EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.


UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR
ARK. ŞÜKRÜ TÜL'E SAYGIYLA

Yerelden, Evrensele
Kültür, Sanat ve Arkeoloji...

>> Anı Sayfası
>> Facebook Sayfası

MOĞOLİSTAN TURU ÖNCESİ TOPLANTI VE SEMİNERKonuşmacı: Tarihçi, Yrd. Doç. Dr. Kemal Ramazan HAYKIRAN (Adnan Menderes Üniversitesi, Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı)
Tarih:
10 Ağustos 2017, Perşembe
Saat:
19.00
Yer:
Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi, Alsancak


İSVİÇRE, ALP KÖYLERİ, GÖLLER...

01- 08 Eylül 2017

İONİA ADALARI

16-22 Eylül 2017

DOLİNA BUTİK OTEL - ÇEŞME

Ege'nin mavi pırıltısında, yeşilin gölgesinde, özenli, seçkin bir tatil arayanlara...

LARA ILICA BUTİK OTEL - ÇEŞME

Zerafetin Çeşme'deki adresi...

NORVEÇ FİYORDLARI

30 Ağustos-04 Eylül 2017

TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 

ORTA ANADOLU (Uçak ile)

31 Ağustos- 04 Eylül 2017


Fiyatı:  İki-üç kişilik odalarda kişi başı: 1.260,- TL  (Vade farksız 6 taksit)


Elazığ - Harput - Malatya - Arapgir - Kemaliye - Sivas

 ELAZIĞ -  HARPUT - MALATYA- ARAPGİR- KEMALİYE - SİVAS

Unesco Dünya Mirası listesindeki Sivas Divriği Camii ve inanılmaz zenginlikteki tarihsel mirasları ile Sivas... 
Kemaliye ise gerçek bir cennet! 
Coşkun bir doğa, bereket ocağı, bir lezzet diyarı...
Sadece Taşyol'dan geçmek bile ömre bedel bir deneyim…
Harput, Elazığ derseniz,  açık hava müzesi...
Anadolu'dan geçen yolların, kültürlerin kesiştiği  Kayısı Diyarı Malatya

Buraları görmediyseniz Anadolu'yu gördüğünüze emin olmayın dostlar!

TUR PROGRAMI

31 Ağustos 2017, Perşembe: İZMİR / ELAZIĞ - HARPUT- MALATYA  
Sabah saat 05.30'da İzmir Adnan Menderes Havalimanı Pegasus kontuarı önünde buluşarak 06.40'da Elazığ'a uçuyoruz. ELAZIĞ şehir merkezinde bir çay molası veriyoruz. Ardından panoromik şehir turumuzu yapıyoruz. Küçük de olsa bölge hakkında bilgilememizi sağlayacak olan Arkeoloji Müzesini geziyoruz. 

Daha sonra Orta Anadolu'nun en eski yerleşimlerinden biri olan Harput'a doğru yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk yapıyoruz. HARPUT yani ESKİ ELAZIĞ bir açık hava müzesi gibidir; Urartu Kalesi, Kurşunlu Camii, Balak Gazi Parkı, Meryem Ana Kilisesi, Mansur Baba Kümbeti, Sarahatun Camisi, Cimşit Bey Hamamı, Alacalı Camii, Arap Baba Mescidi ve Kürsüsünü gezip gördükten sonra öğle yemeği için mola veriyoruz. 


Yemekten sonra MALATYA'ya gidiyoruz. Yolculuğumuz yaklaşık 1.5 saat sürüyor. İlk bakışta Malatya'nın modern yüzü ile  karşılaşıyoruz. Kent turumuzda;  Yusuf Paşa Camii, Çarşı Camii, Taşhoron Kilisesi, Beş Konaklar, farklı dönemlerden sivil mimari örnekleri, Malatya Etnografya Müzesi bugün göreceklerimiz arasında. Malatya çarşısı da şehir turumuzun önemli bir durağı. Yerel ürünlerin, özellikle kuru meyvelerin tadına bakmadan ve alışveriş yapmadan geçip gitmeden mümkün değil... Günün sonunda akşam yemeği ve konaklama için otelimize yerleşiyoruz. Dilerseniz gece dere boyunda yürüyüşe çıkabilir, ünlü Malatya dondurmasının tadına bakabiliriz.  01 Eylül 2017, Cuma:  MALATYA - ARAPGİR - OCAKLI KÖYÜ - KEMALİYE 
Sabah kahvaltısından sonra bavullarımızı alarak otelden çıkış yapıyoruz. Malatya turumuzu tamamlayınca BATTALGAZİ'ye gidiyoruz. Bu mevsimde yemyeşil olan nefis manzaralar  eşliğinde ARAPGİR' ye ulaşıyoruz. ARAPGİR 'in eski konakları, yerel müzesi görülmeye değer. Yolculuğumuz zaman zaman Karasu nehrinin kenarından devam ediyor ve OCAKLI Köyüne gidiyoruz. Bu güzel köyün ışığı yüreğimizi aydınlatıyor. Bölgenin Osmanlı dönemindeki durumu ve eski yerleşimler hakkında konuşuyor, Alevilik üzerine sohbet ediyoruz. 

Derken, KEMALİYE'ye ulaşıyoruz. Bir yerlerden Türkmenlik'le alakanız varsa, Kemaliye size tanıdık gelecek. El sanatları, iğne oyaları aile büyüklerimizin yaptığı işlere o kadar benziyor ki, şaşırmamak elde değil. Bir yanda Fırat Karasu, derin bir vadi içinde sessiz ama kocaman akan bu nehrin yarattığı yeşillik ve bolluk, öte yanda ise Osmanlı döneminden kalan eski Türk Evleri ve restore edilen güzelim konaklar, sokaklar…  Bu gece akşam yemeği ve konaklamamız Kemaliye'de Bozkurt Otel'de. 02 Eylül 2017, Cumartesi: KEMALİYE
Sabah kahvaltı sonrasında güne keyifli bir yürüyüşle başlıyoruz. Bahar kokusu ve en güzel bahar çiçekleri yol boyunca bize eşlik ediyor. Belli bir yaş kuşağında olanların hatırlayacağı, Ahmet Kutsi Tecer'in şiirinden uyarlanan okul şarkısına konu olan APÇAAĞA köyüne gidiyoruz.  

"Orda bir köy var, uzakta,
O köy bizim köyümüzdür.
Gezmesek de, tozmasak da
O köy bizim köyümüzdür" 

"O uzaktaki köy" de nostaljik fotoğraflar çekiyoruz... 

Öğle yemeği molasından sonra koruma altına alınması ve tanıtılması gerektiğine inandığımız TAŞYOL'dan geçiyoruz. Kemaliye'yi Divriği üzerinden Sivas'a bağlayan bu yolun ilk tasarımı 1880'lere uzanıyor. Yapımına ise 1940'larda, büyük ölçüde bölge insanlarının emeği ve kendi kaynakları ile başlanarak, 2000 yılında tamamlanıyor.  Ferhat'ın dağları delmesi gibi dağları oyarak, tünel açarak yapılmış Taşyol… Emin olun, sadece bu tüneli, köprüyü ve yolu görmek için bile Kemaliye'ye gidilir. 

Eğer mümkün olursa Fırat'ın başlangıç kolu olan Karasu üzerinde bir tekne turu yapmak istiyoruz. Bölgedeki hayvan ve bitki çeşitliliğinin sergilendiği doğa müzesini gezmeyi de ihmal etmiyoruz.

Akşamüzeri Kemaliye içindeki turumuza devam ediyoruz. Geleneksel evler, kapı tokmakları, su değirmeni, şairler caddesi... Evliya Çelebi Kemaliye'den  "Meyvelerle dolu, bağ bahçe bir kasaba" diye bahseder seyahatnamesi'nde. Kemaliye, kısa adı ÇEKÜL olan, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı'nın "7 Bölge- 7 Kent" projesi kapsamında.  Ayrıca doğal-tarihi-kültürel özellikleri ve mimari dokusuyla UNESCO dünya mirasına aday gösterildi. Günümüzde  raftingten dağcılığa her türlü doğa sporunun yapılabildiği, okuma yazma oranı Türkiye ortalamasından yüksek olan Kemaliye, mimarisiyle de özgün bir yapıya sahip.Orta Anadolu gezimizi bu aylarda  yapmamızın nedenlerinden bir başkası da, dev bir mantarın tadına bakmak! Kemaliye'de baharda yetişen bu mantar türünün büyük bir  tencere boyutunda olduğu anlatılıyor.Geçen yıl toprakta görememiştik ama bizim için bulunup getirilen bir mantarın tadına bakma şansımız olmuştu. Bakalım bu defa görebilecekmiyiz ? 

Kemaliye'nin dutları da çok meşhur!  Farklı dut türlerinin kurusunu, pekmezini, reçelini, çamfıstığı ile karışmış özel helvaları (lök) görüyor, tadına bakıyor, geleneksel imalathaneleri geziyoruz. Doğrusu, Fırat'ın saklı cenneti Kemaliye'nin keşfedilmemiş güzellikleri her defasında bizi etkiliyor. 

Akşam yemeği ve konaklama Kemaliye'de. 

03 Eylül 2017, Pazar:  DİVRİĞİ CAMİİ - SİVAS  
Sabah kahvaltı ettikten sonra  DİVRİĞİ'ye doğru yola çıkıyoruz. Yol boyunca bölge kültürü ve  beylikler dönemi hakkında sohbet ediyoruz. Sivas Divriği, Ulu Camii ve Darüşşifası başta olmak üzere; 52 tescilli anıtsal eser ve sayısı 119'a ulaşan tescilli sivil mimari örneği ile adeta bir "müze kent" !İlk olarak görkemli SİVAS DİVRİĞİ CAMİİ ve DARÜŞŞİFA'sını geziyoruz. UNESCO  "Dünya Kültür Mirası" listesinde yer İslam mimarisinin bu başyapıtı, Mengücek Beyliği döneminde inşa edilmiş.  Evliya Çelebi 1243 yılında tamamlanan bu  eseri anlatmaya sözlerin yetersiz kalacağını, yüzyıllar öncesinde  şöyle ifade etmekte : "Methinde diller kısır, kalem kırıktır"...  .  Divriği turumuzun devamında, Burma Han'ı ve yöresel mimariyi yansıtan eski konakları, evleri görüyoruz. 

Öğle yemeğimizi Divriği'de bir konakta yedikten sonra da ver elini SİVAS!  Vardığımızda vakit kaybetmeden Sivas kent içi gezimize başlamak istiyoruz. Görmek istediğimiz yerler arasında; Buruciye Medresesi, Ulucamii, Güdük Minare, Çifte Minareli Medrese, Çorapçı Han gibi pek çok eser var. Zamanımız elverdiğince gezimize devam ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama  Buruciye Otel'de (4*) Sivas, geçmişi Neoliitik çağa kadar uzanan, Asur'dan Roma'ya eski dünya medeniyetlerinin paylaşamadığı ama en parlak dönemlerini Hitit ve Selçuklu döneminde yaşayan bir kültür kentidir. İç Anadolu, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinin geleneklerini harmanlayan bir mozaiktir aynı zamanda.. Ayrıca vadiler, dağlar, Kızılırmak,Yeşilırmak ve Fırat arasında kalan bu ilimizin gölleri de az değil. 14. yüzyılın ilk yarısında Sivas'a gelen İbn-i Batuta  kentten övgüyle bahsetmiş. Atatürk'ün 'Cumhuriyetin Temellerini Burada Attık' dediği kongre de bildiğiniz gibi 1919'da Sivas'ta yapılmıştı... 

04 Eylül 2017, Pazartesi: SİVAS - İZMİR
Sabah kahvaltı sonrası, uçak saatine kadar Sivas gezimize devam edeceğiz. Arkeoloji Müzesi, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi göreceğimiz yerler arasında. Uçağımız saat 20.00'de kalkıyor. Yaklaşık 2 saatlik bir uçuş sonrası keyifli bir geziyi tamamlamış olarak İzmir'e dönüyoruz.  

TUR FİYATI                                                 VADE FARKSIZ 6 TAKSİT
İki-üç kişilik odalarda kişi başı   210 X 6 =  1.260,- TL  + uçak bileti 
Tek kişilik oda   250 X 6 =  1.500,- TL  + uçak bileti 
3-6 yaş çocuk   125 X 6 =     750,- TL  + uçak bileti 
7-11 yaş çocuk   150 X 6 =     900,- TL  + uçak bileti 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

** Elazığ'dan  başlayıp Sivas'a  kadar devam eden tur boyunca kişi sayısına uygun araçla ulaşım 
** Belirtilen şehirlerde 4 gece konaklama  (1 gece Malatya'da  5*, 2 gece Kemaliye'de butik otelde 1 gece Sivas'ta 4*otelde ,) 
** Otellerdeki  kahvaltı ve akşam yemekleri 
** Profesyonel rehberlik hizmeti 
** Seyahat sigortası 

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER 
** İzmir -Elazığ /Sivas  - İzmir arası uçak biletleri  (grup bileti: 415,- TL ) 
** Öğle yemekleri ve içecekler     
** Tekne turu (hava durumu uygunsa yapılabilir)  
** Ören yeri ve müze girişleri, 
** Otel extraları ve kişisel harcamalar.

NOTLAR:
** Bu tur için 18  adet uçak bileti satın alınmıştır.Grup bileti fiyatı: 415 ,-TL'dir. Gurup bileti bittikten sonraki biletler münferit satış fiyatından alınır. 
** Rezervasyon tur ücreti ödenince kesinleşir.
** Bayram tarihli bir tur ve grup bileti olduğu , ayrıca sınırlı sayıda kontenjan olduğu için, rezervasyon iptali ve ücret iadesi ancak yerinize katılımcı bulunduğu takdirde mümkündür. 
** Bu turumuz küçük araçlarla yapıldığı için araçta koltuk numarası rezervasyon sırasına göre verilmekte ancak diğer günlerde farklı koltuk numaralarına oturularak değişiklik yapılmaktadır. 
** Turumuza katılan herkes 1618 no.lu yasa gereği sigortalıdır. Bu sigortanın kapsamı tur sırasındaki yaralanma, tedavi ve turun kendisini kapsamaktadır. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır. 
** Seyahat Sigortanızın geçerli olabilmesi için tur sözleşmesini okuyup imzalamanızı ve gerekli kimlik bilgilerini acentemize vermenizi rica ederiz. 
** Alerji veya kritik rahatsızlıklarınız var ise, kayıt esnasında acentemize bilgi veriniz.
** Tura gelirken Müze Kartınızı, kişisel ihtiyaçlarınız ile ilaçlarınızı, hava durumuna uygun giysilerinizi ve en rahat ayakkabılarınızı almayı unutmayınız. 
** Mevsim yaz da olsa akşamlar serin olacaktır. Bu nedenle yanınıza bir ceket ve dini mekanlarda kullanabileceğiniz bir baş örtüsü almayı unutmayınız. 
** Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma haklını saklı tutar. 

  


FOTOĞRAF GALERİSİ

Albümü görüntülemek için tıklayınız.

FOTOĞRAF GALERİSİ

  • Samos Turu - İbrahim Fidanoğlu


  • Ark. Şükrü Tül'e Saygıyla Toplandık - 2017


  • Kuzey Kıbrıs


  • Japonya'da Sakura Mevsimi


  • Alinda Alabanda (Fotoğraflar: Aylin Yargıcı)


  • Manisa Kültür TuruTÜMÜ

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI