EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.


UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR
ARK. ŞÜKRÜ TÜL'E SAYGIYLA...

AYRILIĞIN ÜÇÜNCÜ YILINI GERİDE BIRAKIRKEN, ŞÜKRÜ HOCAMIZ ANISINA DÜZENLENEN ETKİNLİKLERDE BULUŞUYORUZ...

15 MART 2018, PERŞEMBE:
KİTAP TANITIMI-SERGİ-KOKTEYL- AÇILIŞ- FİLM - PANEL

16 MART 2018, CUMA: ŞÜKRÜ TÜL KOLLEKSİYONU ve KABRİSTAN ZİYARETLERİ- AYDIN MÜZESİ- EFELER ŞÜKRÜ TÜL PARKI 

KUZEY KIBRIS KÜLTÜR TURU

30 Mart - 1 Nisan 2018

SAKIZ'DA PASKALYA GELENEKLERİ VE ROKET ATMA ŞENLİKLERİ

06-08 Nisan 2018

REZERVASYON İÇİN ACELE EDİN!

ORTA YUNANİSTAN

10-15 Nisan 2018

 

1 MAYIS'TA KÜBA

 26 Nisan - 03 Mayıs (+1) 2018

BATI UKRAYNA-MOLDOVA

28 Nisan - 5 Mayıs 2018

ALMANYA / ROMANTİK YOL

 21 - 27 Mayıs 2018

REN VADİSİ....

POLONYA KÜLTÜR TURU

10 - 17 Haziran 2018

ALSACE TURU

 13-17 Haziran 2018

KENYA - TANZANYA - ZANZİBAR

18-29 Haziran 2018

BİR GÜRCİSTAN RÜYASI

 07 - 15 Temmuz 2018

Sadece 12 kişilik çok özel bir tur!

TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 

ORMAN VE MİLLET

15 Şubat 2018, Perşembe


Tarih Vakfı-İzmir Yedi İklim Söyleşileri (25)

 

Konu: "Erken Cumhuriyet Dönemine Çevre Tarihinden Bakmak: Orman ve Millet"

Konuşmacı:
Selçuk Dursun, ODTÜ Tarih Bölümü

Tarih: 15 Şubat 2018, Perşembe 
Yer: Türkan Saylan Kültür Merkezi, Kıbrıs Şehitler Caddesi No:12 K.7 Alsancak-İzmir
Saat:
19.00

ÖZET:
Orman ve çevrecilik hakkındaki fikirler, erken Cumhuriyet döneminde milliyetçi fikirlerle rahat bir ilişki içindeydi. Milliyetçilik üzerine yazılmış kaynakların bolluğuna rağmen, tarihçiler bu dönemde ormancılıkla milliyetçilik arasında var olan ilişkiyi büyük oranda ihmal ettiler. Bu ilişki, 1930-1950 yılları arasında Türkiye'de ormancılık ve milliyetçilik tartışmaları üzerinden incelenecektir. İtalyan ve Alman ormancılığından alınan fikirler, ormancılık yoluyla milliyetçiliğin ve otoriterciliğin gelişimini destekledi ve ormancılık ve milliyetçilik arasındaki ilişkiyi de kuvvetlendirdi. Milliyetçi argümanlar, esas olarak "orman davası" ve "yeşil ideal" kavramları etrafında dönen tartışmalarda kendini gösterdi. Örneğin, bu tartışmalar sırasında, ormanlar genellikle "millî servet" olarak sınıflandırılıyordu ve ormanları tahrip etmek ve onlara zarar vermek "vatana ihanet" olarak yaftalanıyordu. Bu koşullar altında, orman sevgisi, vatan ve millet sevgisiyle koşut olarak değerlendiriliyordu. Böylelikle, erken Cumhuriyet döneminde ormancılık fikirleri, otoriter milliyetçiliğin önemli bir parçası haline geldi. Bu çalışmada, erken Cumhuriyet döneminde ormancılık ve milliyetçilik arasındaki ilişkinin öyküsünü anlatmak için siyasî figürlerin demeçleri, ormancılık meslek cemiyetlerinin yayınları, meclis zabıtları, gazeteler ve dergiler incelenecektir. Sonuç olarak, belirli bir grup milliyetçi tarafından kullanılan ormancılık fikirlerinin Türkiye'deki otoriter milliyetçi devlet geleneğinin önemli bir parçası olduğu iddia edilecektir.

SELÇUK DURSUN HAKKINDA:
ODTÜ Tarih Bölümünde öğretim üyesidir. Lisans eğitimini ODTÜ ve University of Texas-Austin'de tamamladı. Osmanlı ormancılığının tarihi üzerine olan doktora tezini Sabancı Üniversitesi'nde 2007 yılında bitirdi. Doktora sonrasında, Wissenschaftskolleg zu Berlin EUME programında ve Zentrum Moderner Orient (ZMO)'da çalışmalar yaptı. Halihazırdaki çalışmaları, Osmanlı İmparatorluğu, Güney Doğu Avrupa ve Türkiye'nin çevre (ekolojik) tarihi üzerine yoğunlaşıyor. Osmanlı çevre ve iktisat tarihi üzerine yaptığı araştırmalar, New Perspectives on Turkey ve History of the Family gibi dergilerde yayınlandı. Son olarak, Osmanlı İmparatorluğunda ve Türkiye'de çevre düşüncesi ve çevreciliğin tarihi hakkındaki makalesi, Lexington Books tarafından 2017 yılında yayınlanan Environmentalism in Central and Southeastern Europe: Historical Perspectives derleme kitabında basıldı.

FOTOĞRAF GALERİSİ

  • Mardin Turu / Aylin Coşkun albümü


  • ALSACE - Güher Demirdöven Albümü


  • Pergamon


  • MOGOLISTAN


  • Beyazsu Şelalesinden Gorgit ve Macahel'e


  • Samos Turu - İbrahim FidanoğluTÜMÜ

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI