EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.

GÜRCİSTAN & ERMENİSTAN

 01 - 07 Temmuz 2019

6 Gece - 7 Gün

TOSKANA'DA MÜZİK VE RÖNESANS

 24 - 27 Temmuz 2019

ANDREA BOCELLİ KONSERİ
Şair Dante ve Filozof Machiavelli

KAFKAS RÜZGÂRI

TİFLİS (2)- KAZBEGİ (3) - BAKURİANİ (1)

TUR TARİHLERİ
(28 Temmuz- 03 Ağustos 2019) ve (25 -  31 Ağustos 2019)

ORTA ASYA

 9 / 10 - 18 Ağustos 2019

KAZAKİSTAN- TÜRKİSTAN- ÖZBEKİSTAN

TÜRKMENİSTAN - ÖZBEKİSTAN

 28 Ağustos - 08 Eylül 2019

 

E N D Ü L Ü S

 26 - 31 Ekim 2019

 
TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 
Şükrü Tül Facebook Sayfası

UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR

OSMANLI İSTANBUL'UNDA ÇOCUK EMEĞİ

15 Mayıs 2019, Çarşamba


Tarih Vakfı-İzmir Yedi İklim Söyleşileri (36)

Konu: Osmanlı İstanbul'unda Çocuk Emeği, Ev içi Hizmetlerde İstihdam Edilen Kız Çocukları (1800-1920)

Konuşmacı: Doç. Dr. Yahya ARAZ (DEÜ, İzmir)

Tarih: 15 Mayıs 2019, Çarşamba

Yer: Türkan Saylan Kültür Merkezi, Kıbrıs Şehitler Caddesi No:12 K.7 Alsancak-İzmir

Saat: 19.00

SÖYLEŞİ HAKKINDA: 
Osmanlı emek tarihi çalışmaları kaynakların nispeten verimli bulgular sağladığı sanayi kuruluşları, işçi örgütlenmeleri ve esnaf teşkilatları gibi alanlara yoğunlaşmış ancak farklı isimler ve statüler altında eviçi hizmetlerde istihdam edilen çocuklara, genç kızlara ve kadınlara maalesef pek ilgi göstermemiştir. Oysa eviçi hizmetler İmparatorluğun son dönemlerinde kız çocukları için, devletin de teşvik ettiği, önemli bir istihdam alanıydı. Büyük bir kısmı yoksul ya da kimsesiz olan bu çocuklar İstanbulluların evlerine farklı yollardan ulaşıyor; yaşamları ve gelecekleri kendilerini istihdam eden ailelerle ilişkileri etrafında şekilleniyordu. İstanbullular, imparatorluğun son dönemlerinde eviçi hizmetlerde istihdam edilen kız çocuklarının emeğine büyük bir talep göstereceklerdir. İstikrarlı bir şekilde artan bu talep köleliğin gerilemesi, memurlar sınıfının genişlemesi, kent nüfusunun artması ve orta sınıfların tüketim alışkanlıklarının dönüşmesi gibi birçok gelişmeyle yakından ilintiliydi. Bu gelişmeler aynı zamanda dönem boyunca eviçi hizmetler sektörünün yeniden şekillenmesini sağlayacaktır. Söyleşi olgunun sosyal, kültürel, iktisadi ve coğrafi arka planının yanında özellikle sektörün evrimi üzerinde durmaktadır.

ÖZGEÇMİŞ
Yahya ARAZ (Doç. Dr.): Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi öğretim üyesidir. Osmanlı toplumunda gayrimüslimler, kadınlar, çocuklar ve evlilik ilişkileri üzerine yayınlanmış makaleleri olup 16. Yüzyıldan 19. Yüzyılın Başlarına Osmanlı Toplumunda Çocuk Olmak (İstanbul: Kitap Yayınevi, 2013) adındaki kitabın yazarıdır. Halen İmparatorluğun son dönemlerinde İstanbul'da çocuk emeğinin eviçi hizmetlerde kullanımına yoğunlaşan bir kitap projesi üzerinde çalışmalarını devam ettirmektedir.KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI