EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.


UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR
ARK. ŞÜKRÜ TÜL'E SAYGIYLA...

AYRILIĞIN ÜÇÜNCÜ YILINI GERİDE BIRAKIRKEN, ŞÜKRÜ HOCAMIZ ANISINA DÜZENLENEN ETKİNLİKLERDE BULUŞUYORUZ...

15 MART 2018, PERŞEMBE:
KİTAP TANITIMI-SERGİ-KOKTEYL- AÇILIŞ- FİLM - PANEL

16 MART 2018, CUMA: ŞÜKRÜ TÜL KOLLEKSİYONU ve KABRİSTAN ZİYARETLERİ- AYDIN MÜZESİ- EFELER ŞÜKRÜ TÜL PARKI 

KUZEY KIBRIS KÜLTÜR TURU

30 Mart - 1 Nisan 2018

SAKIZ'DA PASKALYA GELENEKLERİ VE ROKET ATMA ŞENLİKLERİ

06-08 Nisan 2018

REZERVASYON İÇİN ACELE EDİN!

ORTA YUNANİSTAN

10-15 Nisan 2018

 

1 MAYIS'TA KÜBA

 26 Nisan - 03 Mayıs (+1) 2018

BATI UKRAYNA-MOLDOVA

28 Nisan - 5 Mayıs 2018

ALMANYA / ROMANTİK YOL

 21 - 27 Mayıs 2018

REN VADİSİ....

POLONYA KÜLTÜR TURU

10 - 17 Haziran 2018

ALSACE TURU

 13-17 Haziran 2018

KENYA - TANZANYA - ZANZİBAR

18-29 Haziran 2018

BİR GÜRCİSTAN RÜYASI

 07 - 15 Temmuz 2018

Sadece 12 kişilik çok özel bir tur!

TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 

PERGAMON'DAN BERGAMA'YA

08 Nisan 2018, Pazar


Fiyatı:  95,- TL


Tarihçi Dr. Murat Tozan Danışmanlığında…

 Bergama, Antikçağ Mirasının yanı sıra, zengin kültürel ve etnoğrafik geçmişiyle 2014 yılında "Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı" olarak UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmiştir

>>Tarihçi Dr. Murat TOZAN Hakkında


TUR PROGRAMI:

Sabah saat 07.30'da Alsancak / Lozan Meydanı'nda, 08.00'de Karşıyaka / Bostanlı vapur iskelesi önündeki (deniz tarafında) tramvay durağının arkasındaki alanda buluşarak hareket ediyoruz. Yolda kısa bir mola veriyoruz.  Sonra klasik Bergama Turlarından farklı bir rota izleyeceğimiz ve özellikle Bizans ve Osmanlı Dönemlerindeki tarihi dokusu, toplumsal yapı ve kültürel miras konusuna yoğunlaşacağımız gezi hakkında bilgi almaya başlıyoruz.

Bergama'ya vardığımızda; en eski Türk mahallelerinden biri olan Atmaca Mahallesinde İ.S. 2. yüzyıl yapıları olan Amfitiyatro, Virankapı ve Tiyatro Kalıntılarını ziyaret ediyoruz. Bu yapılar Roma döneminden Bizans'a geçiş hakkında pek çok ipucu ile dolu...

Osmanlı dönemine ait en eski yapılardan biri olan Laleli Camii ve Arslancı Camilerini geziyor, Bergama Arastasının kökeni Ahilik geleneğine dayanan Osmanlı Lonca teşkilatının izlerinin halen görülebildiği, günümüze ulaşmış ender yapılardan biri olduğunu öğreniyoruz.  Kent merkezindeki Osmanlı arastasında;  Bedesten, Han, Hamam, Cami, Çeşme gibi tarihi yapıları görüyoruz. 


Sonra Antik Akropolis ile aşağı kenti ayıran Selinos Çayı üzerindeki Roma Köprüleri üzerinden geçerek,  19. yüzyılın Rum Mahallesini ziyaret ediyoruz. Tarihsel dokusu büyük oranda korunmuş olan mahallenin merkezi konumundaki  "Domuz Alanında" yürüyor,  dar sokaklardaki eski Rum evlerini görüyoruz.

Osmanlı dönemine ait bir matematik bilgini olan Bergamalı Kadri'nin adını taşıyan müzede, Osmanlı'dan günümüze kentin eğitim hayatıyla ilgili bilgi ve belgelere tanıklık ediyoruz.

Selinos çayının karşı kıyısındaki Bergama Sinagogu ve yakınlarındaki Yahudi Mahallesi de görüldükten sonra Bergama Müzesi'nin Etnoğrafik Eserler bölümünü gezerek programı tamamlıyoruz.

TUR FİYATI: 95,- TL
FİYATA DAHİL OLANLAR: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık.
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği, müze ve ören yeri giriş ücretleri.

NOTLAR
* Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
* Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
* Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
* Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez.
* Kayıt sırasında biniş yerinizi bildirmeyi, acente görevlimizin cep telefon numarasını almayı unutmayınız.
* Tura gelirken Müze Kartınızı almayı unutmayınız.
* Tura son kayıt tarihi 24 Kasım 2017, Cuma günüdür.
* Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
* Tura son kayıt tarihi olan 06 Nisan 2018 gününe kadar yapılan iptallerde ücret iade edilir.
* Ancak tur sabahı yapılan iptallerde veya tura katılınmadığında ücret iadesi söz konusu değildir
* Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödenmiş ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Hellenistik-Roma dönemlerinde Batı Anadolu'nun önemli yerleşmelerinden biri olan Pergamon Kenti, Batı Anadolu'daki birçok yerleşme gibi İ.S. 3. yüzyıldan itibaren büyük bir gerileme içerisine düşmüştür. Yine de Pergamon, İ.S. 4. yüzyılda Batı Anadolu'daki Asia Eyaleti içerisinde - Ephesos (Selçuk), Smyrna (İzmir) ve Tralleis (Aydın) ile birlikte dört ana kentten (Metropolis) biri konumdaydı.  Bu yüzyılda Hristiyanlığın Roma İmparatorluğu'nun resmi dini olmasıyla birlikte Pergamon bir Hıristiyan kenti kimliğine bürünmeye başladı. İncil'de Pergamon'daki Hıristiyan cemaatinden söz edilmekte olup burada geçen "şeytanın tahtı" (sedes satanae) ifadesiyle "Zeus Sunağı" olarak da bilinen Büyük Sunak kastediliyor olmalıdır. 

1300'lü yılların hemen başında Karesi Beyliği'nin eline geçen Pergamon, 1330'lu yılların ortalarında Osmanlı Devletinin topraklarına katılmıştır. Osmanlı döneminde yeni bir gelişme dönemine girmiş, Bizans dönemi surlarının dışındaki Roma kenti üzerinde genişlemeye başlamıştır. Bir kaza merkezi olan kent 15. yüzyıldan itibaren çevresindeki bölgenin siyasal, ekonomik ve kültürel merkezi konumundaydı. 17. ve 18. yüzyıllarda adalardan gelen Rumların ve 15. yüzyılda Osmanlı topraklarına gelen Sefarad Yahudilerinin de kentte kalabalık bir nüfus oluşturmasıyla, Bergama çok kültürlülüğün yarattığı sıra dışı bir etnografik ve kültürel zenginliğe sahip olmuştur.

FOTOĞRAF GALERİSİ

  • Mardin Turu / Aylin Coşkun albümü


  • ALSACE - Güher Demirdöven Albümü


  • Pergamon


  • MOGOLISTAN


  • Beyazsu Şelalesinden Gorgit ve Macahel'e


  • Samos Turu - İbrahim FidanoğluTÜMÜ

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI