ANTAKYA KÜLTÜR TURU

Uçakla: İzmir >> Hatay >> İzmir

17-19 Eylül 2021, Cuma- Pazar

1.450.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

Ezan-Hazan ve Çan! 

Çok uzun bir süre boyunca bir arada yaşamayı öğrenmiş, etnik kökenleri, dinleri farklı birçok topluluğa ev sahipliği yapan bu kent UNESCO (BM Eğitimsel, Bilimsel ve Kültürel Organizasyonu) barış kenti adayı olmuş ve ikinci kent seçilmiştir. Daha sonra UNESCO Sekretaryası bu kategori dahil 8 ödül uygulamasına son verdiğini duyurmuş, ancak şehirlerle ilgili bir veritabanı oluşturmuştur.

Uçakla: İzmir >> Hatay >> İzmir

Çok kültürlü yapısını tarih boyunca korumuş olan ilde aynı ulusa mensup birden fazla dini cemaat bulunmaktadır. Sünniler, Süryaniler, Katolikler, Ortodokslar, Rumlar, Protestan Araplar, Maruni Araplar, Ermeniler, Yahudiler, Gürcüler ve diğer küçük topluluklar Hatay’ın çok kültürlü yapısının dinamiklerini oluştururlar. Örneğin Samandağ ilçesi çoğunluk olarak Nusayri Araplardan oluşurken, Altınözü ilçesi hem Sünni Arap hem de Türk Müslümanlardan ve Süryanilerden oluşmaktadır.

Hristiyanlık’ isminin ilk kez verildiği şehir olan Antakya’da bulunan St.Pierre Kilisesi Hristiyanlığın en önemli tarihi kiliselerindendir. UNESCO’nun dünya mirası öneri listesindedir . Kilise aynı zamanda Hristiyanlar tarafından hac yeri olarak kabul edilmekte ve her yıl burada 29 Haziran günü Katolik Kilisesince ayin düzenlenmektedir.

Antakya, Gaziantep ile birlikte Türkiye’deki iki UNESCO Gastronomi Şehrinden biridir ve çok zengin bir mutfağa sahiptir.
Türk, Arap, Keldani, Ermeni, Ortodoks, Batı Avrupa kültürlerinin izleri birbirine karışırken, son derece zengin bir mutfak sentezi ortaya çıkmıştır. Sahip olduğu diğer kültürel değerler yanında zengin ve özgün mutfağını da korumayı başaran Hatay, kısa adı UNESCO olan “Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu” tarafından, 2017 yılında, yaratıcı şehirler ağına kabul edildi ve ‘Dünyanın 26. Gastronomi Şehri” olarak ilan edildi. Antakya, Gaziantep ile birlikte Türkiye’deki iki UNESCO Gastronomi Şehrinden biridir ve çok zengin bir mutfağa sahiptir.

TUR PROGRAMI

17 Eylül 2021, Cuma : İZMİR- HATAY / ANTAKYA – HARBİYE –KİLİSELER – ÇARŞILAR
Sabah saat 06.25‘de İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Hatay’a direkt olarak olarak uçuyoruz. Varışımız saat 08.00‘de. Hava Alanında bizi bekleyen aracımızla şehir merkezine gidiyoruz. Öncelikle güzel bir kahvaltı yapmayı planlıyoruz. Hatta Harbiye’de yapabiliriz kahvaltımızı. Harbiye, şelalesi, efsanelere konu olan Defne koruluğu ve müzede göreceğimiz mozaiklerin bulunduğu antik yerleşimi ile Antakya’nın en güzel yerlerinden biri…

Bugün günümüzü Antakya içine ayırdık. Hiç kuşku yok ki, zahter, baharatlar, damak çatlatan peynir çeşitleri, nar ekşisi ve defne sabunu gibi yöresel ürünleri almak isteyebileceğimiz, kadayıf imalatını görebileceğimiz ünlü “Uzun Çarşı” da vakit geçireceğimiz yerler arasında olacak.

Tıpkı Kudüs gibi, bütün dinler için kutsal kabul edilen bu kente EZAN-HAZAN ve ÇAN adının verilmesini sağlayan yapıları göreceğiz. Aziz Paulos Ortodoks katedrali, Aziz Paulos ve Petrusʼa adanmış Katolik ve Protestan Metodist kiliseleri, Habib-i Neccar Camii, Ulu Cami, Antakya Sinagog’u (izin alabilirsek ) gezmek istediğimiz yerler arasında. Antakya sokaklarında dolaşarak sivil mimari örneklerine de bakmak istiyoruz. Özetle, bugün Antakya çarşılarının sokaklarının tadını çıkarıyoruz. Bu arada “künefe” yemeden geçmek ne mümkün! Akşam yemeği ve konaklamamız otelde.

18 Eylül 2021, Cumartesi: AZİZ SİMEON MANASTIRI – TİTUS TÜNELİ
Kahvaltı sonrası günümüzü Antakyaʼnın güneyine ayırdık. Samandağ yolu üzerindeki “stylit / sütuncu” aziz Simeonʼa adanmış manastırı da gezeceğiz. Hristiyan münzevi yaşamı üzerine sohbet ederken, Amik Ovasıʼna ve Doğu Akdeniz sahil şeridine hâkim panoramanın tadını çıkaracağız. Samandağʼda aslında bir mezarlık alanı olan Beşikli Mağara ve şehrin limanını alüvyondan korumak için Roma imparatorları Vespasianus ile Titus tarafından yaptırılmış, bir mühendislik harikası olan 1380 m.lik Titus Tüneli gezeceğimiz yerler arasında olacak.

Öğle yemeği için mola verdikten sonra Türkiyeʼnin tek Ermeni köyü olan Vakıflıʼyı ve Musa ile Hızır peygamberlerin buluşma yeri olduğu düşünülen Hıdırbey köyü Musa Çınarını gezmeyi planlıyoruz (yol durumu müsait olursa). Akşam yemeğini bu akşam dışarıda yiyebiliriz. Konaklama aynı otelde..

19 Eylül 2021, Pazar: ANTAKYA MÜZESİ –İSKENDERUN – ADANA – İZMİR
Sabah keyifli bir kahvaltının ardından Mozaikleri ve Amik Ovası höyüklerinden gelen Hitit-Geç Hitit eserleriyle dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan ve yakın tarihte yeni bir bina ile modern düzenlemeye kavuşan Arkeoloji Müzesini geziyoruz. Onbinlerce arkeolojik eser ve yeniden dile gelen mozaikler arasında, baş döndürücü bir zaman yolculuğu yapıyoruz. Antakya Mozaik Müzesi (Hatay Arkeoloji Müzesi) Tunus’taki Bardo Müzesi’nden sonra dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesidir.

Öğle yemeği molasından sonra Antakya ve İskenderun’un en önemli tatil beldesi olan Arsuz’u göreceğiz. Yine Hatay Havalimanından İzmir’e saat 18.10 da (direkt) uçuyoruz. İzmir’e varışımız 19.50’de…
Keyifli bir gezinin sonu…

TUR FİYATI

KONAKLAMA

Iş Bankası K. Kartlarına Taksit  Olanakları

İki kişilik odada kişi

1.450,- TL + Uçak bileti

Tek kişilik oda farkı

   250,- TL

0-6 Yaş çocuk fiyatı

   750,- TL+ Uçak bileti

7-11 yaş çocuk fiyatı

1.200,- TL+ Uçak bileti

Not: Çocuk indirimleri 2 büyük yanında ve ancak grup sayısı 15 kişiyi geçtikten sonra geçerlidir.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
 4* Otel de 2 gece konaklama
 İlk gün Harbiye’de alınan sabah kahvaltısı
 2 Sabah otelde alınacak olan sabah kahvaltıları
 1 Akşam otelde akşam yemeği
 Hatay Havalimanında başlayıp, biten tur süresi boyunca, katılımcı sayısına göre ayarlanacak olan tur aracı
 Rehberlik
 Seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR
 İzmir / Hatay / İzmir uçak biletleri
 Tüm öğle yemekleri
 1 Akşam yerel bir Restoranda alınacak olan akşam yemeği
 Tüm yemeklerdeki içecekler
 Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 Kişisel harcamalar…

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Öğle yemekleri için seçilecek yerler zorunlu olarak tur akışına göre yapılacaktır.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan Müzekart almanızı öneririz.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi tavsiye ederiz. .
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır. Seyahat sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında veya akışında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 8 gün öncesine kadar yapılan iptallerde ücret iade edilir.(Sadece bu turda geçerlidir)
 Daha kısa sürelerde tur ücretinin iade edilmesi yerinize katılımcı bulunmasına bağlıdır.
 Herhangi bir nedenle daha sonra veya tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu olmayıp sigorta-sözleşme kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

NORMALLEŞME SÜRECİNDE ACENTEMİZCE TURLARDA UYGULANACAK KURALLAR

 Öncelikle uygulanacak tüm kurallar  yetkili kurullarca ilan edilecek önlemler / yasalar doğrultusunda olacaktır. Açıklanan tarihler normalleşme süreci için geçerli olacaktır ve tarih ile koşullarda değişiklik gündeme gediğinde turlarımıza yansıtılacaktır.

 Gezilere katılım kararı bireyseldir. Kişi kendi isteği ile katılım kararı alır ve tedbirlerimiz kendisine mantıklı ve uygulanabilir gelirse geziye kaydını yaptırır.

 Turlarımızda genel olarak, gidilen yer ve bölgeye göre 16’ lık, 19’ luk, 27’ lik 31’lik ve 46 kişilik araçlar kullanılacaktır.

 Önümüzdeki dönemin yaz ayları olması nedeniyle yayla ve yüksek yerler tercih edileceğinden araçlarımızın büyüklüğü zorunlu olarak gidilen yolların durumuna göre seçilecektir. Yani 16 ve 19 kişilik araçlarla yola çıkılacak ve resmi olarak ilan edilen kuralların öngördüğü sayıda katılımcı alınacaktır.

 Araçlar tur öncesinde temizlenecek ve sterilize edilecektir. Araçlarda kolonya – kolonyalı mendil ve kapalı şişe suyu bulundurulacaktır.

 Araçların klima bakımı yapılmış olacak ancak yüksek yerlerde klima tercihli olarak kapalı olacaktır.

 Konuklarımızın kendi maskelerini getirmesi, araca iniş ve binişler ile molalarda mümkün olduğunca bir yere dokunmaması ve hep aynı yerde oturularak seyahat edilmesi rica edilecektir.

 Covid-19 son derece bulaşıcı ve nereden nasıl bulaştığına ilişkin kesin bilgilere henüz sahip olmadığımız bir virüstür. Bu nedenle kişisel hijyen ve maske kullanımından kişiler kendileri sorumludur.

 Seyahat Sigortamız Covit rahatsızlıklarını ve olası karantınada belli sınırlar içinde otel konaklama ücretlerini karşılamaktadır. Ancak kronik rahatsızlıklar – bel tutulması dahil sigorta dışında değerlendirilir.

 Geziye gidilecek yerler mümkün olduğunca tarafımızdan denetlenecek olsa da esas olarak her birey kendinden sorumludur.

 Tur sırasında veya sonrasında rahatsızlanma olur ise (çünkü bulaşma süreci ile ilgili detaylı verilere sahip değiliz) acentemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 Katılan tüm misafirlerimizin ilgili süreci bildiği, yasal sonuçları kabul ederek tura katılması konusunda bilgilendirildiğini onaylaması önemlidir.

 Gezilerimize katılacak her misafirimizin yukarıdaki kuralları dikkatle okumasını ve kaydını ondan sora yaptırmasını önemle rica ederiz.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

URFA – GAZİANTEP & GÖBEKLİTEPE

24 - 26 Eylül 2021, Cuma - Pazar
Uçakla:İzmir >> Gaziantep - Diyarbakır >> İzmir
Gaziantep - Halfeti- Urfa- Göbeklitepe – Harran'da adım, adım...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.750 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
1.750.00

BİR MACAHEL RÜYASI

26 - 30 Ağustos 2021, Perşembe –Pazar
Uçakla: İzmir >> Trabzon >> İzmir
Bulutlarla dans eden bir coğrafyada unutulmaz bir yolculuk...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 2.950 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
2.950.00

SAMSUN-SİNOP-AMASYA-TOKAT

25 - 29 Ağustos 2021, Çarşamba – Pazar
Uçakla: İzmir >> Samsun >> İzmir
Muhteşem bir doğa ve zengin yerel kültür içinde, Amazonlar’dan, Ferhat ile Şirin’e ve Osmanlı’ya uzanan bir yolculuk.

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 3.500 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
3.500.00

TUNCELİ & KEMALİYE

13-16 Ağustos 2021, Cuma – Pazartesi
Uçakla: İzmir>> Elazığ & Malatya>> İzmir
Elazığ, Tunceli, Ovacık, Munzur Vadisi, Kemaliye, Arapgir, Malatya...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI:2.600 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
2.600.00
error: Content is protected !!