EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.


UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR
ARK. ŞÜKRÜ TÜL'E SAYGIYLA

Yerelden, Evrensele
Kültür, Sanat ve Arkeoloji...

>> Anı Sayfası
>> Facebook Sayfası

GİRİT KÜLTÜR TURU

ÖZEL UÇAKLA: İZMİR> GİRİT> İZMİR
27-29 Ekim 2017, Perşembe - Pazar


İLGİNİZE TEŞKKÜRLER...

>>Detaylar

 

KUZEY KIBRIS KÜLTÜR TURU

08 - 10 Aralık 2017

YILBAŞINDA LAPONYA

30 Aralık 2017 - 03 Ocak 2018

PATAGONYA TURU

 20 Ocak - 03 Şubat 2018  

TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 

ORTA YUNANİSTAN KÜLTÜR TURU

07-13 Nisan 2018, Cumartesi-Cuma


Fiyatı:  İki kişilik odada kişi başı: Çalışılıyor


Ark. Doç. Dr. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

  PELİON YARIMADASI / KÖYLER - VOLOS - KALAMBAKA -METEORA

Birçok başlık açabileceğimiz ve her adımda daha fazla derinleşeceğimiz, bazen şaşırtan, bazen büyüleyen nefis bir coğrafya ve yerel yaşam içinde, katman katman bir kültür turu...

TUR PROGRAMI : 

1. Gün : 
Aegean Hava yolları ile sabah saat  05.55 de  İzmir / Adnan Menderes havaalanından uçuyor ve yaklaşık 1 saat sonra Atina'ya ulaşıyoruz. Sabah kahvaltımız sonrasında ilk durağımız Thebai (Thive) olacak. Myken döneminde Fenike kökenli kral Kadmosʼun ve Oedipusʼun bu ünlü şehri modern kentin altında kaldıysa da, arkeoloji müzesinin çarpıcı buluntuları Boeotiaʼnın gelişmiş kültürünü bize sunacak zenginlikte… 
 

 "300 Spartalı"nın öyküsünü hatırlayacağımız Thermopylai anıtını gördükten sonra yolumuz üzerindeki Zerelia meteor gölcüklerine ve Makedonyalı Dimitriasʼın Sarayı'na göz atacak ve Magnesia eyaletinin başşehri Volosʼu geçip Pelion yarımadasına yöneleceğiz. Kentaurosʼların [at-adam] yaşadığına inanılan bu coğrafya, Ege Deniziʼne bir çengel gibi uzanan hırçın dağlarıyla ve bu dağlar arasına gizlenmiş geleneksel köyleriyle ünlü. Taş evler ve dar sokaklar arasında bol bol fotoğraf çekecek, Tsagarada, Milies, Vizitsa ya da Makrinitsa gibi geleneksel köyleri gezecek ve Pelion (pylio) yarımadasında konaklayacağız. 

2. Gün :  
Sabah kahvaltımızdan sonra Anakasia'da ressam Theofilos Hatzimichael tarafından resimlendirilmiş Kontos konağını ve Karadeniz'e yaptıkları seferle ünlü efsanevi Argonatların lideri olan Iason'un kenti Volos'un Müzesini, Argonatlar anıtını, Teselya Demiryolu Müzesini gezeceğiz (zamanımız ve tren saatleri uygun olursa Moutzouris treniyle yolculuk yapmayı düşünebiliriz). Yunanistan'ın bilinen en erken kültürel izlerini barındıran Dimini antik yerleşimine kısaca göz attıktan sonra, yolumuz üzerindeki Larisa (Yenişehir) bize bir zamanlar Osmanlı'nın en gözde topraklarına adım atmaya başladığımızı hatırlatacak. 


Şehrin antik tiyatrolarını ve uzun yıllar Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmış Yeni Camii'yi göreceğiz. Osmanlı döneminde Trikala (Tırhala) nüfusunun önemli kısmı Müslüman olan bir sancak merkeziydi, "Rumeli"ydi… Osman Şah (Kurşun) Camii başta olmak üzere şehrin eski evleri ve sokaklarında dolaşmak, 16. yüzyıldan kalma Sarakina köprüsünü görmek istiyoruz. Ertesi günkü gezimize uygun bir başlangıç olacak şekilde Kalambata-Kastraki'de  geceleyeceğiz.

3. Gün :
Bu günümüzü bizi her bakımdan büyüleyecek olan Meteora'ya hasretmek istiyoruz. Burası jeolojik oluşum süreci hâla tartışmalı olan, Alman Jeolog Filipson'a göre 25-30 milyon yıl önceki bir iç denizin şekil verdiği, her biri 400-500 m. yükseklikteki dev kaya sütunlarıyla ünlü. Kapadokya peri bacalarının devasa örnekleri gibi duran bu sütunlar nedeniyle, antik Yunanca "havada asılı duran" anlamına gelen "Meteoros" sözcüğü bölgeye adını vermiş. 10-11 yüzyıllardan başlayarak bu "ulaşılmaz" kaya sütunları Hristiyan keşişlerin dikkatini çekmiş ve üzerlerine manastırlar kurmuşlar. Başka bir dünyaya aitmiş hissini veren jeolojik yapı, "gökyüzünde" kurulmuş manastırlarda simgelenen insan yaratısıyla yarışıyor. 1988'den beri UNESCO Dünya Mirası listesinde 5 ayrı kriterle kendine yer bulması boşuna değil. Manastırların bir kısmı ziyarete açık ve bize unutulmaz bir tecrübe yaşatacaklar. Akşamı edeceğiz ve yine Kalambata-Kastraki'deki aynı otelimizde geceleyeceğiz.

4. Gün :
Kahvaltı sonrası yeniden yollara düşeceğiz. Ioannina (Yanya) yolundaki şirin Metsovo kasabası ünlü Yunan iş adamı ve silah tüccarı Yorgos Averofʼun şehri. Metsovoʼda küçük bir gezinti, belki yöreye özgü peynir ve şarap tadımı sonrasında, Aoos gölü çevresini tavaf edecek ve güneydeki dağlık bölgeye doğru ilerleyeceğiz. Tzoumerka adıyla bilinen bu bölgede taş evleriyle öne çıkan birbirinden muhteşem iki köy olan Sirrako ve Kalarrites arasındaki harika parkurda yürüyecek, küçük bir kanyondan geçecek, Trabzon Sumela manastırının ikizi olan Kipina Manastırını göreceğiz. Amacımız standart turistik rotaların uzağında olan bu dağlık bölgede Epiros havasını solumak. Konaklamamız Ioanninaʼda (Yanya).

5. Gün: 
Epirosʼun dağlarına doyamadık. Bu günümüzü kuzeyde, Arnavutluk sınırına yakın Zagorakhoria bölgesine ayırdık. Kahvaltı sonrası  bir Osmanlı yerleşimi olan Konitsa, olağanüstü Aoos kanyonunda yürüyüş, Stomia manastırı ve daha güneydeki Monodendri, Tsepelovo, Papigo, Kipi, Dilofo, Aspraggeli gibi her biri ayrı güzel dağ köyleri hedeflerimiz arasında olacak. Taş döşeli dar sokaklar, plaka taşlarla oluşturulmuş çatıları olan evler ve konaklar ile harika bir doğa bizi bekliyor. Gördüklerimize inanamayacak, gördüklerimizi belgelemek isteyecek, fotoğraf makinamızın deklanşörüne defalarca basacağız… Konaklamamız yine Ioanninaʼda (Yanya). 

6. Gün :
Kahvaltı sonrası güne Ioannina şehir merkezi gezisi ile başlayacağız. Arkeoloji Müzesi, Kale, Ali Paşa Konağı, Fethiye ve Veli Paşa Camiileri, alışveriş merkezi olan Liampei Stoası (bir çeşit bedesten), 19. yüzyıl sonlarından kalan evler ve kamu yapıları, saat kulesi,  şehrin yanı başında kurulduğu Pamvotida gölü, zamanımız uygun olursa bir tekne turu ile göl içindeki ada da görmek istediklerimiz arasında. Yanyaʼnın Osmanlı son dönem tarihindeki yeri ve "Tepedelenli" sohbet konularımız olacak. Öğleden sonra Kıta Yunanistanʼın antik dönemdeki en önemli kutsal alanlarından olan Dodoni Zeus tapınağı alanını ve buradaki çok önemli tiyatro yapısını ziyaret edeceğiz. Uzunca bir yolculuk sonrası konaklamamız Galaksidi'de olacak. 7. Gün :
Galaksidi Korinth körfezi kıyısında olağanüstü sevimli bir kıyı kasabası. Önceki gün geç saatte ulaştığımız için keyfini çıkaramadığımız bu yerleşimde sabah gezintileri yapmak istiyoruz. Kahvaltı sonrasında Olympia ve Dodona ile birlikte antik çağın en ünlüsü olan, bir anlamda antik Yunanın kaderini çizen Delphoi Apollon kutsal alanına yöneleceğiz. Tapınak, tiyatro, stadion, "hazine binaları", tholos (yuvarlak tapınak) gibi yerleri gezecek ve Delphoi Müzesini ziyaret edeceğiz. 

Benzerini başka yerde görme şansımız olmayan fildişi-altın heykeller, bronz eserler, Arkaik döneme tarihlenen ve dünya sanat tarihinin köşe taşlarını oluşturan heykeltıraşlık eserleri gibi göz kamaştırıcı buluntular, gezimizin arkeoloji açısından zirvesini oluşturacak. Dönüş yolunda vaktimiz olursa Kheronia aslanını ve Orkhomenos Myken şehrini görebiliriz. Atinaʼda, havalanı yakınında artık geleneksel hale gelen akşam yemeğimiz sonrasında gördüklerimizin tadı damağımızda kalmış olarak 23.30 uçağıyla İzmirʼe dönüyoruz. 
 

TUR FİYATI: ÇALIŞILIYOR


TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER: 

Programda belirtilen günlerde toplam 6 gece otel konaklaması + sabah kahvaltıları, programdaki tüm turlar, Türkçe rehberlik ve danışmanlık hizmeti, seyahat sigortası. 

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR:
İzmir / Atina arası gidiş dönüş uçak biletleri, öğle ve akşam yemekleri ve yemeklerdeki içecekler, vize ücreti, müze ve ören yeri giriş ücretleri. 

* Uçak biletleri henüz alınmamıştır. Rezervasyon sayısı 10 kişi olduğunda ya grup yada  münferiden alınacaktır.

NOTLAR :
*   Tur fiyatımız kademeli olarak belirlenmiştir. 
*   Katılımcı sayısı 12 kişi olduğunda uçak biletleri grup veya münferit olarak alınacaktır.
*   Program bir kültür turu olup Antik Yunan Dünyasını yakından inceleyeceğimiz keyifli bir programdır. 
*   Turumuz en az 15 en çok 30 kişi ile yapılmaktadır.  
*   Otellerimiz butik otel statüsünde oteller olup 3-4 yıldız ayarında sayılabilir. 
*   Bu tur için normal pasaportlara Schengen vizesi gerekmektedir. Yeşil pasaporta vize yoktur. 
*   Vize alınacak misafirlerimiz açısından son müracaat tarihini sorunuz. 
*   Vize alımında acentamız yardımcı olur ancak evrak eksikliği yada farklı nedenlerle verilmeyen vizelerden acentamız sorumlu tutulamaz. 
*  Gurup olarak akşam yemekleri paket halinde alınmak istenirse yemek paket fiyatı : 100,- Euro 'dur. 
*  Odalarda üç kişilik  konaklama oteller tarafından önerilmemektedir. Özellikle Kalambaka ve Yanya otellerinde üç kişi konaklama imkanı yoktur. 
*   Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını mahfuz tutar.

FOTOĞRAF GALERİSİ

  • MOGOLISTAN


  • Beyazsu Şelalesinden Gorgit ve Macahel'e


  • Samos Turu - İbrahim Fidanoğlu


  • Ark. Şükrü Tül'e Saygıyla Toplandık - 2017


  • Kuzey Kıbrıs


  • Japonya'da Sakura MevsimiTÜMÜ

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI