EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.

GÜRCİSTAN & ERMENİSTAN

 01 - 07 Temmuz 2019

6 Gece - 7 Gün

TOSKANA'DA MÜZİK VE RÖNESANS

 24 - 27 Temmuz 2019

ANDREA BOCELLİ KONSERİ
Şair Dante ve Filozof Machiavelli

KAFKAS RÜZGÂRI

TİFLİS (2)- KAZBEGİ (3) - BAKURİANİ (1)

TUR TARİHLERİ
(28 Temmuz- 03 Ağustos 2019) ve (25 -  31 Ağustos 2019)

ORTA ASYA

 9 / 10 - 18 Ağustos 2019

KAZAKİSTAN- TÜRKİSTAN- ÖZBEKİSTAN

TÜRKMENİSTAN - ÖZBEKİSTAN

 28 Ağustos - 08 Eylül 2019

 

E N D Ü L Ü S

 26 - 31 Ekim 2019

 
TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 
Şükrü Tül Facebook Sayfası

UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR

STRATONİKEİA ve LAGİNA

23 Haziran 2019, Pazar


Fiyatı: 140,- TL


Ark.Nezih Aytaçlar danışmanlığında

 "Stratonikeia, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma İmparatorluk, Doğu Roma, Beylikler, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine ait yapı ve kent dokusunun birlikte görülebileceği nadir yerlerden biridir. Kapladığı 7 kilometrekarelik alanla, dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentlerinden biri olan Stratonikeia, Hellenistik Dönem'de birbirine paralel ızgara sisteminde kesişen caddelerden oluşan hippodamik planda düzenlenmiştir. Antik döneme ait gymnasium, bouleuterion, tiyatro, hamam, kent kapısı ve çeşme gibi anıtsal yapılarının yanında, köy meydanı, Beylikler Dönemi hamamı, Şaban Ağa Camii, Osmanlı Çeşmesi, ağa evleri gibi Türk mimarisi açısından önemli örneklere sahip olan kent, insan yapımı anıtsal ihtişam ile doğal çevrenin güzelliği bir arada barındırmaktadır. UNESCO Dünya Miras Merkezi tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, Stratonikeia Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Miras Geçici Listemize kaydedilmesi uygun görülmüştür." 2015- http://www.kulturvarliklari.gov.tr

TUR PROGRAMI

Sabah saat 07.30'da Karşıyaka /Bostanlı Vapur İskelesi yönündeki tramvay durağı arkasındaki Havaş durağında, 08.00'de Alsancak/ Lozan Meydanı'nda katılımcılarımızla buluşuyoruz. Kahvaltımızı, araçta ilerlerken, gevrek tostlarımız ile yolda yapmayı planlıyoruz. Önce Yatağan-Milas karayolu üzerinde bulunan, Eski Hisar köyüne gidiyoruz. Stratonikeia ören yeri ile iç içe, oldukça yalnız ama güzel bir köyle karşılaşıyoruz. Helenistik Kent, Seleukoslar'ın ordugâh yapısı, Kent Meclisi, Tiyatro ve Tapınaklar gibi farklı çağları temsil eden kalıntıları inceliyoruz.

Coğrafyacı Strabon'a göre bu yerleşim, İ.Ö. 3. yüzyılda kurulmuş ve çok güzel yapılarla donatılmıştı. Antiokhos, kenti babasından ve saraydan uzak bir yerde eşi Stratonike adına kurmuştu. Stratonikeia Hellenistik ve Roma Döneminde bölgenin siyasal merkezine dönüşürken, Lagina Kutsal Alanı da dini merkez olarak düzenlenmişti..Öğle yemeği için Yatağan'a gidiyoruz. Yemekten sonra programın ikinci bölümünde, Lagina'yı görmek üzere, Leyne-Turgut Köyüne yöneliyoruz. Lagina Kutsal Alanında yapılan arkeolojik kazılar, Türk bilim adamları tarafından yürütülen ilk kazılardır. Çalışmaları 1891 Yılında Osman Hamdi Bey başlatmış ve bulunan heykelleri İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne götürmüştü.

Lagina, Tanrıça Hekate'ye adanmış bir kült alanıydı Stratonikeia'ya kutsal bir yol ile bağlanmıştı. Tapınak kalıntılarını göreceğimiz Anadolu kökenli Tanrıça Hekate'nin tüm kapıları koruduğuna, kötü düşleri ve hayaletleri yönettiğine veya onlara karşı insanları himaye ettiğine inanılırdı.Dönüş yolunda Gökbel kayalıklarında kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Tarihin, inançların, doğanın renkleri içinde gezerek, akşamüzeri programı tamamlıyoruz. Tadı damağımızda kalan bir günü ardımızda bırakırken, İzmir'e geri dönüyoruz.

TUR FİYATI: 140,- TL
FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık hizmeti, sabah araçta gevrek tost ikramı.
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği ve içecekler, müze ve ören yeri giriş ücretleri.

NOTLAR:
* Turlarımız tek araçla sınırlıdır, dolunca rezervasyon kapanır.
* Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır. Bu nedenle erken rezervasyon önemlidir.
* Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez.
* Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir
* Son kayıt tarihi 20 Haziran 2019, Perşembe günüdür.
* Turumuz doğada yürüyerek yapılmaktadır. Bu nedenle yürüyüş ayakkabılarıyla gelmenizi tavsiye ederiz..
* Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

İPTAL KOŞULLARI:
* Tura son kayıt tarihi olan 20 Haziran'a kadar yapılan iptallerde ücret iade edilir.
* Tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir
* Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi olağan-üstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ücretler kesintisiz olarak iade edilir.
   KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI