DOĞU AKDENİZ

Uçakla: İzmir >> Adana & Hatay >> İzmir

27 - 30 Ocak 2022, Perşembe – Pazar

2.100.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

ANTAKYA- ADANA –TARSUS  

 Bir Gurme ve Kültür Turu

Doğu Akdeniz tarih boyunca çok farklı dinsel ve etnik gruplara ev sahipliği yapmıştır; Türk, Arap, Keldani, Ermeni, Ortodoks, Batı Avrupa kültürlerinin izleri birbirine karışırken, son derece zengin bir mutfak sentezi ortaya çıkmıştır. Sahip olduğu diğer kültürel değerler yanında zengin ve özgün mutfağını da korumayı başaran Hatay, kısa adı UNESCO olan “Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu” tarafından, 2017 yılında, yaratıcı şehirler ağına kabul edildi ve ‘Dünyanın 26. Gastronomi Şehri” olarak ilan edildi.

TUR PROGRAMINDA YER ALAN KÜLTÜR MİRASLARI:
Hatay/Antakya UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı (2017)
St. Pierre Kilisesi: UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde (2011)
Vespasianus-TitusTüneli UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde (2014)

TUR PROGRAMI

27 Ocak 2022, Perşembe: İZMİR >> ADANA – MERSİN
Sabah erkenden İzmir Adnan Menderes Havaalanında buluşuyoruz. Sabah 07.00‘de Adana’ya uçuyoruz. Saat 08.30’da Adana’da olmayı planlıyoruz.

Öncelikle Seyhan Baraj Gölü çevresinde güzel bir kahvaltı yapmaya gidiyoruz. Sonrasında Adana turuna başlıyoruz. Taş Köprü, Ulu Cami, Yağ Cami, Büyük Saat Kulesi, Ramazanoğlu Medresesi, Bebekli [Aziz Paulos] Kilise ve Adanaʼnın eski evleri ile sokaklarını hissedeceğimiz Tepebağ Mahallesi’ni geziyoruz.

Geç öğlende, olabilecek en iyi yerde “Adana Kebap” yemeğe özen gösteriyoruz. Sadece Adana Kebap değil, şırdan, kaburga, mumbar, kırkkat gibi seçeneklerimiz de var. Yemeğin yanında şalgamı da ihmal etmemeliyiz. Ne de olsa, bu gezimizin teması, “görsel” kültürün yanı sıra, ona paralel olan, ”Yemek Kültürü”.

Yemek sonrası, ülkemizin en eski müzelerinden biri olan, Adana Arkeoloji Müzesine gidiyoruz. Müzenin zengin koleksiyonlarında Hitit, Asur, Fenike, Frig, Arkaik, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait arkeolojik buluntular sergileniyor. .

Bugünkü tur programını tamamlayınca, otele gidiyoruz. Sonrası akşam yemeği (otelde) ve dinlenme. Bu gece konaklama Adana’da.

28 Ocak 2022, Cuma: TARSUS – PAYAS – ANTAKYA
Sabah kahvaltısından sonra Tarsus‘a hareket ediyoruz. Tarsus şelalesinde bir çay molası veriyoruz. Ardından; Kleopatra kapısı, Antik Cadde, Makam-ı Şerif Camii, Ulu Camii, Saint Paul kilisesi, Beyaz Çarşı [Kırk Kaşık Bedesteni] ve Ehsab-ı Keyf Mağarası gezmeyi planladığımız yerler. Ayrıca Tarsusʼta “sac kavurması”nın sıradan bir lezzet olmadığını da deneyimlemeyi umuyoruz.

Öğleden sonra Tarsus’tan ayrılarak İskenderun üzerinden Antakya’ya hareket ediyoruz. Yol boyunca “doğunun kraliçesi” olarak anılan “Antakya”nın tarihi, dinler tarihi ve kültürleri üzerine sohbet ediyor, tarihin akışını değiştiren İssos savaşının nerede yapılmış olabileceğini tartışıyoruz. İlk durağımız Mimar Sinanʼın önemli eserlerinden biri olan ve Hicaz yolunda bir “Menzil Hanı” karakteri taşıyan Payasʼdaki Sokollu Mehmet Paşa külliyesi olacak. Belen üzerinden Antakyaʼya ulaştığımızda Cehennem kayıkçısı Kharon Kabartması’nı görüyor ve Hristiyanlığın en eski kilisesi olan Aziz Pierre Mağara Kilisesi’ni gezdikten sonra otelimize gidip yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Antakya’da, otelimizde.

29 Ocak 2022, Cumartesi: ANTAKYA / KİLİSELER – CAMİLER – UZUN ÇARŞI
Keyifli bir sabah kahvaltısından sonra, görkemli Harbiye Şelalerini görmek üzere yürüyüşe çıkıyoruz. Efsanelere konu olan Defne koruluğu yakınında sabah kahvelerimizi içiyoruz. Bugün günümüzü Antakya içine ayırdık. Hiç kuşku yok ki, zahter, baharatlar, damak çatlatan peynir çeşitleri, nar ekşisi ve defne sabunu gibi yöresel ürünleri almak isteyebileceğimiz, kadayıf imalatını görebileceğimiz, Uzun Çarşı da vakit geçireceğimiz yerler arasında olacak. Belki kerebiç ya da bölgesel lezzetlerden künefeye de damağımızın paletinde bir yer kalır…

Tıpkı Kudüs gibi, bütün dinler için kutsal kabul edilen bu kente EZAN-HAZAN ve ÇAN adının verilmesini sağlayan yapıları göreceğiz. Aziz Paulos Ortodoks Katedrali, Aziz Paulos ve Petrusʼa adanmış Katolik ve Protestan Methodist kiliseleri, Habib-i Neccar Camii, Ulu Cami, Antakya Sinagog’u (izin alabilirsek ) gezmek istediğimiz yerler arasında. Antakya sokaklarında dolaşarak yerel mimari örneklerine de bakmak istiyoruz.

Öğle yemeği sonrasında, Mozaikleri ve Amik Ovası höyüklerinden gelen Hitit-Geç Hitit eserleriyle dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan ve yakın tarihte yeni bir bina ile modern düzenlemeye kavuşan Arkeoloji Müzesini geziyoruz. Onbinlerce arkeolojik eser ve yeniden dile gelen mozaikler arasında tarihe baş döndürücü bir yolculuk yapıyoruz. Antakya Mozaik Müzesi (Hatay Arkeoloji Müzesi) Tunus’taki Bardo Müzesi’nden sonra dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesidir. Müze’yi geziyor sonra da Antakya’da lezzet yolculuğumuza devam ediyoruz. Konaklama yine aynı otelde.

30 Ocak 2022, Pazar: AZİZ SİMEON MANASTIRI – TİTUS TÜNELİ – HATAY / İZMİR
Kahvaltı sonrası günümüzü Antakyaʼnın güneyine ayırdık. Samandağ yolu üzerindeki “stylit / sütuncu” aziz Simeonʼa adanmış manastırı da gezeceğiz. Hristiyan münzevi yaşamı üzerine sohbet ederken, Amik Ovasıʼna ve Doğu Akdeniz sahil şeridine hâkim panoramanın tadını çıkaracağız. Samandağʼda aslında bir mezarlık alanı olan Beşikli Mağara ve şehrin limanını alüvyondan korumak için Roma imparatorları Vespasianus ile Titus tarafından yaptırılmış, bir mühendislik harikası olan 1380 m.lik Titus Tüneli gezeceğimiz yerler arasında olacak. Öğle yemeği için mola verdikten sonra Türkiyeʼnin tek Ermeni köyü olan Vakıflıʼyı ve Musa ile Hızır peygamberlerin buluşma yeri olduğu düşünülen Hıdırbey köyü Musa Çınarını gezmeyi planlıyoruz (yol durumu müsait olursa). Gezip göreceğimiz pek çok yer var…

Akşam saat 22.40 uçağı ile Hatay’dan İzmir’e direkt uçarak gezimizi sonlandırıyoruz.

TUR FİYATI

KONAKLAMA 5/6 TAKSİT OLANAĞI
İki kişilik odada kişi başı  2.100,- TL +  Uçak bileti
Tek kişi konaklama farkı (Single)    500,- TL

GRUP UÇAK BİLETİ: Grup biletleri en az 10 katılımcı kayıt yaptığında alınacak yada tek tek münferit biletler alınacaktır.

İNDİRİM: Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 100,- TL indirim uygulanır.

TAKSİT: İşbank Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir

DİKKAT! AŞI Kartı veya son 48 saat içinde yapılmış PCR testinin ibrazı zorunludur.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
 Adana‘dan başlayıp, Hatay’da biten tur boyunca, katılımcı sayısına göre ayarlanacak olan tur aracı
 4* yada butik otellerde 3 gece (oda-kahvaltı) konaklama
 Otellerde alınacak olan sabah kahvaltıları
 Rehberlik ve danışmanlık
 Seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR
 İzmir / Adana – Hatay / İzmir uçak biletleri
 İlk gün Adana’da alınan sabah kahvaltısı
 Öğle yemekleri
 Akşam yemekleri
 Yemeklerdeki içecekler
 Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 Kişisel harcamalar

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup, araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Rezervasyon tur ödemesi yapılınca kesinleşir.
 Araçta koltuk numarası rezervasyon sırasına göre verilir ve Pandemi koşulları nedeniyle sabit kalır.
 Öğle yemekleri için seçilecek yerler zorunlu olarak tur akışına göre yapılacaktır.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz. Ancak müze kartınızı lütfen tur öncesinde çıkartınız. Müze Kartınızı tur öncesinde İzmir Müze ve Ören yerlerinden almanız tur boyunca size zaman kazandırır ve tasarruf sağlar.
 65 yaş üstü misafirlerimizin müze ve ören yeri girişleri ücretsizdir.
 Özel müzelerde Müze Kart geçerli değildir.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi önemle tavsiye ederiz.
 Dini mekanlar için yanınıza bir baş örtüsü almayı unutmayınız.
 Alerji veya kritik rahatsızlıklarınız var ise, kayıt esnasında acentemize bilgi veriniz.
 1618 sayılı yasa gereği tüm katılımcılarımız sigortalıdır ve sigorta seyahat süresindeki ani (akut) rahatsızlanmaları kapsar. Kronik rahatsızlıklar ve COVİD-19 sigorta kapsamı dışındadır.
 Seyahat Sigortanızın geçerli olabilmesi için tur sözleşmesini okuyup imzalamanızı ve gerekli kimlik bilgilerini acentemize vermenizi rica ederiz
 Acil rahatsızlıklarda sigorta geri ödemeleri tur ücreti ile orantılıdır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 30 gün öncesine kadar yapılan iptallerde kesintisiz geri ödeme yapılır.
 Tur tarihine 30 günden daha kısa süre kaldığında, tur ücretinin iade edilmesi grup uçak bileti için yerinize katılımcı bulunması halinde mümkündür.
 Herhangi bir nedenle daha sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sözleşme kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

DOĞU EXPRESİ İLE NOSTALJİK BİR YOLCULUK

18 - 21 Şubat 2021, Cuma- Pazartesi
Uçak + Tren yolculuğu
Kış günlerine en çok yakışan turlardan biri olan bu nostaljik yolculuğa yeniden çıkıyoruz....

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 2.400 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
2.400.00

DATÇA’DA BADEM ÇİÇEKLERİ

11-13 Şubat 2022, Cuma – Pazar
Otobüsle
Datça coğrafyasında bitki örtüsü, ağaçlar, otlar, çiçekler, Dalyan’da tekne turu, …

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.950 TL (Taksit olanakları)
1.950.00

MARDİN’DE YILBAŞI

31 Aralık 2021 – 02 Ocak 2022, Cuma - Pazar
Erken rezervasyon indirimini kaçırmayın!
Yeni yıla şiir gibi bir kentte girmek ister misiniz?

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 2.165 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
2.165.00

SARIKAMIŞ’TA YILBAŞI

31 Aralık 2021 - 02 Ocak 2022, Cuma – Pazar
Erken rezervasyon indirimini kaçırmayın!
Sarıkamış'ta, 5* otelde tam pansiyon konaklama, yılbaşı galası, limitsiz yerli içecek, erken rezervasyon indirimi (200 TL)

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI:3.300 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
3.300.00
error: Content is protected !!