DOĞU AKDENİZ

Uçakla: İzmir /Adana/ İzmir

29 Ekim – 01 Kasım 2020, Perşembe – Pazar

1.800.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

ANTAKYA- ADANA –TARSUS  

 Bir Gurme ve Kültür Turu

Doğu Akdeniz tarih boyunca çok farklı dinsel ve etnik gruplara ev sahipliği yapmıştır; Türk, Arap, Keldani, Ermeni, Ortodoks, Batı Avrupa kültürlerinin izleri birbirine karışırken, son derece zengin bir mutfak sentezi ortaya çıkmıştır. Sahip olduğu diğer kültürel değerler yanında zengin ve özgün mutfağını da korumayı başaran Hatay, kısa adı UNESCO olan “Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu” tarafından, 2017 yılında, yaratıcı şehirler ağına kabul edildi ve ‘Dünyanın 26. Gastronomi Şehri” olarak ilan edildi.

TUR PROGRAMINDA YER ALAN KÜLTÜR MİRASLARI:
Hatay/Antakya UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı (2017)
St. Pierre Kilisesi: UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde (2011)
Vespasianus-TitusTüneli UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde (2014)

TUR PROGRAMI

29 Ekim 2020, Perşembe: İZMİR – ADANA – PAYAS – İSKENDERUN – ANTAKYA
Sabah erkenden İzmir Adnan Menderes Hava Alanında buluşuyoruz. SunExpres Hava Yollarına bağlı uçak ile sabah 07.35‘de Adana’ya uçuyoruz. Saat 09.00’da Adana’da olmayı planlıyoruz. Öncelikle Seyhan Baraj Gölü çevresinde güzel bir kahvaltı yapmaya gidiyoruz. Ardından İskenderun’a hareket ediyoruz. Yol boyunca “doğunun kraliçesi” olarak anılan “Antakya”nın tarihi, dinler tarihi ve kültürleri üzerine sohbet ediyor, tarihin akışını değiştiren İssos savaşının nerede yapılmış olabileceğini tartışıyoruz. İlk durağımız Mimar Sinanʼın önemli eserlerinden biri olan ve Hicaz yolunda bir “Menzil Hanı” karakteri taşıyan Payasʼdaki Sokollu Mehmet Paşa külliyesi olacak.

Öğleden sonra Belen üzerinden Antakyaʼya ulaşıyoruz. Antakya girişinde Cehennem kayıkçısı Kharon Kabartması’nı görüyor ve Hristiyanlığın en eski kilisesi olan Aziz Pierre mağara-kilisesi’ni gezdikten sonra otelimize gidip yerleşiyoruz. Akşamüzeri ünlü Harbiye Şelalerini görmek üzere yürüyüşe çıkıyoruz. Şelalesi, efsanelere konu olan Defne koruluğu ve müzede göreceğimiz mozaiklerin bulunduğu antik yerleşimi görerek günümüzü sonlandırıyoruz. Akşam yemeğimiz otelde.

30 Ekim 2020, Cuma: ANTAKYA / KİLİSELER – CAMİLER – UZUN ÇARŞI
Sabah kahvaltısından sonra günümüzü Antakya içine ayırdık. Hiç kuşku yok ki, zahter, baharatlar, damak çatlatan peynir çeşitleri, nar ekşisi ve defne sabunu gibi yöresel ürünleri almak isteyebileceğimiz, kadayıf imalatını görebileceğimiz ünlü Uzun Çarşı da vakit geçireceğimiz yerler arasında olacak.

Tıpkı Kudüs gibi, bütün dinler için kutsal kabul edilen bu kente EZAN-HAZAN ve ÇAN adının verilmesini sağlayan yapıları göreceğiz. Aziz Paulos Ortodoks Katedrali, Aziz Paulos ve Petrusʼa adanmış Katolik ve Protestan Methodist kiliseleri, Habib-i Neccar Camii, Ulu Cami, Antakya Sinagog’u (izin alabilirsek ) gezmek istediğimiz yerler arasında. Antakya sokaklarında dolaşarak yerel mimari örneklerine de bakmak istiyoruz.

Öğle yemeği molası sonrasında Mozaikleri ve Amik Ovası höyüklerinden gelen Hitit-Geç Hitit eserleriyle dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan ve yakın tarihte yeni bir bina ile modern düzenlemeye kavuşan Arkeoloji Müzesini geziyoruz. Onbinlerce arkeolojik eser ve yeniden dile gelen mozaikler arasında tarihe baş döndürücü bir yolculuk yapıyoruz. Antakya Mozaik Müzesi (Hatay Arkeoloji Müzesi) Tunus’taki Bardo Müzesi’nden sonra dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesidir. Müze’yi geziyor sonrada Antakya’nın tatlılarının tadına bakıyoruz. Konaklama yine aynı otelimizde. ( Arzu edilirse bu akşam dışarıda ekstra olarak yemeğe gidilebilir. )

31 Ekim 2020, Cumartesi: AZİZ SİMEON MANASTIRI – TİTUS TÜNELİ- ADANA
Kahvaltı sonrası günümüzü Antakyaʼnın güneyine ayırdık. Samandağ yolu üzerindeki “stylit / sütuncu” aziz Simeonʼa adanmış manastırı da gezeceğiz. Hristiyan münzevi yaşamı üzerine sohbet ederken, Amik Ovasıʼna ve Doğu Akdeniz sahil şeridine hâkim panoramanın tadını çıkaracağız. Samandağʼda aslında bir mezarlık alanı olan Beşikli Mağara ve şehrin limanını alüvyondan korumak için Roma imparatorları Vespasianus ile Titus tarafından yaptırılmış, bir mühendislik harikası olan 1380 m.lik Titus Tüneli gezeceğimiz yerler arasında olacak. Öğle yemeği için mola verdikten sonra Türkiyeʼnin tek Ermeni köyü olan Vakıflıʼyı ve Musa ile Hızır peygamberlerin buluşma yeri olduğu düşünülen Hıdırbey köyü Musa Çınarını gezmeyi planlıyoruz (yol durumu müsait olursa).

Geç öğleden sonra Adana’ya hareket ediyoruz. Otele yerleşiyor ve akşam yemeği için özel bir yer seçmeye çalışıyoruz. Bu gezimizdeki tek hedefimiz “görsel” kültür değil. Damak tadı da kültürün bir parçası. Sadece Adana Kebap değil, şırdan, kaburga, mumbar, kırkkat gibi seçeneklerimiz var. Yemeğin yanında şalgamı da ihmal etmemeliyiz

01 Kasım 2020, Pazar : ADANA – MERSİN – TARSUS – İZMİR
Sabah kahvaltısı sonrasında Adana’yı gezmeye başlıyoruz. Taş Köprü, Ulu Cami, Yağ Cami, Büyük Saat Kulesi, Ramazanoğlu Medresesi, Bebekli [Aziz Paulos] Kilise ve Adanaʼnın eski evleri ile sokaklarını hissedeceğimiz Tepebağ Mahallesi’ni geziyoruz. Daha sonra Tarsus ‘a hareket ediyoruz. Tarsus şelalesinde bir çay molası veriyoruz. Ardından; Kleopatra kapısı, Antik Cadde, Makam-ı Şerif Camii, Ulu Camii, Saint Paul kilisesi, Beyaz Çarşı [Kırk Kaşık Bedesteni] ve Ehsab-ı Keyf Mağarası gezmeyi planladığımız yerler. Ayrıca Tarsusʼta “saç kavurması”nın sıradan bir lezzet olmadığını da deneyimlemeyi umuyoruz. Belki kerebiç ya da bölgesel lezzetlerden künefeye de damağımızın paletinde bir yer kalır. Ve turumuz burada sona ererken, bu sürenin bize az geldiğine hayıflanarak saat 23.20 ‘deki uçağımıza yetişmek üzere havalimanına gidiyoruz. İzmirʼe dönüş başlıyor…

TUR FİYATI

KONAKLAMA 5/6 TAKSİT OLANAĞI
İki kişilik odada kişi başı  1.800,- TL +  Uçak bileti
Tek kişi konaklama farkı (Single)    500,- TL
Çocuk fiyatı ( 7-11 yaş )  1.300,- TL

GRUP UÇAK BİLETİ:
Gidiş / Dönüş 300,- TL (20 Adet Grup uçak bileti alınmıştır)

İNDİRİM:
Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 50,- TL indirim
Kredi Kartı ile tek çekimlik (taksitsiz) ödemelerde: 25,- TL indirim uygulanır.

TAKSİT:
İşbank Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
 Adana‘dan başlayıp, Adana’da biten, katılımcı sayısına göre ayarlanacak olan tur aracı
 4* Otellerde 3 gece konaklama
 Otellerde alınacak olan sabah kahvaltıları
 1 Akşam otelde / 2 akşam dışarıda özel restoranlarda akşam yemekleri
 Rehberlik
 Seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR
 İzmir / Adana / İzmir uçak biletleri
 İlk gün Adana’da alınan sabah kahvaltısı
 Tüm Öğle yemekleri
 Bir gün Antakya’da – bir gün Adana ‘da özel restoranlardaki akşam yemekleri
 Son günün akşam yemeği
 Tüm yemeklerdeki içecekler
 Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 Kişisel harcamalar…

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Öğle yemekleri için seçilecek yerler zorunlu olarak tur akışına göre yapılacaktır.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan Müzekart almanızı öneririz.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi tavsiye ederiz. .
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır. Seyahat sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar. Pandemi rahatsızlıkları ve Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında veya akışında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 30 gün öncesine kadar yapılan iptallerde geri ödeme yapılır.
 Daha kısa sürelerde tur ücretinin iade edilmesi yerinize katılımcı bulunmasına bağlıdır.
 Kapalı gruplarda kişi sayısına göre bilet alınmaktadır. Bu nedenle ancak yerinize birinin bulunması ile ücret iadesi söz konusu olabilir.
 Herhangi bir nedenle daha sonra veya tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu olmayıp sigorta-sözleşme kuralları geçerlidir.
 65 yaş üzeri katılımcıların tura katılımı izne bağlıdır.
 Tüm katılımcılar HES Kodu almak zorundadır.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

error: Content is protected !!