FOÇA KOYLARI VE ADALARI

12 Kişilik Özel Tekne

15 Ağustos 2020, Cumartesi (Farklı tarihler)

300.00

12 Kişilik Özel Tekne

 TUR TARİHLERİ:
1. Tur: 23 Temmuz 2020, Perşembe
2.Tur: 15 Ağustos 2020, Cumartesi
3.Tur: 22 Ağustos 2020, Cumartesi

TUR PROGRAMI

Sabah saat 09.00’da Alsancak / Lozan Meydanı’nda, 09.30’da Karşıyaka / Bostanlı İskelesi yönündeki tramvay durağının arkasındaki Havaş durağında buluşarak yola çıkıyoruz. Saat 10.30 gibi, Phokaia’dan günümüze eşsiz mesajlar taşıyan; Akdeniz fokları, taş evleri, adaları ve efsaneleri ile “gururlu Phokaia’lıların” diyarına geliyoruz.. İÖ 7. yüzyılın ortalarından itibaren Phokaialılar, Miletos’lularla birlikte Karadeniz ve Akdeniz’e açılarak koloniler kurmuşlar. Altın çağlarını yaşadıkları bu dönemde, dünyanın kültür ve sanat merkezi olmayı başarmışlar. Böylesine gelişmiş bir uygarlığın beldesidir Foça!

Yat Limanı’nda teknemize biniyor ve denize açılıyoruz. Hava müsait olursa, meltem yelkenlerimizi dolduruyor ve masmavi sularda sessizce süzülüyoruz. Çaylarımızı yudumlarken, İngiliz Burnu’na doğru ilerliyoruz. Ardından İncir Adası’nda Kybele’yi arıyor, Orak Adası’nda demirliyoruz. Kendimizi serin sulara bırakıp, Foça Koylarının tadını çıkarıyoruz.

Saat 13.30 – 14.00 arasında öğle yemeği ikramı başlıyor. Balık ya da Köfte – salata – makarna ve karpuzdan oluşan bir mönü keyfimizi tamamlıyor…

Öğleden sonra Siren Kayalıkları çağırıyor bizi. Kuş vücutlu, kadın başlı kayaların yansıdığı suları uzaktan seyrediyoruz. Siren Kayalıkları koruma altında, denizin girinti yaptığı koylarda fokların yaşadığı düşünülüyor. Ardından Kosova Koyu’na hareket ediyoruz. Kosova Koyu’nda yine deniz molası veriyoruz. Saat 17.00 civarında limana yanaşıyor ve yarım saatlik bir serbest zaman sonrasında İzmir yolunu tutuyoruz..

FOÇA ADALARI HAKKINDA

Foça, İon’ların Ege sahillerinde kurdukları 12 İon kenti arasında en önemli merkezlerden biridir. Tarihi ve arkeolojik öneminin yanı sıra, Homeros destanında adı geçen mitolojik bir yerleşmedir.
Homeros’un, Odysseus destanında sirenlerin yaşadığını söylediği Foça denizindeki kayalıklar, işte o zamandan beri siren kayalıkları ismiyle bilinir.

İzmir’in Foça ilçesindeki Orak Adası’nda yer alan ve volkanik tozların suyla buluşmasıyla ortaya çıkan Siren Kayalıkları, nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının barınma yeri olarak bilinse de bir mitin de parçasıdır. Homeros’un ünlü Odysseia Destanı’nda da karşımıza çıkan siren kayalıkları; geniş kanatlı, kuş gövdeli ve kadın başına sahip yaratıklar olarak tanımlanır. Sesleri ile denizcileri büyüleyen yüzleri çok güzel, sesleri çok etkileyici olan kadınların, denizcileri büyüledikleri, gemilerini bilinçsizce buraya doğru sürmeleri nedeniyle büyük çoğunluğunun öldükleri anlatılır.

Derler ki,
Bilinmeyen bir liman ülkesinde
Alev saçlı, yangın bakışlı
Denizkızları yaşar..
Bilinen o ki,
Bu denizkızları hala,
Her yağmur yağdığında
Yakamoz toplamaya çıkar
Av yasağı zamanı
Poseidon’un ıslak avuçlarında…

Adalara gelince; Foça’nın önlerinde yer alan ıssız adaların adları: Orak Adası, İncir Adası, Kartdere Adası, Fener Adası, Hayırsız Ada ve Metalik Adadır. Orak Adası’nın güney kıyısında uzun bir çalılık kumsal, yine orak ile Hayırsız ve Kartdere’ de 80 metre yüksekliğine ulaşan dik yarlar bulunur. Adalar ve çevresindeki koylar, Türkiye’deki son Akdeniz foku kolonilerinden birini barındırır.

Ve Fok balıkları: Foçalı denizcilerin yüzyıllardan beri süren denizle mücadelesinde, onları yalnız bırakmayan dostları, daima sevimli foklardır. Dünya üzerindeki toplam sayıları 350-400 civarında bulunan Akdeniz fokları dünyada sadece Türkiye, Yunanistan ve Kuzeybatı Afrika sahillerinde yaşamaktadır. Akdeniz foklarının bir kısmı Foça çevresindeki adaları kendilerine yurt edinmişlerdir. Artan turizm ve balıkçılığa rağmen bu adalardaki mağaraları ve kıyıları, yavrulamak, yavrularını büyütmek, dinlenmek ve güneşlenmek amacıyla kullanıyorlar. Latince adı ‘ Monachus Monachus’ olan Akdeniz fokları karaya çıkma ihtiyacı duyarlar ve yaşadıkları yerlerdeki insan belirtileri onları rahatsız eder. Bu tür, yeryüzünde neslinin tükenmesi tehlikesi bulunan 12 memeli türünden biridir.

Foça adalarında yaşayan Akdeniz foklarını korumak amacıyla Aslanburnu ile Deveboynu Burnu arasındaki adalarda 2 mil uzaklığa kadar yaklaşmak, ayrıca fokların görüldüğü Siren Kayalıkları ve Orak Adası’na 100 metreden fazla yaklaşmak yasaklanmıştır.

TUR FİYATI : 230 TL

HAFTA İÇİ CUMARTESİ
TARİH FİYAT TARİH FİYAT
23 Temmuz 2020, Perşembe 230,- TL 15 Ağustos 2020, Cumartesi 300,- TL
22 Ağustos 2020, Cumartesi 300,- TL

TRANSFER: Gidiş / Dönüş: 60,- TL
 FOÇA yakın olduğu ve özel araçlar veya İZBAN ile ulaşım olanağı olduğu için transfer ekstra yapılmıştır.
 Araçta Pandemi kurallarına uygun sayıda katılımcı alabildiğimiz için yerimiz kısıtlıdır. Bu nedenle erken rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz)

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:
Özel teknemizle yapılan tur programı, öğle yemeği (programda belirtilen menü), acente refakati.

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
İzmir-Foça-İzmir özel araçla transfer, gün boyu alınan alkollü ve alkolsüz içecekler (Dışarıdan içecek getirilmez).

NOTLAR:
 Teknemiz sadece Ebruli Turizm yolcuları içindir.
 Teknemiz 12 kişilik olup 10 kişi alınacaktır.
 Erken rezervasyon yaptırmanız rica edilir.
 Son müracaat tarihi, tur tarihinden 7 gün öncedir. Rezervasyon gecikince tekne iptal olmaktadır.
 Rezervasyon ücretin ödenmesi ile kesinleşir.
 Günübirlik turlarda transfer araçlarında koltuk numarası verilmez.
 Teknede kahvaltı ikramı yapılmamaktadır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında ve tarihte değişiklik yapabilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

EGE‘DE HİTİT İZLERİ – SURATKAYA

08 Kasım 2020, Pazar
Günübirlik Turlar
Her türlü tedbirimizi alarak doğanın derinliklerine, Bafa Dağlarının arka yüzüne gidiyoruz bugün. Bakir bir dünyada pek az kişinin gördüğü Hitit İzlerine tanık olmaya...
230.00

BEŞ PARMAK DAĞLARININ ARKA YÜZÜ / KARYA

01 Kasım 2020, Pazar
Trekking Programı
Beşparmak Dağları’nın arka coğrafyasına doğru farklı bir rotada; Bağarcık Kale, Zirvelerin Zeus'u ,Stylos Manastırına doğru bir yolculuk...
230.00

BİR DOLUNAY AKŞAMINDA BAFA GÖLÜ

03 Eylül 2020, Perşembe Akşamı
Tematik yemekler
Bafa Gölünde Selene ile Endymion'un ölümsüz aşkını terennüm etmeye gidiyoruz; Gün batımı, dolunay, flüt, nefis yemekler ve tekne turu ile bir düş göreceğiz belki de...
250.00

FOÇA KOYLARINDA GÜN BATIMI & DOLUNAY

02 Eylül 2020, Çarşamba Akşamı
40 Kişilik Özel Tekne/ 20 Katılımcı
Foça'da gün batımı, dolunay, öylesine güzel ki, sizin için bir de 20 kişilik bir alternatif hazırladık. Haydi gelin, bu gece ay doğsun yüzümüze...
250.00
error: Content is protected !!