EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.

MEİS ADASI / KAŞ - KEKOVA - SİMENA

 Masmavi bir yaz düşü!

TUR TARİHLERİ:
* 19-21 Temmuz 2019
* 26-28 Temmuz 2019

KUZEY İSPANYA & FRANSA
10 - 15 Ağustos 2019/ Kurban Bayramında


BİLBAO -  LA GUARDIA - GUERNICA - SAN SEBASTIAN - ST. JEAN DE LUZ - BIARRITZ - BORDEAUX - ST EMILION - TOULOUSE

ALSACE TURU

04 - 08 Ekim 2019

ROMANTİK YOL, ŞARAP YOLU...

E N D Ü L Ü S

 26 - 31 Ekim 2019

 
LARA ILICA BUTİK OTEL - ÇEŞME

Huzur ve Zerafetin Çeşme'deki Adresi...

Denize ve Çeşme'deki her türlü aktiviteye yakın ama gürültü ve kalabalıktan uzak...
www.larailicabutikhotel.com
Tel: (535) 793 15 89


Şükrü Tül Facebook Sayfası

UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR

TÜRKMENİSTAN - ÖZBEKİSTAN

28 Ağustos - 08 Eylül 2019, 10 Gece - 11 Gün


Fiyatı: İki kişilik odada kişi başı: 2.885 USD + Uçak Biletleri


İpek Yolunda özel bir yolculuk


Aşkabat (3) - Darvaza- Kunya/ Urgenç- Nukus (2)- Aral Gölü (1) - Hive (1) - Buhara (1)- Semerkant (1)- Taşkent (1)


TUR PROGRAMI

28 Ağustos 2019, Çarşamba: İZMİR / İSTANBUL- AŞKABAT (UÇUŞ)
Akşam saat 17.15'de İzmir'den İstanbul'a, 20.20 'de İstanbul'dan Aşkabat'a uçuyoruz.

1.Gün / 29 Ağustos 2019, Perşembe: AŞKABAT - NİSSA KALESİ
Sabaha karşı saat 02.00'de Aşkabat'a ulaşıyoruz. Havaalanından çıkınca direkt otele gidiyoruz. Birkaç saat dinlendikten sonra sabah kahvaltımızı yaparak Aşkabat turumuza başlıyoruz; Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Ruhiyyet Sarayı, Düğün Sarayı, modern "Yildız" Otel, Feribot Tekerleği, Anayasa Anıtı, Tarafsızlık Kemeri, Bağımsızlık Anıtı ve Parkı, Ertuğrul Gazi Camii, Aşkabat 2017 Spor ve Konut tesislerini görüyoruz.

Sonra Aşkabat'a 18 km mesafede, Bagir Köyü yakınında kurulmuş olan NİSSA Antik Kentine gidiyoruz. Geçmişi İ.Ö. 250 yıllarına uzanan Nisa, Part'ların ilk merkezi olarak bilinir. Kent İ.Ö. birinci yüzyılın ilk çeyreğinde bir depremle tamamen yok olmuş. Kazılarda bina temelleri, mezarlar ve tapınaklar, birçok yazıt ve yağmalanmış bir hazine açığa çıkarıldı ancak bir saray buluntusu tesbit edilemedi. Günümüzde Unesco Dünya Kültür Mirası olarak korunan ören yerinde Nissa Kalesini, Nekropol ve Tapınak kalıntılarını görerek bilgi alıyoruz.

Turumuz tamamlanınca Aşkabat'a dönüyoruz. Bundan sonrası akşam yemeği ve konaklama…

2. Gün / 30 Ağustos 2019, Cuma: AHALTEKE ATLARI - DARWAZA
Sabah kahvaltısından sonra dünyanın en güzel atları olarak bilinen, "Akhalteke" atlarını görmek için hipodroma gidiyoruz. Bilim insanlarına göre insanlar tarafından evcilleştirilen ilk at ırkı Akhal Teke'nin atalarıdır. Bu atların güzelliği gerçekten dillere destandır. Manas ve Dede Korkut gibi Türk destanlarında adı geçer. Buzul çağından kalma donmuş at fosillerinden anlaşıldığı üzere belki de tam anlamıyla safkan olan tek at ırkıdır.

