BORNOVA KÖŞKLERİ

Rehber Nafiye Aysun ile

22 Ekim 2022, Cumartesi

180.00

LEVANT’IN PARLAK YILDIZI, İZMİR TARİHİNİN İHTİŞAMLI GÜNLERİ
Akropedon – Birun-u Abad – Bab-ı Birun – Burunova

Rehber Nafiya Aysun ile

Bu gezimizde kentimize dair renkli anılarla buluşuyoruz. İzmir tarihinin ihtişamlı günlerine dönüyor; Yunan Kralı Otto’dan, Kraliçe Elizabeth ve Prens Phillip’e, Mayerling Faciasının tanınmış isimleri olan Avusturya Arşidükü Maximillien ile Maria Vestera‘ya, ünlü besteci Franz Lizst’den Sultan Abdülmecit ve Abdülaziz’e, İsmet Paşa’dan Fevzi Çakmak’a ve Atatürk’e kadar pek çok konuğun ağırlandığı, dünya siyasetine dair sohbetlerin yapıldığı bu evlerin / Köşklerin hikayelerinde yakın tarihimize bir yolculuk yapıyoruz…

TUR PROGRAMI

Sabah saat 09.00‘da Bornova’da Kazım Karabekir Caddesi üzerindeki Hükümet Konağı’nın bulunduğu Cumhuriyet Meydanı’nda, Atatürk Heykeli’nin önünde buluşuyoruz. İzmir’deki Levanten mimarisinin halen en iyi örneklerini yakından görebileceğimiz ve hikâyelerini öğrenebileceğimiz bir geziye başlıyoruz.

Öncelikle Arasta’da bir çay –gevrek molası veriyoruz. Ardından, Cumhuriyet Meydanı’ndaki tarihi yapılar hakkında bilgi alıyoruz. Santa Maria Kilise’sini dışarıdan görüyor ve gerekli izinler alınabilirse içini geziyoruz.

İki binadan oluşan Sirkeli Han’daki “Etnografya Müzesi”ne giderken Giraud ve Bellome Köşklerini görüyoruz ancak içine giremiyoruz. Bir zamanlar Gertrude Bell gibi pek çok ünlüyü ağırlayan bu köşklerin hikayelerini rehberimizden dinliyoruz. Maria Magdelena Kilisesinin restorasyonu bitmiş olursa, gezmek istiyoruz.

Dünyanın en önemli “Kağıt ve Kitap Sanatları” müzelerinden birinin Bornova’da olduğunu biliyor muydunuz? Ege Üniversitesi’ne bağlı eski Levanten köşklerinden olan ve 19. yüzyılın Ballian Konutu’nda açılan bu Müze, Türkiye’de bir ilk olmasının yanı sıra üniversite müzeleri içinde de dünyanın sayılı örnekleri arasında yer alıyor.

1867 yılında Sultan Abdülaziz‘in Avrupa Seyahati öncesinde İzmir’e geldiğinde ağırlandığı Whithall Köşkü’ne baktıktan sonra öğle yemeği molası veriyoruz..

Öğleden sonra turumuza devam ederek, Carnebaud Köşkü, Adria Köşkü , Topuz Köşkü derken Arkas Denizcilik Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Türk Ordusu’nun İzmir’e girmesinden sonra, 10 Eylül 1922’ de Mustafa Kemal Atatürk’ün misafir olduğu Mattey- Stein Büchell Köşkünü – daha fazla bilinen adı ile- Wood Patterson Köşkünü restorasyon çalışmaları devam ettiği için sadece dışarıdan görebiliyoruz. Ege Üniversitesi içerisinde yer alan Cramer, Paskvali , Yeşil (Pandispanya) Köşklerini de gördükten sonra gezimizi tamamlıyoruz.

Bu gezimizde kentimize dair renkli anılarla buluşuyoruz. İzmir tarihinin ihtişamlı günlerine gidiyor; Yunan Kralı Otto’dan, Kraliçe Elizabeth ve Prens Phillip’e, Mayerling Faciasının tanınmış isimleri olan Avusturya Arşidükü Maximillien ile Maria Vestera‘ya, ünlü besteci Franz Lizst’den Sultan Abdülmecit ve Abdülaziz’e, İsmet Paşa’dan Fevzi Çakmak’a ve Atatürk’e kadar pek çok konuğun ağırlandığı, dünya siyasetine dair sohbetlerin yapıldığı bu evlerin / Köşklerin hikayelerinde yakın tarihimize bir yolculuk yapıyoruz…

TUR FİYATI: 180,- TL

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Rehberlik
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER: Kişisel ulaşımlar, öğle yemeği ve içecekler, müze giriş ücretleri (Müze kart alınması tavsiye edilir)

NOTLAR
 Gezimiz yürüyerek yapılacaktır. Katılım 25 kişi ile sınırlıdır.
 Bu turumuzda araç kullanılmayacak olup, katılımcılar Bornova’ya kendi imkanları ile veya toplu ulaşım ile geleceklerdir.
 Müze Kart almanızı tavsiye ediyoruz. 65 yaş üstü girişler ücretsizdir.
 Katılım için son müracaat tarihi 20 Ekim 2022, Perşembe günüdür.
 Son müracaat tarihine kadar yapılan iptallerde kesintisiz ücret iadesi yapılır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

İzmir: Bir kentin ihtişam ve sefaleti

11 Mart 2021, Perşembe
Ark. Şükrü Tül anısına
Dr. Erkan Serçe, Şükrü Tül'e ithaf edeceği bu söyleşide, bizi kent tarihinde bir yolculuğa çıkaracak...
00.00
error: Content is protected !!