EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.

REZERVASYON


 Tel:+90 (232) 464 07 18 - 463 60 43 Cep: +90 549 717 17 40-41 E-mail: ebrulitur@ebruliturizm.com.tr

TUNUS TURU (VİZESİZ)

 20 - 23 Şubat 2019

3 Gece-4 Gün , tüm turlar + 2 öğlen yemeği ve 2 akşam yemeği + Tunus Gecesi (Yemek ve Showlar) dahil...

BÜYÜK GÜNEY AMERİKA

 19 - 30 Ocak 2019 

Brezilya- Patagonya - Arjantin

VİETNAM - LAOS - KAMBOCYA

08 Şubat - 19 Şubat (+1) 2019

 

E N D Ü L Ü S

 24 - 29 Mart 2019

 
GÜNEY İTALYA

03 - 07 Mayıs 2019,  4 Gece - 5 Gün

PUGLİA -  AMALFİ KIYILARI - NAPOLİ

 
KENYA-ZANZİBAR

 01-08 Haziran 2018

8 Gece-9 Gün 

TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 Şükrü Tül Facebook Sayfası

UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR

MİLETOS - DİDYMA

24 Şubat 2019, Pazar


Fiyatı: 130.- TL


Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında


Menderes'in hayat verdiği topraklar...
İoniaʼnın parlak zamanları...


TUR PROGRAMI:

Sabah saat 07.30'da Karşıyaka / Bostanlı vapur iskelesi önündeki (deniz tarafında) tramvay durağının arkasındaki Havaş Durağında , 08.00'de ise Alsancak/Lozan Meydanı'nda gezginlerimizle buluşuyoruz. Aracımızla Aydın istikametinde yol alırken, gevrek-tostlarımızla kahvaltımızı yapıyoruz. Güzergahımız üzerinde bulunan; Bademgediği Tepesi (Puranda), Metropolis, Cellat Gölü, Belevi Mausoleionu, Söke ve diğer yerler üzerine sohbet ederek ilerliyoruz.

İlk durağımız, Ionia'nın, belki de Arkaik Dönem'de tüm Yunan dünyasının en muhteşem şehri Miletos olacak. Önceleri Girit-Minos kenti olan, Hititler zamanında Akha'ların Anadolu'daki başkenti Milawanda adını alan, Arkaik Dönem'de Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi ve Karadeniz sahillerinde 90'dan fazla koloni kentinin kurucusu İon'ların gözbebeği bir şehirden bahsediyoruz... Atinalı yazar Phrinikhos, şehrin Pers'lere karşı direnemeyip yenik düşmesinin öyküsünü "Miletosʼun Düşüşü" adıyla sahnelemiş. Bu tragedya kendileri de İon olan Atinalılar arasında öylesine bir yeis oluşturmuş ki, "halkı böylesine üzüp perişan ettiği" gerekçesi ile yazar 1000 drakhmilik cezaya çarptırılmış ve oyun yasaklanmış. Belki de dünyanın ilk sansürü…

Günümüzde "kent plancılığı"nın öncüsü kabul edilen Miletos'lu Hippodamos'un yaptığı planlamayla oluşan kent uzun yıllar önemini korumuş. Büyük yıkımdan sonra da Menderes nehri tarafından "yutuluncaya" kadar varlığını sürdürmüş. Ören yerinde göreceğimiz yerler arasında; kentin harika tiyatrosu, agorası, bouleuterionu, heroonları, hamam ve gymnasionları, kutsal caddesi, limanlarını sayabiliriz. Bu önemli yapıların orijinal biçimleri üstüne sohbet ederken, buluntuların bir kısmının Berlin Pergamon Museum'a taşınışından da bahsedeceğiz. Kazı buluntuları sadece Berlin ve British Museum'u değil, İstanbul ve İzmir Arkeoloji Müzelerini de doldurmuş. Son yıllarda gün ışığına çıkarılanlar ise Milet Müzesinde korunuyor. Gezeceğimiz bu müze, ören yerinde gördüğümüz buluntulardan çok daha eskilerine de ev sahipliği yapıyor.

İnsanın ruhunu okşayan ve derinden etkileyen bir mimari eserin büyük olmasının şart olmadığını olağanüstü zerafetiyle kanıtlayan Balat İlyas Bey Camii ve külliyesi de bugünkü rotamızın içinde yer alıyor.

Biraz geciken yemek molamızı Didim'de vereceğiz. Sonra da antik çağın en önemli kehanet merkezlerinden biri olan, "8. harika" diyebileceğimiz Didyma Apollon tapınağını hayranlıkla dolaşacağız. Her ne kadar antik dünyanın 3 büyük tapınağı arasında yer alıyorsa da, diğerleri hemen hiç korunmadığı için, görkemli bir tapınağı görebileceğimiz tek yer burası. Kutsal avlu kapısı üstündeki 70 tonluk yekpare mermer bloğun antik çağdan bilinen en büyük parça olduğunu söyleyebiliriz. Çevresindeki diğer kutsal alanlarla birlikte Miletos şehrine bağlı olan tapınakla şehir arasında uzanan, iki tarafı heykellerle süslü bir "kutsal yol" olduğunu da biliyoruz. Didyma Apollon tapınağı bize "azamet"in ne demek olduğunu bir kez daha gösterecek…

Gezecek, görecek, bilgi alacak ve bol bol fotoğraf çekeceğiz. Günün sonunda keyifli bir turu tamamlamış olarak İzmir'e geri döneceğiz...

TUR FİYATI: 130.- TL
FİYATA DAHİL OLANLAR: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık hizmeti, sabah araçta gevrek tost ikramı
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Ören yeri ve müze giriş ücretleri, öğle yemeği.

NOTLAR:
** Turlarımıza katılım tek araçla sınırlıdır.
** Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
** Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
** Günübirlik turlarda koltuk numarası verilmez
** Tura son kayıt tarihi, 22 Şubat 2019, Cuma günüdür.
** Hava durumuna uygun rahat giysiler ve ayakkabılar giymeyi, "Müze Kart"ınızı yanınıza almayı ihmal etmeyin...
** Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
* Son müracaat tarihine kadar yapılan iptallerde ücret kesintisiz iade edilir.
* Daha sonra veya tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
* Turlarımız hafif yağmur ve soğuk hava nedeniyle iptal edilmez.
* Şiddetli hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, ücretler kesintisiz olarak iade edilir.KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI