EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.


UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR
ARK. ŞÜKRÜ TÜL'E SAYGIYLA

Yerelden, Evrensele
Kültür, Sanat ve Arkeoloji...

>> Anı Sayfası
>> Facebook Sayfası

YILBAŞINDA ASSOS

 Troya Yılına girerken...

ASSOS NAZLIHAN OTEL KONAKLAMALI 
ÖZEL BİR YILBAŞI PROGRAMI
KAZ DAĞLARI - ASSOS-TROYA TURLARI

30 Aralık 2017- 01 Ocak 2018, C.tesi - P.tesi

Troia Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınışının 20. yılı olan 2018 yılı ülkemizde Troia Yılı ilan edildi. Ebrulitur dostlarının yılbaşı ile birlikte Troya yılını da kutlamaktan mutlu olacağını düşünerek, Assos'ta tarihi bir yapıda konaklamalı bir program yaptık. Ne dersiniz, gidelim mi? 

YILBAŞINDA LAPONYA

30 Aralık 2017 - 03 Ocak 2018

SAKIZ ADASINDA YILBAŞI

30 Aralık 2017 - 01 Ocak 2018


PATAGONYA TURU

 28 Ocak - 09 Şubat 2018  

ÜRDÜN KÜLTÜR TURU

Promosyon fırsatı!
20 Aralık 2017 tarihine kadar, THY ile Akabe uçuşu gidiş-dönüş 100€ civarındadır. Kaçırmayın!

25 - 29 Mart 2018

1 MAYIS'TA KÜBA

 26 Nisan - 03 Mayıs (+1) 2018

ALSACE TURU

 13-17 Haziran 2018

TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 

OSMANLI İMPARATORLUĞUNDA KÖLE SAHİPLİĞİ VE KÖLELİĞİN SONU

16 Kasım 2017 Perşembe


Tarih Vakfı-İzmir Yedi İklim Söyleşileri (21)


Konu: Osmanlı İmparatorluğu'nda Köle Sahipliği ve Köleliğin Sonu:  Bursa Örneği (1460-1880)

Konuşmacı: Hülya Canbakal (Sabancı Üniversitesi, İstanbul /Emekli)


Tarih: 16 Kasım 2017, Perşembe
Konuşmacı: Hülya Canbakal (Sabancı Üniversitesi, İstanbul /Emekli)
Konu: Osmanlı İmparatorluğu'nda Köle Sahipliği ve Köleliğin Sonu:
Bursa Örneği (1460-1880)
Yer: Türkan Saylan Kültür Merkezi, Kıbrıs Şehitler Caddesi No:12 K.5 Alsancak-İzmir
Saat: 19.00

ÖZET:

Osmanlı İmparatorluğu'nda kölelik tarihiyle ilgili çalışmaların çoğu özellikle XV.-XVII. yüzyıllarda başkentteki devlet seçkinleri arasında ve onların hanelerinde var olan kölelik, köle ticaretinin XIX. yüzyılda sonlandırılması ya da, daha yeni çalışmalarda, harem ve seçkinler dünyasının ötesinde mikro öyküler, 'aşağıdan yukarı' kölelik üzerine odaklanır. Köleliğin uzun vadeli öyküsü de Osmanlı topraklarında var olan köle arzına odaklıdır. Buna göre, XVII. yüzyıldan itibaren askeri ve diplomatik nedenlerle Osmanlı pazarına giren köle sayısı azalırken, aşırı yükselen fiyatlar köle sahipliğini en zengin küçük bir zümre dışında kimsenin güç yettiremeyecği bir lüks tüketim unsuru haline getirmiştir. Bu çalışma erken modern dönemde önemli bir köle kenti olarak bilinen Bursa'nın tereke kayıtları ışığında sıradan insanların sıradan kölelerini de mercek altına alarak, köle arzına odaklı anlatıyı sorgulamaktadır. Çalışmada 1460'tan 1880'e iki unsurun izi sürülmektedir: köle sahipliğinin yaygınlığı ve köle fiyatları. Bulgularımız köle sahipliğinin uzun vadede gerilediğini doğrularken, XIX. yüzyılda kölelikle ilgili reform girişimleri sırasında köle sahipliğinin Bursa'da zaten marjinal bir olguya dönüşmüş olduğuna işaret etmektedir. Buna karşın, XVIII. Yüzyıldan itibaren gerçek köle fiyatlarında bir düşüş de başlar, ki bu mevcut yazınla çelişmektedir. Bu bir yandan yine arza, köle nüfus içinde Afrika kökenlilerin artışına bağlı görünmektedir. Diğer yandan, zenginlerin alımgücü ve tüketim/yatırım tercihlerine dair bulgular, köle fiyatları alternatif emek maliyetleri, yani ücretlere göre gerilediği halde, köle talebinin de düşüyor olabileceğini düşündürmektedir. Bu gözlemler Osmanlı merkez topraklarında köleliğin sonunu değerlendirirken fiyatlardan başka unsurların da resme dahil edilmesi gerektiğini göstermektedir.

HÜLYA CANBAKAL: 

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü'nden 1986'da mezun oldu. Yüksek lisans (1997) ve doktorasını (1999) Harvard Üniversitesi'nde tamamladı. Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nde kent tarihi, Osmanlı hukuku ve siyasi kültür konularında dersler vermiştir. Emekli olan Canbakal halen araştırmalarını sürdürmektedir. Konferanslarda sunulmuş tebliğ ve yayımlanmış makalelerinin yanısıra Society and Politics in an Ottoman Town: Ayntab in the 17th century (Leiden: Brill, 2006) adlı eseri 17. Yüzyılda Ayntab: Osmanlı Kentinde Toplum ve Siyaset adıyla 2009 yılında Türkçeye çevrilmiştir. 

FOTOĞRAF GALERİSİ

  • Pergamon


  • MOGOLISTAN


  • Beyazsu Şelalesinden Gorgit ve Macahel'e


  • Samos Turu - İbrahim Fidanoğlu


  • Ark. Şükrü Tül'e Saygıyla Toplandık - 2017


  • Kuzey KıbrısTÜMÜ

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI