KAZAKİSTAN- TÜRKİSTAN- ÖZBEKİSTAN- TACİKİSTAN >> EBRULİ TURİZM

EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.


UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR
REZERVASYON

   TEL: 0232 464 07 18 - 463 60 43 E-posta: ebrulitur@ebruliturizm.com.tr

ORTA ASYA TURU

 19 Ağustos - 01 Eylül 2018

KAZAKİSTAN- TÜRKİSTAN- ÖZBEKİSTAN- TACİKİSTAN

İONİA ADALARI

15-21 Eylül 2018

KUZEY KIBRIS KÜLTÜR TURU

21-23 Eylül 2018

ALSACE

10 -14 Ekim 2018

ERMENİSTAN-GÜRCİSTAN

02 - 07 Kasım 2018

Görkemli bir coğrafyada binlerce yıllık kültürel miras...

VİETNAM - LAOS - KAMBOCYA

08 Şubat - 19 Şubat (+1) 2019

TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 

ARK. ŞÜKRÜ TÜL'E SAYGIYLA...


DUYURU VE ANILAR...

 
Facebook

KAZAKİSTAN- TÜRKİSTAN- ÖZBEKİSTAN- TACİKİSTAN

19 Ağustos - 01 Eylül 2018 (Kurban Bayramı)


Fiyatı:  İki kişilik odada kişi başı : 3.500,- USD       


Orta Asya'da büyülü bir dünyaya yolculuk...

 13 Gece - 12 Gün  

ALMAATA (1+) - TARAZ- SAYRAM - CİMKENT (2) - OTRAR - TÜRKİSTAN - OTRAR- TAŞKENT (1) - ÜRGENÇ - KHIVA (1) - BUHARA (2) - SEMERKAND (2) - TACİKİSTAN - PENJİKENT (1) - DUŞANBE (2) - HİSSOR

Tüm iç ve dış hat uçuşları, 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklamalar, sabah-öğlen-akşam yemekleri, tüm turlar, müze ve ören yeri giriş ücretleri fiyata dahil ve vizesiz!


TUR PROGRAMI :

Yolculuk : 19 Ağustos 2018, Pazar / İZMİR- İSTANBUL - KAZAKİSTAN / ALMAATA
İzmir Adnan Menderes Hava Limanı iç hatlar terminalinde buluşarak, TK 2327sefer sayılı uçuş ile saat 16.05 'da İstanbul'a uçuyoruz. İstanbul Atatürk Hava Limanı'ndan Almaata'ya uçuşumuz yine THY ile (TK 350) saat 21.00 'de. Yaklaşık beş saat 40 dakikalık bir uçuşumuz var.

1.Gün: 20 Ağustos 2018, Pazartesi / ALMAATA - TARAZ

Yerel saat ile sabah 05.25'de Kazakistan'ın eski başkenti ve Orta Asya'nın en gelişmiş kentlerinden biri olan Almaata'ya varıyoruz. Rehberimizle buluşuyor ve otele transfer oluyoruz. Kahvaltı ve kısa bir dinlenme molasından sonra Almaata şehir turuna başlıyoruz; Almaata, 1854 yılında Rusların doğuda sınır kalesi olarak kurduğu bir şehir olmasına karşın, bugün 2 milyonu geçen nüfusu ile Orta Asya'nın en gelişmiş ve kozmopolitan bir kentidir.


Cumhuriyet Meydanında bulunan Bağımsızlık Anıtı, Abai Tiyatrosu, Ünlü mimar Andrei Zenkov'un tasarımı olan ve dünyanın en büyük ahşap kilisesi olarak bilinen Göğe Yükseliş Katedrali, 2. Dünya Savaşında Moskova'ya saldıran tankları durduran Panfilov Kahramanları anısına yapılan Zafer Anıtı, Panfilov Parkı, Ulusal Müzik Enstrümanları Müzesi, Merkez Camii göreceğimiz yerler arasında. Almaata'nın ruhunu yansıtan en tipik yerlerden biri olan Yeşil Pazar'ı da görmek istiyoruz. Bu arada Almatı sözcüğünün "elma bakımından zengin" anlamına geldiğini söylemeden geçmemeliyiz. Bu adın Sovyet dönemindeki Rusça biçimi olan Alma-Ata ise "elmanın atası" anlamındadır. Bölge gerçekten de yaban elması türleri bakımından büyük genetik zenginliğe sahiptir ve yaban elmasının vatanı da büyük olasılıkla aynı bölgedir..

Almaata turumuzun son bölümünde kentin ve Kazakistan'ın simgelerinden biri olan Kok Töbe Parkı'na gidiyoruz. Deniz seviyesinden 1100 metre yükseklikteki dağa teleferikle çıkıyoruz. Almata'yı ve çevreyi kuşbakışı seyrediyoruz. Ardından şehre iniyor ve yerel bir restoranda akşam yemeğimizi yiyoruz. Sonra da konaklama için otele gidiyoruz.

2. Gün: 21 Ağustos 2018, Salı / ÇİMKENT-  SAYRAM - TARAZ
Sabah Air Astana seferi ile 07.35'de Çimkent'e uçuyoruz. Yaklaşık 1,5 saatlik uçuş sonrasında saat 09 gibi Çimkent Havalimanına iniyoruz. Aracımızla 20 km.lik bir yolculuk ile Sayram'a gidiyoruz.


Sayram (eski Ispidzhap), Karahanlı Devleti dönemine ait (840-1212) Türk eserlerinin yoğun olduğu bir kent. Hoca Ahmet Yesevi de burada dünyaya gelmiş (1093-1166). Ahmet Yesevi'nin babasına ait olan İbrahim Ata Türbesi ile annesi Ayşe Hanıma ait olan Karaşaş Ana Türbesini ziyaret ediyoruz. Mirali Baba Türbesi, Hz. Hızır Mescidi Minaresi, Hoca Salih Türbesi, Kazı Bayzovmi Türbesi, Abdülaziz Han Türbesini (14.yy ) de gördükten sonra, mümkün olursa ünlü Doğu Pazarı'na gitmek istiyoruz.

Sayram ziyaretlerinden sonra Taraz 'a hareket ediyoruz (170 km ). Şehrin diğer adları Talas ve Dzamboul . Türklerin İslamiyeti kabul ettikleri ünlü Talas savaşı (751) bu bölgede gerçekleşmiş. Taraz 'da bizi yine Karahanlı mimarisinin örnekleri bekliyo. Öncelikle Akyrtas Arkeoloji Kompleksi'ne gidiyoruz. Akyrtas, tarihi ipek yolunun önemli duraklarından birisi. Yüzlerce yıl kuzey ipek yolundan geçen kervanları ağırlamış. Günümüzde Unesco Dünya Kültür Mirası olarak koruma altında.

Taraz'da Karahanlı dönemine ait olan, Alpaslan'ın kızı Ayşe Bibi Hatun Türbesi (XII. yy başı, Alparslan'ın kızı, Karahanlı Şems-ül Mülk-Nasr bin İbrahim'in, 1068-1080, hanımı, şehir dışında park içinde), Balacı-Babadja Hatun Türbesi (XII. yy başı, Evliya Ata Türbesi (XI. yy, Karahanlı Barak Han'ın oğlu Evliya Ata Kara Han), Tekturmas Türbesi (10yy), Ortaçağ camisini (VI-VIII yy) ve Davudbek Türbesi'ni (1262), ziyaret ediyoruz. Daha sonra Çimkent'e geri dönüyoruz. Konaklama ve akşam yemeğimiz otelde.

3.Gün: 22 Ağustos 2018, Çarşamba / ÇİMKENT - TÜRKİSTAN - OTRAR -  ÇİMKENT
Sabah kahvaltısından sonra otelden ayrılıyor ve otobüsümüzle Kazakistan'ın güney kısmına, Türkistan'a geçiyoruz. Yolculuğumuzu uzak noktadan geriye dönüş şeklinde yapacağız. İlk durağımız 170 km mesafedeki Türkistan kenti. Eski adı Yesi olan Türkistan şehrinde ilk büyük Türk mutasavvıfı unvanını taşıyan Hoca Ahmed Yesevi (1093-1166) Türbe Kompleksi'ni ziyaret ediyoruz. Yapımına Timur tarafından 14. yüzyılda başlanan türbe zamanla birçok ilave ve restorasyonla zenginleştirilmiş. Dikdörtgen şeklindeki türbenin yüksekliği 38,7 metre. Mozaikleri Şiraz'dan, taşları İsfahan'dan gelmiş. Günümüzde Unesco Dünya Kültür Mirası olan ve İslam aleminin önemli hac ve ibadet yerleri arasında bulunan Hoca Ahmet Yesevi kompleksinde; Türbe, Hamam, Hoca Ahmet Yesevi'nin yer altında yaşadığı ve sonra Cuma Mescidine çevrilen alan, surlar göreceğimiz yerler arasında...

Sonra güneye dönerek yaklaşık 90 km bir yolculuk sonrası ipek yolunun önemli duraklarından bir diğeri olan ve Unesco Dünya Kültür Mirası listesindeki Otrar'a geliyoruz. Otrar (Farab, Yengikent) Farabi'nin (872-951) doğduğu, Timur'un (1336-1405) öldüğü kenttir. Kuruluşu İ.S. 1. yüzyılda Kangju Kırallığı dönemine uzanır. Ayrıca Türk Harezmşahlar Devleti hükümdarı II. Muhammed'in şehir valisi İnalcık'ın, Moğol kaanı Cengiz'in kervanını 1217 yılında yok ederek Moğol istilasını başlattığı yer de burasıdır. . Otrar'da Berdibek Sarayı (Timur 1405 yılında burada öldü) Aristan-Bab Anıtkabir (Ahmed Yesevi'nin hocasının kabri) ve Otrar Müzesi'ni (El-Farabi Müzesi /Shauildir köyü) ziyaret ediyoruz. Daha sonra otobüsümüze binerek Çimkent'e geri dönüyoruz. Akşam yemeği sonrasında geceleme Çimkent'teki otelimizde. 

4.Gün: 23 Ağustos 2018, Perşembe / ÇİMKENT - ÖZBEKİSTAN / TAŞKENT
Sabah kahvaltısının ardından Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e gitmek üzere yola çıkıyoruz. Ülkeye giriş yaptıktan sonra öğle yemeğimizi yiyor ve şehir turuna başlıyoruz; 2200 yıllık tarihi boyunca pek çok yıkım ve istila yaşamasına rağmen görkemli medreselerini ve türbelerini koruyan Taşkent'te görülecek yerler arasında; Kukeldaş Medresesi, Kaffal Şaşi Türbesi, Barakhan Medresesi, Abul Kasim Medresesi, Zeynuddin Baba Türbesi, İstiklal Meydanı, Emir Temur Meydanı ve Mozolesi, Çopan Ata Türbesi, Opera ve Bale Tiyatrosu (Aslişer Navaiy), Güzel Sanatlar Müzesi, Taşkent Metrosu, ve Çar Su Pazarını sayabiliriz. Hazreti Osman döneminden kalan en eski Kuran-ı Kerim'in orijinal bir nüshası da günün önemli tanıklıklarından birini oluşturacak. Sonrası akşam yemeği ve konaklama. 

5. Gün: 24 Ağustos 2018, Cuma / ÜRGENÇ - HİVE
Sabah erkenden otelde kahvaltmızı yapıyoruz. Sonra Havaalanına giderek saat 07.40'da Ürgenç'e uçuyoruz. Varışımız 09.20'de. Bizi bekleyen aracımızla Hive'ye transfer oluyoruz. Hive Unesco Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan küçük, büyülü bir şehir ve adeta bir açık hava müzesi. Şehir turumuzda göreceğimiz başlıca yerler; Hive Surları, İç Han Kale, İsfendiyar Sarayı, Hüdayar Han Sarayı, Medrese Camisi, Cuma Camisi, Kuriniş Han, Muhammed Emin Han Medresesi, Rafanek Medresesi, Kalta Minare, İslam Hoca Minaresi ve Medresesi, Palvan-Kâri Külliyesi, Abdül Baba Külliyesi, Şay-ı Kalender Baba Türbesi, Muhammed Rahim Han Medresesi, Emir Tur Medresesi, Arap Han Medresesi, Pehlivan Mahmut Türbesi, Üç Evliya Türbesi, Kutluk Murat İnak Medresesi, Taşkale Kervansarayı, Müzik Müzesi, Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Allah Kulu Han Medresesi ile Kervansaray… Sonrası akşam yemeği ve Hive'deki otelimizde geceleme. 

 

6. Gün: 25 Ağustos 2018, Cumartesi / HİVE - BUHARA
Sabah kahvaltısının ardından biraz uzun (480 km ) bir yolculukla Buhara'ya gidiyoruz. Maveraünnehir'de yolculuk yapmak, Amuderya - Siriderya nehirleri görmek, 150 milyon yıllık bir akışa tanık olmak, efsaneleri anımsamak, bu tarihsel coğrafyayı izlemek, yolculuğumuza anlam katıyor. Kayısının anavatanı olan bu topraklarda Ege coğrafyasındaki bitkileri, pamuk tarlalarını görünce şaşırıyor, Kızıl Kum Çölü'nden geçerken çöl yaşamı üzerine sohbet ediyoruz. Kızıl Kum Çölündeki bir vaha kenarında ve İpek yolunun güney güzergâhı üzerinde konumlanan Buhara'ya ulaştığımızda otele giriş yapıyor ve akşam yemeğimizi yedikten sonra dinleniyoruz 


7. Gün: 26 Ağustos 2018, Pazar / BUHARA
Sabah kahvaltısından sonra, tümüyle Unesco Dünya Kültür Mirası olan Buhara kentini gezmeye başlıyoruz. Öncelikle bu kadim kentin çok zengin bir kültür mirasına sahip olduğunu ve hem mimarisiyle hem de yetiştirdiği âlimlerle anıldığını belirtmeliyiz. Semerkand ve Buhara'da İslam dünyasının en ünlü düşünürleri, edebiyatçıları, matematikçileri ve bilim adamları yetişmiştir. Bu kültürel zenginliği günümüze miras olarak gelen muhteşem yapılarda da görebiliyoruz.

Buhara turumuza Ark Kalesi ile başlıyoruz. Poyi Kalon kompleksi, Kalan Minaresi ve Türbesi, Mir Arap Medresesi'ni görüyor, bilgi alıyor, Buhara emirlerinin yazlık sarayını, Seyyid Emir Külal Bahaeddin Nakşibend Türbelerini ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğinden sonra gezimize devamla; Labi Havuz Külliyesi, Nadir Divanbegi Medresesi, Nadir Divanbegi Hanaqasi, Toki Saraffon, Toki Telpakfurushon, Toki Zargaron, Samaniler Türbesi, Eyyüb Çeşmesi, Uluğbek Medresesi ve Buhara Pazarını görüyoruz. Sonrası akşam yemeği ve geceleme .

8. Gün: 27 Agustos 2018, Pazartesi / BUHARA - SEMERKAND 
Sabah kahvaltı sonrasında Semerkant'a yolculuk yapıyoruz. (280 km ) Semerkend'a varışta Gizjduvan Seramik Atölyesini ziyaret ediyor, öğle yemeğimizi yiyor ve İpek Yolu'nun önemli kavşaklarından biri olan, tarih boyunca gezginlerin uğrak yeri ve ortaçağın önde gelen bilim ve sanat merkezi, şeyhler ve alimler şehri Semerkant'a merhaba diyoruz. "Asya'nın Roma'sı " olarak tanımlanan 2700 yıllık kent Semerkand şehir turumuzda; Registan Meydanı, Uluğ Bey Medresesi, Şirdar Medresesi, Tilla Kari Medresesi, Gur-i Emir Türbesi, Bibi Hanım Türbesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Orta Asya'nın en güzeli olan Siyob Pazarı'nı da gezdikten sonra bu günlük turumuzu tamamlıyoruz. Sonrası akşam yemeği ve geceleme.

9. Gün: 28 Ağustos 2018, Salı / SEMERKAND 
Sabah kahvaltımızın ardından Semerkand turumuza devam ediyoruz: Şâh-ı Zinde Türbesi, Uluğbey Resathanesi, Afrasyab Harabeleri Müzesi, Hazret Danyal türbesi, Imam Al Buhari Turbesi'ni gördükten sonra şehrin o büyülü havasını solumak ve çarşılarında alış-veriş için serbest zaman veriyoruz. Geceleme aynı otelde…

10.Gün: 29 Ağustos 2018, Çarşamba / TACİKİSTAN- PENJİKENT 
Sabah kahvaltısından sonra yaklaşık bir saatlik yolculukla Tacikistan sınırında bir kent olan Penjıkent'e gidiyoruz. Her iki yönde de sınır işlemlerinin tamamlanmasından sonra Tacikistan'da karşılanıyoruz. Yaklaşık 30 km.lik bir yolculuk ile Penjikent'e ulaşıyoruz. Penjikent İran şiirinin babası olarak kabul edilen Abu Abdallah Rudaki'nin (858-941) doğum yeridir.
 
Şehir turumuzda Rudaki Müzesi'ni, Yerel Pazarı, Camiyi (Olim Dodhko Camii ve Medresesi), Orta Asya'nın Pompei'si olarak kabul edilen Eski Sogdian kentinin kalıntılarını görüyoruz. 2010 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası kapsamına alınan Eski Penjikent'teki Sarazm Harabelerine de giderek, konut temelleri, içinde Zoroastrian Ateş Tapınakları olan bir saray ve Pazar yerini geziyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Penjikent'de.

11. Gün: 30 Ağustos 2018, Perşembe / DUŞHANBE
Sabah kahvaltı sonrasında Penjikent'ten ayrılıyoruz. Duşhanbe'ye doğru yaklaşık 220 km.lik bir yol katediyoruz. Dağları aşarak minübüsle yapılacak bu yolculukta, Türkiye'de en az bilinen ülkelerden biri olan Tacikistan'ı keşfediyoruz. Deniz seviyesinden 3300 m. yükseklikteki Anzob Geçidinde çok güzel manzaralar seyrediyoruz. Tacikistan'ın başkenti Dushanbe'ye geldiğimizde de şehir turumuzu yapıyoruz. Panoromik turda Somoni Anıtını, Milli Ruh Binasını görüyor, Rudaki Caddesinde yürüyerek gezimizi bu gecelik tamamlıyoruz. Tur sonunda otelimize gidiyoruz.

12. Gün: 31 Ağustos 2018, Cuma / DUŞHANBE - HİSSOR
Sabah kahvaltısından sonra Dushanbe şehir turumuza devam ediyoruz. 2001 yılında açılan ünlü "Museum of National Antiquitie" (Ulusal Antikite Müzesini) ziyaret ediyoruz. Tacikistan'ın gerek Islami döneminde, gerek öncesinde Orta Asya kültürlerinin ne kadar önemli bir kesişme noktası olduğunu ifade eden objeleri görüyoruz. Sergilenmekte olan en önemli eserlerden birisi 14 metre uzunluğunda, Nirvana'da uzanan Buddha heykelidir. Bu heykel 1,400 yıl önce, Afganistan'daki Bamiyan Buddha'ları yaratan Kushan uygarlığında yapılmıştır. Müzeden sonra Kohi Navruz Sarayını ve İsmailiye Tarikatı'nın Kültür Merkezi'ni ziyaret ediyoruz. Botanik Bahçesini, Dushanbe'den 23 km mesafedeki Hissor kentindeki tarihi surları, Kuhna (16.yy ) Medresesini, Tajik Halk Müzesi'ni ve Sufi Aziz Mahdumi Azam'ın Anıt Mezarını  gördükten sonra şehir merkezine dönüyoruz. Bu gece turumuzun son akşam yemeğini paylaşıyoruz. Geceleme aynı otelde.


13. Gün: 01 Eylül 2018, Cumartesi / DUŞHANBE / İSTANBUL - İZMİR 
Sabah çok erken saatte Duşambe Havalimanına gidiyoruz. THY 'na ait TK 255 sayılı seferi ile saat 05.05'te uçuyor ve 08.25 İstanbul'a ayak basıyoruz. THY ile İzmir bağlantısı saat 11.00 'de. ( TK 2318 )

Yeni yerler, kültürler, coğrafyalar ve toplumlar keşfettiğimiz, güzel ve doyumlu bir gezinin sonuna gelirken, sayısız anıyı paylaşmış olarak vedalaşıyoruz…

OTELLERİMİZ :  

ŞEHİRLER GECELEME OTELLER 3-4-5*
Alma Ata 1,5 Rahat Palace 5*  (vb)
Shymkent 2 Rixos Shymkent 5* (vb)
Taskent  1 Miran International 5* (vb)
Khiva 1 Orient Madrasah 3+* (vb)
Buhara 2 Omar Khayyam Boutique (vb)
Semerkant 2 Registan Plaza 4* (vb)
Penjikent 1 Umariyon / economy class hotel  (vb)
Duşanbe 2 Sheraton 5* (vb)

TUR FİYATI : 
İki kişilik odada kişi başı : 3.500,- USD 
Tek kişilik oda farkı : 550,- USD

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER:
* İzmir / İstanbul- Almaata gidiş Duşambe-İstanbul / İzmir uçak biletleri
* Tüm Program boyunca transferler ve turlar
* Programdaki 12+1 gece otel konaklamaları ve kahvaltılar (Almaata'ya varıştaki dinlenme +1 olarak sayılmıştır)
* Programdaki öğle ve akşam yemekleri
* Müze ve ören yeri giriş ücretleri
*Tur boyunca Türkçe rehberlik hizmeti
* Almaata- Çimkent arası iç hat uçak biletleri
* Taşkent/ Ürgenç arası İç hat uçak bileti
* Hive ve Buhara şehrinde folklorik gösteriler
*Acente refakati
* Seyahat sağlık sigortası

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR
* Yurt dışı çıkış harcı ( 15,- TL )
* Kişisel Harcamalar
* Müze ve ören yerlerindeki bireysel fotoğraf ve video çekim ücretleri
* Yerel rehber ve şoför bahşişleri


Birkaç yıl önce yaptığımız bir Özbekistan turundan fotoğraflar...


FOTOĞRAF GALERİSİ

Albümü görüntülemek için tıklayınız.

FOTOĞRAF GALERİSİ

  • 3. Yılında Şükrü Tül'ü Anma Etkinlikleri - 2018


  • İzmir Kiliseleri -2018


  • Zeytin'in İzinde Urla Köyleri-2018


  • Mardin Turu / Aylin Coşkun albümü


  • ALSACE - Güher Demirdöven Albümü


  • Pergamon- 2017TÜMÜ

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI