EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.

MEİS ADASI / KAŞ - KEKOVA - SİMENA

 Masmavi bir yaz düşü!

TUR TARİHLERİ:
* 19-21 Temmuz 2019
* 26-28 Temmuz 2019

KUZEY İSPANYA & FRANSA
10 - 15 Ağustos 2019/ Kurban Bayramında


BİLBAO -  LA GUARDIA - GUERNICA - SAN SEBASTIAN - ST. JEAN DE LUZ - BIARRITZ - BORDEAUX - ST EMILION - TOULOUSE

ALSACE TURU

04 - 08 Ekim 2019

ROMANTİK YOL, ŞARAP YOLU...

E N D Ü L Ü S

 26 - 31 Ekim 2019

 
LARA ILICA BUTİK OTEL - ÇEŞME

Huzur ve Zerafetin Çeşme'deki Adresi...

Denize ve Çeşme'deki her türlü aktiviteye yakın ama gürültü ve kalabalıktan uzak...
www.larailicabutikhotel.com
Tel: (535) 793 15 89


Şükrü Tül Facebook Sayfası

UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR

OSMANLI İSTANBUL'UNDA ÇOCUK EMEĞİ

15 Mayıs 2019, Çarşamba


Tarih Vakfı-İzmir Yedi İklim Söyleşileri (36)

Konu: Osmanlı İstanbul'unda Çocuk Emeği, Ev içi Hizmetlerde İstihdam Edilen Kız Çocukları (1800-1920)

Konuşmacı: Doç. Dr. Yahya ARAZ (DEÜ, İzmir)

Tarih: 15 Mayıs 2019, Çarşamba

Yer: Türkan Saylan Kültür Merkezi, Kıbrıs Şehitler Caddesi No:12 K.7 Alsancak-İzmir

Saat: 19.00

SÖYLEŞİ HAKKINDA: 
Osmanlı emek tarihi çalışmaları kaynakların nispeten verimli bulgular sağladığı sanayi kuruluşları, işçi örgütlenmeleri ve esnaf teşkilatları gibi alanlara yoğunlaşmış ancak farklı isimler ve statüler altında eviçi hizmetlerde istihdam edilen çocuklara, genç kızlara ve kadınlara maalesef pek ilgi göstermemiştir. Oysa eviçi hizmetler İmparatorluğun son dönemlerinde kız çocukları için, devletin de teşvik ettiği, önemli bir istihdam alanıydı. Büyük bir kısmı yoksul ya da kimsesiz olan bu çocuklar İstanbulluların evlerine farklı yollardan ulaşıyor; yaşamları ve gelecekleri kendilerini istihdam eden ailelerle ilişkileri etrafında şekilleniyordu. İstanbullular, imparatorluğun son dönemlerinde eviçi hizmetlerde istihdam edilen kız çocuklarının emeğine büyük bir talep göstereceklerdir. İstikrarlı bir şekilde artan bu talep köleliğin gerilemesi, memurlar sınıfının genişlemesi, kent nüfusunun artması ve orta sınıfların tüketim alışkanlıklarının dönüşmesi gibi birçok gelişmeyle yakından ilintiliydi. Bu gelişmeler aynı zamanda dönem boyunca eviçi hizmetler sektörünün yeniden şekillenmesini sağlayacaktır. Söyleşi olgunun sosyal, kültürel, iktisadi ve coğrafi arka planının yanında özellikle sektörün evrimi üzerinde durmaktadır.

ÖZGEÇMİŞ
Yahya ARAZ (Doç. Dr.): Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi öğretim üyesidir. Osmanlı toplumunda gayrimüslimler, kadınlar, çocuklar ve evlilik ilişkileri üzerine yayınlanmış makaleleri olup 16. Yüzyıldan 19. Yüzyılın Başlarına Osmanlı Toplumunda Çocuk Olmak (İstanbul: Kitap Yayınevi, 2013) adındaki kitabın yazarıdır. Halen İmparatorluğun son dönemlerinde İstanbul'da çocuk emeğinin eviçi hizmetlerde kullanımına yoğunlaşan bir kitap projesi üzerinde çalışmalarını devam ettirmektedir.KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI