DOĞU ANADOLU’DA FARKLI BİR ROTA

Uçakla: İzmir >> Malatya & Elazığ >> İzmir

15-18 Eylül 2021, Çarşamba - Cumartesi

2.400.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

MALATYA /ARSLANTEPE HÖYÜĞÜ – ARAPGİR– DİVRİĞİ-KEMALİYE – TUNCELİ- MUNZUR – PERTEK – ELAZIĞ
Uçakla: İzmir >> Malatya & Elazığ >> İzmir

*1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kültürel varlık olarak dahil edilen Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası Türkiye’nin bu listeye giren ilk mimari yapısıdır.

*M.Ö. 4’üncü bin yıl boyunca Doğu Anadolu ve Mezopotamya toplumlarında devletin oluşum sürecindeki esaslı değişiklikleri gösteren Arslantepe Höyüğü, UNESCO 44’üncü Dünya Miras Komitesi toplantısında [2021] alınan kararla dünya mirası oldu.

 

*Kemaliye Tarihi Kenti (Erzincan) Unesco Kültür Mirası Geçici listesine alındı [2021]

Malatya kayısı diyarıdır ama aynı zamanda kadim kültürler kesişir yollarında…
Yakın Doğu’da ilk devlet toplumunun ortaya çıkışına tanık olmuştır Arslantepe…
Bir baş yapıttır Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası..
Fırat Nehri, kentsel mekân kurgusunu ve mimarisiyle Kemaliye, gerçek bir cennet!
Coşkun bir doğa, bereket ocağı, bir lezzet diyarı…
Taşyol’dan geçmek bile ömre bedel bir deneyim…
Tunceli – Munzur – Ovacık- buraları görmediyseniz Anadolu’yu gördüğünüze emin olmayın dostlar!

TUR PROGRAMI

15 Eylül 2021, Çarşamba: İZMİR / MALATYA–ARSLANTEPE HÖYÜĞÜ – ARAPGİR- DİVRİĞİ
Sabah en geç saat 04.45‘de İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminalinde, Sun Express kontuarı önünde buluşarak saat 06:15‘de Malatya’ya uçuyoruz. İlk bakışta Malatya’nın modern yüzü ile karşılaşıyoruz. Kent turumuzda; Yusuf Paşa Camii, Çarşı Camii, Taşhoron Kilisesi, Beş Konaklar, farklı dönemlerden sivil mimari örnekleri, Malatya Etnografya Müzesi bugün göreceklerimiz arasında. Malatya Çarşısı da şehir turumuzun önemli bir durağı; yerel ürünlerin, özellikle kuru meyvelerin tadına bakmadan ve alışveriş yapmadan geçip gitmek mümkün değil…

Şehir turumuzu yaptıktan sonra aracımızla yaklaşık 6 km. mesafedeki Ordudüzü köyünün yakınlarına gidiyoruz. UNESCO’nun çevrim içi düzenlenen 44’üncü Dünya Miras Komitesi toplantısında alınan kararla dünya mirası olan ARSLANTEPE HÖYÜĞÜ’nü ziyaret ediyoruz. Geç Kalkolitik dönemden Demir Çağı’na kadar geçen tarihsel sürecin buluntularına rastlanan Arslantepe, Hititler’den Roma ve Bizans’a kadar pek çok medeniyetin izlerini de bünyesinde barındırıyor. Unesco kararının açıklamasında Arslantepe Höyüğü’nün önemi şu sözlerle anlatılıyor; “Yeni siyasi ilişkiler, anıtsal mimari, idari, teknoloji ve sanat alanında iktidara özgü yeni gelişmelere kaynaklık etmesi; Mezopotamya ve çevresinde, döneminin en kapsamlı kazılmış kamu kompleksini ve böyle bir gelişime dair en iyi şekilde korunmuş örneğini barındırması; Yakın Doğu’da ilk devlet toplumunun ortaya çıkışına istisnai biçimde tanıklık etmesi ve bölge ekonomisini kontrol eden, merkezi bir otorite uygulayan bir yönetimin ortaya çıkışına sahne olması gibi pek çok özelliği Arslantepe Höyüğü’nün dünya mirası olması kararında komite tarafından dikkate alındı” deniliyor….

Arslantepe Höyüğünü gezip bilgi aldıktan sonra, Arapgir üzerinden Divriği’ye doğru bir yolculuk yapıyoruz. . Yol boyunca bölge kültürü ve beylikler dönemi hakkında sohbet ediyoruz.

Köklü bir tarihi olan ARAPGİR‘de durarak eski konakları görüyor, yerel müzeyi geziyoruz. Güzel Arapgir Akkoyunlular, İlhanlılar, Danişmendiler tarafından devlet merkezi olarak kullanılmış. Osmanlı döneminde kervanları ağırlamış, dokumalarını, yemişlerini uzak diyarlara göndermiş…

Sivas Divriği’ye ulaştığımızda bizi bir başyapıt bekliyor! Ulu Camii ve Darüşşifası başta olmak üzere; 52 tescilli anıtsal eser ve sayısı 119’a ulaşan tescilli sivil mimari örnekleri ile adeta Sivas Divriği adeta bir “müze kent”! İlk olarak SİVAS DİVRİĞİ ULU CAMİİ VE DARÜŞŞİFASI‘nı görmek istiyoruz. Ancak, birkaç yıl daha süreceği söylenen restorasyon çalışmalarının izin verdiği kadarıyla…

İslam mimarisinin bu başyapıtı, ülkemizde UNESCO “Dünya Kültür Mirası” listesine alınan ilk eserdir. Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Mengücek Beyliği döneminde inşa edilmiştir. Yapımına 1228 yılında başlanıp 1243 tarihinde tamamlanan yapı kompleksinin Baş Mimarı Muğis oğlu Ahlatlı Hürrem Şah’tır.

Başta kapılar ve sütunlar olmak üzere, külliyenin bir çok yerinde bulunan, Ahlatlı ve Tiflisli ustaların ellerinden çıkan, taş işçiliğinin en nadide ve en ince örneklerini yansıtan harikulade motifler gerçekten eşsizdir. Bu eseri farklı ve özgün kılan bir diğer özellik de, uzaktan bakıldığında simetrik olduğu düşünülen, fakat özünde asimetrik olan bezemelerde yer alan on binlerce motifin hiç birinin bir daha kendini tekrar etmemesi; kâinattaki farklı varlıkların muhteşem bir ahenk ve denge içerisinde olduklarının taşa nakşedilerek gözler önüne serilmesidir. Mimari üslubu, süsleme ve örtü sistemlerinin dengeli ve uyumlu tasarımıyla önem kazanan bu şaheser, dünyada, görülmeye değer eserler listesinin başında yer almaktadır.

Bu büyüleyici eseri anlatmaya sözlerin yetersiz kalacağını Evliya Çelebi yüzyıllar önce şöyle ifade etmiştir: “Methinde diller kısır, kalem kırıktır”. Sanat tarihçileri tarafından “Divriği mucizesi”, “Anadolu’nun Elhamrası” gibi ifadelerle tanımlanmıştır. 1985 yılında UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine alınan, İslam mimarisinin bu başyapıtı, aynı zamanda T.C. Cumhurbaşkanlığı makamının koruması altındadır.

Günün sonunda konaklama ve akşam yemeği için Divriği’deki otelimize yerleşiyoruz. (3* Divriği Otel).

16 Eylül 2021, Perşembe: KEMALİYE- APÇAĞA KÖYÜ- TAŞYOL
Sabah kahvaltısından sonra bavullarımızı alarak otelden çıkış yapıyoruz. Yolculuğumuzun bir kısmı Karasu nehrinin kıyısından nefis manzaralar eşliğinde devam ediyor. Bir yanda Fırat Karasu, derin bir vadi içinde sessiz ama kocaman akan bu nehrin yarattığı yeşillik ve bolluk, öte yanda ise Osmanlı döneminden kalan eski Türk Evleri ve restore edilen güzelim konakları, sokakları ile KEMALİYE, el sanatları, iğne oyaları…

Belli bir yaş kuşağında olanların hatırlayacağı, Ahmet Kutsi Tecer’in şiirinden uyarlanan dizelere konu olan APÇAAĞA köyüne gidiyoruz.

“Orda bir köy var, uzakta,
O köy bizim köyümüzdür.
Gezmesek de, tozmasak da,
O köy bizim köyümüzdür”

“O uzaktaki köy” de nostaljik fotoğraflar çekiyoruz. Birkaç hanede yaşamlarına devam eden yaşlılarla sohbet ediyoruz.

Öğle yemeği molasından sonra koruma altına alınması ve tanıtılması gerektiğine inandığımız TAŞYOL’dan geçiyoruz. Kemaliye’yi Divriği üzerinden Sivas’a bağlayan bu yolun ilk tasarımı 1880’lere uzanıyor. Yapımına ise 1940’larda, büyük ölçüde bölge insanlarının emeği ve kendi kaynakları ile başlanarak, 2000 yılında tamamlanıyor. Ferhat’ın dağları delmesi gibi dağları oyarak, tünel açarak yapılmış Taşyol… Emin olun, sadece bu tüneli, köprüyü ve yolu görmek için bile Kemaliye’ye gidilir. Eğer mümkün olursa Fırat’ın başlangıç kolu olan Karasu üzerinde bir tekne turu yapmak istiyoruz. Bölgedeki hayvan ve bitki çeşitliliğinin sergilendiği doğa müzesini gezmeyi de ihmal etmiyoruz.

Akşamüzeri Kemaliye içindeki turumuza devam ediyoruz. Tarihi Kemaliye İlçesi, tarihsel süreçte İpek ve Kervan yolları üzerinde bulunan Kemaliye kent dokusu, mimarisi ve özgün evleri ile Unesco Kültür Mirası Geçici Listesindedir. Doğayı yapılaşmada temel unsur olarak gören bir anlayışla topografyaya oturan yerleşim, Fırat Nehri’nden itibaren yükselen üç ana sekiden oluşur. Fırat Nehri, kentsel mekân kurgusunu ve mimariyi etkilemiş; yerleşim birimleri bu etkiye göre oluşturulmuş ve tasarlanmış olduğu için çok özeldir…

Geleneksel evler, kapı tokmakları, su değirmeni, şairler caddesi… Evliya Çelebi Kemaliye’den “Meyvelerle dolu, bağ bahçe bir kasaba” diye bahseder Seyahatnamesi’nde. Kemaliye, kısa adı ÇEKÜL olan, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’nın “7 Bölge- 7 Kent” projesi kapsamında.

Günümüzde raftingden dağcılığa her türlü doğa sporunun yapılabildiği, okuma yazma oranı Türkiye ortalamasından yüksek olan Kemaliye, özgün bir kentsel peyzaj sergiliyor.

Farklı dut türlerinin kurusunu, pekmezini, reçelini, çamfıstığı ile karışmış özel helvaları (lök) görüyor, tadına bakıyor, geleneksel imalathaneyi geziyoruz. Doğrusu, Fırat’ın saklı cenneti Kemaliye’nin keşfedilmemiş güzellikleri her defasında bizi etkiliyor…

Bu gece akşam yemeği ve konaklamamız Kemaliye’de Vadi Otel’de (4*)

17 Eylül 2021, Cuma: TUNCELİ – MUNZUR VADİSİ – GÖZELER
Sabah erken kahvaltı sonrasında Kemaliye’den ayrılıyoruz. Çemişgezek üzerinden çok güzel bir rotadan, Tunceli’ye doğru yolculuk yapıyoruz. Tunceli’ye vardığımızda Düldül Tepesi’ne çıkıyoruz. Nefis bir coğrafya içindeki Tunceli Panoramasını seyredip fotoğraflarımızı çekiyoruz.

Öğle yemeği molası sonrasında Türkiye’nin en büyük milli parklarından biri olan MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI’na gidiyoruz. Günümüzde hala kutsal sayılan Munzur, Fırat’ın beslendiği gizli kaynaktır ve pek çok efsaneye konu olmuştur. İbrahim Peygamber ve çobanı Munzur, ak koç, kara koç hikâyeleri Semavi dinlere uzanırken; Munzur’un bastığı yerin bağrından fışkıran beyaz köpüklü sular, Zerdüşt inanışlarda Anahita’nın beslediği süt pınarlarına dönüşür! Yaşamın ve “aşkın kaynağı” olan bu Tanrıça’nın, Munzur gözelerinin bulunduğu yeri mekân tuttuğu söylenir…

“Munzur Vadisi Milli Parkı”; gölleri, Ovacık ilçe düzlüğündeki gözeler, kanyonlar, vadi boyunca dökülen şelaleleriyle inanılmaz güzelliktedir. Son verilere göre, Milli Parkta tespit edilen 1600 bitki türünden 276’sı endemiktir. 61 tür ise bilindiği kadarıyla sadece Munzur Dağlarında yetişir. Başka hiçbir yerde bulunmayan endemik bitkiler arasında; Çan Çiçeği, Erzincan Kirazı, Binbirdelikotu, Munzur Kekiği, Munzur Düğün Çiçeği, Dağçayı, Munzur Dağı Oltuotu, Menekşe ve sarımsağın atası olarak kabul edilen tek dişli Tunceli Sarımsağı sayılabilir. Fauna konusuna gelince; Özellikle çengel boynuzlu dağ keçisi ve sakallı akbaba Munzur Vadisinde yabanıl yaşamın özgün canlılarıdır. 1971 yılında Milli Park olan “Munzur Vadisi Jeopark Alanı” nın UNESCO Küresel Jeoparak Ağı Listesine önerilmesi için çaba gösteriliyor.

Aracımızla, önce OVACIK ilçesine sonra milli parka adını veren, MUNZUR GÖZELERİ’ne gidiyoruz. Çevreyi gezmek ve fotoğraf çekmek için 1 saat kadar serbest zaman veriyoruz.

Akşam yemeğimiz Munzur Nehri kıyısında epey keyifli bir ortamda… Konaklama, Ayrık Vadi Butik Otel’de.

18 Eylül 2021, Cumartesi: TUNCELİ- GOLA CETU ve DÜZGÜN BABA- PERTEK- ELAZIĞ
Sabah kahvaltı sonrasında önce PÜLÜMÜR VADİSİ’ne doğru gidiyoruz, Munzur ve Pülümür çaylarının birleştiği yerde bulunan kutsal ziyaretgâh GOLA CETU hakkında bilgi alıyoruz. Dersim’de Aleviler için en büyük kutsal yerlerden biri olan DÜZGÜN BABA’ya doğru yol alıyoruz. Düzgün Baba Efsanesi ile farklı yorumları hakkında sohbet ediyoruz.

Dönüşte öğle yemeği ve alıveriş molası veriyoruz. Tunceli Müzesi ve Cem evi ziyareti sonrasında bu güzel şehirden ayrılıyoruz.

Akşamüzeri Pertek üzerinden Elazığ’a hareket ediyoruz. Fırat‘ı feribotla geçiyoruz. Martıların eşlik ettiği feribot yolculuğunda Pertek kalesini fotoğraflama imkanı buluyoruz.

Dönüş uçağımız Elazığ’dan saat 21. 45’te.. Saat 23.35 civarında İzmir’e varmış oluyoruz ve hayatımızda iz bırakacak bir başka gezinin sonuna gelmiş olarak vedalaşıyoruz…

TUR FİYATI:

KONAKLAMA İş. Bankası K. Kartlarına taksit olanağı
İki-üç kişilik odalarda kişi başı 2.400,- TL + Uçak bileti
Tek kişilik oda fiyat farkı     480,-TL

*Katılımcı sayısı 14 kişi ile sınırlandırıldığı için çocuk indirimi yoktur.

GRUP UÇAK BİLETİ: Uçak biletleri katılımcı sayısı 10 kişi olduğunda alınacaktır.

İNDİRİM:
Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 150,- TL
Kredi Kartı ile tek çekimlik (taksitsiz) ödemelerde: 50,-TL

TAKSİT: İşbank Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER
 Programda belirtilen şehirlerde 3 gece konaklama ( Divriği- Kemaliye- Tunceli )
 Otellerde yapılan sabah kahvaltıları ve otelde yada restoranda alınan 3 (üç) akşam yemeği
 Malatya’dan başlayıp Elazığ’a kadar devam eden tur boyunca kişi sayısına uygun araçla ulaşım
 Taşyol’a minübüs ücretleri
 Profesyonel rehberlik hizmeti
 Seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR
 Malatya’da (istenirse) sabah kahvaltısı
 Program boyunca alınan 4 öğle yemeği
 Yemeklerde alınan alkollü ve alkolsüz içecekler..
 Kemaliye’de koşullar (su seviyesi yeterli olursa) müsait olursa yapılabilen tekne turu
 Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 Kişisel alışverişler ve harcamalar

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup, araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Rezervasyon tur ödemesi yapılınca kesinleşir.
 Ön rezervasyonlar 1 gün tutulur. Bir süre içinde ödenmeyen rezervasyonlar iptal edilir.
 Araçta koltuk numarası rezervasyon sırasına göre verilir ve Pandemi koşulları nedeniyle sabit kalır.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz. Ancak müze kartınızı lütfen tur öncesinde çıkartınız. Müze Kartınızı tur öncesinde İzmir Müze ve Ören yerlerinden almanız tur boyunca size zaman kazandırır ve tasarruf sağlar.
 65 yaş üstü misafirlerimizin müze ve ören yeri girişleri ücretsizdir.
 Özel müzelerde Müze Kart geçerli değildir.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi önemle tavsiye ederiz.
 Dini mekanlar için yanınıza bir baş örtüsü almayı unutmayınız.
 Alerji veya kritik rahatsızlıklarınız var ise, kayıt esnasında acentemize bilgi veriniz.
 1618 sayılı yasa gereği tüm katılımcılarımız sigortalıdır ve sigorta seyahat süresindeki ani (akut) rahatsızlanmaları kapsar. Kronik rahatsızlıklar ve COVİD-19 sigorta kapsamı dışındadır.
 Seyahat Sigortanızın geçerli olabilmesi için tur sözleşmesini okuyup imzalamanızı ve gerekli kimlik bilgilerini acentemize vermenizi rica ederiz
 Acil rahatsızlıklarda sigorta geri ödemeleri tur ücreti ile orantılıdır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 30 gün öncesine kadar yapılan iptallerde kesintisiz geri ödeme yapılır.
 Tur tarihine 30 günden daha kısa süre kaldığında, tur ücretinin iade edilmesi grup uçak bileti için yerinize katılımcı bulunması halinde mümkündür.
 Herhangi bir nedenle daha sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sözleşme kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

KADEMELİ NORMALLEŞME SÜRECİNDE ACENTEMİZCE TURLARDA UYGULANAN KURALLAR

 Öncelikle uygulanacak tüm kurallar pandemi sonrasında yetkili kurullarca ilan edilecek önlemler / yasalar doğrultusunda olacaktır. Açıklanan tarihler normalleşme süreci için geçerli olacaktır ve tarih ile koşullarda değişiklik gündeme gediğinde turlarımıza yansıtılacaktır.
 Gezilere katılım kararı bireyseldir. Kişi kendi isteği ile katılım kararı alır ve tedbirlerimiz kendisine mantıklı ve uygulanabilir gelirse geziye kaydını yaptırır.
 Turlarımızda genel olarak, gidilen yer ve bölgeye göre 16’ lık, 19’ luk, 27’ lik 31’lik ve 46 kişilik araçlar kullanılacaktır.
 Önümüzdeki dönemin yaz ayları olması nedeniyle yayla ve yüksek yerler tercih edileceğinden araçlarımızın büyüklüğü zorunlu olarak gidilen yolların durumuna göre seçilecektir. Yani 16 ve 19 kişilik araçlarla yola çıkılacak ve resmi olarak ilan edilen kuralların öngördüğü sayıda katılımcı alınacaktır.
 Araçlar tur öncesinde temizlenecek ve sterilize edilecektir. Araçlarda kolonya – kolonyalı mendil ve kapalı şişe suyu bulundurulacaktır.
 Araçların klima bakımı yapılmış olacak ancak yüksek yerlerde klima tercihli olarak kapalı olacaktır.
 Konuklarımızın kendi maskelerini getirmesi, araca iniş ve binişler ile molalarda mümkün olduğunca bir yere dokunmaması ve hep aynı yerde oturularak seyahat edilmesi rica edilecektir.
 Covid-19 son derece bulaşıcı ve nereden nasıl bulaştığına ilişkin kesin bilgilere henüz sahip olmadığımız bir virüstür. Bu nedenle kişisel hijyen ve maske kullanımından kişiler kendileri sorumludur.
 Geziye gidilecek yerler mümkün olduğunca tarafımızdan denetlenecek olsa da esas olarak her birey kendinden sorumludur.
 Tur sırasında veya sonrasında rahatsızlanma olur ise (çünkü bulaşma süreci ile ilgili detaylı verilere sahip değiliz) acentemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 Katılan tüm misafirlerimizin ilgili süreci bildiği, yasal sonuçları kabul ederek tura katılması konusunda bilgilendirildiğini onaylaması önemlidir.
 Gezilerimize katılacak her misafirimizin yukarıdaki kuralları dikkatle okumasını ve kaydını ondan sora yaptırmasını önemle rica ederiz.

EBRULİ TURİZM SEYAHAT ACENTASI

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

PERGAMON

14 Kasım 2021, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Antik Çağ Pergamon'unda, uygarlık katmanları dile gelirken, kuytu bir vadide kabuğuna çekilen Asklepion'da sanat ve müzikle tedavi sanatını göreceğiz.
200.00

KAPADOKYA’DA SONBAHAR

29 - 31 Ekim 2021, Cuma- Pazar
Uçakla: İzmir >> Ankara - Kayseri >> İzmir
Uçakla gidip döneceğimiz, sınırlı sayıda katılımcı ile bir Kapadokya turu, hem de sonbaharda!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.650 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
1.650.00

Bir Dağ, Bir Şehir, Bir Nehir, Munzur…

21 Haziran 2021, Pazartesi
Online Söyleşiler
Tunceli turlarımızda bizi yalnız bırakmayan dostumuz Haydar Çetinkaya, kendi çektiği fotoğraflarla, bizleri doğa ile inancın birbirine karıştığı olağanüstü bir dünyaya götürecek...
00.00

APHRODİSİAS

03 Mayıs 2021, Pazartesi
Online Söyleşiler
Ark. Nezih Aytaçlar, bu söyleşide, bir dünya kültür mirası olan Aphrodisias'ı anlatacak...
00.00
error: Content is protected !!