BASMANE’DEN ALSANCAK’A ESKİ İZMİR

Kent Kültürü Turlarımız

09 Şubat 2020, Pazar

75.00

Tarihçi Erkan SERÇE Danışmanlığında

İzmir’in son 150 yılı, Türk, Frenk, Yahudi ve Ermeni Mahallelerinde, Kordon’da tarih…

TUR PROGRAMI

Sabah saat 09.30‘da Basmahane Meydanındaki Tren Garının önünde buluşuyoruz. Bugün araca ihtiyacımız yok, yürüyerek gezeceğiz. Kahvaltınızı yaparak geldiğinizi düşünerek hemen turumuza başlıyoruz.

İzmir’in son yüz elli yıllık geçmişine yapacağımız bu yolculuk, İzmir Türkler’i ile Ermeni’lerin sınır değme noktalarından olan Basmane Meydanında başlayacak. Dokuz Eylül Meydanı – Gazi Bulvarı – Şair Eşref Bulvarı üzerinden Montrö Meydanı’na gelinceye kadar, eski İzmir’in önemli yerleşim bölgeleri üzerinde yükselen Cumhuriyet İzmir’inin ilk yıllarına ait bazı izlere dokunacağız.

Montrö Meydanı’nda yangın sonrası İzmir’inde kurulan Kültürpark, Lozan’da Osmanlı’dan Cumhuriyet’e eğitim modernleşmenin bir anıtı olan Atatürk Lisesi hakkında bilgi aldıktan sonra, Şehit Nevres Bulvarı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na çıkacağız. Cumhuriyet Meydanı’nda değişen şehircilik, I. Kordon’da ise değişen ticaret ve eğlence süreçlerini gözden geçireceğiz.

Öğle yemeğimizi serbest bir molayla değerlendireceğiz. Ardından, Ali Çetinkaya ile Talatpaşa Bulvarının kesiştiği kavşaktan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne gireceğiz. Efsanevi Frenk Caddesinden geriye kalan son ayrıntılar üzerinde İzmir’in farklı yönlerini görmeye çalışacağız. Zaman içindeki bu kent yolculuğu, İzmir’in XIX. yüzyılda yaşadığı değişimin en büyük hatıralarından biri olan Alsancak Garı’nda sona erecek.

TUR FİYATI: 75 ,-TL

FİYATA DAHİL OLANLAR: Rehberlik ve danışmanlık hizmeti,
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği ve içecekler.

NOTLAR:
 Turumuz 22 kişi ile sınırlıdır.
 Rezervasyon ücretin ödenmesi ile kesinleşir.
 Tura son kayıt tarihi 06 Şubat 2020, Perşembe günüdür.
 Yürüyerek yapılan bir tur olacağı için hava durumuna uygun giysi ve ayakkabılarla gelmeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI:
 06 Şubat Perşembe gününe kadar yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödenmiş ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

APHRODİSİAS ANTIK KENTİ

10 Mayıs 2020, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Bir dünya mirası olan Aphrodisias, ülkemizin en önemli Arkeolojik alanlarından biri, antik çağda bir heykel okulu, filozoflar, bilim adamları yetiştirmiş bir kenttir...
190.00

ANADOLU / KARABURUN ORKİDELERİ

12 Nisan 2020, Pazar
Tematik turlar
Şiir gibi bir coğrafyada, baharda coşan bitki örtüsünü inceliyor, bitki uzmanı danışmanımızla birlikte endemik Karaburun Orkidelerini arıyoruz...
140.00

TİRE PAZARI ve YEREL YAŞAM

07 Nisan 2020, Salı
Günübirlik Kültür Turları
Tire'de doğanın bereketi, kent dokusu, yerel yaşam ve Ege'nin en en köklü kültürel değerlere sahip beldelerinden birinde geleneksel el sanatları...
130.00

KINIK – SOMA – DARKALE

29 Mart 2020, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Eski camiler, 19.yy mimarisinin örnekleri ve hüzünlü bir tablo içinde tarihi yapılar... Gezmelere ve fotoğraf çekmeye doyamayacağınız görüntüler...
140.00
error: Content is protected !!