Ahalteke, Ahal ­ Teke veya Altın At Türkmen yaşamında o kadar özel bir yere sahiptir ki, Türkmenistan armasının baş figürü olduğu gibi, ülkede At Bakanlığı kurulmuştur, özel bir kanunla korunur ve varlığı her yıl resmi bir bayramla kutlanır. Bazen de inançlarla da iç içe geçer. Örneğin hasta bir kişi Ahalteke atına dokunursa şifa bulacağına inanılır…

Hipodromdan ayrılınca, 3.5 saat süren bir yolculukla Türkmenler tarafından "Cehennemin Kapısı" olarak adlandırılan Gazdar Kraterini (3.5 saat) görmek üzere Darwaza'ya gidiyoruz. Darwaza bölgesi bir doğal gaz kaynağı. Hikayesi ise ilginç; Sovyet jeologları, 1971'de sondaj yaparken doğal gazla dolu bir mağaraya girmişler. Sondaj kulesinin altındaki zemin çökmüş ve 70 metre çapında büyük bir delik oluşmuş. Zehirli gaz tahliyesini önlemek için onu yakmaya karar vermişler. Jeologlar yangının birkaç gün içinde tüm yakıtı kullanacağını umuyorlardı, ancak gaz hala yanıyor! Hava kararınca bu gaz krateri büyüleyici bir manzara oluşturuyor. Bu akşam yemeğimizi biz de Gas Crater'de, sönmeyen bir ateşin karşısında barbekü keyfiyle yiyoruz. Sonra da Aşkabat'a dönerek otelde geceliyoruz.

3. Gün / 31 Ağustos 2019, Cumartesi: KÖHNE URGENÇ - ÖZBEKİSTAN / NUKUS
Sabah erkenden kahvaltımızı yaparak havaalanına gidiyoruz. İç hat uçuşu ile Daşoğuz'a gidiyoruz. Dasoğuz'dan sonra da 1,5 saatlik bir yolculukla Kuzey Batı Türkmenistan'da Amu Nehrinin sol kıyısında kurulmuş olan Köhne Urgenc'e ulaşıyoruz . İpek Yolunun önemli geçitlerinden biri olan Ürgenç, Ahameniş İmparatorluğu'nun ve daha sonra Harezmşahlar Devletinin başkenti! . 17. yüzyılın ortalarında burada yaşayan insanlar, yeni şehre göç etmeye başlayınca, önceki şehir Farsça "eski" anlamına gelen "Köhne" Ürgenç olarak anılmaya başlanmış…

2005 Yılında Unesco Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmiş olan İpek Yolunun bu parlak kentini geziyor, fotoğraflarını çekiyoruz. Kervansaray Mamun Minaresi, II. Arslan Mozolesi, Sultan Tekesh Mozolesi, Harezm Akademisi, Kutlug Timur Minaresi, Turabek Hanım Türbesini görüyoruz.

Ürgenç'ten ayrılınca Türkmenistan - Özbekistan sınırına yöneliyoruz. Sınırda gümrük ve pasaport işlemlerinden sonra akşamüzeri Nukus'a varıyoruz. Bundan sonrası otele yerleşme, akşam yemeği ve geceleme…

4. Gün/ 01 Eylül 2019, Pazar: MUYNAK - ARAL DENİZİ / GÖLÜ
Sabah kahvaltı sonrasında yaklaşık 200 km.lik bir yolculukla (3 saat) Moynak'a (Muynuk ) gidiyoruz. Burası eskiden Aral gölünün kıyısında çok büyük bir liman şehriymiş. Aral gölünün %90'ı kuruyup çölleştiği için şehirden geriye maalesef pek bir şey kalmamış. Şimdilerde yaklaşık bin kişilik nüfusu olan küçük bir köy. Köyün öyküsünü dinlerken, Aral Gölü (Denizi ) kıyısında bir açık hava müzesi niteliğindeki "Gemiler Mezarlığı"nı görüyoruz. O gemilerin, çölleşen toprağın dili olsa da yaşanılan ekolojik yıkımı anlatsa diyoruz! Öğlende Muynak'ın yerlisi olan bir ailenin sofrasına konuk oluyoruz. Sonra Üstyurt Platosu boyunca Aral Denizi'nin kurumuş dibine doğru bir yürüyüş yapmak istiyoruz. Suya ulaşmak için Jeep'lerle 3 saatlik bir yolculuk yapıyoruz. Bakalım yüzme olanağı bulabilecek miyiz?

Bu akşam Yurt kampında kalıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme kampta…

5. Gün/ 02 Eylül 2019, Pazartesi: KURGANCHA KALESİ - MİZDAKKHAN - NUKUS
Sabah erkenden kalkarak Aral Denizi üzerinde gün doğumunu fotoğraflamak istiyoruz. Kahvaltıdan sonra Nukus'a geri dönüş yolculuğumuz başlıyor. Yol üzerinde "Kurgancha Kala" kalesi (13. Yüzyıl ), Göçebe mezarlığı (13 yüzyıl), Komsomolsk yerleşimini görüyor, taze deve sütü olan "Shubat" tadımı yapıyoruz. Yolun devamında Sudochie Gölünü, terk edilmiş bir balıkçı köyü olan Urga'yı görüyoruz. Öğle yemeğimizi Kungrad'da yerel bir cafe'de yiyoruz. Öğleden sonra Mizdakkhan Tarihi ve Mimari Kompleksi ile Gaur Kala kalıntılarını geziyoruz.

Nukus'a varışımız saat 17: 00 civarında. Sonrası akşam yemeği ve konaklama.

6. Gün / 03 Eylül 2019, Salı: SAVİTSKİY MÜZESİ - KHİVA
Otelde erken kahvaltı sonrasında, dünyanın en büyük ikinci Rus Avangard sanat koleksiyonuna ve Orta Asya'nın en büyük uygulamalı sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Karakalpak Savitskiy Müzesini geziyoruz.

Öğle yemeğini yolda yemeyi planlayarak, Hive (Khiva)'ya hareket ediyoruz. 1991 Yılında Unesco Dünya Kültür Mirasına alınan Hive'de, Ichan Kala kasabasından başlayarak göreceğimiz başlıca yerler; Muhammed Amin Han Medresesi - Kalta Küçük Minare - Kunya Ark - Muhamad Rahim Han Medresesi…

Hive turumuzun devamını yarına bırakarak yerel bir restoranda akşam yemeği ve konaklama

7. Gün / 04 Eylül 2019, Çarşamba: HİVE - KIZILKUM ÇÖLÜ - AMUDERYA - BUHARA
Sabah kahvaltısından sonra, bir müze kent olan Hive turumuza devam ediyoruz. Djuma Camii ve Minaresi, Tash Hauli Sarayı, İslam Hoca Minare ve Medresesi, Shirgazi Han Medresesi, Pehlivan Mahmud Türbesi'ni görüyoruz.

Hive'den ayrlınca, İpek yolu güzergahında bir yolculukla, kervanların izinden, Buhara'ya gidiyoruz. Maveraünnehir'de yolculuk yapmak, efsaneleri anımsamak, bu tarihsel coğrafyayı izlemek, yolculuğumuza anlam katıyor. Orta Asya'nın en büyük iki çölünden biri olan Kızılkum Çölü'nün yanından geçiyor, eski Yunanlılar'ın "Oxus" olarak bildiği "Amu Derya Nehri" manzaralarını fotoğraflama olanağını buluyoruz. Öğle yemeğimizi yine yol üzerinde yiyoruz.

