EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.


UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR
ORTA ASYA TURU

 19 Ağustos - 01 Eylül 2018 (Kurban Bayramı)

KAZAKİSTAN- TÜRKİSTAN- ÖZBEKİSTAN- TACİKİSTAN
12 gün ve 13 gece süreli bir görkemli bir tur! Tüm uçuşlar, tren, 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklamalar, sabah-öğlen-akşam yemekleri, tüm turlar, giriş ücretleri fiyata dahil ve vizesiz...

İONİA ADALARI

21-27 Temmuz 2018

ORTA ASYA TURU

 19 Ağustos - 01 Eylül 2018

KAZAKİSTAN- TÜRKİSTAN- ÖZBEKİSTAN- TACİKİSTAN

KUZEY KIBRIS KÜLTÜR TURU

21-23 Eylül 2018

TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 

ARK. ŞÜKRÜ TÜL'E SAYGIYLA...


DUYURU VE ANILAR...

 
Facebook

OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE ADALET İCABI HOŞGÖRÜ

22 Mart 2018, Perşembe


Tarih Vakfı-İzmir Yedi İklim Söyleşileri (26)

Konu: Osmanlı'dan Günümüze Adalet İcabı Hoşgörü

Konuşmacı: Burcu Eğilmez

Tarih: 22 Mart 2018, Perşembe 

Yer: 
Türkan Saylan Kültür Merkezi, Kıbrıs Şehitler Caddesi No:12 K.7 Alsancak-İzmir 

Saat: 
19.00

ÖZET:
Hoşgörü çetrefilli bir kavram olmakla beraber, kabaca, önemli ve hoşa gitmeyen bir farklılığın kabul edilmesi olarak tanımlanabilir. Bu farklılığın reddi ise hoşgörüsüzlüktür. Preston King (1976) "Hoşgörü" isimli kitabında, saf bir hoşgörüden ve dolayısıyla hoşgörüsüzlükten bahsetmek mümkün değildir der ve devam eder: Herhangi bir devlet, toplum ya da birey kimi 'kişilere, kurumlara, fikirlere, eylemlere' hoşgörü gösterebilir. Kimilerine de hoşgörüsüzlük. Dahası hem hoşgörünün hem hoşgörüsüzlüğün farklı 'biçimleri, dereceleri ve düzeyleri' vardır. 'Peki neden hoşgörü ya da hoşgörüsüzlük bir siyaset olarak uygulanır?' sorusu çerçevesinde King'e diğer felsefeciler, siyaset teorisyenleri ve tarihçiler de katılır. Cevaplar çok çeşitlidir ama 'adalet, pragmatizm ve sağduyu' fikirleri öne çıkar. Bu tartışmalar, odaklandığım 1545-1566 yıllarındaki Osmanlı İmparatorluğu için de geçerlidir. Osmanlı devleti, dinsel farklılıklara ya da daha iyi bir ifadeyle dinsel ötekisine (Hristiyanlara, Yahudilere, kanunlarda Kızılbaş olarak geçen Alevilere ve Sufi tarikatlara) farklı biçimlerde, düzeylerde ve derecelerde hoşgörü ya da hoşgörüsüzlük göstermiştir. Çünkü bu, Osmanlı'ya has adalet fikrinin icabıdır. Tartışmamın temel amacı, bu adalet fikrinin kökenlerini, Osmanlı'daki uygulanma biçimlerini ve Türkiye siyasetindeki yansımalarını ortaya koymaktır.

HAKKINDA:
Doktora, yüksek lisans ve lisans derecelerini ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden aldı. Doktora sırasında bir süre Northwestern Üniversitesi'nde konuk araştırmacı, Leiden Üniversitesi'nde konuk öğrenci olarak bulundu. İletişim Yayınlarından çıkan 'Osmanlı İmparatorluğu'nda Hoşgörü Söylemi (1545-66)' başlıklı bir kitabı; Journal of Mediterranean Studies, Turkish Studies, FE ve Monograf dergilerinde yayınlanmış makaleleri var. Genel akademik ilgi alanları siyaset sosyolojisi, karşılaştırmalı siyaset ve siyaset teorisidir. Daha özelde, farklılık, eşitlik, adalet, özgürlük ve itiraz meseleleri çerçevesinde Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye'nin politik, sosyal ve kültürel tarihi ile ilgilenmektedir.
 

FOTOĞRAF GALERİSİ

  • 3. Yılında Şükrü Tül'ü Anma Etkinlikleri - 2018


  • İZMİR KİLİSELERİ -2018


  • ZEYTİN'İN İZİNDE URLA KÖYLERİ-2018


  • Mardin Turu / Aylin Coşkun albümü


  • ALSACE - Güher Demirdöven Albümü


  • PergamonTÜMÜ

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI