BİRGİ – GÖLCÜK – BOZDAĞ & NİF BAĞLARI

Günübirlik Turlar

18 Ekim 2020, Pazar

185.00

  • (TAKSİT OLANAKLARI)

SERİN  BİR GÜNDE, KALABALIKTAN UZAKTA…

TUR PROGRAMI

Saat 08.30’da Bostanlı Vapur iskelesi yönündeki Havaş Durağı’nda, 09.00’da Alsancak Lozan Meydanı’nda, konuklarımızla buluşuyoruz. Oldukça bereketli bir coğrafyadan Küçük Menderes Ovası’ndan geçerek Ödemiş’e gidiyoruz. Ödemiş’te en ünlü yöresel lezzetlerinden biri olan Töngül Pidesi ile kahvaltımızı yapıyoruz.

Havaların halen sıcak olması nedeniyle Ödemiş içinde tur yapmıyor ve rotamızı daha yüksek yerleşimlere çeviriyoruz. İlk durağımız Anadolu Beylikler döneminde, 13. ve 14. yüzyılda Aydınoğlu Beyliği’ne başkentlik yapmış olan, geleneksel mimari dokusunu günümüze kadar koruyabilmiş ender yerleşim yerlerinden biri olan Birgi! Birgi Tarihi Kenti (İzmir) 2012 yılından bu yana Unesco Dünya Kültür Mirası adayları arasında yer alıyor. Birgi Ulucamii’ni geziyor, “Süvari” tabir edilen kahvemizi yada çayımızı içtikten sonra beldenin dar sokaklarında kısa bir tur yapıyoruz. Çakırağa Konağı kapalı olduğu için maalesef gezemiyoruz. Biraz da serbest zaman verdikten sonra yeniden yola çıkıyoruz.

Yolculuğumuz Gölcük’e! Aracımızla bir tur atıyor ve göl kenarında serbest zaman veriyoruz. Burası hayli serin ve keyifli. Ardından Bozdağ’a devam ediyoruz. Bozdağ bölgenin en yüksek dağının yamacına kurulmuş bir kasaba. Yollarını vişne ağaçları süsler, görkemli ortancalar Karadeniz’i aratmaz. Arap seyyah İbn-i Batuta, hükümdar Mehmet Bey’in o tarihte havaların çok sıcak olmasından dolayı Bozdağ’da kamp yaptığını yazar. Şehzadeliği döneminde Fatih Sultan Mehmet’in Bozdağ’a gelerek tarihi Çınarlı Park’ında hocası Molla Gürani’den ders aldığı bilinir. Ayrıca beldede eski bir medresenin kalıntıları bulunur.

Öğle yemeğimizi biraz geç kalsa da Bozdağ’da yemek istedik. Bir aile işletmesi olan lokantamızda son derece lezzetli yemekler ikram edilecek. Eskiden testi kapların içinde Bozdağ Köpük Helvası satılırdı. Osmanlı Mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden ve aynı zamanda şifa kaynağı sayılan bu yöresel tatlıyı yapan pek kalmadı. Olur da bulursak, mutlaka tadına bakmalıyız…

Bozdağ’dan sonraki rotamızı dağ üzerinden planladık. Kırk Oluk Pınarından / her bir oluktan / su içmelisiniz. Buz gibi suyun her birinden bir yudum içenlerin dilekleri kabul edilirmiş. Pandeminin bitmesi, barış ve sağlık herhalde en önemli dileğimiz..

Yolculuğa devamla, Allahdiyen Yaylası’ndan geçerek İzmir / Salihli / Ankara Karayoluna ineceğiz. Sizi Bağarası yollarından geçirerek NİF Bağlarına götüreceğiz. Günbatımında artık olgunlaşan meyvelerin ağırlığı ile çok güzel görünümlere bürünmüş, sessiz, sakin huzurlu bağların ortasında belki de bilmediğiniz bir Şarapevi’ne gidiyoruz. Farklı üzüm denemeleriyle son derecede başarılı tatlarla tanışacaksınız. Üzümün o sihirli suyu ile keyifli bir akşamüzeri…

Gün akşama dönerken biz yeniden yollara düşerek İzmir’e döneceğiz. En geç saat 21.00 civarında İzmir ‘de olmayı planlıyoruz….

TUR FİYATI: 185 , – TL (Vade farksız taksitle)

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:
İzmir’de başlayıp biten tur boyunca ulaşım, programda belirtilenler doğrultusunda töngül pidesi, çay yada ayran ikramı, rehberlik.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR:
Öğle yemeği, belirtilenler dışındaki yiyecek ve içecekler, kişisel alışverişler, akşamüzeri Nif Bağlarına özel üzümlerle yapılmış tadım.

Nif Şarapları tadımı: 40,- TL (5 çeşit şarap + ekşi maya ekmek ve zeytinyağı eşliğinde )

Erken Rzv: Otobüse Pandemi kurallarına uygun sayıda katılımcı alabildiğimiz için yerimiz kısıtlıdır. Bu nedenle erken rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.

NOT:
* Tüm turlarda HES Kodu alınması zorunludur.
* Katılımcı sayısı sınırlıdır.
* Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
* Son müracaat tarihi 16 Ekim 2020, Cuma günüdür.
* 15 Ekim Perşembe gününe kadar yapılan iptallerde ücret kesintisiz ödenir.
* Acentemiz zorunlu durumlarda organizasyon programında değişiklik yapabilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

EGE‘DE HİTİT İZLERİ – SURATKAYA

08 Kasım 2020, Pazar
Günübirlik Turlar
Her türlü tedbirimizi alarak doğanın derinliklerine, Bafa Dağlarının arka yüzüne gidiyoruz bugün. Bakir bir dünyada pek az kişinin gördüğü Hitit İzlerine tanık olmaya...
230.00

BEŞ PARMAK DAĞLARININ ARKA YÜZÜ / KARYA

01 Kasım 2020, Pazar
Trekking Programı
Beşparmak Dağları’nın arka coğrafyasına doğru farklı bir rotada; Bağarcık Kale, Zirvelerin Zeus'u ,Stylos Manastırına doğru bir yolculuk...
230.00

BERGAMA / PERGAMON

01 Kasım 2020, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Bergama'ya, bir dünya mirasını ziyarete gideceğiz. Birbiri içine geçen çağların şifresi dile gelirken, kuytu bir vadide kabuğuna çekilen Asklepion'da antik çağ hekimlerinin bilgeliğine kulak vereceğiz...
200.00

AİGAİ ANTİK KENTİ

25 Ekim 2020, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Ebruli gezginleri olarak, Aigai kazıları başlamadan çok önce de kenti ziyarete giderdik. Sonra adım adım izledik yeniden doğuşunu. Bu yıl bakalım neler göreceğiz?
150.00
error: Content is protected !!