Akşamüzeri Buhara'ya varış ve otele yerleşme. Akşam yemeğimiz, bize Buhara Pilavı ikram edecek olan Buhara'lı bir ailenin evinde. Daha sonra da Nadir Divan Beği Medresesi'nde halk dansları ve şarkılarından oluşan bir gösteri izlemeyi düşünüyoruz.8. Gün/ 05 Eylül 2019, Perşembe: BUHARA - SEMERKANT

Sabah kahvaltısından sonra, Buhara'yı keşfe çıkıyoruz. Unesco Dünya Kültür Mirası kapsamında olan bu kadim kentin hem mimarisiyle hem de âlimleriyle anıldığını belirtmeliyiz. Kentin bir diğer adı Buhara-i-Sharif'tir. "Asil ve Kutsal Buhara" anlamına gelir. Bu kültürel zenginlik, muhteşem yapılara da yansıyor.

Buhara turunda göreceğimiz başlıca yerler; Ark Kalesi, Bolo Havuz Camii, Samaniler Türbesi, Ceşme, Eyüp Mozolesi, Kalon Minaresi, Mir Arab Medresesi, Kalon Camii'nden oluşan Poi-Kalon kompleksi, Ulugbek Medresesi, Abdulazizkhan Madarasahı, Toki Zargaron, Toki Sarrafon, Toki TelpakFurushon, ticaret kubbeleri, Magoki Attori Camisi, LyabiHavuz kompleksi bizleri büyülüyor…

Saat 15:00'te tren garına gidiyoruz. Hızlı Afrasiyab treni ile Semerkant'a hareket ediyoruz. Yolculuğumuz 1,5 saat sürüyor. Bu gece akşam yemeği ve konaklama Semerkant'ta.

9. Gün / 06 Eylül 2019, Cuma: SEMERKANT- TAŞKENT
Otelde sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra, "Dünyanın Yüzü", "Allah'ın sakladığı şehir" gibi isimlerle tanımlanan, Timurlenk'in eski başkenti olan Semerkant'a merhaba diyoruz! Tarih boyunca gezginlerin uğrak yeri, ortaçağın önde gelen bilim ve sanat merkezi, şeyhler ve alimlerin mekanı olan bu kadim kent, 2001 yılından bu yana Unesco Dünya Kültür Mirası olarak kabul ediliyor.

Registan Meydanı, Gur-Emir Türbesi, Bibi-Hatun Camii, Siyab çarşısı, Shakhi-Zinda Türbesi, Uluğbek Rasathanesi, Saint Daniel Mezar ziyareti ile Semerkant gezimizi tamamlıyoruz.

Sonrasında hızlı tren Afrosiyab ile Taşkent'e hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Taşkent'te.

10. Gün / 07 Eylül 2019, Cumartesi: TAŞKENT
Sabah kahvaltısından sonra Taşkent turumuzu yapıyoruz. 2200 yıllık tarihi boyunca pek çok yıkım ve istilaya rağmen medreselerini ve türbelerini koruyan Taşkent'te göreceğimiz yerler arasında; Kukeldaş Medresesi, Kaffal Şaşi Türbesi, Barakhan Medresesi, Abul Kasim Medresesi, Zeynuddin Baba Türbesi, İstiklal Meydanı, Emir Temur Meydanı ve Mozolesi, Çopan Ata Türbesi, Opera ve Bale Tiyatrosu (Aslişer Navaiy), Taşkent Metrosu ve Çar Su Pazarını sayabiliriz. Hazreti Osman döneminden kalan en eski Kuran-ı Kerim'in orijinal bir nüshası da günün önemli tanıklıklarından birini oluşturacak.

Hep birlikte keyifli bir akşam yemeği sonrasında Taşkent Metrosunu görmeye gidebiliriz. Oradan da Havaalanına gidiyoruz ve dönüş yolculuğu başlıyor…

11.Gün / 08 Eylül 2019, Pazar: DÖNÜŞ
Sabah karşı saat 02. 00'de İstanbul'a, sonra da İzmir 'e uçuş…

Yeni yerler, kültürler, coğrafyalar ve toplumlar keşfettiğimiz bir gezinin sonuna gelirken, sayısız anıyı paylaşmış olarak vedalaşıyoruz…

TUR FİYATI
İki kişilik odada kişi başı 2.885 USD + Uçak Biletleri
Tek kişilik oda fiyat farkı      350 USD

 Programın hazırlandığı sıralarda İzmir çıkışlı gidiş + dönüş uçak biletleri 800,- Dolar civarındadır. Katılmak isteyenlerin sayısı belli olunca grup biletine müracaat edilecektir.
 Bilindiği gibi uçak biletlerinin fiyatları sürekli değişmektedir. Ancak satın alındığında bu dalgalanma geçerli olmaz
 TÜRKMENİSTAN için vize gereklidir.
 Türkmenistan Aral Gölünde güneşin doğuşu ve batışını izlemek amacıyla Yurt yada Ger denilen kamplarda konaklayacağız. Burada tek kişilik konaklama imkanı yoktur. Sınırlı sayıda yer olduğu için bayanlar ve erkekler ayrı çadırlarda kalabiliriz.
 Tuvalet ve banyo Yurt 'un dışındadır.

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER:
* Tüm program boyunca otobüs, farklı araçlar ve trenle yapılan transferler ve turlar
* Türkmenistan iç hat uçuş biletleri
* 9 gece otel konaklaması ve otelde alınan sabah kahvaltıları
* 1 gece Aral Gölü kenarında Yurt / Ger kampta konaklama ve kahvaltı
* Programdaki öğle ve akşam yemekleri
* Hive ve Buhara şehrinde geceleri gidilebilecek folklorik gösteriler
* Müze ve ören yeri giriş ücretleri
* Buhara - Semerkant ile Semerkant - Taşkent arasında hızlı tren biletleri
* Tur boyunca Türkçe rehberlik ve EbruliTur Acente refakati
* Seyahat sağlık sigortası
* Türkmenistan'da otellerde ödenen şehir vergileri
* Türkmenistan Davet mektubu

NOT: Orta Asya'da serbest öğle yemeği önermiyoruz. Servis yavaş olup, önceden planlanmış olmadığında ciddi zaman kayıplarına neden olmaktadır.

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR
* İzmir - İstanbul- Aşkaabat / Taşkent -İstanbul - İzmir dönüş uçak biletleri
*Türkmenistan gümrük vergisi (12 $: kişisel olarak kapıda ödenmektedir)
* Türkmenistan vize ücreti
* Yurt dışı çıkış harcı (15,- TL)
* 65 yaş üstü seyahat sigortası sürprim farkı
* Müze ve ören yerlerindeki fotoğraf ve video çekim ücretleri
* Yerel rehber ve şoför bahşişleri
* Kişisel harcamalar

VİZE:
* TÜRKMENİSTAN Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Vize uygulamaktadır. Vize müracaatının 3 ay önce yapılması gereklidir.
* ÖZBEKİSTTAN Hali hazırda ülkemize vize uygulamıyor. Ancak yeni bir kararla T.C. Vatandaşlarından vize istemeye karar verirlerse, Vize tur fiyatından ayrı hesaplanacaktır.

OTELLER :

ŞEHİR  GECELEME  OTEL  
Ashgabat 3 Arcabil  vb.
Nukus 2 Jipek Joli  vb.
Aral Sea 1 Yurt Camp
Khiva 1 Asia Khiva /Bek / Kheivak vb.
Bukhara 1 Emir’s Garden/Zargaron Plaza/Asia Bukhara, Omar Khayam  
Samarkand 1 Registan Plaza/Grand Samarkand Superior/ Dilimah
Taşkent  1 Lotte,Wyndham, Miran.

 KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI