Ebrulitur Konsepti Üzerine

Seyahat acentalarının pıtrak gibi açılıp kapandığı, kültür'ün tedavül değerinin olmadığı çalkantılar arasında, kendi tarihçemizin 20 yılını geride bıraktık.

Adım adım gezdik güzel kentimizi, yakın ve uzak çevremizi, tüm Anadolu'yu ve son yıllarda da yurt dışına çok özel turlar yapmaya başladık..

Mekandan zamana- tarihten coğrafyaya- kurumuş nehir yataklarından inançlara, sanata açılan yolları izledik..

Prehistorik Çağlardan Antik Çağlara, Urartu'dan Hitit'lere, Frig'lerden Miken'lilere, Deniz Kavimlerinden Aiol kentlerine, İyon Uygarlığından Likya'ya, Şaman'lardan Selçuklu'ya, Osmanlı'ya uzanırken,  Şamanizm'den Hindu'lara, Maya ve Aztek'lerden Rönesans'a, uygarlık serüveninin peşine düştük! 

Bu seçkin ortamı yaratan, yaşananları mümkün kılan gezginlerimize ve özellikle ilk günden bu yana Ebrulitur ile birlikte olan değerli arkeolog ve tarihçi dostlarımız ile diğer uzmanlarımıza şükran borçluyuz..

Arkeoloji ve doğa gezilerini biz keşfetmiş değiliz kuşkusuz. Ama bu muhteşem konsepti şansı olan küçük mesleki grupların dışında erişebilir bir noktaya getirmekte, özellikle İzmir'de hatırı sayılır bir katkımız olduğu muhakkak. Öte yandan, programlarımızın daima yeniden üretildiğini, evrensel bilgi ve yeni keşifler ile yayınlara ayna  tutmaya çalıştığı o keşif ruhunun da altını çizmeliyiz.
 
Biz gezi programlarını hazırlarken danışmanlarımızla birlikte epey kafa yoruyoruz. Sonra da hedeflediğimiz temayı bir geziye veya yemeğe dönüştürmek üzere senaryomuzu hazırlıyoruz. Soyut fikirleri somut bir performansa dönüştürürken farklı disiplinlerin deneyiminden yararlanıyoruz. Ancak yaptığımız her şey,  esas olarak, sizin de katıldığınız o süreç içerisinde ruh kazanıyor. Yola çıktıktan sonra beklenmedik biçimler alıyor ve yeniden şekilleniyor. Diyebiliriz ki, aynı yere her gidişimizde veya aynı başlıkla yeni bir etkinlik yaptığımızda bile, farklı deneyimler yaşıyoruz. Farkında mısınız, esasında hep birlikte interaktif bir performans koyuyoruz sahneye. Hem öğreniyor, hem yaşıyor, hem yeniden canlandırıyor, bir yandan seyrediyor, öte yandan sayısız fotoğraf ve video çekimi ile belgelerken, yeniden üretiyoruz.

Bir an geçmişten bu güne, diğer bir an bulunduğumuz yerden geriye bakıyoruz. Zamanı ve mekanı aşan özel deneyimler yaşıyoruz...

Yirmi yıldır;

 • İzmir ve Anadolu gezilerinde yeni temalar kurguladık, gerçekleştirdik..
 • Anadolu toprağında nice höyükler, nice müzeler, nice kentler ve dağ başları, göller, kıyılar gezdik,
 • Yaşayan geleneklerin perdesini araladık, dokusundaki kültürel tohumları özenle ayıkladık, tadına vardık, kokladık..
 • Bazen bir heykelden yola çıktık, kimi zaman bir seramik parçasından, bazen bir yemekten, bazen de müzikten..   
 • Hiçbir iddiamız olmaksızın Ararat'ın zirvelerine uzandık,
 • Macahel'e herkesin erişebileceği yollar bulup yüzlerce dostumuzu götürdük,
 • Çoruh Nehri ile aktık, Küre Dağlarında bulutlara karıştık!
 • Tematik gezilerde birçok ilk yaptık. 
 • Ya Göbeklitepe'ye ilk çıkışımızı nasıl anlatsak? Bir peynir minibüsünün içinde sallana sallana gitmiştik tarih kuramını sarsan buluntulara..
 • Kimi yerde traktörlere kimi yerde eşekler ve kağnı arabalarıyla aştık engelleri. 
 • Ve ne güzel seminerler yaptık! Anadolu Arkeolojisi" ile başladık, Sanat Tarihi,  "Ebru Atelyesi" ile devam ettik.  Felsefe  ve "Dinler Tarihi" ile çok özel bir seviyeye ulaştık. İyonya ve Alolis Seminerleri bilincimizde iz bırakırken, Ege Kültürleri, İzmir Üzerine Derinleşmeler, Edebiyatta İzmir, Heykel Sanatı, müzik sunumları ve fotoğraflı paylaşımlarla devam ettik. Son yıllarda da Tarih Vakfı İzmir  Yedi İklim Söyleşilerini gerçekleştiriyoruz...


Ve daha paylaşacağımız çok şey var..

Saygı ve Sevgilerimizle,

EBRULİ TURİZM
                   
 


FOTOĞRAF GALERİSİ

Albümü görüntülemek için tıklayınız.

FOTOĞRAF GALERİSİ

 • 3. Yılında Şükrü Tül'ü Anma Etkinlikleri - 2018


 • İZMİR KİLİSELERİ -2018


 • ZEYTİN'İN İZİNDE URLA KÖYLERİ-2018


 • Mardin Turu / Aylin Coşkun albümü


 • ALSACE - Güher Demirdöven Albümü


 • PergamonTÜMÜ

KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI