EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.


UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR
ARK. ŞÜKRÜ TÜL'E SAYGIYLA

Yerelden, Evrensele
Kültür, Sanat ve Arkeoloji...

>> Anı Sayfası
>> Facebook Sayfası

MOĞOLİSTAN TURU ÖNCESİ TOPLANTI VE SEMİNERKonuşmacı: Tarihçi, Yrd. Doç. Dr. Kemal Ramazan HAYKIRAN (Adnan Menderes Üniversitesi, Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı)
Tarih:
10 Ağustos 2017, Perşembe
Saat:
19.00
Yer:
Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi, Alsancak


İSVİÇRE, ALP KÖYLERİ, GÖLLER...

01- 08 Eylül 2017

İONİA ADALARI

16-22 Eylül 2017

DOLİNA BUTİK OTEL - ÇEŞME

Ege'nin mavi pırıltısında, yeşilin gölgesinde, özenli, seçkin bir tatil arayanlara...

LARA ILICA BUTİK OTEL - ÇEŞME

Zerafetin Çeşme'deki adresi...

NORVEÇ FİYORDLARI

30 Ağustos-04 Eylül 2017

TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 

FOCA KOYLARI, ADALARI

16 Eylül 2017, Cumartesi


Fiyatı: 135,- TL


Özel tekne ile

 

TUR TARİHLERİ:

1.TUR : 16 Temmuz 2017, Pazar
2.TUR : 06 Ağustos 2017, Pazar

3.TUR : 16 Eylül 2017, Cumartesi

Derler ki,

Bilinmeyen bir liman ülkesinde
Alev saçlı, yangın bakışlı
Denizkızları yaşar..
Bilinen o ki,
Bu deniz kızları hala,
Her yağmur yağdığında
Yakamoz toplamaya çıkar
Av yasağı zamanı
Poseidon'un ıslak avuçlarında..


TUR PROGRAMI:

Sabah saat 08.30'da Alsancak / Lozan Meydanı'nda, 09.00'da Karşıyaka / Bostanlı İskelesi önünde buluşarak yola çıkıyoruz. Saat 10.00 gibi, Phokaia'dan günümüze eşsiz mesajlar taşıyan; Akdeniz fokları, taş evleri, adaları ve efsaneleri ile "gururlu Phokaialıların" diyarına geliyoruz.. İÖ 7. yüzyılın ortalarından itibaren Phokaialılar, Miletoslularla birlikte Karadeniz ve Akdeniz'e açılarak koloniler kurmuşlar. Altın çağlarını yaşadıkları bu dönemde, dünyanın kültür ve sanat merkezi olmayı başarmışlar. Böylesine gelişmiş bir uygarlığın beldesidir Foça!
 

Yat Limanı'nda teknemize biniyor ve denize açılıyoruz. Hava müsait olursa, meltem yelkenlerimizi dolduruyor ve masmavi sularda sessizce süzülüyoruz. Çaylarımızı yudumlarken, İngiliz Burnu'na doğru ilerliyoruz. Ardından İncir Adası'nda Kybele'yi arıyor, Orak Adası'nda demirliyoruz. Kendimizi serin sulara bırakıp, Foça Koylarının tadını çıkarıyoruz. 

Saat 13.00-13.30 arasında öğle yemeği ikramı başlıyor. Çupra-salata-makarna ve meyveden oluşan cömert bir mönü keyfimizi tamamlıyor...

Öğleden sonra Siren Kayalıkları çağırıyor bizi. Kuş vücutlu, kadın başlı kayaların yansıdığı suları seyrediyoruz.  Ardından Kosova Koyu'na hareket ediyoruz. Kosova Koyu'nda yine deniz molası veriyoruz.  Bu arada çay servisi yapılıyor. Saat 17.00 civarında Fener Adası'na hareket ediyor ve 17.30'da Foça Limanı'na geri dönüyoruz.  Yarım saatlik bir serbest zaman sonrasında İzmir  yolunu tutuyoruz.. 

TUR FİYATI: 135,- TL

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:
İzmir-Foça-İzmir transfer, özel teknemizle yapılan tur programı, öğle yemeği (balık-salata-makarna), acenta refakati.

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:  
Gün boyu alınan alkollü ve alkolsüz içecekler. (Dışarıdan meşrubat getirilmez)

NOTLAR:

** Teknemiz sadece Ebruli Turizm yolcuları içindir. 
** Turun yapılabilmesi için en az 12 kişi gereklidir.
** Erken rezervasyon yaptırmanız rica edilir.
** Rezervasyon ücretin ödenmesi ile kesinleşir.  
** Günübirlik turlarda araçlarda koltuk numarası verilmez. 
** Teknede kahvaltı ikramı yapılmamaktadır.
** Son müracaat tarihi, tur tarihinden 7 gün öncedir. Araç ve tekne rezervasyonları nedeniyle rezervasyon gecikince iptal olmaktadır. 
** Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında ve tarihte değişiklik yapabilir

 

KISA KISA... 

Homeros: Foça, İon'ların Ege sahillerinde kurdukları 12 İon kenti arasında en önemli merkezlerden biridir. Tarihi ve arkeolojik öneminin yanı sıra, Homeros destanında adı geçen mitolojik bir yerleşmedir. 

Adalara gelince;
Foça'nın önlerinde yer alan ıssız adaların adları: Orak Adası, İncir Adası, Kartdere Adası, Fener Adası, Hayırsız Ada ve Metalik Adadır. Orak Adası'nın güney kıyısında uzun bir çalılık kumsal, yine orak ile Hayırsız ve Kartdere' de 80 metre yüksekliğine ulaşan dik yarlar bulunur. Adalar ve çevresindeki koylar, Türkiye'deki son Akdeniz foku kolonilerinden birini barındırır. 

Ve Fok balıkları: Foçalı denizcilerin yüzyıllardan beri süren denizle mücadelesinde, onları yalnız bırakmayan dostları, daima sevimli foklardır. Dünya üzerindeki toplam sayıları 350-400 civarında bulunan Akdeniz fokları dünyada sadece Türkiye, Yunanistan ve Kuzeybatı Afrika sahillerinde yaşamaktadır.  Akdeniz foklarının bir kısmı Foça çevresindeki adaları kendilerine yurt edinmişlerdir. Artan turizm ve balıkçılığa rağmen bu adalardaki mağaraları ve kıyıları, yavrulamak, yavrularını büyütmek, dinlenmek ve güneşlenmek amacıyla kullanıyorlar. Latince adı ' Monachus Monachus' olan Akdeniz fokları karaya çıkma ihtiyacı duyarlar ve yaşadıkları yerlerdeki insan belirtileri onları rahatsız eder. Bu tür, yeryüzünde neslinin tükenmesi tehlikesi bulunan 12 memeli türünden biridir. Foça adalarında yaşayan Akdeniz foklarını korumak amacıyla Aslanburnu ile Deveboynu Burnu arasındaki adalarda 2 mil uzaklığa kadar yaklaşmak, ayrıca fokların görüldüğü Siren Kayalıkları ve Orak Adası'na 100 metreden fazla yaklaşmak yasaklanmıştır.

 

 

FOTOĞRAF GALERİSİ

  • Samos Turu - İbrahim Fidanoğlu


  • Ark. Şükrü Tül'e Saygıyla Toplandık - 2017


  • Kuzey Kıbrıs


  • Japonya'da Sakura Mevsimi


  • Alinda Alabanda (Fotoğraflar: Aylin Yargıcı)


  • Manisa Kültür TuruTÜMÜ

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI