EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.

GÜRCİSTAN & ERMENİSTAN

 01 - 07 Temmuz 2019

6 Gece - 7 Gün

TOSKANA'DA MÜZİK VE RÖNESANS

 24 - 27 Temmuz 2019

ANDREA BOCELLİ KONSERİ
Şair Dante ve Filozof Machiavelli

KAFKAS RÜZGÂRI

TİFLİS (2)- KAZBEGİ (3) - BAKURİANİ (1)

TUR TARİHLERİ
(28 Temmuz- 03 Ağustos 2019) ve (25 -  31 Ağustos 2019)

ORTA ASYA

 9 / 10 - 18 Ağustos 2019

KAZAKİSTAN- TÜRKİSTAN- ÖZBEKİSTAN

TÜRKMENİSTAN - ÖZBEKİSTAN

 28 Ağustos - 08 Eylül 2019

 

E N D Ü L Ü S

 26 - 31 Ekim 2019

 
TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 
Şükrü Tül Facebook Sayfası

UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR

BİR ASRIN PENCERESİNDEN BALMUMCU ÇİFTLİĞİ

21 Mart 2019, Perşembe


SEMİNERİMİZ SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE İPTAL EDİLMİŞTİR

 

Konu: Bir Asrın Penceresinden Balmumcu Çiftliği: Oluş Halinde Bir Sosyo-Mekânsal Örüntü ve Akışkan Dinamikler

Konuşmacı: Egemen Yılgür 

Tarih: 21 Mart 2019, Perşembe  

Yer: Türkan Saylan Kültür Merkezi, Kıbrıs Şehitler Caddesi No:12 K.7 Alsancak-İzmir

Saat: 19.00

SÖYLEŞİ HAKKINDA: 
19. yüzyıl başlarında günümüzde İstanbul'un Şişli ve Beşiktaş ilçelerinde yer alan toprakların devlet tarafından satın alınmasıyla kurulan Balmumcu Çiftliği esas olarak Hazine-i Hassa kontrolünde olan geniş bir tarımsal arazidir. Sultan Abdülmecid'in özel tasarrufuyla çiftlik topraklarının bir kısmı ayrılarak Osmanlı yönetici elitleri için Pera ile rekabet edebilecek modern bir yerleşim olması düşüncesiyle Teşvikiye-Nişantaşı semti kurulur. Büyük ölçüde Arnavutlar ve 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında bir grup tarımcı göçmen, çiftliğin muhtelif bölgelerinde, farklı büyüklüklerde tarım arazilerinin kullanma hakkını kiralarlar. Bu durum dağınık konut yapılarından oluşan köy tipi yerleşimlerin bölge genelinde gelişmesine neden olur. 1883-84 yıllarında Bulgaristan'ın Lofça ilçesinden gelen ve meslekleri hamallık olan sekiz muhacir ailenin Taşocağı mıntıkasında kurdukları teneke mahalle ise bölgedeki sosyo-mekânsal dokuyu daha da karmaşık bir hale getirir. Zamanla bu dokuya Anadolu ve İstanbul'un farklı bölgelerinden gelen yoksullar da dahil olacaklardır. Ayrıca tablakarlar başta olmak üzere çeşitli saray-konak çalışanları da bu bölgede arazi kiralar, kiraladıkları arazilerde kısmen tarım icra ederken kısmen de barınma amaçlı konut inşasına yönelirler. Söz konusu farklı toplumsal kümelerin her biri, Balmumcu Çiftliği arazisi üzerinde oluşan sosyo-mekânsal örüntünün akışkan dinamikleri olarak etkileşim içerisine girmişlerdir. Aynı anda izolasyon, karışma, çatışma ve uyum süreçlerinin damgasını vurduğu söz konusu etkileşimsel süreç, çok sayıda arşiv belgesi ve bölgede farklı tarihlerde hazırlanmış olan kayıt defterlerinin analizi üzerinden sosyo-tarihsel bir anlatı olarak inşa edilebilmektedir. Bu sunumda hali hazırda devam eden bu çabanın ilk sonuçları genel hatlarıyla paylaşılacaktır. 

Egemen Yılgür

1982 yılında İstanbul'da doğdu. Lisans öğrenimi İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde tamamladı. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Genel Sosyoloji ve Metodoloji bölümünde devam ettiği doktora eğitiminin sonucunda hazırladığı "Geç-peripatetik Roman Tütün İşçilerinde Ücretli İstihdam ve Politizasyon Deneyimleri" başlıklı teziyle 2014 yılında doktor ünvanı aldı. Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Halen Beykoz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nün kadrosunda yer alan Yılgür, aynı zamanda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji Bölümünde çeşitli dersler veriyor. Çalışmalarını peripatetik ve geç-peripatetik topluluklar, kent yoksulluğu, prekapitalist toplumsal dokuların kapitalist toplumlarda yeniden üretimi gibi çeşitli alanlarda sürdürmektedir.KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI