EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.

MEİS ADASI / KAŞ - KEKOVA - SİMENA

 Masmavi bir yaz düşü!

TUR TARİHLERİ:
23, 30 Ağustos çıkışlı turlar ve Eylül turları... 

İZLANDA VE OSLO

24 -29 Eylül 2019, 5 Gece - 6 Gün
 
Ateş ile Buzun dans ettiği coğrafyalarda, 7 kişilik VIP bir program!
 

ALSACE TURU

04 - 08 Ekim 2019, 4 Gece - 5 Gün

ROMANTİK YOL, ŞARAP YOLU...

BEYRUT/LÜBNAN

26 - 29 Ekim 2019, 3 Gece - 4 Gün

İZMİR/İZMİR DİREKT UÇUŞ

E N D Ü L Ü S

 26 - 31 Ekim 2019

 
BUDAPEŞTE-PRAG-VİYANA

09 -15 Kasım 2019, 6 Gece - 7 Gün 
 

Orta Avrupa Başkentleri 

LARA ILICA BUTİK OTEL - ÇEŞME

Huzur ve Zerafetin Çeşme'deki Adresi...

Denize ve Çeşme'deki her türlü aktiviteye yakın ama gürültü ve kalabalıktan uzak...
www.larailicabutikhotel.com
Tel: (535) 793 15 89


Şükrü Tül Facebook Sayfası

UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR

URFA & NEMRUT DAĞI & DİYARBAKIR

26 - 29 Ekim 2019, Cumartesi- Salı


Fiyatı:  İki kişilik odada kişi başı : 1.625,- TL + Uçak bileti (6 Taksit olanağı)


Göbeklitepe, Soğmatar, Nemrut, Mithras...

 

Ark. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında...

Tarihin ve antik inançların gizemleri içinde:
GÖBEKLİTEPE - HARRAN- SOĞMATAR - ŞUAYİP - NEMRUT DAĞI - DİYARBAKIR/ ZERZEVAN KALESİ - MİTHRAS TAPINAĞI

 Nemrut Dağı (Adıyaman/Kahta): UNESCO Dünya Kültür Mirası (1987)
 Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri: UNESCO Dünya Kültür Mirası (2015)
 Göbeklitepe Tapınağı: UNESCO Dünya Kültür Mirası (2018)
 Harran ve Şanlıurfa: UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde (2000)
 

TUR PROGRAMI:

26 Ekim 2019, Cumartesi : İZMİR / DİYARBAKIR- GÖBEKLİTEPE - URFA ARKEOLOJİ VE MOZAİK MÜZESİ
Sabah saat 06.00'da İzmir'den Diyarbakır'a uçuyoruz. Varışımız saat 08.00'de. "Diyarbakır Evi"nde güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz Sonra hiç vakit kaybetmeden Urfa'ya hareket ediyoruz. Urfa 'ya girmeden merkeze 15 km. uzaklıkta olan GÖBEKLİTEPE ÖREN YERİNE gidiyoruz. Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe, geçtiğimiz yıl UNESCO Dünya Mirası Listesine alındı.

2014 yılında yaşamını yitiren Prof. Klaus Schmidt'i saygıyla anarak Göbeklitepe hakkında bilgi alıyoruz. 23 yıldır devam eden kazı çalışmaları, Neolitik Devrim ve onu hazırlayan koşullar ile avcı - toplayıcı toplulukların sosyokültürel yapısı hakkındaki görüşlerin sorgulanmasını sağladı. Tamamı yirmi tane olduğu tahmin edilen yuvarlak biçimli yapıların sadece altısı gün ışığına çıkarıldı. Stilize edilmiş insanları tasvir eden T biçimindeki sütunlar, betimlemeler, yapım tekniği, kullanım amacı, insanlığın yerleşim ve tarım kavramlarından çok uzak olduğu varsayılan 12.000 yıl öncesinde bu yapıların nasıl tasarlandığı soruları henüz cevaplanmış değil.

Gezimizi tamamlayınca Urfa'ya dönüyor ve öğlende leziz Urfa yemeklerinin tadına bakıyoruz. Yemek sonrası 2015 yılında açılan ŞANLIURFA ARKEOLOJİ VE HALEPLİBAHÇE MOZAİK MÜZESİ'ni ziyaret ediyoruz. Ülkemizin bu en büyük ve en modern müze kompleksinde (Arkeopark, mozaik ve arkeoloji müzesi) 10.000 kadar eser sergileniyor. Kronolojik bir sıralama ile sergilenen eserler ve görsel canlandırmalar ziyaretçileri insanlık tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor... Arkeoloji Müzesinin yanında inşa edilen HALEPLİBAHÇE MOZAİK MÜZESİ Kadın Amazon'ların tasvir edildiği tek mozaiğe ev sahipliği yapıyor. Savaşçı Amazon Kraliçelerinin betimlendiği bu mozaikler, dünyanın ilk örneklerinden kabul ediliyor. Akşam yemeği ve konaklamamız yöresel bir Urfa Konağı olan Elçi konak 'da.

27 Ekim 2019 Pazar: SOGMATAR -ŞUAYİP- HARRAN
Sabah kahvaltısından sonra sizleri az bilinen ve henüz yeni tanınmaya başlayan eski yerleşimlere götürmek istiyoruz. Merkeze 55-60 km. mesafede keşfedilmeyi bekleyen SOĞMATAR ve ŞUAYİP Antik kentlerine gidiyoruz. Soğmatar kalıntıları birçok dönemi barındırmasına ve hatta Hz. Musa'nın bir süre burada yaşadığı öne sürülmesine rağmen, odak noktası, ay, güneş ve gezegenlerin kutsal sayıldığı Assur ve Babil inancından gelen dinin ve bu dinin baş tanrısı "Mar alahe" nin açık hava mabedi olmasıdır. Ay Kültünün önemli bir merkezi olan Soğmatar 'dan etkilenmemek mümkün değil. Şuayip'te ise Hz. İbrahim - Hz. Eyup Peygamber öyküleri ile Dinler Tarihinin sayfalarını karıştırıyoruz. Tevrat'dan Kuran'a kutsal kitaplarda yer alan öyküler üzerine sohbet ediyoruz…

Sonra yönümüzü HARRAN'a çeviriyoruz. O Harran ki; Bir zamanlar güzelliği dillere destan imiş. Dünyanın ilk kentlerinin, ilk mabetlerinin kurulduğu ve tarımın başladığı önemli bir bölgenin merkezindeymiş. Dünyanın en eski üniversitesi bu şehirde kurulmuş, Hristiyanlığın hızla yayıldığı bir zamanda, eski dinlerin son sığınağı olmuştu. İskenderiye'deki bilim yuvaları sönmeye başlayınca, filozoflar Harran'a sığınmışlardı. Harran'da Ay Tanrısı Sin'e ait bir mabet vardı. Söylentiye göre yedi gezegene adanmış yedi şehir vardı ve Harran Sin'e adanmıştı. Kadim Harran Kentini geziyor, zamanın derinliklerinden sesine ona kulak veriyoruz. Akşam yemeği ve konaklama yine aynı otelimizde. (Akşam arzu eden konuklarımızla "Sıra Gecesi" ne gidebiliriz)

28 Ekim 2019, Pazartesi: URFA - CENDERE KÖPRÜSÜ- ARSEMİA - NEMRUT
Sabah kahvaltısından sonra URFA şehir turuna başlıyoruz; Hz. İbrahim'in ateşe atıldığına inanılan BALIKLI GÖL (Halil-ür Rahman Gölü), Ayn Zeliha Gölü, Halil-ül Rahman Camii, Rızvaniye Camii, Gümrük Hanı, Sipahi Pazarı, Kazaz Pazarını görüyor ve Eski Urfa sokaklarında dolaşıyoruz.

Urfa gezimizi tamamladıktan sonra ADIYAMAN'a hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizi Kahta'da yiyoruz. Nemrut Dağı'na doğru giderken, yolda Antik Cabinas (Cendere) Çayı üzerinde Roma İmparatoru Septimus Severus (M.S. 193 - 211) zamanında yaptırılmış olan CENDERE KÖPRÜSÜ'nü, Kommagene Krallarının yazlık kenti olan ARSEMİA'da Mitras kabartmasını ve KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ'nü görüp bilgi alıyoruz.

Daha sonra Kommagene Krallığı'nın en önemli kült merkezi olan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası kapsamına alınan NEMRUT DAĞI'nda güneşin batışını izliyoruz. Hava açık olursa, Nemrut'un zirvelerinden Fırat'ın kaynağını, Toros dağlarını seyrediyoruz.. Göreceğimiz dev heykeller Kommagene krallığını çevreleyen farklı kültürlerin ve dinlerin bir sentezi gibidir. Pers ve Zerdüşti figürler Yunan tanrılarıyla karışır...

Akşam yemeği ve konaklama ADIYAMAN'da.

29 Ekim 2019, Salı: DİYARBAKIR - ULUCAMİİ- SURLAR- KAPILAR- MİTHRA TAPINAĞI
Sabah kahvaltı sonrası Diyarbakır'a hareket ediyoruz. Diyarbakır'a geldiğimizde Diyarbakır Ulu Camii, Cahit Sıtkı Tarancı evi, Dört Ayaklı Minare, 10 Gözlü Köprü gibi Diyarbakır'ın simgelerine baktıktan sonra Surları ve Kapıları geziyoruz.

Diyarbakır'daki öğle yemeği molasından sonra, yeniden düzenlenen DİYARBAKIR ARKEOLOJİ MÜZESİ'ne gidiyoruz. Müzede, Mezopotamya ovasında yapılan kazılardan çıkan paha biçilmez tarihi eserler sergileniyor. Ilısu Barajı kurtarma kazılarında erişilen insanlık tarihine ait önemli bulgular da bu köklü müzeyi ayrıcalıklı bir konuma getiriyor…

Müzeyi gezdikten sonra Diyarbakır'a 45 km mesafede bulunan ZERZAVAN KALESİ ve MİTHRA TAPINAĞI'nı görmek istiyoruz. Bu gezimizin en önemli hedeflerinden birisi de burası.

Roma İmparatorluğu döneminde askeri üs olarak kullanılan Zerzevan Kalesi kazıları, 2014 yılından bu yana Dicle Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülüyor. Gözetleme-savunma kulesi, surlar, Mithraeum, yeraltı sığınağı, kilise, askeri-sivil konutlar, sunaklar, kaya mezarları, su kanalları ve son olarak, Roma döneminde gizemli bir din olan Mithras inancına ait bir yeraltı tapınağı bulundu. Dinsel törenleri gizli ve dışarıya kapalı olan Mithras'a ait yazılı bir kaynak bilinmemektedir. Kazı başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun'un yaptığı açıklamalara göre; "Pers kökenli olan tanrı Mithras "anlaşma ve dostluk" kavramlarının tanrısıdır, 'aracılık eden' anlamına gelir. Mithras güneş tanrısıdır ve kültü güneş tapınımına dayanır. Ayrıca ışığın, savaşın, adaletin ve inancın da simgesidir. Öğretisi dünyanın yaratılışı üzerinedir ve evreni kontrol eden tanrı olarak da bilinir." Mithras gizem dini MS 2. ve 3. yüzyılda Roma İmparatorluğu'nda etkili olmuş, MS 4. yüzyılda Hıristiyanlığın yayılmasıyla birlikte önemini kaybetmişti…

Akşamüzeri Diyarbakır'a dönüyoruz. Keyifli bir akşam yemeği sonrasında havaalanına transfer oluyoruz. Uçağımız saat 22.10 'da. Gece saat 00.10 'da ve İzmir'de olmayı bekliyoruz.

TUR FİYATI

KONAKLAMA VADE FARKSIZ 5/6 TAKSİT OLANAĞI
İki kişilik odada kişi başı     1.625,-TL  + Uçak bileti
Tek kişilik oda fiyatı farkı (2 adet)        500,-TL 
06 -11 yaş çocuk fiyatı       1.250,-TL 
03 - 06 yaş çocuk fiyatı          800,-TL 

*URFA'da kalacağımız "ELÇİ KONAK" butik bir konaktır. Sadece 11 odası vardır. Bu nedenle Single oda sayısı 2 ile sınırlıdır. 

GRUP UÇAK BİLETİ: 600,- TL
İzmir/Diyarbakır/İzmir uçuşu için 20 kişilik "Grup Bileti" satın alınmıştır. Grup biletleri tükendiğinde katılmak isteyen olursa güncel fiyatlardan münferit bilet alınır. Grup biletleri banka yolu ile yada kredi kartı ile tek ödemede tahsil edilir..

İNDİRİM:
Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 50,- TL
Kredi Kartı ile tek çekimlik / (taksitsiz) ödemelerde: 25,- TL

TAKSİT:
Vakıfbank- Yapı Kredi World Kart- İşbank - Garanti Bankası Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER
 Diyarbakır'da başlayıp- biten tur boyunca ulaşımlar,
 Diyarbakır'da sabah özel kahvaltı ikramı
 Urfa'da 2 gece butik "Elçi Konağı"nda konaklama
 Adıyaman'da 1 gece 4 otelde konaklama
 Rehberlik ve danışmanlık,
 Otellerdeki (3) sabah kahvaltısı ve (3) akşam yemeği,
 Soğmatar ve Şuayip programında öğle yemeği olarak kumanya
 NEMRUT'a çıkışta minibüs ücretleri
 Seyahat sigortası.

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR
 İzmir/ Diyarbakır / İzmir gidiş-dönüş uçak biletleri 
 Öğle yemekleri (3 ) ve içecekler
 Bir akşam Urfa'da istenirse "Sıra Gecesi"
 Yollarda alınan yemekler ve içecekler
 Ören yeri ve müze girişleri 
 Son akşam istenirse Diyarbakır'da akşam yemeği

NOTLAR
 Bu turumuz için 20 kişilik "Grup Uçak Bileti" satın alınmıştır.
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup, araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Ön rezervasyonlar 3 gün tutulur. Bir süre içinde ödenmeyen rezervasyonlar iptal edilir.
 Rezervasyon tur ödemesi yapılınca kesinleşir.
 Araçta koltuk numarası rezervasyon sırasına göre verilir ve gezi boyunca aynı kalır.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz. Ancak müze kartınızı lütfen tur öncesinde çıkartınız. Müze Kartınızı tur öncesinde İzmir Müze ve Ören yerlerinden almanız tur boyunca size zaman kazandırır ve tasarruf sağlar.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi önemle tavsiye ederiz.
 1618 sayılı yasa gereği tüm katılımcılarımız sigortalıdır ve sigorta seyahat süresindeki ani (akut) rahatsızlanmaları kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 45 gün öncesine kadar yapılan iptallerde geri ödeme yapılır.
 Tur tarihine 45 günden daha kısa süre kaldığında, tur ücretinin iade edilmesi grup uçak bileti için yerinize katılımcı bulunması halinde mümkündür.
 Herhangi bir nedenle daha sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sigorta kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI