ORMAN VE MİLLET >> EBRULİ TURİZM

EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.


UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR
REZERVASYON

   TEL: 0232 464 07 18 - 463 60 43 E-posta: ebrulitur@ebruliturizm.com.tr

ORTA ASYA TURU

 19 Ağustos - 01 Eylül 2018

KAZAKİSTAN- TÜRKİSTAN- ÖZBEKİSTAN- TACİKİSTAN

İONİA ADALARI

15-21 Eylül 2018

KUZEY KIBRIS KÜLTÜR TURU

21-23 Eylül 2018

ALSACE

10 -14 Ekim 2018

ERMENİSTAN-GÜRCİSTAN

02 - 07 Kasım 2018

Görkemli bir coğrafyada binlerce yıllık kültürel miras...

VİETNAM - LAOS - KAMBOCYA

08 Şubat - 19 Şubat (+1) 2019

TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 

ARK. ŞÜKRÜ TÜL'E SAYGIYLA...


DUYURU VE ANILAR...

 
Facebook

ORMAN VE MİLLET

15 Şubat 2018, Perşembe


Tarih Vakfı-İzmir Yedi İklim Söyleşileri (25)

 

Konu: "Erken Cumhuriyet Dönemine Çevre Tarihinden Bakmak: Orman ve Millet"

Konuşmacı:
Selçuk Dursun, ODTÜ Tarih Bölümü

Tarih: 15 Şubat 2018, Perşembe 
Yer: Türkan Saylan Kültür Merkezi, Kıbrıs Şehitler Caddesi No:12 K.7 Alsancak-İzmir
Saat:
19.00

ÖZET:
Orman ve çevrecilik hakkındaki fikirler, erken Cumhuriyet döneminde milliyetçi fikirlerle rahat bir ilişki içindeydi. Milliyetçilik üzerine yazılmış kaynakların bolluğuna rağmen, tarihçiler bu dönemde ormancılıkla milliyetçilik arasında var olan ilişkiyi büyük oranda ihmal ettiler. Bu ilişki, 1930-1950 yılları arasında Türkiye'de ormancılık ve milliyetçilik tartışmaları üzerinden incelenecektir. İtalyan ve Alman ormancılığından alınan fikirler, ormancılık yoluyla milliyetçiliğin ve otoriterciliğin gelişimini destekledi ve ormancılık ve milliyetçilik arasındaki ilişkiyi de kuvvetlendirdi. Milliyetçi argümanlar, esas olarak "orman davası" ve "yeşil ideal" kavramları etrafında dönen tartışmalarda kendini gösterdi. Örneğin, bu tartışmalar sırasında, ormanlar genellikle "millî servet" olarak sınıflandırılıyordu ve ormanları tahrip etmek ve onlara zarar vermek "vatana ihanet" olarak yaftalanıyordu. Bu koşullar altında, orman sevgisi, vatan ve millet sevgisiyle koşut olarak değerlendiriliyordu. Böylelikle, erken Cumhuriyet döneminde ormancılık fikirleri, otoriter milliyetçiliğin önemli bir parçası haline geldi. Bu çalışmada, erken Cumhuriyet döneminde ormancılık ve milliyetçilik arasındaki ilişkinin öyküsünü anlatmak için siyasî figürlerin demeçleri, ormancılık meslek cemiyetlerinin yayınları, meclis zabıtları, gazeteler ve dergiler incelenecektir. Sonuç olarak, belirli bir grup milliyetçi tarafından kullanılan ormancılık fikirlerinin Türkiye'deki otoriter milliyetçi devlet geleneğinin önemli bir parçası olduğu iddia edilecektir.

SELÇUK DURSUN HAKKINDA:
ODTÜ Tarih Bölümünde öğretim üyesidir. Lisans eğitimini ODTÜ ve University of Texas-Austin'de tamamladı. Osmanlı ormancılığının tarihi üzerine olan doktora tezini Sabancı Üniversitesi'nde 2007 yılında bitirdi. Doktora sonrasında, Wissenschaftskolleg zu Berlin EUME programında ve Zentrum Moderner Orient (ZMO)'da çalışmalar yaptı. Halihazırdaki çalışmaları, Osmanlı İmparatorluğu, Güney Doğu Avrupa ve Türkiye'nin çevre (ekolojik) tarihi üzerine yoğunlaşıyor. Osmanlı çevre ve iktisat tarihi üzerine yaptığı araştırmalar, New Perspectives on Turkey ve History of the Family gibi dergilerde yayınlandı. Son olarak, Osmanlı İmparatorluğunda ve Türkiye'de çevre düşüncesi ve çevreciliğin tarihi hakkındaki makalesi, Lexington Books tarafından 2017 yılında yayınlanan Environmentalism in Central and Southeastern Europe: Historical Perspectives derleme kitabında basıldı.

FOTOĞRAF GALERİSİ

  • 3. Yılında Şükrü Tül'ü Anma Etkinlikleri - 2018


  • İzmir Kiliseleri -2018


  • Zeytin'in İzinde Urla Köyleri-2018


  • Mardin Turu / Aylin Coşkun albümü


  • ALSACE - Güher Demirdöven Albümü


  • Pergamon- 2017TÜMÜ

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI