EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.

SAKSONYA TURU

 07 - 11 Aralık 2018 (4 Gece - 5 Gün) 


Nefis bir Saksonya turu, hem de Noel'de!
Doğu Almanya'nın inanılmaz kültür hazineleri ışıldar
ve Noel Pazarları bir sanata dönüşürken...

BÜYÜK GÜNEY AMERİKA

 19 - 30 Ocak 2019 

Brezilya- Patagonya - Arjantin

VİETNAM - LAOS - KAMBOCYA

08 Şubat - 19 Şubat (+1) 2019

 

E N D Ü L Ü S

 25 - 31 Mart 2019

 
TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 Şükrü Tül Facebook Sayfası

UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR

KLAROS - KOLOPHON - NOTİON

18 Kasım 2018, Pazar


Fiyatı: 100,- TL


Ark. Nezih Aytaçlar danışmanlığında

 

TUR PROGRAMI

Sabah saat 07.30'da Karşıyaka/ Bostanlı Vapur İskelesi deniz tarafındaki tramvay durağının yanındaki tali yolun üstündeki Havaş durağında, saat 08.00 'da Alsancak / Lozan Meydanı'nda buluşarak yola çıkıyoruz. Menderes yolu üzerinden giderek, Kolophon'daki (Değirmendere) Çınar ağacının altında çay molası veriyoruz. Gevrek - tostlarımızla kahvaltımızı yapıyoruz.

İlkçağın en eski kentlerinden birisi olduğu söylenmesine rağmen, İonia'nın az bilinen bir yerleşimi olan Kolophon Ören yerinde çam ağaçları arasında dağılmış kalıntılar arasında bilgi alarak dolaşıyoruz. 1900'lerde yapılan kazıları; konut temellerini, ana tanrıçaya adanmış bir kutsal alan olan Metroon'u görüyoruz. Deniz kıyısında olmayan tek İyon kenti Kolophon olsa gerek. İyon kentleri ve Kolophon'lular üzerine sohbet sonrasında Klaros'a gidiyoruz.


Kolophon Lebedos ve Notion kentleri arasında bir tapınım yeri olan Klaros öreni 1950 Louis Robert kazılarından ortaya çıkan heykellerin son yıllarda yapılan replikalarının sergilendiği yepyeni bir açık hava müzesi niteliği kazandı. İlkçağın önemli kutsal alanlarından olan Klaros, bu yeni yüzüyle izleyicileri bekliyor. Bilindiği gibi Apollon'un kehanet/fal merkezi olan Klaros, aynı zamanda Doğu'da Danuniya/Adana ülkesine göç eden halklara önderlik eden Mopsos'un da yurdu. Ören yerindeki dev Heykel kalıntıları ve replikaları arasında bir tur yapacağız. Öğle yemeği için mola verdikten sonra bizi Notion Ören yeri bekliyor.

Notion, yaklaşık 55 derecelik dik bir tepenin üstünde bulunuyor. Patika yollardan ulaşacağız bu ören yerine. Heredotos'un andığı Aiol şehri Notion ile aynı yer olup olmadığı günümüzde tartışmalı bu şehir, Attika- Delos deniz birliği üyesiydi. Notion başlangıçta Kolophon şehrinin limanıyken, daha sonra bağımsız bir şehir olmuştu. Magnesia Savaşında Romalıların yanında yer aldığı için özerk bir statüye sahip olan kent, bir ayaklanma sonrasında Roma'nın eline geçer. Kolophon'a göre sosyo ekonomik açıdan daha güçsüz olan kentin para bastırmadığı sanılıyor. Kolophon ile ortak vatandaşlık antlaşmasına da sahip olan bu antik şehirde sur duvarlarının mermerden yapılmış görkemli kalıntılarını, Athena Polias tapınağından arta kalanları, küçük bir kısmı görünen Bouleuterion /meclis binasını ve tiyatrosunu göreceğiz.

Notion'un bulunduğu tepeden bir yönden Ege Denizini ve Sisam / Samos Adasını, diğer yönden Klaros 'u fotoğraflayarak gezimizi sonlandıracağız.
 

TUR FİYATI: 100 ,- TL
FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık, sabah gevrek tost ikramı.
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği, içecekler, ören yeri girişleri (Müze Kartlarınızı yanınıza almayı unutmayınız)

DİKKAT : BU TUR PROGRAMINDA ÖREN YERLERİ GEZİLECEKTİR. Bu program açık havada, Kolophon ve Notion'da dağda ve patikada yürüyerek yapılacak bir gezidir. Yürüme sorunu olanlar için zorlayıcıdır. Katılmak isteyen konukların bu konuyu dikkate almalarını rica ederiz

NOTLAR:
* Turumuz tek araçla sınırlıdır.
* Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
* Günübirlik turlarda koltuk numarası verilmez.
* Rezervasyon tur bedeli ödenince kesinleşir.
* Son müracaat tarihi 16 Kasım 2018, Cuma günüdür. 
* Konuklarımızın yürüyüş koşulları ile hava durumuna uygun giysiler ve ayakkabılarla gelmesini tavsiye ederiz.
* Rezervasyon yaptırırken programı okumayı - başlangıç saatlerini ve biniş yerinizi kontrol etmeyi unutmayınız.
* Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI:
* Tura son kayıt tarihi olan 16 Kasım gününe kadar iptallerde ücret iade edilir.
* Daha sonra veya herhangi bir nedenle tur sabahı yapılan iptallerde yahut son dakikada tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
* Şiddetli hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI