EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.


UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR
ARK. ŞÜKRÜ TÜL'E SAYGIYLA

Yerelden, Evrensele
Kültür, Sanat ve Arkeoloji...

>> Anı Sayfası
>> Facebook Sayfası

MOĞOLİSTAN TURU ÖNCESİ TOPLANTI VE SEMİNERKonuşmacı: Tarihçi, Yrd. Doç. Dr. Kemal Ramazan HAYKIRAN (Adnan Menderes Üniversitesi, Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı)
Tarih:
10 Ağustos 2017, Perşembe
Saat:
19.00
Yer:
Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi, Alsancak


İSVİÇRE, ALP KÖYLERİ, GÖLLER...

01- 08 Eylül 2017

İONİA ADALARI

16-22 Eylül 2017

DOLİNA BUTİK OTEL - ÇEŞME

Ege'nin mavi pırıltısında, yeşilin gölgesinde, özenli, seçkin bir tatil arayanlara...

LARA ILICA BUTİK OTEL - ÇEŞME

Zerafetin Çeşme'deki adresi...

NORVEÇ FİYORDLARI

30 Ağustos-04 Eylül 2017

TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 

PATAGONYA'DA ATEŞ TOPRAKLARINDAN, BUZ DAĞLARINA...

14 - 29 Kasım 2017


Fiyatı: İki kişilik odada kişi başı : 6800,- USD


Şili- Arjantin- Brezilya

 Şili- Arjantin- Brezilya

Rio de Janeiro ( 2 ) - Iguazu ( 2 )- Buenos Aires( 2 ) - Ushuaia (1)- Tierra del Fuego- El Calafate ( 2 )- Torres del Paine- Puerto Natales ( 2)  - Punta Arenas - Valparaiso - Santiago ( 2 )

Ateş topraklarından buz dağlarına, dev ayaklı insanların mavi ülkesine...

O dev ayaklı yerliler sadece efsanelerde yaşar, ama 787 bin kilometre karelik dev bir alanı kaplayan Patagonya gerçektir.  Arjantin'in Rio Colorado düzlüklerinden başlayarak, Şili'nin Bio Bio nehri ve Ant Dağları arasında, Pasifik Okyanusu kıyısında Tierra del Fuego'ya kadar iner. Hem Atlas Okyanusu hem de Büyük Okyanus'a kıyısı bulunan coğrafyadaki son yerleşimdir ve bir bakıma dünyanın sonunun geldiği yerde başlar...

Macellan 1520'de dünyanın etrafını dolaşmak için çıktığı yolculukta Güney Amerika'yı geçmeye çalışırken keşfetmişti Patagonya'yı.  Darwin, evrim kuramının temellerini,  1831de gelerek 5 yıl kaldığı Patagonya'da atmıştı.  

Sadece bilim değil tabii ki, Che Guevara'ya,  birçok kaşife, yazara, sanatçıya ilham veren bir sonsuzluk denizi, zaman ve mekanın kaybolduğu, olağanüstü bir özgürlük duygusudur Patagonya ... 

TUR PROGRAMI:

14 Kasım 2017, Salı : SAO PAOLA / RIO DE JANEİRO  
Saat: 19.30 İstanbul Atatürk Havalimanı'nda buluşuyoruz. Check-in, bagaj ve pasaport kontrolünden sonra, .... Türk  Havayolları ile saat 10.20  'de  Sao Paolo'ya uçuyoruz.Aynı gün saat 18.15 de  Sao Paolo'dayız.  Kısa bir bekleme süresi sonrasında Brezilya'nın en güzeli Karnavallar ve plajlar şehri Rio de Janeiro'ya uçuyoruz...Sao Paola'dan 20.25 hareketle 21.35 'de Rio de Janeiro 'dayız. Havaalanında karşılama sonrası otele Transfer.

15 Kasım 2017, Çarşamba :  RIO DE JANEİRO
Sabah kahvaltı sonrası Rio de Janeiro'yu Maracana stadyumundan ikonik bir manzara izleme yeri olan Pao de Azucar'a dek gezeceğiz.  Şehir turunda göreceğimiz yerlerden bazıları; Corcovado Tepesi, Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olan İsa Heykeli, Praça Floriano, Metropolitan Katedrali, Sambodromo, Leblon, Ipanema, nefis manzaralarıyla Sugar Loaf Tepesi. Tabii ki Modern Sanat Müzesi 'nide görmek isteyeceğiz.Konaklama Rio'daki otelemizde.

16 Kasım 2017,Perşembe: RIO DE JANEİRO - IGUAZU
Sabah erkenden kahvaltımızı yaptıktan sonra havaalanına gidiyoruz. Uçuş sonrası İguazu Şelaleri'nin Brezilya kapısı sayılabilecek olan Foz Da Iguazu şehrine ineceğiz. Ve bir dünya mirası olan, doğa harikası Iguazu'dayız! Şelalerin Brezilya tarafında yapacağımız keyifli gezilerin sonunda Arjantin tarafına geçerek Puerto Iguazu Kasabası'ndaki otelimize yerleşeceğiz. 

18 Kasım 2017, Cuma: IGUAZU
Guarani dilinde büyük su anlamına gelen Iguazu 1984 Yılında Unesco Dünya Mirası olarak kabul edildi.  Yarı tropikal yağmur ormanlarının çevrelediği Milli Park 70.000 hektara yayılmış bir doğa harikası. Şelaleler bundan 200.000 yıl önce oluşmuş ve günümüzde sayısı 275 kadar.  Sabah kahvaltı sonrası çoğu Arjantin tarafında olan  Şelalelerin muhteşem manzarasıyla karşılaşıyoruz.. Uçsuz bucaksız bir yağmur ormanı ve kızıllı yeşilli yüksek kayalardan dökülen sayısız şelaleyi seyrediyoruz. Konaklamamız  aynı otelimizde. 

19 Kasım 2017, Cumartesi : IGUAZU - BUENOS AİRES
Sabah kahvaltısından sonra yine havaalanına gidiyoruz. İlk uçakla Iguazu'dan Buenos Aires'e uçuyoruz. Havaalanında karşılanma sonrası otele yerleşiyoruz. Bugün günlerden Buenos Aires! Güney Amerika kıtasının tam ortasına konmuş bir Avrupa kenti adeta... Ama her şeyden önce tangonun başlenti!  Ve tabii vakit kaybetmeden, bu renkli kentte şehir turuna başlıyoruz. Göreceğimiz yerler arasında;  Recoleta Mezarlığı ve onun içerisinde yer alan Eva Peron'un mezarı, Obelisk, dünyanın en geniş bulvarı olan 19 Temmuz Bulvarı, Madonna'nın Evita rolünü oynadığı filmde halka konuşma yaptığı Başkanlık sarayı Casa Rosada (Pembe Ev), Colon Tiyatrosu, Başkanlık Sarayı ve Hükümet Binası, San Telmo var.  Plaza de Mayo'da yerde beyaz başörtüsü desenleri dikkatimizi çekiyor. Plaza de mayo annelerinin 30 yıldır her Perşembe bu meydanda toplandıklarını öğreniyoruz. Göreceğimiz yerlerden bir diğeri de La Boca. Rengareng evleri, futbol tutkusu, sokaklardaki dansçılar, sanata dönüşen grafitiler ve kafelerle cıvıl cıvıl.  Bu akşam yemeğimizi şık bir mekanda tango gösterisi eşliğinde ( ekstra )  yiyoruz. Konaklama Buenos Aires'teki otelimizde.20 Kasım 2017, Pazar : BUENOS AIRES
Bugün sabah kahvaltı sonrası İguazu Şelaleri'nde iken yukarı kısmını gördüğümüzü Parana Nehri'nin Rio de Plata adıyla Atlantiğe dökülerek Uruguay ve Arjantin'i ayırdığı kısımda oluşturduğu olağanüstü Deltayı göreceğiz. Bu ilginç nehir deltası olağanüstü çeşitlilikteki Flora ve Faunasının yanı sıra Arjantin'in varlıklı ailelerinin hafta sonlarını geçirdiği çok hoş bir yer. Geç öğledensonra Buenos Aires'te istediğiniz gibi değerlendirebileceğiniz serbest zamanımız olacak. Akşam konaklamamız aynı otelde. 
 

21 Kasım 2017, Pazartesi : USHUAİA 

Sabah Kahvaltı sonrası havalanına transfer ve Buenos Aires'ten ayrılıp Ushuaia'ya namı diğer " Dünyanın Sonu", "yeryüzünün diğer ucuna " uçuyoruz! Ushia şehri Charles Darvin'in gemisinden adını alan Beagle Kanalı üzerinde nefes kesici bir manzara sunuyor. Gerçekten de Patagonya'nın en güneyinde, dünya'nın sonundayız. Kışın önemli bir kayak merkezide olan şehir aynı zamanda Antartika turlarının başlangıç noktasıdır. Kendimizi bambaşka bir gezegende gibi düşünmeye başlayabiliriz. Ushaia gizemli Ateş Toprakları Takımadaları'nın (Tierra del Fuego) büyük bir kısmına ve bir ucu Büyük Okyanus'a diğer ucu Atlas Okyanusu'na açılan Beagle Kanalı'na ev sahipliği yapan olağanüstü bir coğrafya ve Patagonya gezginleri için bir üs konumunda. Jules Verne'nin "Dünyanın Ucundaki Fener" romanına konu olan Les Eclaireurs Feneri de burada. Fener günümüzde kentin simgesi haline gelmiş, ikonik bir yapı konumunda.

Beagle Kanalı'ndaki  Tekne yolculuğu sırasında sanki her şey ufuk çizgisine doğru çekiliyor, algınızı değiştiriyor. Kanaldaki yolculuğumuz boyunca  karabatakgillerden Phalacrocorax atriceps kuşlarını,  kaya adacıklarına yerleşmiş denizaslanlarını, Macella ve Centu  penguenlerini, flamingoları görmemiz mümkün. Dünyanın Sonu Müzesi"ni ziyaret ederek bu gizemli coğrafya hakkında bilgi ediniyoruz. Derken akşam oluyor ve  konaklamak üzere  Ushuaia'daki otelimize giriş yapıyoruz. 

22 Kasım 2017, Salı: USHUAIA - TIERRA DEL FUEGO- EL CALAFATE
Sabah kahvaltısından sonra  Tierra del Fuego (Ateş Toprakları) Milli Parkı'na gidiyoruz. Patagonia'nin en ucundaki ana karadan ayrık büyük adaya Tierra del Fuego (Ateş toprakları) deniyor. Aslında yıl boyu karlar altında olan bu topraklar, Nisan ayında bölgeyi kaplayan binlerce lenga ağacının kızaran yaprakları ile adeta ateşe boyanıyor.

Yaklaşık 10 bin yıl öncesinden başlayarak, bu takımadalarda birçok farklı topluluğun yaşam kurduğu biliniyor. Halen varlığını sürdüren son kabile ise Yamanalar. Bu sert doğa koşullarında, ağaç dallarından yapılmış kulübelerde yaşayan, kendi yaptıkları kanolarla avlanan ve giysiye ihtiyaç duymayan Yamanalar'a günümüzde büyük değer veriliyor. 

Akşamüzeri havaalanına gidiyor kısa bir uçuşla buzullar başkenti şirin El Calafate'ye gidiyoruz. Otelimize transfer ve odalara yerleşme. 23 Kasım 2017, Çarşamba :  EL CALAFATE -PERITO MORENO - EL CALAFATE

Sabah kahvaltı sonrasında Patagonya Bozkırlarının en güzel kasabası olan  El Calafate'den yola çıkarak UNESCO Dünya Doğal ve Tarihi  Mirası Listesi'ndeki Arjantin Buzulları Milli Parkı Los Glaciares'i (Buzullar)  ve Patagonya Buzul sahasının en görkemli ve ilginç buzulu Perito Moreno'yu ziyaret edeceğiz. Perito Moreno, Antarktika ve Grönland dışındaki az sayıdaki buzuldan biri ve sürekli büyüyüyor (Dünyada büyümeye devam eden tek buzul, diğer tüm buzullar küresel ısınma etkileri ile küçülüyor).  Argentina gölüne doğru uzanan buzul insanın hayal gücünü zorluyor! Mavinin binbir tonu, parçalanıp suya düşen buzul kayalarından yankılanan sesler! Buzul üstünde yürümeyi deneyeceğimiz ve kırılan buzulların dev parçaları arasında yapacağımız tekne turu ile olağanüstü bir gün geçireceğiz. Gecelememiz yine aynı El Calafate'deki  otelde.  Yeri gelmişken söylemeden geçmeyelim. Adını El Calafate'den alan ünlü bir meyve var. Derler ki,  El Calafate yemişinden yiyen, Patagonya'ya dönmeden yapamazmış diyorlar. Biz yine de tadına bakın deriz...

