EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.


UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR
REZERVASYON

   TEL: 0232 464 07 18 - 463 60 43 E-posta: ebrulitur@ebruliturizm.com.tr

ERMENİSTAN-GÜRCİSTAN

02 - 07 Kasım 2018

Görkemli bir coğrafyada binlerce yıllık kültürel miras...

VİETNAM - LAOS - KAMBOCYA

08 Şubat - 19 Şubat (+1) 2019

TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 

ARK. ŞÜKRÜ TÜL'E SAYGIYLA...


DUYURU VE ANILAR...

 
Facebook

GÜNEYDOĞU ANADOLU VE GÖBEKLİTEPE

07- 11 Kasım 2018, Çarşamba - Pazar


Fiyatı:  İki kişilik odada kişi başı: 1.325,- TL + Uçak bileti (6 Taksit olanağı) 


Diyarbakır-Mardin-Adıyaman-Nemrut-Urfa-Gobeklitepe-Harran-Halfeti-Gaziantep

 TUR PROGRAMI:

07 Kasım 2018, Çarşamba : İZMİR / DİYARBAKIR- HASANKEYF- MİDYAT-MORGABRİEL MANASTIRI 
Sabah saat 09.00'da İzmir'den Diyarbakır'a uçuyoruz. Saat 10.45 civarında Diyarbakır'da olacağız. Diyarbakır surları, Ulu Cami gibi önemli birkaç noktaya baktıktan sonra yönümüzü Batman üzerinden HASANKEYF'e çeviriyoruz.


12.000 yıllık tarihiyle geçmişimizin en önemli kentlerinden biri olan Hasankeyf'te, eninde sonunda Ilısu Barajı Gölü altında kalacak olan etkileyici manzarayı belleğimize kaydediyoruz. El Rızk Camii, tarihi Hasankeyf Köprüsü, Hasankeyf Kalesini (olabildiğince) geziyoruz. Keyif kahvelerimizi Dicle Nehri kıyısında yudumladıktan sonra MİDYAT'a gidiyoruz. Midyat'ın büyüleyici dokusu içinde dolaşıyor, konukevi'ni (Sıla Evi) görüyoruz. Çarşıya bir göz attıktan sonra Mor Gabriel Manastırına gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama MARDİN'de.

08 Kasım 2018, Perşembe : MARDİN- ADIYAMAN / NEMRUT
Sabah kahvaltısından sonra, doğal yapı ile insan etkileşimi sonucu ortaya çıkan taş mimarisi, benzersiz dini ve geleneksel yapıları ile "kültürel peyzaj alanı" olarak UNESCO Dünya Miras Listesi'ne önerilen Mardin'i tanıyoruz. Öncelikle Mardin Arkeoloji Müzesi'ni geziyoruzöncelikle Mardin Arkeoloji Müzesi'ni geziyoruz. Ardından Ulu Camii, Zinciriye Medresesi, Kasımiye Medresesi, Postane Binası ve Şehidiye Camii'ni görüyor, Mardin mimarisi ve çok kültürlülüğünün en güzel simgelerinden birisi olan Kırklar Kilisesi'ne gidiyoruz. Yöresel lezzetlerden oluşan öğle yemeğinden sonra Mardin sokaklarında yürümeye ve sivil mimari örneklerini görmeye devam ediyoruz. Mardin'in dar sokakları, abbaraları, eski İstiklal Mahkemesi, Cumbalı Ev, Çarşılar (Keresteciler, Bakırcılar, Sipahi), göreceğimiz en önemli gezi durakları arasında yer alıyor. Son olarak Deyr-ül Zafaran Manastırı'nı ziyaret ederek yeniden yollara düşüyoruz.Bu defa yolculuğumuz ADIYAMAN'a! Yaklaşık 2.5 saatlik bir yolculukla Atatürk Barajı'na ulaşıyoruz. Seyir terasından dünyanın dördüncü büyük barajını izliyoruz. Ardından Arsemea Cendere Köprüsü ve Karakuş Tümülüsü'nü görüyoruz. Kommagene Krallığı'nın en önemli kült merkezi olan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası kapsamına alınan NENRUT DAĞI'nda güneşin batışını izliyoruz. Dev heykeller Kommagene krallığını çevreleyen farklı kültürlerin ve dinlerin bir sentezi gibi. Bu heykellerde Pers ve Zerdüşti figürler Yunan Tanrılarına karışırken sayısız fotoğraf çekmek istiyoruz. Hava açık olursa, Nemrut'un zirvelerinden Fırat'ın kaynağını, Toros dağlarını seyrediyoruz… Akşam yemeği ve konaklama Adıyaman'da.

09 Kasım 2018, Cuma: URFA ÇARŞILARI SOKAKLARI - GÖBEKLİTEPE
Sabah kahvaltısından sonra Urfa'ya hareket ediyoruz. Öncelikle şehir merkezine 15 km. uzaklıkta olan GÖBEKLİTEPE KAZI ALANINA gidiyoruz. Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe, bu yıl Bahreyn'in başkenti Manama'da gerçekleştirilen UNESCO 42. Dünya Miras Komitesi toplantısında, UNESCO Dünya Mirası Listesine alındı.2014 yılında yaşamını yitiren Prof. Klaus Schmidt'i saygıyla anarak Göbeklitepe hakkında bilgi alıyoruz. 23 Yıldır süren kazı çalışmaları, Neolitik Devrim ve onu hazırlayan koşullar ile avcı - toplayıcı toplulukların sosyokültürel yapısı hakkındaki görüşlerin sorgulanmasını sağladı. Tamamı yirmi tane olduğu tahmin edilen yuvarlak biçimli yapıların sadece altısı gün ışığına çıkarıldı. Stilize edilmiş insanları tasvir eden T biçimindeki sütunlar, betimlemeler, yapım tekniği, kullanım amacı, insanlığın yerleşim ve tarım kavramlarından çok uzak olduğu varsayılan 12.000 yıl öncesinde bu yapıların nasıl tasarlandığı soruları henüz cevaplanmış değil. Batı dünyası son zamanlarda, Âdem ile Havva'nın burada yaşamış olma ihtimalini sorguluyor. Spekülasyon olsa da Göbeklitepe'nin ne kadar sarsıcı bir etki yarattığını göstermesi bakımından ilginç...


Öğlende URFA'ya geçiyoruz. Yemek sonrası 2015 yılında açılan Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi ile Haleplibahçe Mozaik Müzesi'ni ziyaret ediyoruz. Ülkemizin bu en büyük ve en modern müze kompleksinde (Arkeopark, mozaik ve arkeoloji müzesi) 10.000 kadar eser sergileniyor. Kronolojik bir sıralama ile sergilenen eserler ve görsel canlandırmalar ziyaretçileri insanlık tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor... Arkeoloji Müzesinin yanında inşa edilen Haleplibahçe Mozaik Müzesi ise kadın Amazon'ların tasvir edildiği tek mozaiğe ev sahipliği yapıyor. Savaşçı Amazon Kraliçelerinin betimlendiği mozaikler, dünyanın ilk örneklerinden kabul ediliyor.

Akşam üzeri Urfa kent içi turuna başlıyoruz; Hz. İbrahim'in ateşe atıldığına inanılan BALIKLI GÖL (Halil-ür Rahman Gölü), Ayn Zeliha Gölü, Halil-ül Rahman Camii, Rızvaniye Camii, Gümrük Hanı, Sipahi Pazarı, Kazaz Pazarını görüyoruz. Akşamüzeri, kentin arka sokaklarında geziyor, oldukça zengin bir tarihi doku içinde geleneksel sivil mimari örneklerini görüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Urfa'da. (Akşam arzu eden konuklarımızla Sıra Gecesi'ne gidebiliriz. )10 Kasım 2018, Cumartesi : HARRAN- HALFETİ - GAZİANTEP

Sabah kahvaltısından sonra HARRAN'a gidiyoruz. O Harran ki; Bir zamanlar güzelliği dillere destan imiş. Dünyanın ilk kentlerinin, ilk mabetlerinin kurulduğu ve tarımın başladığı önemli bir bölgenin merkezindeymiş. Dünyanın en eski üniversitesi bu şehirde kurulmuş, Hıristiyanlığın hızla yayıldığı bir zamanda, eski dinlerin son sığınağı olmuştu. İskenderiye'deki bilim yuvaları sönmeye başlayınca, filozoflar Harran'a sığınmışlardı. Harran'da Ay Tanrısı Sin'e ait bir mabet vardı. Söylentiye göre yedi gezegene adanmış yedi şehir vardı ve Harran Sin'e adanmıştı. Kadim Harran Kentini geziyor, zamanın derinliklerinden gelen sesine kulak veriyoruz...Yolumuza devam ediyor ve öğle yemeği molamızı BİRECİK'te veriyoruz. Yemek sonrası Kelaynak Kuşları Üretim İstasyonuna giderek nesilleri tükenmekte olan bu harika kuşları görüyoruz. Nuh Peygamberin bereket sembolü olarak gemisine aldığına inanılan Kelaynakların önemli bir özelliği "tek eşli" olmaları. Öyle ki eşi ölen bazı Kelaynak kuşlarının yemeyi içmeyi terk edip, yada kendini kayalardan aşağı bırakarak intiharı seçtikleri söylenir.. Kelaynak'larla vedalaştıktan sonra Halfeti'ye gidiyoruz. HALFETİ'de müthiş manzaralar içinde bir tekne turu yapıyoruz. Baraj suları yükselirken gerçeküstü görüntülere bürünen köyler ve tarihi kalıntılarla dolu yamaçlar arasında fotoğraf çekmeye doyamıyoruz. Halfeti, dünya üzerinde Cittaslow yani Sakin Şehir ünvanını alan nadir yerlerden. Bir diğer özelliği, tüm dünyada siyah gülün yetişebildiği yerlerden biri olması...

Daha sonra Antep Fıstığı bahçeleri arasından geçerek, Gaziantep'e ulaşıyoruz. Konaklama ve akşam yemeğimiz Gaziantep'te

11 Kasım 2018, Pazar : GAZİANTEP
Sabah kahvaltısından sonra tüm günümüzü Gaziantep'i gezmeye ayırıyoruz. Öncelikle, ZEUGMA MOZAİK MÜZESİNE gidiyoruz. 9 Eylül 2010 tarihinde açılan Müze, gerek bina boyutları, gerekse sergilenen mozaikler bakımından dünyanın en büyük mozaik müzesi. Zeugma Antik Kenti'nden çıkartılan, toplam 2500 m²'lik alan kaplayan ve bu dönemde sanatın ulaştığı zirve noktasının örnekleri olan mozaiklerin yanısıra geç Antik Dönem kiliselerine, Erken Süryani ve Hristiyan ikonografisine ait örnekleri barındırması müzeyi daha da çekici hale getiriyor..
.

Gaziantep, 2015 Yılında, gastronomi dalında, UNESCO "Yaratıcı Şehirler Ağına" girmişti. Böylece dünyanın en önemli mutfaklarından birisi olarak dünya çapında bir kent oldu. Öğlende, Gaziantep'in birbirinden lezzetli yemeklerinin ve baklavalarının tadına bakıyoruz. Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Kent Müzesi (Bayaz Han) ile Gaziantep'in gezilecek pek çok yeri bizleri bekliyor.


Akşam yemeğimiz yine Gaziantep lezzet kültüründen bir deneyime dönüşüyor. Sonrası Havaalanına transfer ve akşam 23.25 uçağı ile Gaziantep'den İzmir'e dönüş...

TUR FİYATI (Vade farksız 6 taksit)  
İki kişilik odada kişi başı 1.325,- TL + Uçak bileti
Tek kişilik oda fiyatı  1.700,- TL + Uçak bileti
İzmir - Diyarbakır gidiş / Gaziantep - İzmir dönüş  bilet fiyatı

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER:
Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık, 4 gece 4*otellerde konaklama, sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri, seyahat sigortası.

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR:
İzmir / Diyarbakır gidiş, Gaziantep / İzmir dönüş uçak biletleri, öğle yemekleri ile içecekler, yollarda alınan yemekler ve içecekler, ören yeri ve müze girişleri, Nemrut'a çıkışta minübüs ücretleri, Halfeti'de tekne turu.

NOTLAR:
* Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
* Rezervasyon ücretin ödenmesi ile kesinleşir.
* Tur aracının büyüklüğü kişi sayısına göre ayarlanır. Küçük araçla yapıldığında koltuk numarası verilmez.
* Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz.
* 1618 sayılı yasa gereği tüm katılımcılarımız sigortalıdır ve sigorta seyahat sırasındaki (akut) rahatsızlanmaları içerir. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
* Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir


BU TURDA GÖRECEĞİMİZ UNESCO DÜNYA MİRASI YERLER:

YER ADI UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde UNESCO Dünya Miras Listesi'ne Alınma Tarihi UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı
Göbeklitepe Tapınağı    2018  
Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri    2015  
Nemrut Dağı   1987  
Mardin Kültürel Peyzaj Alanı  2000    
Harran ve Şanlıurfa 2000    
Gaziantep (Gastronomi)     2015

 

FOTOĞRAF GALERİSİ

  • 3. Yılında Şükrü Tül'ü Anma Etkinlikleri - 2018


  • İzmir Kiliseleri -2018


  • Zeytin'in İzinde Urla Köyleri-2018


  • Mardin Turu / Aylin Coşkun albümü


  • ALSACE - Güher Demirdöven Albümü


  • Pergamon- 2017TÜMÜ

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI