AİGAİ ANTİK KENTİ

Online Söyleşiler

22 Mart 2021, Pazartesi

00.00

  • ÜCRETSİZDİR

Aiolis’te bir Dağ Kenti…

Tarih: 22 Mart 2021, Pazartesi akşamı
Saat: 21.00- 22.30

Doç. Dr. Yusuf Sezgin (Aigai Kazı Başkanı)

Manisa Celal Bayar Üniversitesi
Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü

ÖZET

Aigai antik kenti, Manisa’nın Yunusemre ilçesinin Yuntdağı, köseler Mahallesi yakınında bulunmaktadır. Aigai, alışılmış Hellen yerleşimlerinden farklı olarak, Ege Denizi’ne nispeten uzak, dağlık bir coğrafyada, antik ismi Aspordenos olan Yuntdağı’nda kuruludur. Aigai halkı kıyıya uzak, verimsiz, dağlık bu coğrafyada görkemli bir Hellen kenti kurmuş ve bu kenti 1000 yıl boyunca ayakta tutmuşlardır. Antik yazarların aktardığına göre Aigai, MÖ 2. binyıl sonlarında Kıta Yunanistan’dan Anadolu’ya göçmüş olan Aioller tarafından kurulmuştur. Bu halkın Anadolu’da yerleştiği bölge, Antik Çağ’da Aiolis olarak adlandırılmaktadır. Aigai’da yürütülen arkeolojik çalışmalar şimdilik, kentin kuruluşunun MÖ 8. yüzyıl sonlarında olduğunu göstermektedir.

Aigai adının etimolojik olarak keçi ile olan bağı, kent sikkelerinde sıklıkla kullanılan keçi sembolü, epigrafik kanıtlar ve günümüzde hala temel üretim faaliyeti hayvancılık olan köyler barındıran Yuntdağı’nın coğrafi yapısı; kent ekonomisinin MÖ 8. yüzyıldan itibaren hayvancılığa dayandığını göstermektedir. Özellikle keçi yetiştiriciliği ile ünlenen kentin Hellenistik Dönem’de de deri, dokuma ve kemik ürünler satmış olduğu anlaşılmaktadır. Ünlü kütüphanesinde parşömen kullanan ve parşömenin yaratıcısı olarak anılan Pergamon’un, parşömeni Aigai’lılara ürettirmiş olması ya da en azından hammaddesi olan deriyi, halkı çobanlıkla geçinen Aigai’dan almış olduğu düşünülmektedir.

Aigai’da günümüzde görülen anıtsal yapıların çoğu Hellenistik Dönem’e aittir. Bu yapılardan öne çıkanlar Agora Binası, Bouleuterion, Gymnasion, Tiyatro, Apollon ve Athena tapınaklardır. Kazısı tamamlanmış olan Bouleuterion’da tanrıça Hestia Bollaia’ya ait bir heykel ve Bouleuterion’un inşasına katkı sağlamış Diaphenes-Antiphanes Ailesi’nin altı üyesine ait heykeller bulunmuştur. Hellenistik Dönem’e ait bir diğer önemli yapı, ön cephesi üç kat yüksekliğinde ve 80 m uzunluğunda korunmuş olan Agora Binası’dır.

Aigai, Roma Dönemi’nde de bir kent olarak varlığını sürdürmüştür. Bu dönemde kentin tiyatrosu geliştirilmiş, kentte hamamlar inşa edilmiştir. MS 17 yılındaki büyük depremde zarar gören kent, İmparator Tiberius’un cömert yardımları ile tekrar ayağa kaldırılmıştır. Aigai’daki kazı çalışmalarında Tiberius’a bu sebeple ithaf edilmiş bir şükran yazıtı da ele geçirilmiştir. Roma Dönemi’ne ait kazısı yapılmış en önemli alan, kazı ekibi tarafından Ada 1 olarak adlandırılan bir sanayi mahallesidir. Bu alanda bir demirci atölyesi, dokuma tezgâh ağırlıkları, boya maddeleri, yarı işlenmiş kemik aletler, bol miktarda öğütme düzeneği ile olasılıkla tabakhaneler ve dokuma atölyelerinde kullanılmak üzere idrar ve dışkının biriktirildiği bir kamusal latrina tespit edilmiştir.

Aigai MS 3. yüzyılın 2. yarısında bölgeyi etkileyen Barbar akınları (Gotlar) sırasında bilinçli olarak terk edilmiştir. Bizans Dönemi’nde Aigai’da kasaba boyutunda bir yerleşim vardır. Bu dönem insanları, eski kentten kalan geri dönüştürülebilir veya satılabilir malzemeyi toplamışlar, bunun için kentteki yapıları yıkmış ve enkazlarını karıştırmışlardır. MS 12.-13. yüzyıllara tarihlenen bir kilise ve kentin çeşitli yerlerine serpiştirilmiş basit mimari yapılar bu döneme aittir. MS 13. yüzyıldan sonra ise Aigai’da herhangi bir yerleşim faaliyeti bulunmamaktadır.

REZERVASYON-KATILIM

Seminerler “ZOOM” üzerinden yapılacak olup, önceden telefon veya e-mail ile kayıt yaptırılması gereklidir.

Tel: 0 (549 ) 7171740

E-Mail: ebrulitur@ebruliturizm.com.tr

REZERVASYON-KATILIM

Seminerler “ZOOM” üzerinden yapılacak olup, önceden telefon veya e-mail ile kayıt yaptırılması gereklidir.

Tel: 0 (549 ) 7171740 – 0 (232) 464 0718

E-Mail: ebrulitur@ebruliturizm.com.tr

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

ARKEOLOJİ NEDİR?

18 Ocak 2021, Pazartesi
Online Söyleşiler
Doç. Dr. Nezih Aytaçlar, bu söyleşide, arkeolojinin, maddi buluntuların ötesinde, geçmiş düşüncelere, ideolojilere, sosyolojik yapılara nasıl ışık tutabildiğini anlatacak...
00.00

APHRODİSİAS

03 Mayıs 2021, Pazartesi
Online Söyleşiler
Ark. Nezih Aytaçlar, bu söyleşide, bir dünya kültür mirası olan Aphrodisias'ı anlatacak...
00.00

ARKEOLOJİNİN DOĞUŞU (2)

30 Kasım 2020, Pazartesi
Online Söyleşiler
Arkeolojinin Doğuşu konulu seminerlerimizin 2. bölümü; "Mezopotamya Arkeolojik Araştırmalarının Gölgesinde Siyaset". Kaydınızı yaptırmayı unutmayın!
00.00
error: Content is protected !!