Tarih ve Toplum Dergisi Geleneği ile Kültür Turlarımız

"Tarih ve Toplum" Dergisi 1984 yılında yayın hayatına başlarken; Eleştirel ve sorgulayan bir tarih yaklaşımını benimsemişti. Tarihin savaşlardan öte iletişime, kültürel etkileşime ve gündelik yaşama dair yanlarını vurgulamayı seçmişti. Bu anlayışla kendi alanında önemli bir islevi de yerine getirmişti. Yaklaşık yirmi yıllık yayın serüveninin yanısıra, "Kültür Gezilerini" başlatmıştı. Bu gezilere İzmir'de Ebruli Turizm destek olmuştu.

Bizler resmi kuruluş yılımız olan Temmuz 1997 tarihinden bu yana,  Kültür Turizmini kendimize yol olarak seçtik. O gün bu gündür, konularımızı popüler dezenformasyondan, bilgi kirliliğinden   koruyarak, geliştirmeye çalışıyoruz. Aradan uzun yıllar geçti, başlangıçta pek ilgi gösterilmeyen Kültür Turizmi yaygınlaştı, itibar kazandı. Uluslararası Platformda kurulları, kriterleri oluşturuldu. Bu belgelerin bazılarına web sitemizde de yer vermiş (*) bulunuyoruz. Dileğimiz bu arayış içinde olan kurumların gelişmesi, sayıca artması ve daha fazla insanın, gerçek derinliğiyle yapılan Kültür Turlarından yararlanmasıdır.. Çünkü Kültür Turizmi kültürler arası diyaloğun, dolayısıyla barışın önemli bir aracıdır.

Avrupa çapında 50 ülkeden 250 sivil toplum kuruluşunu birleştiren bir uluslarararası kültürel miras koruma örgütleri federasyonu olan Europa Nostra; kültür turizmini, tarihi eser ve arazilerin, kültürel peyzajın da dâhil olduğu, (taşınır ve taşınmaz) yapılı kültürel mirasın ve ilgili gezi alanlarının keşfedilip keyfine varılması ve ev sahibi toplulukların kültürel geçmişini özgün biçimde temsil eden yerlerin ve etkinliklerin deneyimlenmesi amacıyla yapılan iç ve dış turizmin bir biçimi olarak tanımlar  ve insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular. Dünya Turizm Örgütü'nün hazırladığı "Turizm için Küresel Etik Kuralları" (Turizm Etiği Kuralları) ve Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi'nin hazırladığı "Uluslararası Kültür Turizmi Şartı İlkeleri"ni (ICOMOS Uluslararası Kültür Turizmi Şartı) benimser.

Bizler de yolumuza bu ilkelerle devam ediyoruz. Yirmi yıl önce kent kültürü ile başladığımız gezilere, ülke çapında ve son yıllarda yurt dışında devam ediyoruz. Gezilerimizi; Bilgi Notları, Hazırlık Toplantıları, Seminerler, Fotoğraf, Sergi ve Gösterimlerle daha kapsamlı boyutlara taşıyoruz. Tematik gecelerde kaybolmaya yüz tutan değerleri yaşatmaya, kültürel etkileşimi sergilemeye, kültürler arası diyaloğu sıcak, samimi bir gündem olarak beslemeye çalışıyoruz. Tüm bu temaları, akademik veya dernek etkinliklerinin ötesinde,  herkesin katılımına açık bir platforma taşıyoruz.  İzmir'de kolay olmuyor ama yapıyoruz!

Bizim tüm gezilerimiz, bir arastırma ve keşif ruhu içinde geçer. Ege Bölgesi'nde, tüm Anadolu'da, Yurtdışına yaptığımız yolculuklarda, gezdiğimiz yöreleri; tarihi-kültürel-toplumsal boyutları ve doğasıyla tanımaya, özgün tadlarını, geleneklerini, tarihi kadar gündelik hayatı ve değerlerini yaşamaya özen gösteririz. Gezilerimizde bize eşlik eden arkeologlar, sanat tarihçiler, rehberler ve gezi temalarına göre seçilen diger uzmanlarin herbiri, işlerini tutkuyla yapan, güçlü bir sentezi olan ve birikimlerini bizimle paylaşan özel insanlardır. Çoğu zaman gördügümüz yerler kadar, onların bakış açılarını, derin duyarlıklarını izlemek, başli başına doyumsuz bir deneyime dönüsür..


Saygı ve sevgilerimizle,

EBRULI TURİZM

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI