EBRULİTUR'A KATILIN!

Ebrulitur’un gezi ve etkinliklerinden haberdar olmak ister misiniz? E-posta adresinizi kaydederek bültenlerimize abone olabilirsiniz.

MORA YARIMADASI (PELOPONNESOS)

04 - 09 Haziran 2019 (Şeker Bayramı)

Efsaneler diyarı Mora Yarımadasına, 5 gece-6 gün süreli, görkemli bir kültür turu...
 

E N D Ü L Ü S

 24 - 29 Mart 2019

 
GÜNEY İTALYA

03 - 07 Mayıs 2019,  4 Gece - 5 Gün

PUGLİA -  AMALFİ KIYILARI - NAPOLİ

 
KENYA-ZANZİBAR

 01-08 Haziran 2018 (8 Gece-9 Gün)

KESİN ÇIKIŞLIDIR

ORTA ASYA

 9 / 10 - 18 Ağustos 2019

KAZAKİSTAN- TÜRKİSTAN- ÖZBEKİSTAN- TACİKİSTAN

TEŞEKKÜRLER İZMİR!

 
Şükrü Tül Facebook Sayfası

UÇAK BİLETLERİ

Tüm uçak biletlerinizi acentemizden alabilirsiniz...

DETAYLAR

ALİNDA-ALABANDA ANTİK KENTLERİ

30 Mart 2019, Cumartesi


Fiyatı: 130, - TL


Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

"Çoban Marsyas Efsanesi"

Marsyas Vadisinde birbirinden güzel Karya Kentleri...
Karya prensesi Ada'nın öyküsü, 
Çine Çayı coğrafyasında bahar dokusu, zeytin ağaçlarının gölgesi altında yayılan kalıntılar...

TUR PROGRAMI:

Sabah saat 07.30'da Karşıyaka / Bostanlı İskelesini yönündeki Havaş Durağı'nda , 08.00'de Alsancak/Lozan Meydanı'nda gezginlerimizle buluşarak, Aydın istikametine doğru yola çıkıyoruz. Yol güzergâhımızda, bugünkü gezimizin ana hedefi olan Karya kültürüne dair bildiklerimizi gözden geçiriyoruz. Zaman kazanmak için kahvaltılık sıcak gevrek tostlarımızı araçta ikram ediyoruz.

Hedefimiz Çine Çayı  (Marsyas) vadisindeki iki kadim Karya kenti olan Alinda ve Alabanda. Arkeolojik veriler şimdilik yeterli olmasa da, gezeceğimiz kentlerin, MÖ 2. binyılda Hitit kaynaklarında geçen "İyalanda ve Waliwanda" olduğu yönünde düşünceler var. 

Alinda antik şehri Karpuzlu ilçesinin hemen kıyısında, eski adıyla Demircidere'ye yukarıdan bakıyor. Beşparmak Dağlarında birkaç kilometre ilerledikten sonra, kente su taşıyan kemerlerden başlayarak, şehri yukarıdan aşağıya katedeceğiz. Kemerlerin yapısını, çevredeki nekropolis (mezarlık) alanlarını görecek, baharın kırmızı anemonlar, papatyalar, hindibalar ve tüm çiçekleriyle bize sunduğu görsel bir şölen içinde yürüyeceğiz.  Şehrin yukarı akropolisindeki yapı kalıntıları ve sarnıçlar, hala ayakta duran surlar, aşağı akropolisteki tapınak, meclis binası ve kuleyi görerek ilerleyeceğiz...


Burada şehri kuşatan genç Makedonyalı Aleksandros  (İskender) ile ona evlâdı gibi sahip çıkan Karya prensesi / kraliçesi Ada üzerine sohbet edeceğiz. Şehrin zeytin ağaçlarıyla donatılmış tiyatrosu üzerinden agoraya ineceğiz. Belki de antik dünyanın en iyi korunmuş örneklerinden biri olan görkemli Alinda pazar yeri yapısını gezecek, Karpuzlu evleriyle antik şehrin nasıl iç içe geçtiğini, evlerin bahçesindeki sütunları, duvardaki antik işlemeli taşları merakla keşfedeceğiz.

Çine çayına adını veren Marsyas'ın mitolojik öyküsünü hayal ederek yapacağımız kısa bir yolculuk sonrası öğlen yemeği molası vereceğiz. 


Öğleden sonramızı bir diğer antik şehre, Alabanda'ya ayırdık. Halil Ethem Bey'in 1905-06 yıllarında burada kazı çalışmaları yapmasının Türkiye arkeolojisindeki önemine değineceğiz. Ancak ne yazık ki, bir çanakta kurulduğu için kalıntılarının büyük kısmı alüvyon tabakası altında kalan (ve büyük ihtimalle çok iyi korunmuş olan) kent, arkeolojik araştırmalar açısından şanssız olarak değerlendirilebilir. Buna rağmen "süsenlerle süslü" tiyatrosu, mimarlık tarihinde özel bir yeri olan Apollon Isotimos Tapınağı ve Karya Birliği'nin toplantı yerlerinden Zeus Khrysaoreus Tapınağı, hâla ayakta duran ve leyleklerin baharı karşıladığı Meclis Binası göreceğimiz kalıntılar arasında olacak.

Akşam çaylarımızı Doğanyurt /Araphisar köyünde içtikten ve güzel bir günü taçlandırdıktan sonra dönüş yoluna koyulacağız. Saat 19.30-20.00 civarında İzmir'e ulaşmayı planlıyoruz. 

TUR FİYATI: 130.- TL
FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik, sabah araçta kahvaltılık gevrek-tost ikramı.
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Ören yeri ve müze giriş ücretleri, öğle yemeği.

NOTLAR:
* Turlarımıza katılım tek araçla sınırlıdır.
* Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
* Araç ve program düzenlemeleri için erken rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.
* Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
* Günübirlik turlarda koltuk numarası verilmez
* Tura son kayıt tarihi, 28 Mart 2019, Perşembe günüdür.
* Gezimiz ören yerlerinde yürüyerek yapılacaktır. Bu nedenle rahat kıyafet ve ayakkabılar ile gelinmesini tavsiye ederiz.
* Acentemiz zorunlu durumlarda program değişikliği yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI:
* Tura son kayıt tarihinden bir gün öncesi olan 27 Mart 2019, Çarşamba gününe kadar iptallerde ücret iade edilir.
* Daha sonra iptal istendiğinde veya tur sabahı gelinmediğinde ücret iadesi mümkün değildir.
* Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödenmiş ücretler kesintisiz olarak iade edilir.


FOTOĞRAF GALERİSİ

Albümü görüntülemek için tıklayınız.


KURUMSAL HİZMETLER

Hafızalarda iz bırakan, özel, sıra dışı organizasyonlar; İster birkaç kişilik ister binlerce... İncelikli bir hizmetin, çok boyutlu bir performansın hayalini kuruyorsanız, bizi arayın.

DEVAMI

KÜLTÜR TURİZMİ

Europa Nostra; kültür turizminin, insanlar arasındaki kültürel alışverişin, kültürler arası diyaloğun en önemli araçlarından biri olduğunu vurgular.

DEVAMI

YUKARI