerinde
12 Kişilik Özel Tekne ile
12 Kişilik Veysel-1 Teknesi ile sadece bizim gezginlerimize özel bir Foça tekne turu! 12 Ağustos ve 19 Ağustos Perşembe günleri; daha sakin ve denizle baş başa...
265.00
error: Content is protected !!