ALİNDA – ALABANDA

Günübirlik Kültür Turları

27 Mart 2021, Cumartesi

250.00

  • (TAKSİT OLANAKLARI)

Marsyas Vadisinde Karya Kentleri &  Çoban Marsyas Efsanesi

Ark. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında

TUR PROGRAMI:

Sabah saat 07.30’da Karşıyaka / Bostanlı İskelesini yönündeki Havaş Durağı’nda, 08.00’de Alsancak/Lozan Meydanı’nda gezginlerimizle buluşarak, Aydın istikametine doğru yola çıkıyoruz. Aydın yol güzergahında ihtiyaç molası verdikten sonra bugünkü gezimizin ana hedefi olan Karya kültürüne dair bildiklerimizi gözden geçiriyoruz.

Hedefimiz Çine Çayı (Marsyas) vadisindeki iki kadim Karya Kenti olan Alinda ve Alabanda. Arkeolojik veriler şimdilik yeterli olmasa da, gezeceğimiz kentlerin, MÖ 2. binyılda Hitit kaynaklarında geçen “İyalanda ve Waliwanda” ile aynı yerler olduğu yönünde düşünceler var.

Alinda antik şehri Karpuzlu ilçesinin hemen kıyısında, eski adıyla Demircidere’ye yukarıdan bakıyor. Beşparmak Dağlarında birkaç kilometre ilerledikten sonra, kente su taşıyan kemerlerden başlayarak, şehri yukarıdan aşağıya katedeceğiz. Kemerlerin yapısını, çevredeki nekropolis (mezarlık) alanlarını görecek, doğayı kaplayan sonbahar renkleri içinde yürüyeceğiz. Şehrin yukarı akropolisindeki yapı kalıntıları ve sarnıçlar, hala ayakta duran surlar, aşağı akropolisteki tapınak, meclis binası ve kuleyi görerek ilerleyeceğiz…

Şehri kuşatan genç Makedonyalı Aleksandros (İskender) ile ona evlâdı gibi sahip çıkan Karya prensesi / kraliçesi Ada üzerine sohbet edeceğiz. Şehrin zeytin ağaçlarıyla donatılmış tiyatrosu üzerinden agoraya ineceğiz. Belki de antik dünyanın en iyi korunmuş örneklerinden biri olan görkemli Alinda pazar yeri yapısını gezecek, Karpuzlu evleriyle antik şehrin nasıl iç içe geçtiğini, evlerin bahçesindeki sütunları, duvardaki antik işlemeli taşları merakla keşfedeceğiz.

Çine çayına adını veren Marsyas’ın mitolojik öyküsünü hayal ederek yapacağımız kısa bir yolculuk sonrasında öğlen yemeği için mola vereceğiz.

Öğleden sonramızı bir diğer antik şehre, Alabanda’ya ayırdık. Halil Ethem Bey’in 1905-06 yıllarında burada yaptığı kazı çalışmalarının Türkiye arkeolojisindeki önemine değineceğiz. Ancak ne yazık ki, bir çanakta kurulduğu için kalıntılarının büyük kısmı alüvyon tabakası altında kalan (ve büyük ihtimalle çok iyi korunmuş olan) kent, arkeolojik araştırmalar açısından şanssız olarak değerlendirilebilir. Buna rağmen “süsenlerle süslü” tiyatrosu, mimarlık tarihinde özel bir yeri olan Apollon Isotimos Tapınağı ve Karya Birliği’nin toplantı yerlerinden Zeus Khrysaoreus Tapınağı, hâla ayakta duran Meclis Binası göreceğimiz kalıntılar arasında olacak.
Akşam çaylarımızı Doğanyurt /Araphisar köyünde içtikten ve güzel bir günü taçlandırdıktan sonra dönüş yoluna koyulacağız. Saat 19.30-20.00 civarında İzmir’e ulaşmayı planlıyoruz.

TUR FİYATI: 250, – TL

(T.İş Bankası kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir)

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Ören yeri ve müze giriş ücretleri, öğle yemeği.

BİLGİ: Araçlarımıza Pandemi kurallarına uygun oranda katılımcı alabildiğimiz için yerimiz kısıtlıdır. Bu nedenle erken rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.

NOTLAR:

 Turumuz tek araç ve en fazla 25 kişiye göre planlanmış olup katılımcı sayısı sınırlıdır.

 Araçlarımızda oturma düzeni ve ören yeri gezisi Pandemi kurallarına uygun mesafelerde yapılacaktır.

 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.

Tura son kayıt tarihi, 24 Mart 2021, Çarşamba günüdür.

 HES kodu alınması zorunludur.

 Gezimiz ören yerlerinde yürüyerek yapılacaktır. Bu nedenle rahat kıyafet ve ayakkabılar ile gelinmesini tavsiye ederiz. Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI:

 Tura son kayıt tarihine kadar iptallerde ücret iade edilir.

 Daha sonra iptal istendiğinde veya tur sabahı gelinmediğinde ücret iadesi mümkün değildir.

 Şiddetli hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, ücretler kesintisiz olarak iade edilir.  

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

18 Nisan 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
280.00

MANİSA KÜLTÜR TURU

11 Nisan 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Osmanlı Dönemi ekseninde bir Manisa Turu; Şehri Kadim- Şehri Şehzade- Şehri Şifa...
200.00

KINIK – SOMA – DARKALE

11 Nisan 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Eski camiler, 19.yy mimarisinin örnekleri, hüzünlü ve şiirsel bir tablo içinde tarihi yapılar... Gezmelere ve fotoğraf çekmeye doyamayacağınız görüntüler...
230.00

ÖDEMİŞ PAZARI & ÜZÜMLÜ YAYLASI ve LÜBBEY

27 Mart 2021, Cumartesi
Günübirlik Kültür Turları
Bitki uzmanı danışmanlığında,15 kişilik bir turla; Ödemiş Pazarı, Üzümlü Yaylası ile Lübbey'de lirik bir sonbahar paleti...
185.00