24 Kasım 2017, Perşembe : EL CALAFATE - - TORRES DEL PAINE
Bugün sabah erkenden aracımızla El Calafate'den ayrılıyoruz. Patagonya düzlüklerini uzun bir yolculukla geçtikten sonra Patagonya buzul sahasısının Şili tarafındaki dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilen Torres del Paine Milli Parkı'na geçeceğiz Sınırı geçtikten sonra Şili Patagonyası sınırları içinde kalan yürüyüş ve tırmanış meraklıları için çok önemli bir nokta olan ve UNESCO  doğal biosfer koruma alanı olan Torres del Paine, adını gökyüzüne kule gibi uzanan granit  kayalardan alıyor.    Milli parkın doğusundan batısına boydan boya panoramik bir tur yapıyoruz. Muhteşem tepeler ve buz tarlaları, göller, vadiler, şelaleler... Kısa yürüyüşlerle Salto Grande Şelalesi ve Lago Grey gölündeki Grey Buzulu'nu seyrediyoruz. Bu akşam Torres Del Paine Ulusal Parkı içindeki otelimizde konaklıyacağız. 25 Kasım 2017, Cuma : PUERTO NATALES

Sabah kahvaltı sonrası Pasifik Okyanusu'na açılan fiyordların kıyısındaki şirin balıkçı kasabası Puerto Natales'e gideceğiz.  Otele yerleşme ve öğle yemeğinin ardından şehir turuna başlıyoruz.Şili'nin en hızlı gelişen kasabalarından bu şirin kasabayı çok seveceksiniz.  Plaza de Armas, Manuel Bulnes ve Costanera'yı görüyoruz. Kent ilginç; evlerin çoğu  tek katlı ve rengareng metal plakalarla kaplı. Sokaklar outdoor malzemeleri, restaurant-cafeler, hostellerle dolu. Bölgenin yerli halkları koruma altında ve geleneksel yaşamlarını sürdürüyorlar. Turumuz tamamlanınca otelimize dönüyoruz.

 

26 Kasım 2017, Cumartesi : PUERTO NATALES - PUNTA ARENAS - SANTİAGO
Sabah kahvaltı sonrası Puerto Natales'den çıkarak 3 saatlik bir yolculuk sonrası Macellan Boğazı'nı göreceğiz. Şili'nin XII. Bölgesinin başkenti olan Punta Arenas Macellan boğazına bakıyor. Uygun olursa Seno Otway penguen kolonisini ziyaret ediyor, şehir turunda ise Salesiano Müzesi, Sara Braun Evi ve Punta Arenas Mezarlığını görüyoruz. Sonra uçakla Şili'nin başkenti Santiago'ya geçeceğiz. Geceleme Santiago'da. 

27 Kasım 2017, Pazar:  VALPARAİSO
Sabah Santiago'dan bir buçuk saat uzaklıktaki UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan , liman kenti Valparaiso'yu ziyaret edeceğiz. Şili'nin en önemli liman kenti olma özelliğinin yanı sıra kültürel olarakda hayli hareketli bir şehir olan Valparaiso aynı zamanda bir üniversiteler kentidir.  Şehir deniz kenarından itibaren hızla yükseliyor ve hemen hemen tüm yerleşim tepelerin üzerinde. Bu tepelere çıkan birçok asansör görüyoruz. En eskisi 1883 tarihli. Valparaiso'nun bazı mahalleleri açıkhava müzesi gibi. Hemen hemen tüm evlerin duvarları resimlerle dolu. Daracık, merdivenli, bol yokuşlu, resimli sokaklar… Bu sokakların ilerisinde, bir yokuşun en dik yerinde ünlü şair Pablo Neruda'nın müze evi La Sebastiana var.  Gidiyoruz tabii ki. Evi dolaştıktan sonra Nazım Hikmet'in yakın arkadaşlarından biri olan Pablo Neruda'ya içten bir selam verip buradan da ayrılıyoruz.

Öğle yemeği için Cerro Alegre'de serbest zaman veriyoruz. Sonra Valparaiso'nun ünlü limanını ziyaret ediyor ve deniz aslanlarını da görebileceğimiz kısa bir tekne gezisine çıkıyoruz. Keyifli bir Valparaiso turunu böylece tamamladıktan sonra Santiago'ya dönüyoruz. Konaklama Santiago'daki otelimizde. 

28 Kasım 2017, Pazartesi : SANTİAGO
Sabah kahvaltı sonrası eski kent merkezinden başlıyarak başkanlık sarayına kadar devam eden şehir gezimizi yapacağız. Santiago, Güney Amerika ülkesi Şili'nin başkenti ve en büyük şehridir. Büyük şair Pablo Neruda Şili'lidir.  Santiago'da bir  Atatürk Anıtı olduğu söylemeden de geçmeyelim. Son derece renkli folkloru, And Dağlarının müzikleri, sokak sanatçıları ile Santiago epey çekici bir şehirdir. Plaza de Armas, Moneda Meydanı, Şili Tarihi İnsan Hakları Müzesi ve Pablo Neruda'nın gemi biçimindeki evinin de yer aldığı bir gezi yapıyoruz. Öğle yemeğini eskiden beri yerlilerinde yediği Mercado Central'de yiyeceğiz.  Turumuzu Cerro San Cristobal de  şehrin panoromik görüntüsü ile bitireceğiz. Öğleden sonra havaalanına Transfer. Saat  20.35'de  Latam airlines ile Santiago'dan Sao Paola'ya   uçuyoruz. 

29 Kasım 2017, Salı: SAO PAOLA + İSTANBUL

00.20 'de Sao Paola 'dayız.  03.50'de hareketle İstanbul'a uçuyor ve 22.15 de istanbul'a  varıyoruz…

Yaşadıkça devam edecek bu yolculuk. Çünkü söz verdik Neruda'ya...

TUR FİYATI : 

İki kişilik odada kişi başı : 6800,- USD
Tek kişilik oda fiyat farkı : 850,-USD

TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR: 
Araçla yapılan transfer ve ulaşımlar, 4 * otellerde 13 gece konaklama, öğle yemekleri, 12 akşam yemeği, program içinde ve aşağıda belirtilen  5 ara uçuş, tüm turlar ile ören yeri, milli park ve müze girişleri, programda geçen tekne turları, rehberlik, zorunlu seyahat sigortası.

ARA UÇUŞLAR. 
Rio - Foz da Iguaçu : 2 saat 
Puerto Iguazu - Buenos Aires : 2 saat
Buenos Aires - Ushuaia : 3 saat 45 dakika
Ushuaia- El Calafate : 1 saat 15 dakika
Punta Arenas - Santiago : 3 saat 45 dakika 

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR:  
İzmir / İstanbul / Rio de Janeiro -   Santiago / Sao Paolo / İstanbul / İzmir  Uçak bileti (THY), Tango gecesi ( yemekli ), yemeklerdeki  içecekler, 65 yaş üstü seyahat sağlık sigorta farkı , kişisel harcamalar, balon turu veya özel uçak turu gibi özel ekstra yapılabilecek turlar, yurt dışı çıkış pulu. 

NOTLAR: 
* THY'dan  gurup bileti müracaatı katılımcı  sayısı 10 kişiye ulaştığında yapılacaktır.
* Tur tarihi yaklaşırken uçuş detayları değişebilir. 
* İç hat uçuşları için yaklaşık fiyatlandırma yapılmıştır. Olası fiyat artışları yansıtılacaktır. 
* Dış hat uçuşları  için bagaj ağırlığı 23kg olmakla beraber bazı iç hat uçuşlarında 20 kg. bazılarında 15 kg.dır. Turun hareketinden önce gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

 


Yavaş yavaş ölürler / Pablo Neruda

Yavaş yavaş ölürler
Seyahat etmeyenler.
Yavaş yavaş ölürler
Okumayanlar, müzik dinlemeyenler,
Vicdanlarında hoşgörüyü barındıramayanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Alışkanlıklarına esir olanlar,
Her gün aynı yolları yürüyenler,
Ufuklarını genişletmeyen ve değiştirmeyenler,
Elbiselerinin rengini değiştirme riskine bile girmeyenler,
Bir yabancı ile konuşmayanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Heyecanlardan kaçınanlar,
Tamir edilen kırık kalplerin gözlerindeki pırıltıyı
görmek istemekten kaçınanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Aşkta veya işte bedbaht olup yön değiştirmeyenler,
Rüyalarını gerçekleştirmek için risk almayanlar,
Hayatlarında bir kez dahi mantıklı tavsiyelerin dışına çıkmamış olanlar 

Pablo Neruda


 

FOTOĞRAF GALERİSİ

  • Samos Turu - İbrahim Fidanoğlu


  • Ark. Şükrü Tül'e Saygıyla Toplandık - 2017


  • Kuzey Kıbrıs


  • Japonya'da Sakura Mevsimi


  • Alinda Alabanda (Fotoğraflar: Aylin Yargıcı)


  • Manisa Kültür TuruTÜMÜ

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI