EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.


UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR
ARK. ŞÜKRÜ TÜL'E SAYGIYLA...

AYRILIĞIN ÜÇÜNCÜ YILINI GERİDE BIRAKIRKEN, ŞÜKRÜ HOCAMIZ ANISINA DÜZENLENEN ETKİNLİKLERDE BULUŞUYORUZ...

15 MART 2018, PERŞEMBE:
KİTAP TANITIMI-SERGİ-KOKTEYL- AÇILIŞ- FİLM - PANEL

16 MART 2018, CUMA: ŞÜKRÜ TÜL KOLLEKSİYONU ve KABRİSTAN ZİYARETLERİ- AYDIN MÜZESİ- EFELER ŞÜKRÜ TÜL PARKI
 

NOT: 16 Mart programını gerçekleştirmek için araç tutulacaktır. Bu nedenle katılmak isteyen dostlarımızın EbruliTur'u arayarak bilgi vermelerini önemle rica ederiz. 

KUZEY KIBRIS KÜLTÜR TURU

30 Mart - 1 Nisan 2018

SAKIZ'DA PASKALYA VE ROKET ATMA ŞENLİKLERİ

>> 07-08 Nisan 2018 (1 Gece-2 Gün)
>> 06-08 Nisan 2018 (2 Gece -3 Gün)

REZERVASYON İÇİN ACELE EDİN!

ORTA YUNANİSTAN

10-15 Nisan 2018

 

1 MAYIS'TA KÜBA

 26 Nisan - 03 Mayıs (+1) 2018

BATI UKRAYNA-MOLDOVA

28 Nisan - 5 Mayıs 2018

ALMANYA / ROMANTİK YOL

 21 - 27 Mayıs 2018

REN VADİSİ....

POLONYA KÜLTÜR TURU

10 - 17 Haziran 2018

ALSACE TURU

 13-17 Haziran 2018

KENYA - TANZANYA - ZANZİBAR

13 -24 Haziran 2018
 

11 Gece - 12 Gün

BİR GÜRCİSTAN RÜYASI

 07 - 15 Temmuz 2018

Sadece 12 kişilik çok özel bir tur!

TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 

Osmanlı'dan Günümüze Adalet İcabı Hoşgörü

22 Mart 2018, Perşembe


Tarih Vakfı-İzmir Yedi İklim Söyleşileri (26)

Konu: Osmanlı'dan Günümüze Adalet İcabı Hoşgörü

Konuşmacı: Burcu Eğilmez

Tarih: 22 Mart 2018, Perşembe 

Yer: 
Türkan Saylan Kültür Merkezi, Kıbrıs Şehitler Caddesi No:12 K.7 Alsancak-İzmir 

Saat: 
19.00

ÖZET:
Hoşgörü çetrefilli bir kavram olmakla beraber, kabaca, önemli ve hoşa gitmeyen bir farklılığın kabul edilmesi olarak tanımlanabilir. Bu farklılığın reddi ise hoşgörüsüzlüktür. Preston King (1976) "Hoşgörü" isimli kitabında, saf bir hoşgörüden ve dolayısıyla hoşgörüsüzlükten bahsetmek mümkün değildir der ve devam eder: Herhangi bir devlet, toplum ya da birey kimi 'kişilere, kurumlara, fikirlere, eylemlere' hoşgörü gösterebilir. Kimilerine de hoşgörüsüzlük. Dahası hem hoşgörünün hem hoşgörüsüzlüğün farklı 'biçimleri, dereceleri ve düzeyleri' vardır. 'Peki neden hoşgörü ya da hoşgörüsüzlük bir siyaset olarak uygulanır?' sorusu çerçevesinde King'e diğer felsefeciler, siyaset teorisyenleri ve tarihçiler de katılır. Cevaplar çok çeşitlidir ama 'adalet, pragmatizm ve sağduyu' fikirleri öne çıkar. Bu tartışmalar, odaklandığım 1545-1566 yıllarındaki Osmanlı İmparatorluğu için de geçerlidir. Osmanlı devleti, dinsel farklılıklara ya da daha iyi bir ifadeyle dinsel ötekisine (Hristiyanlara, Yahudilere, kanunlarda Kızılbaş olarak geçen Alevilere ve Sufi tarikatlara) farklı biçimlerde, düzeylerde ve derecelerde hoşgörü ya da hoşgörüsüzlük göstermiştir. Çünkü bu, Osmanlı'ya has adalet fikrinin icabıdır. Tartışmamın temel amacı, bu adalet fikrinin kökenlerini, Osmanlı'daki uygulanma biçimlerini ve Türkiye siyasetindeki yansımalarını ortaya koymaktır.

HAKKINDA:
Doktora, yüksek lisans ve lisans derecelerini ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden aldı. Doktora sırasında bir süre Northwestern Üniversitesi'nde konuk araştırmacı, Leiden Üniversitesi'nde konuk öğrenci olarak bulundu. İletişim Yayınlarından çıkan 'Osmanlı İmparatorluğu'nda Hoşgörü Söylemi (1545-66)' başlıklı bir kitabı; Journal of Mediterranean Studies, Turkish Studies, FE ve Monograf dergilerinde yayınlanmış makaleleri var. Genel akademik ilgi alanları siyaset sosyolojisi, karşılaştırmalı siyaset ve siyaset teorisidir. Daha özelde, farklılık, eşitlik, adalet, özgürlük ve itiraz meseleleri çerçevesinde Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye'nin politik, sosyal ve kültürel tarihi ile ilgilenmektedir.
 

FOTOĞRAF GALERİSİ

  • ZEYTİN'İN İZİNDE URLA KÖYLERİ-2018


  • Mardin Turu / Aylin Coşkun albümü


  • ALSACE - Güher Demirdöven Albümü


  • Pergamon


  • MOGOLISTAN


  • Beyazsu Şelalesinden Gorgit ve Macahel'eTÜMÜ

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI