EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.

SAKSONYA TURU

 07 - 11 Aralık 2018 (4 Gece - 5 Gün) 


Nefis bir Saksonya turu, hem de Noel'de!
Doğu Almanya'nın inanılmaz kültür hazineleri ışıldar
ve Noel Pazarları bir sanata dönüşürken...

BÜYÜK GÜNEY AMERİKA

 19 - 30 Ocak 2019 

Brezilya- Patagonya - Arjantin

VİETNAM - LAOS - KAMBOCYA

08 Şubat - 19 Şubat (+1) 2019

 

E N D Ü L Ü S

 25 - 31 Mart 2019

 
TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 Şükrü Tül Facebook Sayfası

UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR

MORA YARIMADASI (PELOPONNESOS)

01-09 Haziran 2019 (Şeker Bayramı)


Ark. Doç. Dr. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

Efsaneler Diyarında, 

Klasik Yunanistan'ın Görkemli Kalıntıları

Sounion Poseidon Tapınağı, Korinth, Nauplion, Mykenai, Tyrins Sparta, Monemvasia, Kalamata, Bassai Tapınağı, Olympia…

TUR PROGRAMI

1.Gün / 18 Ağustos 2018, Cumartesi akşamı : İZMİR / CHIOS- ATİNA  
Akşamüzeri Chios / Sakız Adası'na geçiyoruz. Ada merkezinde keyifli bir akşam yemeği molası verdikten sonra, gece feribotla Pire'ye hareket ediyoruz.

2.Gün/ 19 Ağustos 2018, Pazar SOUNİON - KORİNTH - PALAIA EPIDAUROS
Sabah erken saatlerde Pire Limanına ulaşıyoruz. Bir kahvaltı molasından sonra, muhteşem Poseidon Tapınağı'nın kalıntılarını görmek üzere Sounion burnuna gidiyoruz [50 km, 1 saat]. Perikles zamanında yapılan, Dor tarzı, orijinali 34 sütunlu olan tapınaktan geriye sadece 15 sütun kalmış olsa da, hala çok etkileyici. Fotoğraflarımızı çekiyor, bilgi alıyor ve yeniden yola çıkıyoruz. Korinth Kanalı'ndan geçerek Korinth Antik Kenti kalıntılarını ve Müzesini görmeye gidiyoruz (150 km, 2 saat + Korinth'de öğlen yemeği). Akşam yemeğimiz ile konaklama küçük ve şirin bir sahil yerleşimi olan Palaia Epidauros'ta [60 km, 1 saat]. Bu sakin beldede ilk günün yorgunluğunu atıyoruz.3.Gün/ 20 Ağustos 2018, Pazartesi : EPİDAUROS-NAUPLİON-PALAMİDİ & BOURTZİ KALELERİ  
Sabah kahvaltısından sonra otelden ayrılarak UNESCO Dünya Kültür Mirası olan Epidauros Antik Kenti'ne gidiyoruz [17 km, 20 dk]. Antikçağ'da Sağlık Tanrısı Asklepion'a adanan kutsal alan, binlerce hastanın şifa bulmak için gelip konakladığı bir hac yeri gibiydi. Ören yerinde, Yunan mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan, 55 basamaklı ve 14.000 kişilik Epidauros Tiyatrosu'nu da görüyoruz.

Yol üstündeki Kazarma Myken köprüsüne göz attıktan sonra, Nauplion (Anabolu) kentine gidiyoruz [28 km, 35 dk]. Yunanistan'ın ilk başkenti olan Nauplion'un daracık eski sokakları, bir kartal yuvasını andıran Palamidi Kalesi ve denizdeki Bourtzi Kalesi bize doyumsuz manzaralar sunuyor. Açık olursa Arkeoloji Müzesi de ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Geceyi Nauplion'da geçiriyoruz. Yemekten sonra güzel kentin sokaklarında dolaşmak isteyeceğimize kuşku yok...4. Gün/ 21 Ağustos 2018, Salı: MYKENAİ - MONEMVASİA  
Sabah kahvaltı sonrası bizi müthiş bir Antik Çağ mirası ve görselliği bekliyor. Troya Savaşı'ndan tanıdığımız Agamemnon'un Mykenai Kralı olduğunu biliyor muydunuz? Yunanlıların atası sayılan Mykenai /Akha'ların Minos uygarlığının zayıflaması sonucu yükselişleri ve linear B Alfabesinin çözümlenmesi ile ortaya çıkarılan pek çok bilgi ile buluşuyoruz. Mykenai ve Tiryns Hisarları'ndaki (UNESCO Dünya Kültür Mirası) devasa taşlarla oluşturulan, "kyklopik" surlar, Yunan uygarlığının en eski heykeltraşlık eserlerinden olan "Aslanlı kapı", Schileman'ın ortaya çıkardığı "altın zengini" kral gömütlerini içeren "mezar çemberi", o çağ mimarisinin doruğu kabul edilebilecek Atreus'un kubbeli mezarı başta olmak üzere günümüzden 3600-3200 yıl öncesine uzandıktan sonra Helleniko Piramidi'ni görecek ve günümüzü uzun bir yolculukla tamamlayacağız [207 km. 3 saat]. Geceyi geçirmek için Monemvasia'ya (Menevşe kalesi) gideceğiz. Bu "tek girişli" yarımada üzerindeki muhteşem ortaçağ kalesini, dar sokakları, taş evleri, konakları, Bizans Kiliselerini gördüğümüzde niye bu kadar uzun bir yolu göze aldığımızı anlayacağız.

5. Gün / 22 Ağustos 2018, Çarşamba: SPARTA - KALAMATA - KARDAMYLİ
Sabah kahvaltısından sonra Sparta'ya [90 km, 1,5 saat] gidiyoruz; günümüzden 3200 yıl önce uğruna tarihi değiştirecek bir savaşın başladığı güzel Helene'nin kocası, Sparta kralı Menelaos'un ve çok sonrasında kahraman Leonidas'ın yaşadığı Sparta'da bir yandan Troya Savaşı, diğer yandan Leonidas'ın Pers'lerle savaşı ve Sparta kadınlarından söz ediyoruz. Bir ortaçağ kenti olan, Bizans mimarisi ve kültürünün, belki sadece Athos dağı manastırlarıyla kıyaslanabilecek en muhteşem örneklerini sunan Mystras kalıntılarını gezdikten sonra rotamızı "zeytin diyarı" Kalamata'ya çeviriyoruz [60 km, 1 saat 15 dk]. Günün yorgunluğunu atacağımız ve konaklayacağımız Kardamyli [36 km, 52 dk.] deniz kenarında şirin bir kasaba.


6. Gün / 23 Ağustos 2018,  Perşembe : MESSİNİ - KORONİ - METHONİ - PYLOS - NAVARİN 
Sabah kahvaltımız sonrasında kuzeye yönelecek ve antik Messini kentini ziyaret edeceğiz [70 km, 1,5 saat]. Messini, muhteşem stadionu, tiyatrosu, meclis binası, agorası, sütunlu caddeleri ve Asklepios tapınağıyla Yunan ana karasında benzeri pek az olan bir arkeolojik alan. Ardından güneye yöneliyor ve Messenia yarımadasının doğusunda Koroni [62 km, 1 saat 23 dk] ve batısında Methoni [30 km, 40 dk] Venedik kalelerini ziyaret ediyoruz. Sadece savunma mühendisliğinin şahikası olan bu kaleler değil, onları çevreleyen doyumsuz manzara da bizi büyülüyor. Öğle yemeği sonrasında Pylos'a (Navarin) yöneliyoruz [11 km, 16 dk]. Pylos Kalıntılarını geziyoruz. Nestor Sarayı, Navarin Kalesi- Navarin Savaşı üzerine sohbetlerimiz sonrasında, bu gece konaklama Pylos'da.

7. Gün / 24 Ağustos 2018, Cuma: BASSAİ APOLLON TAPINAĞI - ARKADİA - OLYMPİA 
Sabah kahvaltısından sonra, Voidokilia ve Palaiokastro lagünleri üzerinden, Pan'ın memleketi olan Arkadia'ya gidiyoruz. Burada Korint Tarzı sütunun en eski örneğini barındıran Apollon Bassai Tapınağını (UNESCO Dünya Kültür Mirası) görüyoruz [110 km, 2 saat 15 dk]. Antik çağın belki de en iyi korunmuş tapınağında, Amazon savaşlarının betimlendiği frizler British Museum'da olsa da yapının değerinden hiçbir şey kaybetmediğine şahit oluyoruz. Kendimize, "bu dağ başında, bu muhteşem tapınağın ne işi var ?" diye sormadan edemiyoruz... Bu gece konaklama ve akşam yemeğimiz Olympia'da

8. Gün / 25 Ağustos 2018,Cumartesi : OLYMPİA - ARKADİA - ATİNA   
Sabah kahvaltısından sonraki hedefimiz antik çağın en ünlü "Panhellenik" kutsal alanlarından biri olan Olympia... Burası MÖ 776 yılında ilk olimpiyat oyunlarının yapıldığı ve günümüze kadar gelen yarışmalara adını veren yer (UNESCO Dünya Kültür Mirası). Aynı zamanda "dünyanın 7 harikası"ndan biri olan heykeltraş Phidias'ın ünlü Zeus heykelinin mekanı. Sadece antik kalıntılar değil, muhteşem müzesi de bizi binyıllar ötesine taşıyacak.

Günümüzün diğer kısmında Dor çobanların diyarı gizemli Arkadia'nın dağ köylerine göz atacağımız dönüş yoluna koyulacağız. Lankadia, Vytina rotası üzerinde gezerek bu bölgenin kültürünü kavramaya çalışacağız. 295 km.lik yolculuğun sonunda (yemek molası hariç 4 saat) Atina'ya ulaşıyoruz. Yine Pire'den gemiye binerek Sakız Adası'na hareket ediyoruz.

26 Ağustos 2018, Pazar: Sabah saatlerinde Sakız feribotuyla Çeşme'ye geçiş…
Böylece turumuz sona eriyor! Yine farklı rotalarda, yine keyifli ve doyumlu bir geziyi paylaşmış olmanın hazzıyla vedalaşıyoruz… 

TUR FİYATI: 
İki kişilik odada kişi başı: 1100,- Euro + Feribot biletleri  
Tek kişilik oda farkı: 300,- Euro + + Feribot biletleri

TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR: 
* Atina'dan başlayıp, Atina'da biten tüm transferler ve turlar,
* 6 gece, 2*, 3* ve 4* otellerde konaklama,
* Otellerdeki sabah kahvaltıları,
* Bir akşam yemeği,
* Danışmanlık ve Türkçe rehberlik,
* Müze ve ören yeri girişlerinde yerel rehber,
* Yunanistan'da otellerde ödenmeye başlanan şehir vergileri
* Otoban ve köprü geçiş ücretleri,
* Seyahat sigortası.

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR:
* İzmir / Çeşme / Sakız gidiş ve Atina / Sakız Adası - İzmir olmak üzere gidiş-dönüş feribot biletleri
* Öğle yemekleri ve içecekler,
* Biri hariç akşam yemekleri,
* Programdaki müze ve ören yeri giriş ücretleri (Yaklaşık 80,- € civarında),
* Yurt dışı çıkış harcı (15,- TL)
* Kişisel harcamalar,
* Vize ücreti.

ÇOK ÖNEMLİ NOTLAR
** Kişi sayısı henüz belli olmadığı için Çeşme'ye transfer konulmamıştır. Transfer ücreti kişi sayısına bağlı olarak belirlenir.
** Chios ( Sakız Adası ) / Pire arasında çalışan feribotlarda pulman koltukta seyahat etmek mümkün olduğu gibi kamarada konaklama olanağı da vardır. Yaklaşık 5-7 saat arasında bir deniz yolculuğu söz konusudur. Kamara veya Pulman biletleri yolcuların tercihine göre alınacaktır. Fiyatlar 100- 200 Euro arasında değişmektedir.
** Bu tur Yunanistan Adaları için en yüksek sezonda planlandığı için maalesef otellerde yer bulmak çok zordur. Epidavros ve Kardamila'daki otellerimiz 2* ayarındadır. Misafirlerimizin bu hususu göz önüne alarak kayıt yaptırmalarını özellikle rica ediyoruz.
 


FOTOĞRAF GALERİSİ

Albümü görüntülemek için tıklayınız.

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI