FOÇA KOYLARI VE ADALARI

30 Ağustos 2020, Pazar

185.00

40 Kişilik özel teknede 20 kişi ile gezeceğiz

TUR PROGRAMI:

Sabah saat 09.00’da Alsancak / Lozan Meydanı’nda, 09.30’da Karşıyaka / Bostanlı İskelesi yönündeki tramvay durağının arkasındaki Havaş durağında buluşarak yola çıkıyoruz. Saat 10.30 gibi, Phokaia’dan günümüze eşsiz mesajlar taşıyan; Akdeniz fokları, taş evleri, adaları ve efsaneleri ile “gururlu Phokaia’lıların” diyarına geliyoruz.. İÖ 7. yüzyılın ortalarından itibaren Phokaialılar, Miletos’lularla birlikte Karadeniz ve Akdeniz’e açılarak koloniler kurmuşlar. Altın çağlarını yaşadıkları bu dönemde, dünyanın kültür ve sanat merkezi olmayı başarmışlar. Böylesine gelişmiş bir uygarlığın beldesidir Foça!

Yat Limanı’nda teknemize biniyor ve denize açılıyoruz. Hava müsait olursa, meltem yelkenlerimizi dolduruyor ve masmavi sularda sessizce süzülüyoruz. Çaylarımızı yudumlarken, İngiliz Burnu’na doğru ilerliyoruz. Ardından İncir Adası’nda Kybele’yi arıyor, Orak Adası’nda demirliyoruz. Kendimizi serin sulara bırakıp, Foça Koylarının tadını çıkarıyoruz.

Saat 13.30 – 14.00 arasında öğle yemeği ikramı başlıyor. Balık ya da Köfte – salata – makarna ve karpuzdan oluşan bir mönü keyfimizi tamamlıyor…

Öğleden sonra Siren Kayalıkları çağırıyor bizi. Kuş vücutlu, kadın başlı kayaların yansıdığı suları uzaktan seyrediyoruz. Siren Kayalıkları koruma altında, denizin girinti yaptığı koylarda fokların yaşadığı düşünülüyor. Ardından Kosova Koyu’na hareket ediyoruz. Kosova Koyu’nda yine deniz molası veriyoruz. Saat 17.00 civarında limana yanaşıyor ve yarım saatlik bir serbest zaman sonrasında İzmir yolunu tutuyoruz..

Foça Koylarına Dair

Foça, İon’ların Ege sahillerinde kurdukları 12 İon kenti arasında en önemli merkezlerden biridir. Tarihi ve arkeolojik öneminin yanı sıra, Homeros destanında adı geçen mitolojik bir yerleşmedir.  Homeros’un, Odysseus destanında sirenlerin yaşadığını söylediği Foça denizindeki kayalıklar, işte o zamandan beri siren kayalıkları ismiyle bilinir.

İzmir’in Foça ilçesindeki Orak Adası’nda yer alan ve volkanik tozların suyla buluşmasıyla ortaya çıkan Siren Kayalıkları, nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının barınma yeri olarak bilinse de bir mitin de parçasıdır. Homeros’un ünlü Odysseia Destanı’nda da karşımıza çıkan siren kayalıkları; geniş kanatlı, kuş gövdeli ve kadın başına sahip yaratıklar olarak tanımlanır. Sesleri ile denizcileri büyüleyen yüzleri çok güzel, sesleri çok etkileyici olan kadınların, denizcileri büyüledikleri, gemilerini bilinçsizce buraya doğru sürmeleri nedeniyle büyük çoğunluğunun öldükleri anlatılır.

Derler ki,
Bilinmeyen bir liman ülkesinde
Alev saçlı, yangın bakışlı
Deniz kızları yaşar..
Bilinen o ki,
Bu deniz kızları hala,
Her yağmur yağdığında
Yakamoz toplamaya çıkar
Av yasağı zamanı
Poseidon’un ıslak avuçlarında…

Adalara gelince; Foça’nın önlerinde yer alan ıssız adaların adları: Orak Adası, İncir Adası, Kartdere Adası, Fener Adası, Hayırsız Ada ve Metalik Adadır. Orak Adası’nın güney kıyısında uzun bir çalılık kumsal, yine orak ile Hayırsız ve Kartdere’ de 80 metre yüksekliğine ulaşan dik yarlar bulunur. Adalar ve çevresindeki koylar, Türkiye’deki son Akdeniz foku kolonilerinden birini barındırır.

Ve Fok balıkları: Foçalı denizcilerin yüzyıllardan beri süren denizle mücadelesinde, onları yalnız bırakmayan dostları, daima sevimli foklardır. Dünya üzerindeki toplam sayıları 350-400 civarında bulunan Akdeniz fokları dünyada sadece Türkiye, Yunanistan ve Kuzeybatı Afrika sahillerinde yaşamaktadır. Akdeniz foklarının bir kısmı Foça çevresindeki adaları kendilerine yurt edinmişlerdir. Artan turizm ve balıkçılığa rağmen bu adalardaki mağaraları ve kıyıları, yavrulamak, yavrularını büyütmek, dinlenmek ve güneşlenmek amacıyla kullanıyorlar. Latince adı ‘ Monachus Monachus’ olan Akdeniz fokları karaya çıkma ihtiyacı duyarlar ve yaşadıkları yerlerdeki insan belirtileri onları rahatsız eder. Bu tür, yeryüzünde neslinin tükenmesi tehlikesi bulunan 12 memeli türünden biridir.

Foça adalarında yaşayan Akdeniz foklarını korumak amacıyla Aslanburnu ile Deveboynu Burnu arasındaki adalarda 2 mil uzaklığa kadar yaklaşmak, ayrıca fokların görüldüğü Siren Kayalıkları ve Orak Adası’na 100 metreden fazla yaklaşmak yasaklanmıştır.

TUR FİYATI: 185,- TL

TRANSFER: Gidiş / Dönüş: 75,- TL

 FOÇA yakın olduğu ve özel araçlar veya İZBAN ile ulaşım olanağı olduğu için transfer ekstra yapılmıştır.
 Otobüse Pandemi kurallarına uygun sayıda katılımcı alabildiğimiz için yerimiz kısıtlıdır. Bu nedenle erken rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz)

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:
Özel teknemizle yapılan tur programı, öğle yemeği (programda belirtilen menü), acente refakati.

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
İzmir-Foça-İzmir özel araçla transfer, gün boyu alınan alkollü ve alkolsüz içecekler (Dışarıdan içecek getirilmez).

NOTLAR:
 Teknemiz sadece Ebruli Turizm yolcuları içindir.
 Teknemiz 40 kişilik olup 20 kişi alınacaktır.
 Erken rezervasyon yaptırmanız rica edilir.
 Son müracaat tarihi, tur tarihinden 7 gün öncedir. Rezervasyon gecikince tekne iptal olmaktadır.
 Rezervasyon ücretin ödenmesi ile kesinleşir.
 Günübirlik turlarda transfer araçlarında koltuk numarası verilmez.
 Teknede kahvaltı ikramı yapılmamaktadır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında ve tarihte değişiklik yapabilir

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

18 Nisan 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
280.00

MANİSA KÜLTÜR TURU

11 Nisan 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Osmanlı Dönemi ekseninde bir Manisa Turu; Şehri Kadim- Şehri Şehzade- Şehri Şifa...
200.00

ESKİ İZMİR’DE TÜRK MAHALLELERİ

20 Mart 2021, Cumartesi
Kent Kültürü Turlarımız
Tarihçi Erkan Serçe danışmanlığında eskiTürk Mahallelerini geziyor ve 1600'lü yıllardan sonra Türk toplumsal hayatını izliyoruz... Sadece 15 kişi ile, önemli bir gezi, özel bir tema!
100.00

YUKARI KAİKOS / BAKIRÇAY HAVZASI

14 Mart 2021, Pazar
Tarihsel Coğrafya Turları
Antik Çağ'dan Osmanlı'ya ve günümüze uzanan bir bolluk-bereket bölgesinde oldukça zengin, yeni bir rota ....
230.00