EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.


UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR
ORTA ASYA TURU

 19 Ağustos - 01 Eylül 2018 (Kurban Bayramı)

KAZAKİSTAN- TÜRKİSTAN- ÖZBEKİSTAN- TACİKİSTAN
12 gün ve 13 gece süreli bir görkemli bir tur! Tüm uçuşlar, tren, 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklamalar, sabah-öğlen-akşam yemekleri, tüm turlar, giriş ücretleri fiyata dahil ve vizesiz...

İONİA ADALARI

21-27 Temmuz 2018

ORTA ASYA TURU

 19 Ağustos - 01 Eylül 2018

KAZAKİSTAN- TÜRKİSTAN- ÖZBEKİSTAN- TACİKİSTAN

KUZEY KIBRIS KÜLTÜR TURU

21-23 Eylül 2018

TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 

ARK. ŞÜKRÜ TÜL'E SAYGIYLA...


DUYURU VE ANILAR...

 
Facebook

OSMANLI İMPARATORLUĞUNDA KÖLE SAHİPLİĞİ VE KÖLELİĞİN SONU

16 Kasım 2017 Perşembe


Tarih Vakfı-İzmir Yedi İklim Söyleşileri (21)


Konu: Osmanlı İmparatorluğu'nda Köle Sahipliği ve Köleliğin Sonu:  Bursa Örneği (1460-1880)

Konuşmacı: Hülya Canbakal (Sabancı Üniversitesi, İstanbul /Emekli)


Tarih: 16 Kasım 2017, Perşembe
Konuşmacı: Hülya Canbakal (Sabancı Üniversitesi, İstanbul /Emekli)
Konu: Osmanlı İmparatorluğu'nda Köle Sahipliği ve Köleliğin Sonu:
Bursa Örneği (1460-1880)
Yer: Türkan Saylan Kültür Merkezi, Kıbrıs Şehitler Caddesi No:12 K.5 Alsancak-İzmir
Saat: 19.00

ÖZET:

Osmanlı İmparatorluğu'nda kölelik tarihiyle ilgili çalışmaların çoğu özellikle XV.-XVII. yüzyıllarda başkentteki devlet seçkinleri arasında ve onların hanelerinde var olan kölelik, köle ticaretinin XIX. yüzyılda sonlandırılması ya da, daha yeni çalışmalarda, harem ve seçkinler dünyasının ötesinde mikro öyküler, 'aşağıdan yukarı' kölelik üzerine odaklanır. Köleliğin uzun vadeli öyküsü de Osmanlı topraklarında var olan köle arzına odaklıdır. Buna göre, XVII. yüzyıldan itibaren askeri ve diplomatik nedenlerle Osmanlı pazarına giren köle sayısı azalırken, aşırı yükselen fiyatlar köle sahipliğini en zengin küçük bir zümre dışında kimsenin güç yettiremeyecği bir lüks tüketim unsuru haline getirmiştir. Bu çalışma erken modern dönemde önemli bir köle kenti olarak bilinen Bursa'nın tereke kayıtları ışığında sıradan insanların sıradan kölelerini de mercek altına alarak, köle arzına odaklı anlatıyı sorgulamaktadır. Çalışmada 1460'tan 1880'e iki unsurun izi sürülmektedir: köle sahipliğinin yaygınlığı ve köle fiyatları. Bulgularımız köle sahipliğinin uzun vadede gerilediğini doğrularken, XIX. yüzyılda kölelikle ilgili reform girişimleri sırasında köle sahipliğinin Bursa'da zaten marjinal bir olguya dönüşmüş olduğuna işaret etmektedir. Buna karşın, XVIII. Yüzyıldan itibaren gerçek köle fiyatlarında bir düşüş de başlar, ki bu mevcut yazınla çelişmektedir. Bu bir yandan yine arza, köle nüfus içinde Afrika kökenlilerin artışına bağlı görünmektedir. Diğer yandan, zenginlerin alımgücü ve tüketim/yatırım tercihlerine dair bulgular, köle fiyatları alternatif emek maliyetleri, yani ücretlere göre gerilediği halde, köle talebinin de düşüyor olabileceğini düşündürmektedir. Bu gözlemler Osmanlı merkez topraklarında köleliğin sonunu değerlendirirken fiyatlardan başka unsurların da resme dahil edilmesi gerektiğini göstermektedir.

HÜLYA CANBAKAL: 

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü'nden 1986'da mezun oldu. Yüksek lisans (1997) ve doktorasını (1999) Harvard Üniversitesi'nde tamamladı. Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nde kent tarihi, Osmanlı hukuku ve siyasi kültür konularında dersler vermiştir. Emekli olan Canbakal halen araştırmalarını sürdürmektedir. Konferanslarda sunulmuş tebliğ ve yayımlanmış makalelerinin yanısıra Society and Politics in an Ottoman Town: Ayntab in the 17th century (Leiden: Brill, 2006) adlı eseri 17. Yüzyılda Ayntab: Osmanlı Kentinde Toplum ve Siyaset adıyla 2009 yılında Türkçeye çevrilmiştir. 

FOTOĞRAF GALERİSİ

  • 3. Yılında Şükrü Tül'ü Anma Etkinlikleri - 2018


  • İZMİR KİLİSELERİ -2018


  • ZEYTİN'İN İZİNDE URLA KÖYLERİ-2018


  • Mardin Turu / Aylin Coşkun albümü


  • ALSACE - Güher Demirdöven Albümü


  • PergamonTÜMÜ

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI