DOĞU ANADOLU’DA FARKLI BİR ROTA

Uçakla: İzmir >> Erzincan - Elazığ >> İzmir

22 - 26 Haziran 2021, Salı - Cumartesi

3.175.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

ERZİNCAN –DİVRİĞİ – KEMALİYE – TUNCELİ – MUNZUR VADİSİ – ELAZIĞ
Uçakla: İzmir >>Erzincan & Elazığ >> İzmir

*1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kültürel varlık olarak dahil edilen Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası Türkiye’nin bu listeye giren ilk mimari yapısıdır.
*Kemaliye Tarihi Kenti (Erzincan) Unesco Kültür Mirası Geçici listesine alındı [2021]

Divriği Ulu Camii Unesco Dünya Kültür Mirası,
Tunceli, Munzur Vadisi inanılmaz güzellikte bir coğrafya, farklı kültürlerin kesişme noktası…

Kemaliye ise gerçek bir cennet! Coşkun bir doğa, tarih, bereket ocağı, bir lezzet diyarı…
Sadece Taşyol’dan geçmek bile ömre bedel bir deneyim…

TUR PROGRAMI

22 Haziran 2021, Salı: ERZİNCAN – SİVAS / DİVRİĞİ ULU CAMI
Öğle saatlerinde saat 13.10‘da İzmir’den direkt olarak Erzincan’a uçuyoruz. Saat 15.05 de Erzincan’dayız. Hemen Kemah üzerinden Divriği’ye Hareket ediyoruz. Akşamüzeri Divriği Ulu Camii tüm görkemi ile bizi bekliyor… Dünyanın şu anda bilinen 7 harikasından biri olarak kabul edilen SİVAS DİVRİĞİ ULU CAMİİ’ni görüyoruz. UNESCO “Dünya Kültür Mirası” listesinde yer alan İslam mimarisinin bu başyapıtı, Mengücek Beyliği döneminde inşa edilmiş. Evliya Çelebi 1243 yılında tamamlanan bu eseri anlatmaya sözlerin yetersiz kalacağını, yüzyıllar öncesinde anlatırken: “Methinde diller kısır, kalem kırıktır” der.. Halen restorasyonu devam eden bu olağanüstü eseri görmek gerçekten bir ayrıcalık. Divriği turumuzda Burma Han’a ve yöresel mimari özellikleri taşıyan eski konaklara, evlere baktıktan sonra akşam yemeği ve konaklama Divriği’de.

23 Haziran 2021, Çarşamba: OCAK KÖYÜ- KEMALİYE- APÇAAĞA KÖYÜ
Sabah kahvaltısı sonrasında Divriği’ye son bir kez bakıp Kemaliye’ye hareket ediyoruz. Çok güzel bir coğrafyada yolculuk yaparak (yaklaşık 1.5 saat kadar) Kemaliye’ye gidiyoruz. Yol üzerinde OCAK KÖYÜ’ne uğruyoruz. Anadolu’ya ilk gelen Türkmen oymaklarının yerleştiği bazı köyleri görüyoruz. Buralarda Alevi- Bektaşi geleneği farklı boyutlarıyla yaşamaya devam ediyor. Bir yanda Fırat Karasu, derin bir vadi içinde sessiz ama kocaman akan bu nehrin yarattığı yeşillik ve bolluk, öte yanda ise Osmanlı döneminden kalan eski Türk Evleri ile restore edilmiş güzelim konaklar, sokaklar… Kemaliye’liler çok eski dönemlerde gurbete gittiklerinde bile bu güzel kasabalarını unutmamışlar. Gelirlerinin bir kısmını kentlerine ayırmayı ihmal etmemişler.

EVLİYA ÇELEBİ ile devam edelim; ünlü gezgin Kemaliye’den “Meyvelerle dolu, bağ bahçe bir kasaba” diye bahseder “SEYAHATNAME”sinde. Kemaliye, kısa adı ÇEKÜL olan, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’nın “7 Bölge- 7 Kent” projesi kapsamında. Ayrıca doğal-tarihi-kültürel özellikleri ve mimari dokusuyla UNESCO Dünya Kültür Mirasına aday gösterildi. Günümüzde raftingden dağcılığa her türlü doğa sporunun yapılabildiği, okuma yazma oranı Türkiye ortalamasından yüksek olan Kemaliye, özgün bir yapıya sahip..

Kemaliye sokaklarında geziyor, halen çalışmakta olan eski Su Değirmenine bakıyoruz. Bu bereketli kentin dutları da çok meşhur! Farklı dut türlerinin kurusunu, pekmezini, reçelini, çamfıstığı ile karıştırılan özel helvaları (lök) görüyor, tadına bakıyor, geleneksel imalathaneleri geziyoruz. Doğrusu, Fırat’ın saklı cenneti Kemaliye’nin keşfedilmemiş güzellikleri her defasında bizi etkiliyor…

Tekrar yola çıkıyor (belki yürüyerek gideriz ) ve belli bir yaş kuşağında olanların hatırlayacağı, Ahmet Kutsi Tecer’in şiirinden uyarlanan okul şarkısına konu olan APÇAAĞA köyüne gidiyoruz.

“Orda bir köy var, uzakta,
O köy bizim köyümüzdür
Gezmesek de, tozmasak da
O köy bizim köyümüzdür”

Kemaliye’nin sırtını dayadığı dağların belinden, APÇAAĞA KÖYÜ’ne doğru bir patikadan hafif bir yürüyüş yapılabilir (yaklaşık 3 km). Bu yolculuğa güzel bir doğa eşlik eder. Artık Kemaliye’nin bir mahallesi sayılan “O uzaktaki köy” de geziyor, güzelim evlerin arasında kış hazırlıklılarına başlayan sakinlerine merhaba diyoruz. Bir kayalığın zirvesine yapılmış olan ilginç evin öyküsünü öğrenmek için belki oraya çıkmak isteyenlerimiz olabilir. Akşam yemeği ve konakla Kemaliye’de …

24 Haziran 2021, Perşembe TAŞYOL – TUNCELİ
Sabah kahvaltısı sonrasında sizi koruma altına alınması ve tanıtılması gerektiğine inandığımız TAŞYOL’a götürüyoruz. Taşyol’da kısa bir yürüyüş yapıyor, fotoğraf çekiyoruz. Ferhat’ı anımsatan bir öyküsü olan, dağların bölüm bölüm oyularak Karasu’ya paralel açılan bir yol burası. Neredeyse 100 yıllık bir geçmişi var. Yapımı hikayelere konu olacak kadar ilginç. Anadolu aşığı ve gezgini olan herkesin Taşyol’u görmesi ve oradan geçmesi gerektiğine inanıyoruz. Maalesef koruma altında değil ve belki de yok olup gidecek…

Eğer mümkün olursa, Fırat’ın başlangıç kolu olan KARASU üzerinde, günümüze ayrı bir keyif katacak olan bir TEKNE TURU yapmayı planlıyoruz.

Sonra, Çemişgezek üzerinden çok güzel bir rotadan, TUNCELİ yolculuğumuz başlayacak…,Tunceli’ye vardığımızda Düldül Tepesi’ne çıkıyoruz. Nefis bir coğrafya içindeki Tunceli Panoramasını seyrediyor, fotoğraflarımızı çekiyoruz. Akşam yemeğimiz Munzur Nehri kıyısında epey keyifli bir ortamda… Konaklama Şaroğlu Otel’de (4*) .

25 Haziran 2021, Cuma: TUNCELİ- MUNZUR VADİSİ VE GÖZELER- GOLA CETU VE DÜZGÜN BABA
Sabah erkenden kalkıyoruz. Kahvaltı sonrasında araçlarımıza binip, Türkiye’nin en büyük milli parklarından biri olan MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI’na gidiyoruz. Günümüzde hala kutsal sayılan Munzur, Fırat’ın beslendiği gizli kaynaktır ve pek çok efsaneye konu olmuştur. İbrahim Peygamber ve çobanı Munzur, ak koç, kara koç hikâyeleri Semavi dinlere uzanırken; Munzur’un bastığı yerin bağrından fışkıran beyaz köpüklü sular, Zerdüşt inanışlarda Anahita’nın beslediği süt pınarlarına dönüşür! Yaşamın ve “aşkın kaynağı” olan bu Tanrıça’nın, Munzur gözelerinin bulunduğu yeri mekân tuttuğu söylenir…

“Munzur Vadisi Milli Parkı”; gölleri, Ovacık ilçe düzlüğündeki gözeler, kanyonlar, vadi boyunca dökülen şelaleleriyle inanılmaz güzelliktedir. Son verilere göre, Milli Parkta tespit edilen 1600 bitki türünden 276’sı
endemiktir. 61 tür ise bilindiği kadarıyla sadece Munzur Dağlarında yetişir. Başka hiçbir yerde bulunmayan endemik bitkiler arasında; Çan Çiçeği, Erzincan Kirazı, Binbirdelikotu, Munzur Kekiği, Munzur Düğün
Çiçeği, Dağçayı, Munzur Dağı Oltuotu, Menekşe ve sarımsağın atası olarak kabul edilen tek dişli Tunceli Sarımsağı sayılabilir. Fauna konusuna gelince; Özellikle çengel boynuzlu dağ keçisi ve sakallı akbaba Munzur Vadisinde yabanıl yaşamın özgün canlılarıdır. 1971 yılında Milli Park olan “Munzur Vadisi Jeopark Alanı” nın UNESCO Küresel Jeoparak Ağı Listesine önerilmesi için çaba gösteriliyor.

Aracımızla, önce OVACIK ilçesine sonra milli parka adını veren, MUNZUR GÖZELERİ’ne gidiyoruz. Çevreyi gezmek ve fotoğraf çekmek için 1 saat kadar serbest zaman veriyoruz. Öğle yemeğimizi de iç içe
geçen öykülerin yankılandığı bu nefis görsellik içinde yiyoruz. Sonra farklı bir yerel yönetim örneği olan Ovacık Belediyesi’nin öncülük ettiği organik tarım ürünlerine bakıyor, alışveriş yapıyoruz.

Yolumuza devamla PÜLÜMÜR VADİSİ’ne doğru gidiyoruz, Munzur ve Pülümür çaylarının birleştiği yerde bulunan kutsal ziyaretgâh GOLA CETU hakkında bilgi alıyoruz. KUTU DERESİ’nde Putik Şelalesi, ardından Dereova Şelalesini görüyor, Dersim’de Aleviler için en büyük kutsal yerlerden biri olan DÜZGÜNBABA’ya doğru yol alıyoruz. Düzgün Baba Efsanesi ile farklı yorumları hakkında sohbet ediyoruz. Akşamüzeri güzel bir günün keyifli yorgunluğu içinde Tunceli’ye dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Tunceli’de.

26 Haziran 2021, Cumartesi: TUNCELİ – HARPUT / ELAZIĞ
Sabah kahvaltısından sonrası Tunceli şehir turumuzu yapıyoruz. Tunceli sokaklarında geziyor, çarşıda yürüyor, Cem Evi’ni ziyaret ediyoruz. 2019 sonlarında tarihi bir binada ziyarete açılan yeni “Tunceli Müzesi”ni de gezmek istiyoruz.

Öğle yemeği molasından sonrasında Fırat ‘ı Pertek üzerinden feribotla geçiyoruz. Martıların eşlik ettiği feribot yolculuğunda Pertek kalesini fotoğraflama imkanı buluyoruz. Elazığ ‘ın eski yerleşim yeri olan Harput’a vardığımızda Eski Harput sokaklarında bir tur yapıyoruz.

Dönüşümüz Elazığ’dan 21. 45’de.. Saat 23.35 civarında İzmir’e varmış olacağız…

Hayatımızda iz bırakacak bir başka gezinin sonu….

TUR FİYATI: 

KONAKLAMA İş. Bankası K. Kartlarına taksit olanağı
İki-üç kişilik odalarda kişi başı 3.175,- TL + Uçak bileti
Tek kişilik oda fiyat farkı      450,-TL 

*Katılımcı sayısı 10 kişi ile sınırlandırıldığı için çocuk indirimi yoktur.

GRUP UÇAK BİLETİ: Uçak biletleri kayıtlar tamamlandığında alınacaktır.

İNDİRİM:
Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 150,- TL
Kredi Kartı ile tek çekimlik (taksitsiz) ödemelerde: 50,-TL

TAKSİT: İşbank Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER:
 Erzincan’da başlayıp Elazığ’da biten tur boyunca katılımcı sayısına uygun araçla ulaşımlar
 Profesyonel rehber ve Tunceli’de mihmandar
 1 Gece Divriği’de, 1 Gece Kemaliye’de butik otelde + 2 gece Tunceli’de 4* Otel olmak üzere 4 gece konaklama
 Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri (restoranda ya da otelde)
 Keban’dan aracın tekne geçiş ücreti
 Seyahat sigortası

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR:
 İzmir / Erzincan gidiş & Elazığ / İzmir dönüş uçak biletleri
 Öğle yemekleri, kumanya ve kişisel alışverişler
 Müze ve ören yeri giriş ücretleri, feribot ücretleri, Kemali’ye de tekne turu
 Yemeklerdeki içecekler

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup, araç büyüklüğü pandemi koşullarına göre belirlenir.
 Rezervasyon tur ödemesi yapılınca kesinleşir.
 Araçta koltuk numarası rezervasyon sırasına göre verilir ve pandemi koşulları nedeniyle sabit kalır.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz. Ancak müze kartınızı lütfen tur öncesinde çıkartınız.
 65 yaş üstü misafirlerimizin müze ve ören yeri girişleri ücretsizdir.
 Özel müzelerde Müze Kart geçerli değildir.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi önemle tavsiye ederiz.
 Dini mekanlar için yanınıza bir baş örtüsü almayı unutmayınız.
 Alerji veya kronik rahatsızlıklarınız var ise, kayıt esnasında acentemize bilgi veriniz.
 1618 sayılı yasa gereği tüm katılımcılarımız sigortalıdır ve sigorta seyahat süresindeki ani (akut) rahatsızlanmaları kapsar. Kronik rahatsızlıklar ve Covid 19 sigorta kapsamı dışındadır.
 Seyahat Sigortanızın geçerli olabilmesi için tur sözleşmesini okuyup imzalamanızı ve gerekli kimlik bilgilerini acentemize vermenizi rica ederiz
 Acil rahatsızlıklarda sigorta geri ödemeleri tur ücreti ile orantılıdır.
 Hes kodu ve 65 yaş üstü katılımcılar için izin alınması gereklidir.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tura son kayıt tarihin sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sözleşme kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

KADEMELİ NORMALLEŞME SÜRECİNDE ACENTEMİZCE TURLARDA UYGULANAN KURALLAR

 Öncelikle uygulanacak tüm kurallar pandemi sonrasında yetkili kurullarca ilan edilecek önlemler / yasalar doğrultusunda olacaktır. Açıklanan tarihler normalleşme süreci için geçerli olacaktır ve tarih ile koşullarda değişiklik gündeme gediğinde turlarımıza yansıtılacaktır.
 Gezilere katılım kararı bireyseldir. Kişi kendi isteği ile katılım kararı alır ve tedbirlerimiz kendisine mantıklı ve uygulanabilir gelirse geziye kaydını yaptırır.
 Turlarımızda genel olarak, gidilen yer ve bölgeye göre 16’ lık, 19’ luk, 27’ lik 31’lik ve 46 kişilik araçlar kullanılacaktır.
 Önümüzdeki dönemin yaz ayları olması nedeniyle yayla ve yüksek yerler tercih edileceğinden araçlarımızın büyüklüğü zorunlu olarak gidilen yolların durumuna göre seçilecektir. Yani 16 ve 19 kişilik araçlarla yola çıkılacak ve resmi olarak ilan edilen kuralların öngördüğü sayıda katılımcı alınacaktır.
 Araçlar tur öncesinde temizlenecek ve sterilize edilecektir. Araçlarda kolonya – kolonyalı mendil ve kapalı şişe suyu bulundurulacaktır.
 Araçların klima bakımı yapılmış olacak ancak yüksek yerlerde klima tercihli olarak kapalı olacaktır.
 Konuklarımızın kendi maskelerini getirmesi, araca iniş ve binişler ile molalarda mümkün olduğunca bir yere dokunmaması ve hep aynı yerde oturularak seyahat edilmesi rica edilecektir.
 Covid-19 son derece bulaşıcı ve nereden nasıl bulaştığına ilişkin kesin bilgilere henüz sahip olmadığımız bir virüstür. Bu nedenle kişisel hijyen ve maske kullanımından kişiler kendileri sorumludur.
 Geziye gidilecek yerler mümkün olduğunca tarafımızdan denetlenecek olsa da esas olarak her birey kendinden sorumludur.
 Tur sırasında veya sonrasında rahatsızlanma olur ise (çünkü bulaşma süreci ile ilgili detaylı verilere sahip değiliz) acentemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 Katılan tüm misafirlerimizin ilgili süreci bildiği, yasal sonuçları kabul ederek tura katılması konusunda bilgilendirildiğini onaylaması önemlidir.
 Gezilerimize katılacak her misafirimizin yukarıdaki kuralları dikkatle okumasını ve kaydını ondan sora yaptırmasını önemle rica ederiz.

EBRULİ TURİZM SEYAHAT ACENTASI

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

GÖLLER DİYARINDA LAVANTA TARLALARI & SAGALASSOS

09 - 11 Temmuz 2021, Cuma - Pazar
Otobüsle
Göller bölgesinin doyumsuz manzaraları içinde Lavanta Tarlaları ve Sagalassos!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.350 TL (Taksit olanakları)
1.350.00

Bir Dağ, Bir Şehir, Bir Nehir, Munzur…

21 Haziran 2021, Pazartesi
Online Söyleşiler
Tunceli turlarımızda bizi yalnız bırakmayan dostumuz Haydar Çetinkaya, kendi çektiği fotoğraflarla, bizleri doğa ile inancın birbirine karıştığı olağanüstü bir dünyaya götürecek...
00.00

APHRODİSİAS

03 Mayıs 2021, Pazartesi
Online Söyleşiler
Ark. Nezih Aytaçlar, bu söyleşide, bir dünya kültür mirası olan Aphrodisias'ı anlatacak...
00.00
error: Content is protected !!