EFES ANTİK KENTİ

Günübirlik Kültür Turları

24 Ocak 2021, Pazar

200.00

  • (TAKSİT OLANAKLARI)

Ark. M. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında

TUR PROGRAMI

Sabah saat 10.30’da Karşıyaka / Bostanlı Vapur iskelesi yönündeki Havaş durağında, saat 11.00 de Alsancak / Lozan Meydanı’nda gezginlerimizle buluşarak Efes‘e hareket ediyoruz. Aydın Karayolu üzerinden ilerliyoruz. Yolda çay molası da vererek, yaklaşık 1,5 saat sonra Efes Antik Kentine ulaşıyoruz…

Hem Küçük Menderes ağzında muhteşem bir liman sağlayan, hem de geniş tarım alanları içeren iç bölgelere geçişe izin veren coğrafyası, Ephesosʼun ve Selçukʼun hep sıra dışı önem taşıyan yerleşimler olmasını sağlamış.

Sabah programımızı antik kent gezisine ayıracağız. Magnesia kapısından girerek, Devlet Agorası ve Odeonu gezecek, antik Küretler caddesi üzerinden yürüyeceğiz. Pompeiʼden sonra antik çağın en iyi korunmuş villaları olan “yamaç evleri”ne, zamanımız kısıtlı olduğu için bu defa giremeyeceğiz. Hadrianus tapınağı, Celsus Kütüphanesi gibi önemli yapıları ve tiyatroyu gördükten sonra Arkadius Caddesi üzerinden antik limana ulaşacağız.

Öğle yemeği molasını Selçuk’ta vermeyi planlıyoruz. Yemek sonrası önce Efes Müzesiʼni gezeceğiz. Makul bir saatte gezimizi noktalayarak İzmir’e geri döneceğiz.

EFES ANTİK KENTİ

UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI (2015)

Kategori: Kültürel

“ Dünya Miras Listesine alınan “Efes” Dünya Miras alanı; Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, İsa Bey Camii, Artemision), Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi olmak üzere dört bileşenden oluşmaktadır.

Antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olan Efes, tarih öncesi dönemden başlayarak Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemleri boyunca yaklaşık 9000 yıl kesintisiz yerleşim görmüş ve tarihinin tüm aşamalarında çok önemli bir liman kenti ve kültürel ve ticari merkez olmuştur.

Helenistik ve Roma Döneminin üstün kentleşme, mimarlık ve dini tarihine ışık tutan simgeleri barındıran Efes’te farklı dönemlere ait en üstün mimari ve kent planlama örnekleri bulunmaktadır. M. Ö. 8. yüzyıla tarihlenen ve Antik dönemin yedi harikasından biri olarak ünlenen kült merkezi Artemision, Hz. Meryem’in İsa’nın annesi olarak kabul ve ilan edildiği 431 tarihli Ekümenik Konsülün gerçekleştiği yer olan Meryem Kilisesi, İsa’nın havarilerinden biri olan ve Yahya İncili’ni Efes’te yazan St. John’ın mezarı üzerine inşa edilen Bazilika gibi Erken Hristiyanlık dönemine şahitlik eden benzersiz eserleri, günümüzde Hristiyanlar tarafından hac mekanı olarak kabul edilen Meryem Ana Evi ve Beylikler döneminde inşa edilen İslam yapıları ile Efes aynı zamanda dini tarih açısından da bugün hala ayakta olan benzersiz bir birikim sunmaktadır.”

TC. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI
KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TUR FİYATI: 200 ,- TL

TAKSİT: T. İş Bankası kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, Efes Antik Kentini arkeolog danışman eşliğinde gezebilme ayrıcalığı, rehberlik, otoban ve otopark ücretleri.
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği ve içecekler, Efes Ören yeri, Müze ve Yamaç Evleri giriş ücretleri (Yamaç Evlerinde Müze Kart geçerli olmayıp, giriş ücreti ören yeri giriş ücretinden ayrı olarak alınmaktadır.)

DİKKAT! Aracımıza Pandemi kurallarına uygun sayıda katılımcı alabildiğimiz için yerimiz kısıtlıdır. Bu nedenle erken rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.

MÜZE KART:
 Efes’te ören yeri ve müze girişleri kişi başı 100,-TL‘yi geçmektedir. Bu nedenle önceden müze kart çıkarmanız çok avantajlıdır. Ören yeri girişinde de Müze kart çıkartmanız mümkündür. Ancak yoğunluk olursa zaman kaybına neden olmaktadır.
 İş Bankası Maximum kart ile giriş uygulaması sona ermiştir.
 Müze kartı olmayanlar ve yabancı kimlik taşıyanlar biletle giriş yapmaktadırlar

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü pandemi koşullarına ve kişi sayısına göre ayarlanır.
 Kendi aracınızla tura katıldığınızda transfer ücreti fiyattan düşülür. Ancak araçta yapılan anlatımları dinleyememiş olursunuz  Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Son kayıt tarihi 21 Ocak 2021, Perşembe, Perşembe günüdür.
 Araçlarımızda oturma düzeni iki kişilik koltuklarda tek kişi olarak planlanmaktadır.
 Eş – kardeş gibi aynı evi paylaşan ve yan yana oturabilecek olan konuklarımızın kayıt sırasında bilgi vermesi rica edilir.
 Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez. Ancak pandemi tedbiri olarak gidiş ve dönüşte aynı yerde oturulur.  Tur boyunca tüm konuklarımızın maske takması zorunludur.
 Araçlarımız sterilize edilmekte ve sıklıkla havalandırılmaktadır. Konuklarımızın ateşi ölçülmekte, araçta dezenfektan, kolonya ve yedek maske bulundurulmaktadır.
 Yolculuğumuzun süresi 1.5 saat olup yolda mola vererek seyahat edilmektedir.
 Ören yerlerinde, müzelerde ve yemek molalarında mesafeli bir düzen içinde hareket edilmekte, restoranlar da en güvenli olanlar içinden seçilmektedir.
 Kayıt sırasında HES KODU ve TC NUMARASI verilmesi gereklidir.
 Ören yeri gezimizi bölmek istemediğimiz için öğle yemeği biraz geç kalabilir. Yanınıza atıştırmalık bir şeyler ve içme suyu alabilirsiniz
 Gezi ören yerinde gün boyunca yürüyerek yapılmaktadır. Bu nedenle hava durumuna uygun giysiler, rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar ile gelmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI:
 Tura son kayıt tarihi olan 21 Ocak 2021, Perşembe öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Son kayıt tarihi sonrasında, tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

18 Nisan 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
280.00

MANİSA KÜLTÜR TURU

11 Nisan 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Osmanlı Dönemi ekseninde bir Manisa Turu; Şehri Kadim- Şehri Şehzade- Şehri Şifa...
200.00

KINIK – SOMA – DARKALE

28 Mart 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Eski camiler, 19.yy mimarisinin örnekleri, hüzünlü ve şiirsel bir tablo içinde tarihi yapılar... Gezmelere ve fotoğraf çekmeye doyamayacağınız görüntüler...
230.00

YUKARI KAİKOS / BAKIRÇAY HAVZASI

14 Mart 2021, Pazar
Tarihsel Coğrafya Turları
Antik Çağ'dan Osmanlı'ya ve günümüze uzanan bir bolluk-bereket bölgesinde oldukça zengin, yeni bir rota ....
230.00
error: Content is protected !!