EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.


UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR
ARK. ŞÜKRÜ TÜL'E SAYGIYLA

Yerelden, Evrensele
Kültür, Sanat ve Arkeoloji...

>> Anı Sayfası
>> Facebook Sayfası

YILBAŞINDA ASSOS

 Troya Yılına girerken...

ASSOS NAZLIHAN OTEL KONAKLAMALI 
ÖZEL BİR YILBAŞI PROGRAMI
KAZ DAĞLARI - ASSOS-TROYA TURLARI

30 Aralık 2017- 01 Ocak 2018, C.tesi - P.tesi

Troia Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınışının 20. yılı olan 2018 yılı ülkemizde Troia Yılı ilan edildi. Ebrulitur dostlarının yılbaşı ile birlikte Troya yılını da kutlamaktan mutlu olacağını düşünerek, Assos'ta tarihi bir yapıda konaklamalı bir program yaptık. Ne dersiniz, gidelim mi? 

YILBAŞINDA LAPONYA

30 Aralık 2017 - 03 Ocak 2018

SAKIZ ADASINDA YILBAŞI

30 Aralık 2017 - 01 Ocak 2018


PATAGONYA TURU

 28 Ocak - 09 Şubat 2018  

ÜRDÜN KÜLTÜR TURU

Promosyon fırsatı!
20 Aralık 2017 tarihine kadar, THY ile Akabe uçuşu gidiş-dönüş 100€ civarındadır. Kaçırmayın!

25 - 29 Mart 2018

1 MAYIS'TA KÜBA

 26 Nisan - 03 Mayıs (+1) 2018

ALSACE TURU

 13-17 Haziran 2018

TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 

PERGAMON'DAN BERGAMA'YA

08 Nisan 2018, Pazar


Fiyatı:  95,- TL


Tarihçi Dr. Murat Tozan Danışmanlığında…

 Bergama, Antikçağ Mirasının yanı sıra, zengin kültürel ve etnoğrafik geçmişiyle 2014 yılında "Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı" olarak UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmiştir

>>Tarihçi Dr. Murat TOZAN Hakkında


TUR PROGRAMI:

Sabah saat 07.30'da Alsancak / Lozan Meydanı'nda, 08.00'de Karşıyaka / Bostanlı İskelesi karşısında buluşarak hareket ediyoruz. Yolda kısa bir mola veriyoruz.  Sonra klasik Bergama Turlarından farklı bir rota izleyeceğimiz ve özellikle Bizans ve Osmanlı Dönemlerindeki tarihi dokusu, toplumsal yapı ve kültürel miras konusuna yoğunlaşacağımız gezi hakkında bilgi almaya başlıyoruz.

Bergama'ya vardığımızda; en eski Türk mahallelerinden biri olan Atmaca Mahallesinde İ.S. 2. yüzyıl yapıları olan Amfitiyatro, Virankapı ve Tiyatro Kalıntılarını ziyaret ediyoruz. Bu yapılar Roma döneminden Bizans'a geçiş hakkında pek çok ipucu ile dolu...

Osmanlı dönemine ait en eski yapılardan biri olan Laleli Camii ve Arslancı Camilerini geziyor, Bergama Arastasının kökeni Ahilik geleneğine dayanan Osmanlı Lonca teşkilatının izlerinin halen görülebildiği, günümüze ulaşmış ender yapılardan biri olduğunu öğreniyoruz.  Kent merkezindeki Osmanlı arastasında;  Bedesten, Han, Hamam, Cami, Çeşme gibi tarihi yapıları görüyoruz. 


Sonra Antik Akropolis ile aşağı kenti ayıran Selinos Çayı üzerindeki Roma Köprüleri üzerinden geçerek,  19. yüzyılın Rum Mahallesini ziyaret ediyoruz. Tarihsel dokusu büyük oranda korunmuş olan mahallenin merkezi konumundaki  "Domuz Alanında" yürüyor,  dar sokaklardaki eski Rum evlerini görüyoruz.

Osmanlı dönemine ait bir matematik bilgini olan Bergamalı Kadri'nin adını taşıyan müzede, Osmanlı'dan günümüze kentin eğitim hayatıyla ilgili bilgi ve belgelere tanıklık ediyoruz.

Selinos çayının karşı kıyısındaki Bergama Sinagogu ve yakınlarındaki Yahudi Mahallesi de görüldükten sonra Bergama Müzesi'nin Etnoğrafik Eserler bölümünü gezerek programı tamamlıyoruz.

TUR FİYATI: 95,- TL
FİYATA DAHİL OLANLAR: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık.
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği, müze ve ören yeri giriş ücretleri.

NOTLAR
* Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
* Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
* Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
* Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez.
* Kayıt sırasında biniş yerinizi bildirmeyi, acente görevlimizin cep telefon numarasını almayı unutmayınız.
* Tura gelirken Müze Kartınızı almayı unutmayınız.
* Tura son kayıt tarihi 24 Kasım 2017, Cuma günüdür.
* Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
* Tura son kayıt tarihi olan 06 Nisan 2018 gününe kadar yapılan iptallerde ücret iade edilir.
* Ancak tur sabahı yapılan iptallerde veya tura katılınmadığında ücret iadesi söz konusu değildir
* Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödenmiş ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Hellenistik-Roma dönemlerinde Batı Anadolu'nun önemli yerleşmelerinden biri olan Pergamon Kenti, Batı Anadolu'daki birçok yerleşme gibi İ.S. 3. yüzyıldan itibaren büyük bir gerileme içerisine düşmüştür. Yine de Pergamon, İ.S. 4. yüzyılda Batı Anadolu'daki Asia Eyaleti içerisinde - Ephesos (Selçuk), Smyrna (İzmir) ve Tralleis (Aydın) ile birlikte dört ana kentten (Metropolis) biri konumdaydı.  Bu yüzyılda Hristiyanlığın Roma İmparatorluğu'nun resmi dini olmasıyla birlikte Pergamon bir Hıristiyan kenti kimliğine bürünmeye başladı. İncil'de Pergamon'daki Hıristiyan cemaatinden söz edilmekte olup burada geçen "şeytanın tahtı" (sedes satanae) ifadesiyle "Zeus Sunağı" olarak da bilinen Büyük Sunak kastediliyor olmalıdır. 

1300'lü yılların hemen başında Karesi Beyliği'nin eline geçen Pergamon, 1330'lu yılların ortalarında Osmanlı Devletinin topraklarına katılmıştır. Osmanlı döneminde yeni bir gelişme dönemine girmiş, Bizans dönemi surlarının dışındaki Roma kenti üzerinde genişlemeye başlamıştır. Bir kaza merkezi olan kent 15. yüzyıldan itibaren çevresindeki bölgenin siyasal, ekonomik ve kültürel merkezi konumundaydı. 17. ve 18. yüzyıllarda adalardan gelen Rumların ve 15. yüzyılda Osmanlı topraklarına gelen Sefarad Yahudilerinin de kentte kalabalık bir nüfus oluşturmasıyla, Bergama çok kültürlülüğün yarattığı sıra dışı bir etnografik ve kültürel zenginliğe sahip olmuştur.

FOTOĞRAF GALERİSİ

  • Pergamon


  • MOGOLISTAN


  • Beyazsu Şelalesinden Gorgit ve Macahel'e


  • Samos Turu - İbrahim Fidanoğlu


  • Ark. Şükrü Tül'e Saygıyla Toplandık - 2017


  • Kuzey KıbrısTÜMÜ

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI