EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.

SAMOS (SİSAM) ADASI

 17- 19 Mayıs 2019, Cuma - Pazar

2 Gece - 3 Gün  

MORA YARIMADASI (PELOPONNESOS)

04 - 09 Haziran 2019 (Şeker Bayramı)

Efsaneler diyarı Mora Yarımadasına, 5 gece-6 gün süreli, görkemli bir kültür turu...
 

KENYA-ZANZİBAR

 01-08 Haziran 2018 (8 Gece-9 Gün)

KESİN ÇIKIŞLIDIR

GÜRCİSTAN & ERMENİSTAN

 01 - 07 Temmuz 2019

6 Gece - 7 Gün

TOSKANA'DA MÜZİK VE RÖNESANS

 24 - 27 Temmuz 2019

ANDREA BOCELLİ KONSERİ
Şair Dante ve Filozof Machiavelli

KAFKAS RÜZGÂRI

TİFLİS (2)- KAZBEGİ (3) - BAKURİANİ (1)

TUR TARİHLERİ
(28 Temmuz- 03 Ağustos 2019) ve (25 -  31 Ağustos 2019)

ORTA ASYA

 9 / 10 - 18 Ağustos 2019

KAZAKİSTAN- TÜRKMENİSTAN- ÖZBEKİSTAN

TÜRKMENİSTAN - ÖZBEKİSTAN

 28 Ağustos - 08 Eylül 2019

 

E N D Ü L Ü S

 26 - 31 Ekim 2019

 
TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 
Şükrü Tül Facebook Sayfası

UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR

GÜNEY İTALYA - PUGLIA

13 - 17 Eylül 2019 (4 Gece - 5 Gün)


Fiyatı:  İki kişilik odada kişi başı: Fiyat yakında...


İtalya'nın farklı bir yüzü…

 Bari - Lecce - Otranto - Alberobello - Ostini - Matera - Salerno -Amalfi - Sorrento -Napoli…

Puglia Bölgesi Adriyatik ve İyonya Denizleri'nin ortasında, 800 km sahil şeridine sahip olan bir bölge. İrili ufaklı, sevimli İtalyan köyleri, uçsuz bucaksız zeytinlikleri, nefis yemekleri, tarihi kalıntıları ve muhteşem deniziyle gezginler için nispeten yeni bir keşif! Bölgede Yunan, Roma, Bizans, Osmanlı ve İspanyol'lardan kalma pek çok eser var. Kiliseler, Orta çağ kaleleri, Barok katedraller ve 17. yüzyıldan kalma yeraltı zeytin değirmenleri, Alborabello'da Harran evlerine benzeyen konik çatılı evler, Ürgüp ile kardeş şehir olan Matera'da kayalara oyulmuş binlerce yıllık evler, tapınaklar gerçekten etkileyici…

TUR PROGRAMI:

13 Eylül 2019, Cuma: İzmir / İstanbul - BARİ

Sabah saat 03.45'de THY ile İzmir'den İstanbul'a uçuyoruz. Bizi PUGLİA bölgesinin başkenti, Adriyatik Denizi kıyısındaki BARİ'ye götürecek uçak İstanbul'dan 08.50'de kalkıyor. Varışımız, 09.55'te. Biraz yorgun olsak da gün bizim ve hemen şehir turumuza başlıyoruz;

BARİ Güney İtalya'nın Napoli'den sonra gelen en büyük şehridir. Cruise gemilerinin yanaştığı limanı oldukça hareketlidir. Noel Baba olarak tanınan Saint Nicolas'ın Antalya Demre'den getirtilen kemikleri San Nicola Bazilikasında olduğu için, Bari Hristiyanlığın hac noktalarından biri olarak ayrı bir önem taşır.

Şehir turumuzda; Liman caddesi (Lungomare di Bari), Avrupa'nın en büyük özel opera binası olan Teatro Petruzzelli, Teatro Margarita, , Palazzo Municipale (Belediye Sarayı), Teatro Piccini, Palazzo de Governo (Hükümet Konağı), Colonna della Giustizia (Adalet Sütunu), Cattedrale di S.Sabina , S.Gregoria, Museo Diocesano, S.Marco Kilisesi, Antalya-Demreli Aziz Nikola'ya adanmış San Nicola Bazilika'sını görüyor, eski kentin daracık kıvrımlı sokaklarında, Ortaçağ'dan kalan mimari doku içinde dolaşıyoruz. Turumuz tamamlanınca otele giriş yapıyoruz.

14 Eylül 2019, Cumartesi: LECCE / OTRANTO
Kahvaltı sonrası Lecce'ye gidiyoruz. Lecce barok mimarinin vücut bulduğu yedi kapılı büyülü bir şehir, adeta bir açık hava müzesi. Sanat eserleriyle Güney İtalya'nın Floransa'sı olarak biliniyor. Ferzan Özpetek'in birkaç ödül alan Serseri Mayınlar adlı fimi burada çekilmişti.

LECCE, aynı adı taşıyan Lecce taşından yapılmış yüzlerce yıllık sokakları, tarihi, canlı sosyal yaşamı, harika denizi, muhteşem yemekleri, konuksever halkı, sokak müzisyenleri ile huzurlu, lirik bir şehir… Troya Savaşından kaçanlar tarafından kurulduğuna dair mitolojik öyküler var. Kaleler Osmanlı yapısı, pek çok sokağın adı Türkçe. Sarı kireç taşından yapılan binalar aydınlatılınc daracık sokakları gece adeta sarıya boyanıyor. Sant'Oronzo Meydanı'ndaki tarihi Roma tiyatrosunda ise sık sık bir oyuna, konsere veya dans gösterisine rastlamak mümkün.

Şehir turumuzda; Piazza Duomo'yu, 16'ıncı yüzyılda yapılan görkemli belediye binasını, cıvıl cıvıl bir meydan olan Piazza Sant'Oronzo'yu, kentin azizi St. Oronzo heykelin, meydanın tam ortasındaki anfitiyatroyu görüyoruz. Lecce'nin ara sokaklarında dolaşırken Osmanlı izleri ile karşılaşıyoruz. Umberto Caddesi'ndeki Basilica di Santa Croce'nin dış yüzeyindeki taş oyma rölyefler, heykelcikler arasında yer alan sarıklı Asker figürü İnebahtı Deniz Savaşı'nda Haçlılar tarafından esir alınan Osmanlı Askerlerini temsil ediyor.

Kağıt biblolardan, fırınlardan, şarküterilerden, yerel makarna çeşitlerinden, bademli kahvesinden burada bahsetmemize pek gerek yok. Tüm Puglia turumuzda ve özelde Lecce'de bunların tadını çıkaracağız nasılsa…

Bugün ikinci hedefimiz, Adriyatik kıyısında tarihi bir sahil kasabası ve limanı olan OTRANTO. Toplam yüzölçümü yalnızca 76 km2 olmasına rağmen, bu bölgedeki en güzel tatil beldelerinden biri sayılıyor. Denizin derin mavi rengi, bembeyaz binaları ve kayalıkları ile adeta bir tablo gibi…

Puglia bölgesindeki çoğu şehir gibi, Otranto'nun da renkli ve karışık bir tarihi var. Antik Yunan ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde, "Hydruntum" adında bir liman kasabasıyken, daha sonra Bizans, Normanlar ve Aragon'lular tarafından yönetilmiş. Otranto, 11 Ağustos 1480 tarihinde Gedik Ahmet Paşa tarafından fethedilmiş ve 13 ay boyunca Osmanlı İmparatorluğunun egemenliğinde kalmış. Bu renkli tarihin izleri ve farklı kültürlere ait miras, günümüzde şehrin hemen her yerinde görülebiliyor.

Turumuz sırasında, sahil şeridini geziyor, Castello Aragonese yani Otranto Kalesini ve şaşırtıcı mozaikleriyle ünlü Romanesk Katedrali görüyoruz. 12. Yüzyılda Pantaleone adlı bir keşiş tarafından yapılan mozaikler Nuh'un gemisi gibi kutsal kitap öykülerinin yanısıra, Büyük İskender ve Kral Arthur da dâhil olmak üzere tarihsel, mitolojik öyküler ve Hristiyanlık öncesi kültürlere ait betimlemeler içeriyor.

Turumuz tamamlanınca, otele gidiyoruz.

15 Eylül 2019, Pazar: ALBEROBELLO / OSTİNİ
Sabah otelde keyifli bir kahvaltı yaptıktan sonra tekrar yollara düşüyoruz. Bugün sıra, konik çatılı evleriyle ünlü ABEROBELLO KASABASI. 1995'da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınmış. Bize Harran evlerini anımsatacak olan, TRULLO adı verilen bu evlerin kökeni, 16. yy.'a dayanıyor. Konik çatılı, harçsız örülmüş duvarları, spiral planları, beyaz ve gri renkleriyle Trulli evleri, Kralın koyduğu ağır vergilerden korunmak amacıyla bulunmuş bir çözüm!

Trulli kasabanın karakteristiği haline geldiği için yapımına devam ediliyor. Günümüzde sayıları 1500 e ulaşmış. San Antonio Kilisesi olarak bilinen Trullo anıtsal girişi ve güllerle çevrili pencereleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Bir şapeli ve çan kulesi bile var.

Bugünkü turumuza devam ederek OSTUNİ'ye hareket ediyoruz. Zeytin ve üzüm bağları arasında, Adriyatik kıyısına hakim bir tepede kurulmuş, "La Citta Bianca" yani "Beyaz Şehir" olarak adlandırılan, Akdeniz mimarisinin yansıdığı ilginç sokakları ile bir inciye benzeyen Ostuni'ye gidiyoruz. Şehrin ana meydanı olan Piazza Della Liberta yani Özgürlük Meydanı'nda bir kahve içimi serbest zaman veriyoruz. Sonra San Francesco Kilisesini ziyaret ediyor ve Via Catterdrale sokağından başlayarak kenti geziyoruz...

Turumuz tamamlanınca otele dönüş ve geceleme...


16 Eylül 2019, Pazartesi: MATERA - SALERNO - AMALFİ - SORRENTO
Sabah kahvaltısından sonra yola çıkarak MATERA'ya gidiyoruz. Geçmişten günümüze en iyi korunmuş kaya yerleşimlerine ev sahipliği yapan Matera, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde ve Ürgüp ile de kardeş şehir. Kent bıçakla kesilmiş gibi üçe bölünmüş. Bir tarafı yeni ve modern yüzü, bir tarafı barok, diğer tarafta taş devrinden beri kullanılan mağaraları, evleri ile Sassi de Matera bölgesi! Sassi evleri, Basilicata ve Apulia bölgesine has kalkarenit kayaların oyulmasıyla oluşturulmuş. Bu bölgede irili ufaklı, kimisi bitişik 150 kilise olduğu söyleniyor. Kayalara oyulmuş olan bu kiliselere "Le Chiese Rupestri" adı veriliyor.Matera'nın yeniden doğuşunda bir sürgün hikayesi var; Antifaşist ressam, yazar, doktor Carlo Levi bölgeye 1935-1936 yıllarında sürgüne gönderilmiş. Bölgenin yoksulluğundan, cehaletinden çok etkilenip "Christo si e fermato a Eboli", "İsa Bu Köye Uğramadı" adlı kitabını yazmış. Kitaptan sonra bölgenin durumu, ülkenin dikkatini çekmiş..

1964 yılında ünlü İtalyan Yönetmen Pier Paolo Pasolini "Vangelo Secondo Matteo" filmini burada çekmiş. 2004 Yılında vizyona giren Mel Gibson'un Yönetmenliğini yaptığı "Passion of The Chist" yani "Tutku:Hz İsa'nın çilesi" de burada çekilmişti.

2019 yılı Avrupa Kültür başkenti ilan edilen Matera'da, iyi bir düzenleme içinde 3 saatlik panaromik turumuzu yapıyoruz. Kentin farklı bölgelerindeki önemli yapıları, Sassi Mağara Evlerini ve Chiese Rupestri kiliselerini görüyoruz.

Turumuz tamamlanınca, Salerno / Vietri sul Mare üstünden Bufalo Mozzeralla tadımı da yaparak Amalfi kıyılarına ulaşıyoruz. Bu gece konaklama SORRENTO'da.

17 Eylül 2019, Salı: SORRENTO - NAPOLİ
Sabah kahvaltısından sonra Sorrento'dan Napoli'ye hareket ediyoruz. Amalfi Sahili'nde, Nerano ve Vietri sul Mare arasında uzanan eşsiz manzaralar içinde ilerliyor, Sorrento, Positano ve Amalfi'yi seyrederek yolculuk yapıyoruz. Panoramik noktalarda kısa molalar veriyoruz.

NAPOLİ'ye ulaştığımızda Castel Nuovo, Palazzo Reale ve Teatro San Carlo gibi önde gelen yerleri göreceğimiz panoramik bir şehir turu yapıyoruz. Sonra hava alanına gidiyoruz. Uçağımız 19.15 de kalkıyor. Napoli, İstanbul, İzmir uçuşlarından sonra ayrılık vakti geliyor. İtalya çizmesinin en uç noktasında, Adriyatik ve İyonya denizlerinin çarpıcı coğrafyasında, İtalya'nın farklı yüzü diyebileceğimiz kentler, köyler, kültürler arasında geçirdiğimiz dört günün tadı damağımızda kalıyor…

TUR FİYATI
İki kişilik odada kişi başı: Yakında
Tek kişilik oda fiyat farkı: 

UÇAK BİLETİ: Katılımcı sayısı 15 kişiye ulaştığında grup bileti alınacaktır.

OTELLER:
03/05/19 - 06/05/19 HOTEL MINERVA 3 (www.tariffehm.altervista.org)
06/05/19 - 07/05/19 HOTEL MARY 4 (www.hotelmaryvico.com)

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER:
 Yukarıda belirtilen 3 ve 4 otellerde 4 gece oda/kahvaltı konaklama
 Bari'de 1 adet öğle yemeği
 Tur boyunca Türkçe rehberlik + yerel rehber
 Matera'da Mozzerella tadımı
 Tur boyunca klimalı otobüs
 Seyahat Sigortası (65 yaş üstü sürprim ücreti alınır)

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR
 Uçak biletleri
 Yurt dışı çıkış pulu
 İtalya vize ücreti
 Yukarıda belirtilen (Bari) dışındaki öğle ve akşam yemekleri ile tüm içecekler
 Müze ve ören yeri girişleri
 İsteğe bağlı şoför ve rehber bahşişleri,
 Kişisel ekstralar ve harcamalar
 65 yaş üstü katılımcılarda sigorta sürprim farkı alınır.

NOTLAR:
 Yurtdışına çıkış için en az 6 ay geçerli pasaport olması zorunludur.
 10 Yıldan eski pasaportlar yurtdışına yapılan seyahatlerde geçerli değildir ve tur hareket tarihinden önce yenilenmesi gerekmektedir. Yırtık ve yıpranmış pasaportlar ile de giriş yapılamaz.
 Kayıt esnasında; pasaportta geçen isim, doğum tarihi, pasaport numarasının sisteme girilmesi gerekmektedir. Uçak biletleri bu bilgilere göre kesilmektedir. Hatalı bilgi verilmesi nedeniyle oluşacak uçak bileti iptal veya değişikliklerinin no-show bedeli misafirlere yansıtılır.
 Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan acentemiz sorumlu tutulamaz.
 Grup biletlerinde havayolu kuralı geçerli olup, grup bileti kuralı gereği gidiş uçuşu kullanılamaz ise dönüş uçuşu da kullanılamaz.
 Türkiye çıkışlı uçakların genelinde valiz ağırlığı 20Kg'dır. Bu ağırlık uçak firması ve gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Fazla bagaj ağırlık/ fiyat kuralları havayolları tarafından belirlenmekte olup, acentemiz sorumluluğunda değildir.
 Tur programında belirtilen tur güzergâhı örnek güzergâh olup, zorunlu hallerde tur parkurunda ve sıralamasında değişiklik olabilir.
 Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz

 KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI